Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie wzrasta. Gabinety masażu wyrastają w polskich miastach jak grzyby po deszczu, a kobido stało się obowiązkowym punktem usług renomowanych salonów urody Kolejny sposób na zachowanie młodości, a czy skuteczny? Na czym polega masaż kobido, jakie rezultaty przynosi, czy jest bezpieczny i wiele więcej – w tym artykule przedstawiamy technikę kobido od A do Z. Przeczytaj – może to właśnie coś dla Ciebie?
Masaż kobido – co to za urodowa technika?
Masaż kobido bywa często nazywany niechirurgicznym liftingiem twarzy. To alternatywa dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej twarzy, szyi i dekoltu bez igieł czy skalpela. Cała procedura opiera się bowiem na manualnym masażu palcami. Całość masażu to intensywne przeżycie. Wykonujący go dociera do głębokich warstw tkanek.
Kobido zna 48 technik. Składają się na niego ugniatania, ruchy perkusyjne, wibracyjne, przeciągające – a żaden nie jest przypadkowy. Oczywiście nie wszystkie techniki są stosowane na pacjentce – specjalista dobiera odpowiednie ruchy indywidualnie do kondycji twarzy. Wprawne oko doświadczonego terapeuty kobido pozwala trafnie określić, które metody poskutkują u klientki.
Skąd wziął się masaż kobido?
Korzeni tej techniki należy szukać w XV-wiecznej Japonii. W 1472 roku, na prośbę japońskiej cesarzowej, narodził się masaż kobido, jaki znamy teraz. Jednakże, jego podstawy są jeszcze starsze – czerpią z technik tui na, znanych z tradycyjnej medycyny chińskiej. Sztuka tui na przybyła do Japonii w VIII wieku, gdzie ewoluowała w anma – technikę masażu o 150 lat starszą od kobido.
Dla pełnej uczciwości – medycyna chińska nie jest uznawana za skuteczną we współczesnej perspektywie naukowej. Badacze zgadzają się jednak co do tego, że odpowiednie wykorzystanie niektórych jej technik może się okazać przydatne XXI-wiecznym ludziom.
Masaże twarzy to jeden z sekretów wiecznej młodości japońskich kobiet. Ich młody wygląd przeczący metryce jest już legendarny – nic dziwnego, że Zachód jest tak spragniony dalekowschodnich technik.
Masaż kobido – efekty widoczne gołym okiem
Poprawne wykonanie masażu kobido przynosi widoczne rezultaty juz po pierwszej wizycie w salonie urody. W praktyce wymasowana twarz staje się promienna, bardziej naprężona, wypoczęta i… młodsza – właśnie za efekt odmładzający kobido jest najbardziej ceniony.
Masaż kobido – efekty na które możesz liczyć:
- – Rozluźnia głębokie mięśnie twarzy, a to zmniejsza widoczność zmarszczek.
- – Pobudza krążenie krwi, co przekłada się na uelastycznienie twarzy.
- – Rozbija obrzęki limfatyczne, usprawnia przepływ limfy.
- – Wycisza układ nerwowy, tym samym ogranicza skurcze mięśni i pomaga masowanej się zrelaksować.
- – Relaksuje psychicznie, poprawia nastrój, niweluje uczucie stresu.
- – Może pomóc na bruksizm.
- – Może łagodzić migreny i napięciowe bóle głowy.
To wszystko osiąga się bez igieł, specjalistycznego sprzętu, i krwawych zabiegów. Wprawna ręka może zdziałać cuda. Rezultaty widoczne są od razu po wyjściu z gabinetu.
Skuteczność masaży twarzy potwierdza m.in. zespół Itsuko Okudy. W 2022 roku na 5-ciu osobach w wieku 29-37 lat przeprowadzono badanie rezonansem, by określić, czy na skutek masowania zachodzą w twarzy jakieś praktyczne zmiany. Rzeczywiście, udało się zaobserwować przesunięcia i poprawę napięcia struktur twarzy. A trzeba zaznaczyć, że wzięto pod lupę tylko automasaż wykonywany 2 razy w tygodniu – ani po części nie tak intensywny, jak głęboki, mocny masaż kobido.
Ile utrzymuje się efekt masażu?
Efekt masażu nie jest stały. Na początku optymalnym jest 5-krotne powtórzenie zabiegu w odstępach 15-dniowych. Następnie, raz na około 4 tygodnie robi się masaż przypominający. Trafiliśmy jednak na informacje, że początkowo masaż kobido warto robić nawet 2 razy w tygodniu. Skąd te rozbieżności?
Wiele zależy od wstępnej kondycji twarzy osoby masowanej i jej indywidualnej reakcji na masaże. Im bardziej zaawansowany wiek i więcej stresu, tym częstsze powtarzanie masażu może być konieczne. Częstotliwość powtarzania ustala wykonujący zabieg.
Masaż kobido – na czym polega cały zabieg?
