Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie wzrasta. Gabinety masażu wyrastają w polskich miastach jak grzyby po deszczu, a kobido stało się obowiązkowym punktem usług renomowanych salonów urody Kolejny sposób na zachowanie młodości, a czy skuteczny? Na czym polega masaż kobido, jakie rezultaty przynosi, czy jest bezpieczny i wiele więcej – w tym artykule przedstawiamy technikę kobido od A do Z. Przeczytaj – może to właśnie coś dla Ciebie?

Masaż kobido – co to za urodowa technika?

Masaż kobido bywa często nazywany niechirurgicznym liftingiem twarzy. To alternatywa dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej twarzy, szyi i dekoltu bez igieł czy skalpela. Cała procedura opiera się bowiem na manualnym masażu palcami. Całość masażu to intensywne przeżycie. Wykonujący go dociera do głębokich warstw tkanek.

Kobido zna 48 technik. Składają się na niego ugniatania, ruchy perkusyjne, wibracyjne, przeciągające – a żaden nie jest przypadkowy. Oczywiście nie wszystkie techniki są stosowane na pacjentce – specjalista dobiera odpowiednie ruchy indywidualnie do kondycji twarzy. Wprawne oko doświadczonego terapeuty kobido pozwala trafnie określić, które metody poskutkują u klientki.

masaż kobido w gabinecie
To nie jest zwykły masaż – to zbiór technik, wymagający sporej wiedzy, by poprawnie go zastosować.

Skąd wziął się masaż kobido?

Korzeni tej techniki należy szukać w XV-wiecznej Japonii. W 1472 roku, na prośbę japońskiej cesarzowej, narodził się masaż kobido, jaki znamy teraz. Jednakże, jego podstawy są jeszcze starsze – czerpią z technik tui na, znanych z tradycyjnej medycyny chińskiej. Sztuka tui na przybyła do Japonii w VIII wieku, gdzie ewoluowała w anma – technikę masażu o 150 lat starszą od kobido.

Dla pełnej uczciwości – medycyna chińska nie jest uznawana za skuteczną we współczesnej perspektywie naukowej. Badacze zgadzają się jednak co do tego, że odpowiednie wykorzystanie niektórych jej technik może się okazać przydatne XXI-wiecznym ludziom.

Masaże twarzy to jeden z sekretów wiecznej młodości japońskich kobiet. Ich młody wygląd przeczący metryce jest już legendarny – nic dziwnego, że Zachód jest tak spragniony dalekowschodnich technik.

Masaż kobido – efekty widoczne gołym okiem

Poprawne wykonanie masażu kobido przynosi widoczne rezultaty juz po pierwszej wizycie w salonie urody. W praktyce wymasowana twarz staje się promienna, bardziej naprężona, wypoczęta i… młodsza – właśnie za efekt odmładzający kobido jest najbardziej ceniony.

Masaż kobido – efekty na które możesz liczyć:

 • – Rozluźnia głębokie mięśnie twarzy, a to zmniejsza widoczność zmarszczek.
 • – Pobudza krążenie krwi, co przekłada się na uelastycznienie twarzy.
 • – Rozbija obrzęki limfatyczne, usprawnia przepływ limfy.
 • – Wycisza układ nerwowy, tym samym ogranicza skurcze mięśni i pomaga masowanej się zrelaksować.
 • – Relaksuje psychicznie, poprawia nastrój, niweluje uczucie stresu.
 • – Może pomóc na bruksizm.
 • – Może łagodzić migreny i napięciowe bóle głowy.

