Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Data publikacji 26.04.2022

Przeczytasz w 7 minut 419 wyświetleń

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Rozbudowana klatka piersiowa – to dla niej miliony mężczyzn poszły na siłownię. Trening tej partii należy do najbardziej satysfakcjonujących i ciężkich, a co podczas niego ćwiczysz? Przeczytaj i poznaj bliżej mięśnie klatki piersiowej – anatomię, zasady treningu i najlepsze rodzaje ćwiczeń!

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia. Co tworzy ,,wielką klatę”?

W klatce piersiowej wyróżniamy 2 grupy – mięśnie powierzchniowe, głębokie oraz (czasami liczoną jako trzecią grupę) przeponę. 

Najpierw to, co widoczne – grupa powierzchniowa (zewnętrzna).

Budowa klatki piersiowej na siłowni skupia się wokół hipertrofii mięśnia piersiowego większego – musculus pectoralis major. To on odpowiada za ,,wielką klatę”, to jego wzmacniasz przy każdym wyciskaniu. 

mięśnie klatki piersiowej wiekszy
Mięsień większy klatki piersiowej

Mięśniowi większemu towarzyszy mniej spektakularny, mięsień piersiowy mniejszy – musculus pectoralis minor. Leży pod mięśniem większym, więc nie jest widoczny z zewnątrz. 

mięsień klatki mniejszy anatomia
Mięsień klatki piersiowej mniejszy i większy

Ostatnie dwa mięśnie należące do grupy powierzchniowej to zębaty (serrator anterior i podobojczykowy (subclavius)

Mięsień podobojczykowy jest bardzo mały. Biegnie pomiędzy obojczykiem a pierwszym żebrem. Zębaty będzie się imponująco prezentował przy dużej hipertrofii i niskim poziomie tkanki tłuszczowej.

mięśnie klatki piersiowej anatomia zebaty obojczykowy
Mięsień obojczykowy i zębaty

Jak widzisz, pokazanie światu tych mięśni jest możliwe. Nastaw się jednak na lata pracy nad klatką piersiową oraz rygor dietetyczny. 

Mięśnie klatki piersiowej – anatoma. Górna, środkowa, dolna

Mięsień większy zasługuje na dodatkową uwagę. W kontekście budowania sylwetki, mówi się o górnej, środkowej i dolnej klatce. 

Mięsień piersiowy większy ma 3 przyczepy na obojczyku, chrząstkach żeber i w okolicy mostka. Na jego dużej powierzchni wyróżniamy odpowiednio 3 grupy: 

  • – grupę obojczykową (górną)
  • – środkową – mostkowo-żebrową
  • – dolną – brzuszną

Przyczepy łączą się z kością ramienną. To ma bezpośredni związek z jego funkcjami. 

Gdy mowa o górnej, dolnej i środkowej klatce, chodzi właśnie o różne części tego samego mięśnia.

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia od środka

Do grupy mięśni głębokich (wewnętrznych), wrzucamy liczne mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne i zewnętrzne. Przepona zaś to główny mięsień oddechowy. 

Mięśnie zlokalizowane w głębi klatki piersiowej odpowiadają za oddychanie. Przez całe życie, 24 godziny na dobę, bez zakwasów! 

Tymi mięśniami kulturystyka się nie zajmuje, ale biegacze czy kolarze już tak. Sportowcy wytrzymałościowi, dla których oddech jest warunkiem ukończenia dystansu, muszą uczyć się pracy przeponą.

Na potrzeby omawiania kwestii sylwetkowych – podziękujmy mięśniom głębokim za ciężką pracę warunkującą przetrwanie i przejdźmy do mięśni zewnętrznych.

Mięśnie klatki piersiowej – funkcje zewnętrznej grupy

Jak widziałeś powyżej, mięsień piersiowy większy łączy się z kością ramienną. W istocie, jego funkcją jest opuszczanie i przywodzenie ramienia. Umożliwia Ci swobodne operowanie korpusem, polegające na wypychaniu rąk do przodu i w bok.

mięśnie klatki piersiowej anatomia przy ćwiczeniach
Zwróć uwagę, jak mięsień piersiowy przechodzi do części ramiennej

Co robi mięsień mniejszy i zębaty? Mniejszy obniża obręcz barkową i łopatkę. Zębaty dociska ją i ściąga bark ku dołowi. Najprościej mówiąc – oba sprawiają, że Twoja klatka wygląda jak należy, a Ty możesz operować barkami.