Na wizytę w salonie urody wykonującym masaż kobido zarezerwuj 90 minut. Sam masaż trwa przynajmniej godzinę. Tak – 60 minut masażu twarzy! Bez porównania z domowymi masażami relaksacyjnymi trwającymi maksymalnie kwadrans – dlatego też efekty są bez porównania.
Cały masaż kobido jest podzielony na kilka etapów.
- 1. Wywiad. Masażysta przeprowadza z pacjentką wywiad na temat potencjalnych przeciwwskazań, przedstawia przebieg masażu oraz odpowiada na wszelkie pytania.
- 2. Demakijaż i nawilżanie. Dokładny demakijaż jest niezbędny dla przeprowadzenia masażu. Możesz zabrać do salonu swój płyn micelarny. To nie tylko kwestia wygody – podczas masowania skóra powinna doskonale oddychać, więc kosmetyki nie mogą przykrywać porów. Masażysta nakłada na oczyszczoną skórę lekki olejek umożliwiający płynne poruszanie rękami po twarzy.
- 3. Wstępny masaż rozluźniający głębokie tkanki. Stosowane techniki są spokojne, łagodne, służące odprężeniu ciała i ducha. Na tym etapie z twarzy schodzi całe napięcie, generowane m.in. przez codzienny stres.
- 4. Drenaż limfatyczny. To uciskanie i pocieranie skóry w celu usprawnienia przepływu limfy i pozbycie się obrzęków. Ruchy idą w górę, poczynając od węzłów chłonnych na szyi. To nie jest bolesne i nie stosuje się żadnych drenów – wciąż wszystko odbywa się wyłącznie pracą rąk.
- 5. Lifting właściwy. Na tym etapie masażysta stosuje mocne, szybkie ruchy. Pobudza tym samym krążenie krwi i komórki skóry.
- 6. Akupresura. To technika tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na uciskaniu konkretnych punktów ciała, co ma stymulować korzystny przepływ energii i np. łagodzić bóle.
- 7. Zmywanie olejku, nakładanie pielęgnacyjnego kremu lub serum. To już samo zakończenie.
Jak widzisz, w niechirurgicznym liftingu nie dominuje sam lifting. Podejście masażysty jest kompleksowe – relaks tkanek, usprawniania przepływu limfy, a dopiero pod koniec ostateczne pobudzenie komórek skóry. Całość kończy uciskanie punktów twarzy zgodnie ze starożytną sztuką. Zaznaczamy – za akupresurą nie stoją współczesne dowody medyczne, odczucia po sesji uciskania są zauważane subiektywnie. Potraktuj akupresurę przede wszystkim jako miły dodatek na zakończenie zabiegu.
Całość jest bardzo ciekawym, przyjemnym doświadczeniem. Takiego masażu nie da się samodzielnie przeprowadzić w domowych warunkach. Potrzeba dużo wiedzy i praktycznego doświadczenia w czuciu twarzy, by sprawnie przeprowadzić masaż kobido.
Kto wykonuje masaż?
Masażem kobido zajmują się wyłącznie przeszkolone osoby po ukończeniu specjalnych kursów. Dobrym wyborem jest udanie się do fizjoterapeuty z nabytymi kompetencjami w zakresie kobido. Certyfikowanych masażystów spotkasz także w renomowanych salonach urody.
Kobido nie należy wykonywać u osób bez ukończonych kursów. To ingerencja w głębokie warstwy tkanek, a twarz jest bardzo skomplikowaną konstrukcją, zbudowaną z dziesiątek mięśni. Całość musi więc musi być przeprowadzona przez kogoś znającego się na rzeczy. Źle wykonany masaż może być bolesny, a nawet potencjalnie szkodliwy.
Czy masaż kobido jest zdrowy?
Kobido nie jest zabiegiem o którym myślimy w kontekście zdrowotnym. Na ten moment można uznać, że sam w sobie nie wywiera istotnego wpływu na zdrowie. Redukcja napięć w obrębie twarzy ma jednak szansę pomóc w ogólnej poprawie samopoczucia, a nawet uzupełniać terapię bruksizmu i migren. Być może kolejne badania wokół masaży twarzy przyniosą medykom konkretne wnioski.
Niezaprzeczalnym zdrowotnym plusem kobido jest stanowienie alternatywy dla potencjalnie inwazyjnych zabiegów medycznych. Masaż dłońmi kontra strzykawka z chemicznym preparatem? Instynktownie – i słusznie – wybieramy masaż.
Masaż kobido – cena za pojedynczy zabieg
Cena masażu kobido to 200-400 złotych. Zależy od renomy salonu, kompetencji masażysty oraz opcjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych uzupełniających masaż. Koszty będą się różniły również pomiędzy miastami. Kupując pakiety kilku-kilkunastu zabiegów można sporo zaoszczędzić.
Czy warto zafundować sobie taki masaż?