To wszystko osiąga się bez igieł, specjalistycznego sprzętu, i krwawych zabiegów. Wprawna ręka może zdziałać cuda. Rezultaty widoczne są od razu po wyjściu z gabinetu.

kobieta poczas masażu kobido - na czym polega ten zabieg
Psychiczny relaks to jeden z benefitów masażu kobido. Jest równie ważny, co rezulataty fizyczne. Stres widać w lustrze

Skuteczność masaży twarzy potwierdza m.in. zespół Itsuko Okudy. W 2022 roku na 5-ciu osobach w wieku 29-37 lat przeprowadzono badanie rezonansem, by określić, czy na skutek masowania zachodzą w twarzy jakieś praktyczne zmiany. Rzeczywiście, udało się zaobserwować przesunięcia i poprawę napięcia struktur twarzy. A trzeba zaznaczyć, że wzięto pod lupę tylko automasaż wykonywany 2 razy w tygodniu – ani po części nie tak intensywny, jak głęboki, mocny masaż kobido.

Ile utrzymuje się efekt masażu?

Efekt masażu nie jest stały. Na początku optymalnym jest 5-krotne powtórzenie zabiegu w odstępach 15-dniowych. Następnie, raz na około 4 tygodnie robi się masaż przypominający. Trafiliśmy jednak na informacje, że początkowo masaż kobido warto robić nawet 2 razy w tygodniu. Skąd te rozbieżności?

Wiele zależy od wstępnej kondycji twarzy osoby masowanej i jej indywidualnej reakcji na masaże. Im bardziej zaawansowany wiek i więcej stresu, tym częstsze powtarzanie masażu może być konieczne. Częstotliwość powtarzania ustala wykonujący zabieg.

Masaż kobido – na czym polega cały zabieg?

Na wizytę w salonie urody wykonującym masaż kobido zarezerwuj 90 minut. Sam masaż trwa przynajmniej godzinę. Tak – 60 minut masażu twarzy! Bez porównania z domowymi masażami relaksacyjnymi trwającymi maksymalnie kwadrans – dlatego też efekty są bez porównania.

Cały masaż kobido jest podzielony na kilka etapów.

 1. 1. Wywiad. Masażysta przeprowadza z pacjentką wywiad na temat potencjalnych przeciwwskazań, przedstawia przebieg masażu oraz odpowiada na wszelkie pytania.
 2. 2. Demakijaż i nawilżanie. Dokładny demakijaż jest niezbędny dla przeprowadzenia masażu. Możesz zabrać do salonu swój płyn micelarny. To nie tylko kwestia wygody – podczas masowania skóra powinna doskonale oddychać, więc kosmetyki nie mogą przykrywać porów. Masażysta nakłada na oczyszczoną skórę lekki olejek umożliwiający płynne poruszanie rękami po twarzy.
 3. 3. Wstępny masaż rozluźniający głębokie tkanki. Stosowane techniki są spokojne, łagodne, służące odprężeniu ciała i ducha. Na tym etapie z twarzy schodzi całe napięcie, generowane m.in. przez codzienny stres.
 4. 4. Drenaż limfatyczny. To uciskanie i pocieranie skóry w celu usprawnienia przepływu limfy i pozbycie się obrzęków. Ruchy idą w górę, poczynając od węzłów chłonnych na szyi. To nie jest bolesne i nie stosuje się żadnych drenów – wciąż wszystko odbywa się wyłącznie pracą rąk.
 5. 5. Lifting właściwy. Na tym etapie masażysta stosuje mocne, szybkie ruchy. Pobudza tym samym krążenie krwi i komórki skóry.
 6. 6. Akupresura. To technika tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na uciskaniu konkretnych punktów ciała, co ma stymulować korzystny przepływ energii i np. łagodzić bóle.
 7. 7. Zmywanie olejku, nakładanie pielęgnacyjnego kremu lub serum. To już samo zakończenie.

Jak widzisz, w niechirurgicznym liftingu nie dominuje sam lifting. Podejście masażysty jest kompleksowe – relaks tkanek, usprawniania przepływu limfy, a dopiero pod koniec ostateczne pobudzenie komórek skóry. Całość kończy uciskanie punktów twarzy zgodnie ze starożytną sztuką. Zaznaczamy – za akupresurą nie stoją współczesne dowody medyczne, odczucia po sesji uciskania są zauważane subiektywnie. Potraktuj akupresurę przede wszystkim jako miły dodatek na zakończenie zabiegu.

