e-figura.pl|Sylwetka|Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie tak zwanej pomarańczowej skórki. Jeżeli je wprowadzisz, skorzystasz pod każdym względem – zwłaszcza zdrowotnym. Przeczytaj, skąd wziął się Twój cellulit i jak zlikwidować tę drobną niedoskonałość.

Zanim zaczniesz!

Szacuje się, że cellulit ma 80-90% kobiet. Posiadają go nawet nastolatki, osoby całe życie szczupłe, kobiety prowadzące aktywne życie i dbające o siebie kompleksowo. U jednych pojawia się tylko czasami, u drugich praktycznie przez całe życie.

Za światową kampanię antycellulitową odpowiada głównie branża estetyczna. Kosmetyki antycellulitowe, zabiegi antycellulitowe, suplementy… Na przestrzeni lat, media i reklamy posiłkujące się Photoshopem wmówiły światu, że cellulit jest czymś złym.

Nie ma nic złego w chęci poprawy swojego wyglądu. Nie pozwól po prostu, by do zmiany kierował Cię wstyd za naturalną cechę Twojego ciała. Chcesz nad sobą pracować dla zdrowia i ogólnej pewności siebie? Wspaniale! Ale nie zakrywaj się na basenie do czasu, aż zmniejszysz cellulit. To nie powód do wstydu!

Czym jest cellulit?

Cellulit to stan, w którym skóra staje się nierówna i ma charakterystyczny wygląd przypominający skórkę pomarańczy. Efekt leży w nagromadzeniu tkanki tłuszczowej pod skórą, odłożonej wodzie podskórnej oraz zmianach w strukturze tkanki łącznej. W wyniku tych procesów skóra wydaje się guzkowata i jakby dziurawa, zwłaszcza gdy jest ściskana.

Mały i średni cellulit nie jest stanem patologicznym. Nie wymaga interwencji medycznej. Problem pojawia się wtedy, gdy zaawansowany cellulit zaczyna boleć, bo ułożenie tkanki tłuszczowej uciska zakończenia nerwowe. Na tym etapie należy skonsultować się z lekarzem.

Najprostszym podziałem rodzajów cellulitu jest podział na tłuszczowy i wodny:

  • Cellulit wodny jest związany z zatrzymywaniem się płynów w tkance podskórnej. Może to być wynikiem zaburzeń krążenia krwi, zatrzymania wody w organizmie (retencja płynów) lub problemów z układem limfatycznym. U niektórych kobiet pogłębia się przy okresie, bo wtedy naturalnie zatrzymujemy więcej wody.
  • Cellulit tłuszczowy jest związany z gromadzeniem się nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej pod skórą. Tkanka tłuszczowa może wywierać nacisk na tkankę łączną i powodować nierówności w skórze.
  • – Istnieje też podział cellulitu według stopnia zaawansowania (1-4), częściej spotykany w literaturze zagranicznej. Również jest to podział słuszny. Za wygląd skóry zawsze w dużym stopniu odpowiada ułożenie tkanki tłuszczowej. W cellulicie wodnym ta tkanka podchodzi wodą, co uzewnętrznia jej strukturę. Tak więc cellulit wodny też jest w pewnej mierze cellulitem tłuszczowym.
  • – Walka z cellulitem wodnym (tudzież wodno-tłuszczowym) i tłuszczowym opiera się na tych samych zasadach.

Rodzaj cellulitu rozpoznaje się poprzez ściśnięcie fałdu skórnego. Cellulit wodny jest twardszy, występuje niezależnie od masy ciała. Ten zaś w którym dominuje tłuszcz cechuje miękka struktura, często idzie w parze z nadwagą (ale nie musi – mają go też szczupłe kobiety).

kobieta ściskająca cellulit na udach
Skórka pomarańczowa uwidacznia się zwłaszcza po ściśnięciu obszaru.

Skąd bierze się cellulit?

Cellulit może pojawić się u kobiet w różnym wieku, niezależnie od ich poziomu aktywności fizycznej czy masy ciała. Jest to związane z czynnikami takimi jak genetyka, hormony, dieta i styl życia.

  • – Cellulit często występuje w obszarach ciała, gdzie jest nagromadzona tkanka tłuszczowa. Kobiety mają naturalną, genetyczno-hormonalną skłonność do większego odkładania tłuszczu w obrębie bioder i ud.
  • Zaburzenia krążenia krwi przyczyniają się do gromadzenia się płynów w tkance podskórnej, co motywuje powstawanie cellulitu wodnego.
  • – Skłonność do cellulitu może mieć podłoże genetyczne – ​​niektóre kobiety po prostu są bardziej podatne na jego wystąpienie niż inne.
  • – Swoje robi także proces starzenia się skóry. Gdy skóra traci jędrność cellulit staje się bardziej widoczny.
  • Zmiany hormonalne, takie jak te związane z ciążą, menopauzą lub stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, mogą wpływać na poziom cellulitu.
  • – I wreszcie – styl życia. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadmierna konsumpcja alkoholu, przyczyniają do powstawania cellulitu.

