Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Data aktualizacji 26.04.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Rozbudowana klatka piersiowa – to dla niej miliony mężczyzn poszły na siłownię. Trening tej partii należy do najbardziej satysfakcjonujących i ciężkich, a co podczas niego ćwiczysz? Przeczytaj i poznaj bliżej mięśnie klatki piersiowej – anatomię, zasady treningu i najlepsze rodzaje ćwiczeń!

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia. Co tworzy ,,wielką klatę”?

W klatce piersiowej wyróżniamy 2 grupy – mięśnie powierzchniowe, głębokie oraz (czasami liczoną jako trzecią grupę) przeponę. 

Najpierw to, co widoczne – grupa powierzchniowa (zewnętrzna).

Budowa klatki piersiowej na siłowni skupia się wokół hipertrofii mięśnia piersiowego większego – musculus pectoralis major. To on odpowiada za ,,wielką klatę”, to jego wzmacniasz przy każdym wyciskaniu. 

mięśnie klatki piersiowej wiekszy
Mięsień większy klatki piersiowej

Mięśniowi większemu towarzyszy mniej spektakularny, mięsień piersiowy mniejszy – musculus pectoralis minor. Leży pod mięśniem większym, więc nie jest widoczny z zewnątrz. 

mięsień klatki mniejszy anatomia
Mięsień klatki piersiowej mniejszy i większy

Ostatnie dwa mięśnie należące do grupy powierzchniowej to zębaty (serrator anterior i podobojczykowy (subclavius)

Mięsień podobojczykowy jest bardzo mały. Biegnie pomiędzy obojczykiem a pierwszym żebrem. Zębaty będzie się imponująco prezentował przy dużej hipertrofii i niskim poziomie tkanki tłuszczowej.

mięśnie klatki piersiowej anatomia zebaty obojczykowy
Mięsień obojczykowy i zębaty

Jak widzisz, pokazanie światu tych mięśni jest możliwe. Nastaw się jednak na lata pracy nad klatką piersiową oraz rygor dietetyczny. 

Mięśnie klatki piersiowej – anatoma. Górna, środkowa, dolna

Mięsień większy zasługuje na dodatkową uwagę. W kontekście budowania sylwetki, mówi się o górnej, środkowej i dolnej klatce. 

Mięsień piersiowy większy ma 3 przyczepy na obojczyku, chrząstkach żeber i w okolicy mostka. Na jego dużej powierzchni wyróżniamy odpowiednio 3 grupy: 

  • – grupę obojczykową (górną)
  • – środkową – mostkowo-żebrową
  • – dolną – brzuszną

Przyczepy łączą się z kością ramienną. To ma bezpośredni związek z jego funkcjami. 

Gdy mowa o górnej, dolnej i środkowej klatce, chodzi właśnie o różne części tego samego mięśnia.

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia od środka

Do grupy mięśni głębokich (wewnętrznych), wrzucamy liczne mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne i zewnętrzne. Przepona zaś to główny mięsień oddechowy. 

Mięśnie zlokalizowane w głębi klatki piersiowej odpowiadają za oddychanie. Przez całe życie, 24 godziny na dobę, bez zakwasów! 

Tymi mięśniami kulturystyka się nie zajmuje, ale biegacze czy kolarze już tak. Sportowcy wytrzymałościowi, dla których oddech jest warunkiem ukończenia dystansu, muszą uczyć się pracy przeponą.

Na potrzeby omawiania kwestii sylwetkowych – podziękujmy mięśniom głębokim za ciężką pracę warunkującą przetrwanie i przejdźmy do mięśni zewnętrznych.

Mięśnie klatki piersiowej – funkcje zewnętrznej grupy

Jak widziałeś powyżej, mięsień piersiowy większy łączy się z kością ramienną. W istocie, jego funkcją jest opuszczanie i przywodzenie ramienia. Umożliwia Ci swobodne operowanie korpusem, polegające na wypychaniu rąk do przodu i w bok.

mięśnie klatki piersiowej anatomia przy ćwiczeniach
Zwróć uwagę, jak mięsień piersiowy przechodzi do części ramiennej

Co robi mięsień mniejszy i zębaty? Mniejszy obniża obręcz barkową i łopatkę. Zębaty dociska ją i ściąga bark ku dołowi. Najprościej mówiąc – oba sprawiają, że Twoja klatka wygląda jak należy, a Ty możesz operować barkami.

Dla efektu wizualnego ważny jest fakt, że te mięśnie odpowiadają za Twoją postawę. Skurczenie ich sprawi, że barki zaczną schodzić się do przodu i nie będziesz w stanie zaprezentować swojej klatki w pełnej krasie.

Mięsień podobojczykowy formuje górną część klatki – spina obojczyk i żebro. Ponadto, hamuje ruchy stawu mostkowo-obojczykowego. 

Mięśnie zewnętrzne mają swoją rolę także przy oddychaniu. Gdy oddychasz, porusza się cały korpus, więc one też muszą pracować podczas tego procesu.

Mięśnie klatki piersiowej – zasady ćwiczeń

Przechodzimy do tego, co kluczowe – jak rozbudować klatkę?

Rozległość tej partii i zaawansowanie samego mięśnia większego zmuszają do urozmaicania treningu. Wiele razy będziesz musiał zmodyfikować kąt ustawienia ławeczki.

Do budowania klatki piersiowej najlepiej nadają się ćwiczenia wielostawowe, z wolnymi ciężarami. Nie potrzebujesz maszyn, a wyłącznie sztangi i hantli.