Całość jest bardzo ciekawym, przyjemnym doświadczeniem. Takiego masażu nie da się samodzielnie przeprowadzić w domowych warunkach. Potrzeba dużo wiedzy i praktycznego doświadczenia w czuciu twarzy, by sprawnie przeprowadzić masaż kobido.

drenaż limfatyczny - etap masażu japońskiego kobido
Masażysta opracowuje także szyję i kark.

Kto wykonuje masaż?

Masażem kobido zajmują się wyłącznie przeszkolone osoby po ukończeniu specjalnych kursów. Dobrym wyborem jest udanie się do fizjoterapeuty z nabytymi kompetencjami w zakresie kobido. Certyfikowanych masażystów spotkasz także w renomowanych salonach urody.

Kobido nie należy wykonywać u osób bez ukończonych kursów. To ingerencja w głębokie warstwy tkanek, a twarz jest bardzo skomplikowaną konstrukcją, zbudowaną z dziesiątek mięśni. Całość musi więc musi być przeprowadzona przez kogoś znającego się na rzeczy. Źle wykonany masaż może być bolesny, a nawet potencjalnie szkodliwy.

Czy masaż kobido jest zdrowy?

Kobido nie jest zabiegiem o którym myślimy w kontekście zdrowotnym. Na ten moment można uznać, że sam w sobie nie wywiera istotnego wpływu na zdrowie. Redukcja napięć w obrębie twarzy ma jednak szansę pomóc w ogólnej poprawie samopoczucia, a nawet uzupełniać terapię bruksizmu i migren. Być może kolejne badania wokół masaży twarzy przyniosą medykom konkretne wnioski.

Niezaprzeczalnym zdrowotnym plusem kobido jest stanowienie alternatywy dla potencjalnie inwazyjnych zabiegów medycznych. Masaż dłońmi kontra strzykawka z chemicznym preparatem? Instynktownie – i słusznie – wybieramy masaż.

Masaż kobido – cena za pojedynczy zabieg

Cena masażu kobido to 200-400 złotych. Zależy od renomy salonu, kompetencji masażysty oraz opcjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych uzupełniających masaż. Koszty będą się różniły również pomiędzy miastami. Kupując pakiety kilku-kilkunastu zabiegów można sporo zaoszczędzić.

zabieg pielęgnacyjny po masażu
Gabinety urody czasami proponują klientkom uzupełniające usługi za okazyjną cenę – decyzja należy do Ciebie.

Czy warto zafundować sobie taki masaż?

Kobido daje efekty widoczne gołym okiem. Jest nieinwazyjną metodą poprawy kondycji twarzy. Nie stosuje się tutaj żadnych igieł, nici czy substancji wypełniających. Jest to więc dobra alternatywa dla osób, które chcą zmienić coś w wyglądzie bez wykorzystywania ciężkich sposobów znanych współczesnej medycynie estetycznej.

Trzeba mieć na uwadze, że kobido to lekka metoda. Rezultaty masażu nie dorównują standardowym zabiegom liftingującym. Rewolucyjne odmłodzenie wymaga niestety zaangażowania przynajmniej strzykawki, a w zaawansowanym wieku także chirurgicznego skalpela. Masaż kobido jest pomocny – dodaje twarzy promiennej świeżości – ale nie ujmie nikomu 30-tu lat. Zaznaczamy to wyraźnie, by oszczędzić Ci potencjalnego rozczarowania.

To, czy warto, zależy od indywidualnej oceny. Można jej tak naprawdę dokonać tylko po spróbowaniu masażu na własnej skórze. Czy efekt będzie Cię satysfakcjonował? Jeśli tak… to masz odpowiedź na pytanie czy warto.

Kto powinien spróbować takiego masażu?

