Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście o budowę mięśni. A na redukcji? O odsłonięcie ich. Co to jest redukcja, czy trzeba ją robić i czym różni się od zwykłego odchudzania? Sprawdź!
Redukcja – co to jest?
Redukcja to po prostu proces zrzucania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ma to na celu uwidocznienie wypracowanej muskulatury, a więc poprawienie estetyki sylwetki.
Na redukcji – podobnie jak przy zwykłym odchudzaniu – trzeba być na diecie z ujemnym bilansem kalorii. Zdrowy deficyt kaloryczny wynosi 200-500 kcal, co pozwala na utratę maksymalnie kilograma tygodniowo. Dla utrzymania jak najwyższego poziomu masy mięśniowej, konieczne są treningi siłowe.
Brzmi jak odchudzanie…
Co to jest redukcja? Czym się różni od odchudzania?
Podstawową różnicą między tym co nazywamy redukcją, a starym, dobrym odchudzaniem, jest długofalowy cel. W odchudzaniu chodzi o to, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Gdy wskazówka na wadze pokaże wymarzoną liczbę, można spocząć na laurach.
Redukcja to natomiast etap kształtowania sylwetki. Po kilku tygodniach docinania, sportowiec ponownie wchodzi na masę. Buduje mięśnie, a potem znowu redukuje tkankę tłuszczową – i tak w nieskończoność.
Redukcja może być także pierwszym etapem treningu siłowego. Pozbycie się nadmiaru tłuszczu służy przygotowaniu organizmu do budowania masy mięśniowej.

Różnica leży też w liczbach. Na redukcji z reguły chodzi o pozbycie się kilku kilogramów niechcianej tkanki. W odchudzaniu, liczby mogą być znacznie większe.
Nie zwykło się mówić, że Maciek zredukował 30 kilogramów w rok – mówimy raczej, że Maciek schudł 30 kilogramów w rok. Potem Maciek skończył dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, kupił nowe ubrania i rozpoczął lżejsze życie.
Natomiast Andrzej zredukował 4 kilogramy, żeby lepiej zaprezentować wyrzeźbione mięśnie brzucha. Potem, wrócił na dodatni bilans kaloryczny i dalej budował muskulaturę… by za kilka miesięcy ponownie redukować tłuszcz.
Wiele osób naprzemiennie używa terminów odchudzanie i redukcja. W porządku – podział na to, co to jest redukcja a co to jest odchudzanie, jest w dużej mierze umowny. Zachęcamy jednak do trzymania się powszechnie ustalonych definicji, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień.
Trening siłowy na redukcji i cardio na odchudzanie
W odchudzaniu, punktem niemalże obowiązkowym jest trening cardio. Przydałby się też trening siłowy, ale że treningi cardio spalają więcej kalorii, odchudzający się częściej wskakują na bieżnię niż na strefę wolnych ciężarów.
Na redukcji kluczowy jest trening siłowy – to on pozwala zachować maksimum tkanki mięśniowej pomimo deficytu kalorycznego. Lepiej już zostawić odrobinę za dużo tłuszczu, niż pozbyć się go kosztem spadku masy mięśniowej. Ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają mięśnie, często w ogóle rezygnują z cardio, aby zwiększony deficyt kaloryczny nie uszkodził suchej masy.
Czy redukcja jest konieczna?
To, czy po okresie budowy masy przejdziesz na redukcję, zależy od Ciebie. Jeśli sylwetka z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej Cię satysfakcjonuje, możesz przy niej pozostać. Tak robią na przykład trójboiści – ten, komu zależy przede wszystkim na sile, potrzebuje tłuszczu.
Najpierw masa, potem więcej masy!
Odchudzanie często jest konieczne dla zdrowia. Kiedy wskaźnik BMI zacznie wskazywać nadwagę, kwestie estetyczne schodzą na dalszy plan. U osób, które nie budują masy mięśniowej, wskaźnik BMI jest miarodajny – nie ma co się oszukiwać, że od leżenia na kanapie urosły Ci mięśnie i to one tyle ważą.

Trenujący siłowo, po okresie budowy masy ważą co prawda sporo, ale w ich przypadku BMI przekłamuje rzeczywistość. Wskaźnik nie określi, czy masa ciała wynika z poziomu otłuszczenia, czy z rozbudowanych mięśni. Redukcja jest podyktowana chęcią poprawy sylwetki – zdrowie ma się dobrze!
Redukcja – co to? Wbrew pozorom, wcale nie tylko ładniejszy termin na odchudzanie. Redukcja to etap na drodze do idealnej sylwetki. Odchudzanie zaś, jest celem samym w sobie – na końcu diety odchudzającej już jest idealna sylwetka.
Oba pojęcia czasami są stosowane zamiennie… chociaż różnice między planem na odchudzanie i planem na redukcję bywają diametralne!