Przez złożoność przyczyn, nie istnieje jedno skuteczne lekarstwo na tę estetyczna przypadłość. Stosowanie balsamów antycellulitowych daje niewiele. Niestety, kremy rzekomo rozbijające komórki cellulitowe nie dają trwałego rezultatu. Mogą co najwyżej nawilżyć skórę i w ten sposób ja uelastycznić. Nawet najdroższe balsamy nie spowodują jednak przebudowy tkanek podskórnych.

Dlaczego mężczyźni nie mają cellulitu?

W powstawaniu cellulitu ogromną rolę grają hormony płciowe. U mężczyzn cellulitowi zapobiegają androgeny i wysoki poziom testosteronu. U panów skórka pomarańczowa może wystąpić wyłącznie za sprawą zaburzeń hormonalnych.

Mówi się nawet, że cellulit jest trzeciorzędną cechą płciową – przedstawicielki płci żeńskiej po prostu go mają, bo tak chciała natura. A mężczyźni… upiekło im się! 😉

Jak pozbyć się cellulitu z ud dzięki zmianie diety?

Dieta antycellulitowa to nic innego, jak żywienie zgodnie z zasadami zdrowej diety. Tyle i aż tyle.

  • – Odstaw wysokoprzetworzoną żywność. Jedzenie bogate w tłuszcze i cukry może prowadzić do przyrostu wagi, zaburzeń metabolicznych, jak również zaburzeń odkładania tkanki tłuszczowej.
  • – Nadmiar węglowodanów oraz soli skutkuje zwiększonym odkładaniem wody. To z kolei sprzyja widoczności cellulitu.
  • – Jedz dużo warzyw i owoców. Są bogate w antyoksydanty, a one sprzyjają kondycji skóry. Zadbana, jędrna skóra sprawia, że cellulit jest mniej widoczny.
  • – Spożywaj białko w ilości minimum 1 grama na kilogram masy ciała. Białko jest niezbędna do utrzymania mięśni w dobrej kondycji. Tkanka mięśniowa ujędrnia ciało – kojelny plus do mniejszej widoczności cellulitu.
  • – Zrezygnuj z papierosów i częstego picia alkoholu. Używki rzutują na elastyczność skóry i krążenie krwi, a to zwiększa ryzyko wystąpienia cellulitu.
  • – W walce z cellulitem niezwykle ważne jest nawodnienie. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dzięki temu organizm nie będzie czuł się zmuszony do zatrzymywania wody podskórnej, co ograniczy powstawanie cellulitu wodnego.

jak pozbyć się cellulitu z ud picie wody
Picie wody sprzyja zdrowiu całej sylwetce, również walce z cellulitem.

Czy sport pomaga na cellulit?

Aktywność fizyczna to drugi fundament walki o wymarzoną sylwetkę. A czy pomaga na cellulit? Owszem, choć nie tak spektakularnie, jak można by liczyć. Sportsmenki także mają pomarańczową skórkę.

To, że sport nie jest uniwersalną metodą na to, jak się pozbyć cellulitu z ud, nie powinno Cię zniechęcać. Cellulit raczej nie zniknie do zera, ale ma szansę znacznie się zmniejszyć.

  • – Regularna aktywność fizyczna pomaga w spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Zredukowanie ilości tłuszczu pod skórą przekłada się na zmniejszenie widoczności cellulitu. Sport pomaga oczywiście także w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.
  • – Ćwiczenia skutkują wzmocnieniem mięśni w problematycznych okolicach. Silniejsze mięśnie służą wygładzeniu skóry i zmniejszeniu pomarańczowej skórki. Przydadzą się zarówno ćwiczenia siłowe, jak i wytrzymałościowe – najlepiej jest je łączyć.
  • – Ruch poprawia krążenie. Lepsze krążenie służy redukcji obrzęków wodnych oraz ujędrnianiu skóry.
  • – Aktywność fizyczna owocuje redukcją stresu, który może znacznie wpływać na poziom hormonów – a hormony grają ogromną rolę w tworzeniu się cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu z ud – domowe sposoby na likwidację pomarańczowej skórki

Modyfikacji stylu życia nie zastąpi nic. Rezultaty możesz jednak wspomóc prostymi domowymi zabiegami.

  • Masaż pomaga w poprawie krążenia krwi i limfy, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku wywołanego nagromadzeniem płynów. Możesz używać specjalnych urządzeń do masażu, np. szczotek czy masażerów wibracyjnych, jak również wykonywać masaże manualnie wyłącznie rękami. Masuj się codziennie przez 10-15 minut.
  • Rób peelingi. Złuszczanie naskórka peelingami przynosi poprawę krążenia. Kolejny plus do redukcji obrzęków.
  • Ćwiczenia rozciągające służą całemu ciału. Przekładają się m.in. na uelastycznienie skóry – a skóra elastyczna to mniejsza widoczność cellulitu.