Dla efektu wizualnego ważny jest fakt, że te mięśnie odpowiadają za Twoją postawę. Skurczenie ich sprawi, że barki zaczną schodzić się do przodu i nie będziesz w stanie zaprezentować swojej klatki w pełnej krasie.

Mięsień podobojczykowy formuje górną część klatki – spina obojczyk i żebro. Ponadto, hamuje ruchy stawu mostkowo-obojczykowego. 

Mięśnie zewnętrzne mają swoją rolę także przy oddychaniu. Gdy oddychasz, porusza się cały korpus, więc one też muszą pracować podczas tego procesu.

Mięśnie klatki piersiowej – zasady ćwiczeń

Przechodzimy do tego, co kluczowe – jak rozbudować klatkę?

Rozległość tej partii i zaawansowanie samego mięśnia większego zmuszają do urozmaicania treningu. Wiele razy będziesz musiał zmodyfikować kąt ustawienia ławeczki.

Do budowania klatki piersiowej najlepiej nadają się ćwiczenia wielostawowe, z wolnymi ciężarami. Nie potrzebujesz maszyn, a wyłącznie sztangi i hantli.

Ćwiczenia na klatkę piersiową to przede wszystkim wyciskania. Klasycznego wyciskania sztangi nie trzeba nikomu przedstawiać. Do wyciskania dobieraj ciężar rzędu 80% ciężaru maksymalnego – tak byś dał radę zrobić 8-12 powtórzeń na serię. Trenuj do upadku mięśniowego, nie wahając się poprosić o asekurację. 

wyciskanie trening na klatkę piersiową
Trening klatki piersiowej opiera się na wyciskaniach – manipuluj skosem!

Dla równomiernej rozbudowy wszystkich grup mięśnia wiekszego, manipuluj skosem. Skos dodatni angażuje górą grupę, ujemny dolną. 

Im silniejszy staniesz się w wyciskaniu, tym bardziej imponująco zaprezentuje się Twoja klatka. Badania z 2014 roku pokazują, że możliwości przy wyciskaniu korelują z rozmiarem mięśnia większego klatki piersiowej.

Dla kompleksowego zaangażowania mięśni, nie bazuj tylko na sztandze. Używaj do wyciskania również hantli. Umożliwiają przyjęcie większego zakresu ruchu i na dłuższą metę są skuteczniejsze. Sztangę zamień na hantle także, gdy nie będzie nikogo do asekurowania Cię.

Jako ćwiczenia uzupełniające, włącz do planu treningowego rozpiętki. Możesz wykonywać je na maszynie, ale dużo lepsze będą – jak zawsze – wolne ciężary. Jeszcze raz łap za hantle!

rozpiętki ćwiczenie klatki piersiowej
Lubisz rozpiętki? Na klatkę piersiową są świetne!

Przy wyciskaniu i rozpiętkach łopatki powinny się schodzić, pozostawać spięte. Jeśli tak nie będzie, do powtórzeń zaangażują się głównie mięśnie ramion.

Przy wyciskaniach i rozpiętkach pracuje cała klatka – także mięsień mniejszy i zębaty. Skoncentruj się na budowie mięśnia większego, a tamte też dostaną wycisk!

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej w domu

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej w domu, bez sprzętu? Tak – to wszelkie warianty pompek. Najskuteczniejsze są pompki z szerokim rozstawem rąk, ale dla początkujących wystarczającym wyzwaniem będą już klasyczne.

ćwiczenia na klatkę piersiowa w domu pompki bez sprzętu
Pompki na klatkę piersiową – skuteczna klasyka!

Gdy pompki staną się za proste, zacznij je robić z ciężkim plecakiem i na poręczach. Poziom wyzwania wzrośnie, hipertrofii też!

Rozpiętki możesz wykonywać z gumami oporowymi albo ekspanderem. Ekspander to już nieco zapomniany sprzęt, ale warto go docenić, jeśli nie masz miejsca lub funduszy na komplet hantli. Na rynku znajdziesz modele przeznaczone specjalnie do treningu klatki.

Trening na klatkę piersiową u kobiet – po co?

Kobiety, którym zależy na zmodyfikowaniu wyglądu swojego ciała, również powinny zainteresować się ćwiczeniami klatki piersiowej. Trening mięśnia większego poprawia kształt biustu

Efekt nie będzie tak spektakularny, jak po oddaniu się w ręce chirurga plastycznego. Trening klatki piersiowej to jednak bezpieczna, naturalna metoda subtelnej poprawy partii, na punkcie której wiele pań ma kompleksy. Warto spróbować!