Ćwiczenia na klatkę piersiową to przede wszystkim wyciskania. Klasycznego wyciskania sztangi nie trzeba nikomu przedstawiać. Do wyciskania dobieraj ciężar rzędu 80% ciężaru maksymalnego – tak byś dał radę zrobić 8-12 powtórzeń na serię. Trenuj do upadku mięśniowego, nie wahając się poprosić o asekurację. 

wyciskanie trening na klatkę piersiową
Trening klatki piersiowej opiera się na wyciskaniach – manipuluj skosem!

Dla równomiernej rozbudowy wszystkich grup mięśnia wiekszego, manipuluj skosem. Skos dodatni angażuje górą grupę, ujemny dolną. 

Im silniejszy staniesz się w wyciskaniu, tym bardziej imponująco zaprezentuje się Twoja klatka. Badania z 2014 roku pokazują, że możliwości przy wyciskaniu korelują z rozmiarem mięśnia większego klatki piersiowej.

Dla kompleksowego zaangażowania mięśni, nie bazuj tylko na sztandze. Używaj do wyciskania również hantli. Umożliwiają przyjęcie większego zakresu ruchu i na dłuższą metę są skuteczniejsze. Sztangę zamień na hantle także, gdy nie będzie nikogo do asekurowania Cię.

Jako ćwiczenia uzupełniające, włącz do planu treningowego rozpiętki. Możesz wykonywać je na maszynie, ale dużo lepsze będą – jak zawsze – wolne ciężary. Jeszcze raz łap za hantle!

rozpiętki ćwiczenie klatki piersiowej
Lubisz rozpiętki? Na klatkę piersiową są świetne!

Przy wyciskaniu i rozpiętkach łopatki powinny się schodzić, pozostawać spięte. Jeśli tak nie będzie, do powtórzeń zaangażują się głównie mięśnie ramion.

Przy wyciskaniach i rozpiętkach pracuje cała klatka – także mięsień mniejszy i zębaty. Skoncentruj się na budowie mięśnia większego, a tamte też dostaną wycisk!

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej w domu

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej w domu, bez sprzętu? Tak – to wszelkie warianty pompek. Najskuteczniejsze są pompki z szerokim rozstawem rąk, ale dla początkujących wystarczającym wyzwaniem będą już klasyczne.

ćwiczenia na klatkę piersiowa w domu pompki bez sprzętu
Pompki na klatkę piersiową – skuteczna klasyka!

Gdy pompki staną się za proste, zacznij je robić z ciężkim plecakiem i na poręczach. Poziom wyzwania wzrośnie, hipertrofii też!

Rozpiętki możesz wykonywać z gumami oporowymi albo ekspanderem. Ekspander to już nieco zapomniany sprzęt, ale warto go docenić, jeśli nie masz miejsca lub funduszy na komplet hantli. Na rynku znajdziesz modele przeznaczone specjalnie do treningu klatki.

Trening na klatkę piersiową u kobiet – po co?

Kobiety, którym zależy na zmodyfikowaniu wyglądu swojego ciała, również powinny zainteresować się ćwiczeniami klatki piersiowej. Trening mięśnia większego poprawia kształt biustu

Efekt nie będzie tak spektakularny, jak po oddaniu się w ręce chirurga plastycznego. Trening klatki piersiowej to jednak bezpieczna, naturalna metoda subtelnej poprawy partii, na punkcie której wiele pań ma kompleksy. Warto spróbować!

Trening klatki piersiowej dla kobiet nie doprowadzi do widocznego powiększenia biustu! Piersi składają się głównie z tłuszczu. Sztanga pozwoli tylko na modyfikację kształtu.


Mięśnie klatki piersiowej to duża, wymagająca grupa. najważniejszy dla estetyki jest mięsień większy. To on umożliwia Ci operowanie ramieniem. O prawidłową postawę i funkcjonowanie korpusu dbają także mięsień mniejszy, zębaty i podobojczykowy

Ćwiczenia na klatkę piersiową to wyciskania, rozpiętki i pompki. Nie potrzebujesz niczego poza zaangażowaniem oraz pilnowaniem techniki. Ściągaj łopatki!

Na docenienie zasługują poza tym mięsnie wewnętrzne – międzyżebrowe i przepona, bo to one pozwalają Ci oddychać!

Wspominaliśmy o ekspanderze – tutaj dowiesz się więcej na temat tego poręcznego sprzętu: https://e-figura.pl/ekspander-czy-hantle-ktory-sprzet-do-cwiczen-wybrac-przy-ograniczonym-budzecie/.

Bibliografia:

King I., Schuler L., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, Łódź 2009.

Farias DA, Willardson JM, Paz GA, Bezerra ES, Miranda H. Maximal Strength Performance and Muscle Activation for the Bench Press and Triceps Extension Exercises Adopting Dumbbell, Barbell, and Machine Modalities Over Multiple Sets. J Strength Cond Res. 2017 Jul;31(7):1879-1887. 

Yasuda T, Fujita S, Ogasawara R, Sato Y, Abe T. Effects of low-intensity bench press training with restricted arm muscle blood flow on chest muscle hypertrophy: a pilot study. Clin Physiol Funct Imaging. 2010 Sep;30(5):338-343.

Akagi R, Tohdoh Y, Hirayama K, Kobayashi Y. Relationship of pectoralis major muscle size with bench press and bench throw performances. J Strength Cond Res. 2014 Jun;28(6):1778-82.

Cacchio A, Don R, Ranavolo A, Guerra E, McCaw ST, Procaccianti R, Camerota F, Frascarelli M, Santilli V. Effects of 8-week strength training with two models of chest press machines on muscular activity pattern and strength. J Electromyogr Kinesiol. 2008 Aug;18(4):618-27. 

Materiały trenera Bartosza Bernackiego.

Materiały Kamila Warżały, V-ce Mistrza Europy w trójboju siłowym. 

Materiały Portalu Fizjoterapeuty

Materiały AntropoGeek.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close