Masaż jest przeznaczony dla każdej osoby (nie tylko kobiet), która czuje napięcie w obrębie twarzy. Chciałaby poprawić jej wygląd, poczuć się młodziej i zrelaksować.

Nie ma dolnej granicy wiekowej. Masaż kobido poleca się już osobom od 25 roku życia. U tych, którzy jeszcze nie mają widocznych oznak starzenia posłuży profilaktycznie. Również może przełożyć się na natychmiatową poprawę wyglądu twarzy, dzięki likwidacji napięć i obrzęków.

młoda kobieta przeglądająca się w lustrze
Na zabiegach masażu kobido można skorzystać w każdym wieku. Służy nie tylko niwelacji oznak starzenia.

Przeciwwskazania do japońskiego masażu

Jak do każdego zabiegu, nawet najmniej inwazyjnego, masaż kobido ma listę przeciwwskazań. Należą do nich:

 • – infekcje, stany gorączkowe,
 • – zmiany dermatologiczne w obrębie twarzy, m.in mocny trądzik różowaty,
 • – aktywne reakcje alergiczne,
 • – nadciśnienie,
 • – niedawno przebyte zabiegi estetyczne z wykorzystaniem botoksu, nici i wypełniaczy,
 • – urazy i pooperacyjne przerwania ciągłości tkanek,
 • – bóle zębów, ropnie, niedawne usunięcie zęba,
 • – zabiegi w obrębie jamy ustnej.

Profesjonalny masażysta przed zabiegiem przeprowadzi wywiad, mający na celu określenie możliwych przeciwwskazań. W razie wątpliwości możesz mu zadać wszelkie nurtujące Cię pytania 😉


Masaż kobido – co to? Technika masażu wywodzaca się z XV-wiecznej Japonii. Stanowi zbiór technik masujących służących rozluźnieniu mięśni, usprawnieniu przepływu płynów w tkankach oraz stymulacji komórek. Wykonuje sie go wyłącznie rękami.

Zanim zdecydujesz się na masaż kobido – efekty nie są stałe. Należy go powtarzać mniej-wiecej raz w miesiącu. Nie są też równie rewolucyjne, jak po prawdziwym, krwawym liftingu. Jednakże, stale porzerzające się grono wielbicieli kobido potwierdza, że rezultaty są widoczne i często całkowicie satysfakcjonujące. Chcesz spróbować? Nie masz przeciwwskazań? Przetestuj masaż kobido wykonany przez profesjonalistę.

Rozważasz masaż kobido? Cena zaczyna się od 200 złotych za sesję. Weź pod uwagę koniecznośc powtarzania zabiegów – może Twój salon urody oferuje korzystne pakiety? Zweryfikuj komptencje masażysty i nie wahaj się dopłacić za umiejętności idące w parze z doświadczeniem. Poprawne wykonanie masażu kto klucz do skuteczności oraz bezpieczeństwa.

Bibliografia:

Okuda I, Takeda M, Taira M, Kobayashi T, Inomata K, Yoshioka N. Objective analysis of the effectiveness of facial massage using breakthrough computed tomographic technology: A preliminary pilot study. Skin Res Technol. 2022 May;28(3):472-479. doi: 10.1111/srt.13152. Epub 2022 Apr 13. PMID: 35416349; PMCID: PMC9907650.

Sakai S, Takatori R, Nomura M, Uehara K. Useful parameters for the motion analysis of facial skin care in Japanese women. J Physiol Anthropol. 2020 Aug 24;39(1):22. doi: 10.1186/s40101-020-00234-w. PMID: 32831147; PMCID: PMC7507946.

Hatayama T, Kitamura S, Tamura C, Nagano M, Ohnuki K. The facial massage reduced anxiety and negative mood status, and increased sympathetic nervous activity. Biomed Res. 2008 Dec;29(6):317-20. doi: 10.2220/biomedres.29.317. PMID: 19129675.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close