Trening klatki piersiowej dla kobiet nie doprowadzi do widocznego powiększenia biustu! Piersi składają się głównie z tłuszczu. Sztanga pozwoli tylko na modyfikację kształtu.


Mięśnie klatki piersiowej to duża, wymagająca grupa. najważniejszy dla estetyki jest mięsień większy. To on umożliwia Ci operowanie ramieniem. O prawidłową postawę i funkcjonowanie korpusu dbają także mięsień mniejszy, zębaty i podobojczykowy

Ćwiczenia na klatkę piersiową to wyciskania, rozpiętki i pompki. Nie potrzebujesz niczego poza zaangażowaniem oraz pilnowaniem techniki. Ściągaj łopatki!

Na docenienie zasługują poza tym mięsnie wewnętrzne – międzyżebrowe i przepona, bo to one pozwalają Ci oddychać!

Wspominaliśmy o ekspanderze – tutaj dowiesz się więcej na temat tego poręcznego sprzętu: https://e-figura.pl/ekspander-czy-hantle-ktory-sprzet-do-cwiczen-wybrac-przy-ograniczonym-budzecie/.

Bibliografia:

King I., Schuler L., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, Łódź 2009.

Farias DA, Willardson JM, Paz GA, Bezerra ES, Miranda H. Maximal Strength Performance and Muscle Activation for the Bench Press and Triceps Extension Exercises Adopting Dumbbell, Barbell, and Machine Modalities Over Multiple Sets. J Strength Cond Res. 2017 Jul;31(7):1879-1887. 

Yasuda T, Fujita S, Ogasawara R, Sato Y, Abe T. Effects of low-intensity bench press training with restricted arm muscle blood flow on chest muscle hypertrophy: a pilot study. Clin Physiol Funct Imaging. 2010 Sep;30(5):338-343.

Akagi R, Tohdoh Y, Hirayama K, Kobayashi Y. Relationship of pectoralis major muscle size with bench press and bench throw performances. J Strength Cond Res. 2014 Jun;28(6):1778-82.

Cacchio A, Don R, Ranavolo A, Guerra E, McCaw ST, Procaccianti R, Camerota F, Frascarelli M, Santilli V. Effects of 8-week strength training with two models of chest press machines on muscular activity pattern and strength. J Electromyogr Kinesiol. 2008 Aug;18(4):618-27. 

Materiały trenera Bartosza Bernackiego.

Materiały Kamila Warżały, V-ce Mistrza Europy w trójboju siłowym. 

Materiały Portalu Fizjoterapeuty

Materiały AntropoGeek.

Mogą Ci się spodobać

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 82 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 164 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 228 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 243 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 237 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 226 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 185 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 219 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Cardio przed czy po treningu? Na redukcji, na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 322 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 130 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Trening siłowy w domu bez sprzętu – jak to zrealizować? Porady i przykładowy plan

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Nie masz sprzętu ani dostępu do siłowni, a chcesz poćwiczyć? […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 249 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 220 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia z gumą na pośladki – 10 najlepszych ćwiczeń z mini-band

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 218 wyświetleń

Krągłe pośladki są w zasięgu możliwości nie tylko tych kobiet, […]

Ćwiczenia w ciąży – czy i jak trenować w tym okresie?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Ciąża to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. […]

Trening na redukcji – jak ćwiczyć by utrzymać mięśnie? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 236 wyświetleń

Kończysz okres masowy? Czas pokazać światu rezultaty – pomoże Ci […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 234 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 493 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Efekty ćwiczeń po 2 miesiącach, miesiącu i pół roku – co zmieni się w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 467 wyświetleń

Jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć, a już myślisz o benefitach? W […]

Mięśnie w przedramieniu – budowa i ćwiczenia na mięśnie  przedramienia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 369 wyświetleń

Potężna łapa nie kończy się na bicepsie – a nawet […]

Kaptury – mięsień czworoboczny grzbietu. Za co odpowiada i jak go ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 370 wyświetleń

W życiu warto mieć mocne plecy – a mocne plecy […]

Jak się rozciągać? Zasady i ćwiczenia rozciągające

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 381 wyświetleń

Plan treningowy to nie tylko schemat podnoszenia ciężarów. Dla efektów […]

Co po treningu na masę – jakimi ćwiczeniami uzupełnić trening siłowy? 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 219 wyświetleń

Budujesz masę mięśniową, ale przerzucanie ton żelastwa Ci nie wystarcza? […]

Jak często ćwiczyć na siłowni dla najlepszych efektów?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 188 wyświetleń

Planując swoje wizyty na siłowni, najgorsze co możesz zrobić, to […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się