Zmiany w widoczności cellulitu wymagają czasu, a skuteczność domowych metod będzie się różnić w zależności od osoby. Trzeba być cierpliwym, konsekwentnym w utrzymywaniu zdrowego stylu życia oraz pielęgnacji skóry.

No właśnie – cierpliwość…

jak się pozbyć cellulitu z ud masażami szczotką
Masaż szczotka stymuluje krążenie w tkankach dotkniętych cellulitem.

Jak pozbyć się cellulitu z ud w tydzień?

Niestety, cellulit to problem skomplikowany i trudny do rozwiązania w krótkim czasie. Nie istnieje żadne skuteczne rozwiązanie na to, jak pozbyć się cellulitu z ud trwale w przeciągu zaledwie tygodnia.

Jedyne, co możesz zrobić, to pić więcej wody, ograniczyć sól i masować uda, by zredukować obrzęki wynikłe z nagromadzenia płynów. Efekt tygodniowych zmian nie będzie jednak stały ani spektakularny.

Czy cellulit zniknie, gdy schudniesz?

W przypadku nadwagi, redukcja masy ciała najprawdopodobniej przeoży się na zmniejszenie pomarańczowej skórki, ale nie ma gwarancji, że ona całkowicie zniknie. Cellulit to bowiem nie tylko kwestia nadmiernego tłuszczu, ale także zmian w strukturze tkanki łącznej. To, czy źle ułożona tkanka tłuszczowa zostanie spalona w ogniu deficytu kalorycznego, zależy de facto od decyzji organizmu, na którą człowiek ma niewielki wpływ.

Pozbycie się nadwagi z pewnością nie zaszkodzi, bo dodatkowe kilogramy sprzyjają przyrastaniu i widoczności cellulitu. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że szczupłe kobiety też go mają.

Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków nowoczesnymi metodami?

Medycyna estetyczna zna wiele metod walki z cellulitem. Stosowanie zabiegów rzeczywiście jest skuteczne, ale trzeba mieć na uwadze, że nie zastąpi fundamentalnych zmian stylu życia i odżywiania. Okej – możesz teraz zredukować pomarańczową skórkę nowoczesnym zabiegiem, jednak to nie zabezpieczy Cię przed powrotem do porpzedniego stanu w niedalekiej przyszłości.

Zabiegi dedykowane problemom z cellulitem to m. in:

  • – karboksyterapia
  • – radioterapia
  • – laseroterapia
  • – mezoterapia
  • – jonoforeza
  • – ultradźwięki
  • – drenaż limfatyczny
  • – kriolipoliza

Dobór zabiegu przeprowadza lekarz medycyny estetycznej. Specjalista będzie w stanie ocenić stan cellulitu i zalecić terapię, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb oraz stopnia zaawansowania cellulitu. Miej na uwadze, że jeden zabieg rzadko wystarcza – trzeba powtórzyć procedurę nawet kilka razy, więc uwzględnij zwiększone wydatki w swoim budżecie.

jak się pozbyć cellulitu z ud - przykładowy zabieg
Zabiegi estetyczne wykonuj tylko w renomowanych klinikach. Dokładnie sprawdź miejsce, w którym zamierzasz skorzystać z takich metod.

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Domowe sposoby dają efekty pod warunkiem, że będziesz je konsekwentnie stosować. Walka z cellulitem wymaga szeregu zmian, zwłaszcza w sposobie odzywiania oraz stusunku do atkwyności fizycznej. Warto także polubić masaże, peelingi i ćwiczenia rozciągające.

W tym, jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków, pomocna bywa medycyna estetyczna. Nie zapobiegnie ona jednak ponownemu utworzeniu się skórki pomarańczowej. Działaj u podstaw, a zmniejszysz problem raz na zawsze.

Nie zdziw się, jeżeli Twój cellulit nie będzie chciał zniknąć do zera. Na powstawanie go wpływa wiele czynników, z czego tylko na część masz wpływ. Cellulit jest normalną cechą kobiecego ciała – ma go prawie każda!

Bibliografia:

Arora G, Patil A, Hooshanginezhad Z, Fritz K, Salavastru C, Kassir M, Goldman MP, Gold MH, Adatto M, Grabbe S, Goldust M. Cellulite: Presentation and management. J Cosmet Dermatol. 2022 Apr;21(4):1393-1401.

Friedmann DP, Vick GL, Mishra V. Cellulite: a review with a focus on subcision. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2017 Jan 7;10:17-23. doi: 10.2147/CCID.S95830. PMID: 28123311; PMCID: PMC5234561.

Rawlings AV. Cellulite and its treatment. Int J Cosmet Sci. 2006 Jun;28(3):175-90.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close