Kobido daje efekty widoczne gołym okiem. Jest nieinwazyjną metodą poprawy kondycji twarzy. Nie stosuje się tutaj żadnych igieł, nici czy substancji wypełniających. Jest to więc dobra alternatywa dla osób, które chcą zmienić coś w wyglądzie bez wykorzystywania ciężkich sposobów znanych współczesnej medycynie estetycznej.
Trzeba mieć na uwadze, że kobido to lekka metoda. Rezultaty masażu nie dorównują standardowym zabiegom liftingującym. Rewolucyjne odmłodzenie wymaga niestety zaangażowania przynajmniej strzykawki, a w zaawansowanym wieku także chirurgicznego skalpela. Masaż kobido jest pomocny – dodaje twarzy promiennej świeżości – ale nie ujmie nikomu 30-tu lat. Zaznaczamy to wyraźnie, by oszczędzić Ci potencjalnego rozczarowania.
To, czy warto, zależy od indywidualnej oceny. Można jej tak naprawdę dokonać tylko po spróbowaniu masażu na własnej skórze. Czy efekt będzie Cię satysfakcjonował? Jeśli tak… to masz odpowiedź na pytanie czy warto.
Kto powinien spróbować takiego masażu?
Masaż jest przeznaczony dla każdej osoby (nie tylko kobiet), która czuje napięcie w obrębie twarzy. Chciałaby poprawić jej wygląd, poczuć się młodziej i zrelaksować.
Nie ma dolnej granicy wiekowej. Masaż kobido poleca się już osobom od 25 roku życia. U tych, którzy jeszcze nie mają widocznych oznak starzenia posłuży profilaktycznie. Również może przełożyć się na natychmiatową poprawę wyglądu twarzy, dzięki likwidacji napięć i obrzęków.
Przeciwwskazania do japońskiego masażu
Jak do każdego zabiegu, nawet najmniej inwazyjnego, masaż kobido ma listę przeciwwskazań. Należą do nich:
- – infekcje, stany gorączkowe,
- – zmiany dermatologiczne w obrębie twarzy, m.in mocny trądzik różowaty,
- – aktywne reakcje alergiczne,
- – nadciśnienie,
- – niedawno przebyte zabiegi estetyczne z wykorzystaniem botoksu, nici i wypełniaczy,
- – urazy i pooperacyjne przerwania ciągłości tkanek,
- – bóle zębów, ropnie, niedawne usunięcie zęba,
- – zabiegi w obrębie jamy ustnej.
Profesjonalny masażysta przed zabiegiem przeprowadzi wywiad, mający na celu określenie możliwych przeciwwskazań. W razie wątpliwości możesz mu zadać wszelkie nurtujące Cię pytania 😉
Masaż kobido – co to? Technika masażu wywodzaca się z XV-wiecznej Japonii. Stanowi zbiór technik masujących służących rozluźnieniu mięśni, usprawnieniu przepływu płynów w tkankach oraz stymulacji komórek. Wykonuje sie go wyłącznie rękami.
Zanim zdecydujesz się na masaż kobido – efekty nie są stałe. Należy go powtarzać mniej-wiecej raz w miesiącu. Nie są też równie rewolucyjne, jak po prawdziwym, krwawym liftingu. Jednakże, stale porzerzające się grono wielbicieli kobido potwierdza, że rezultaty są widoczne i często całkowicie satysfakcjonujące. Chcesz spróbować? Nie masz przeciwwskazań? Przetestuj masaż kobido wykonany przez profesjonalistę.
Rozważasz masaż kobido? Cena zaczyna się od 200 złotych za sesję. Weź pod uwagę koniecznośc powtarzania zabiegów – może Twój salon urody oferuje korzystne pakiety? Zweryfikuj komptencje masażysty i nie wahaj się dopłacić za umiejętności idące w parze z doświadczeniem. Poprawne wykonanie masażu kto klucz do skuteczności oraz bezpieczeństwa.
Bibliografia:
Okuda I, Takeda M, Taira M, Kobayashi T, Inomata K, Yoshioka N. Objective analysis of the effectiveness of facial massage using breakthrough computed tomographic technology: A preliminary pilot study. Skin Res Technol. 2022 May;28(3):472-479. doi: 10.1111/srt.13152. Epub 2022 Apr 13. PMID: 35416349; PMCID: PMC9907650.
Sakai S, Takatori R, Nomura M, Uehara K. Useful parameters for the motion analysis of facial skin care in Japanese women. J Physiol Anthropol. 2020 Aug 24;39(1):22. doi: 10.1186/s40101-020-00234-w. PMID: 32831147; PMCID: PMC7507946.
Hatayama T, Kitamura S, Tamura C, Nagano M, Ohnuki K. The facial massage reduced anxiety and negative mood status, and increased sympathetic nervous activity. Biomed Res. 2008 Dec;29(6):317-20. doi: 10.2220/biomedres.29.317. PMID: 19129675.