Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić bardzo dużo – uzbrój się w cierpliwość, a zobaczysz efekty. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, by pozbyć się kompleksów na punkcie tej partii ciała. Przeczytaj, jak ujędrnić skórę na brzuchu, uczynić go twardszym, wyraźnie zarysowanym.
Skąd bierze się pogorszenie jędrności brzucha?
Namierzenie przyczyny utraty jędrności brzucha to podstawa skutecznej walki. Nieco inaczej bowiem będzie wyglądało ujędrnianie, gdy mamy do czynienia z:
- – utratą jędrności spowodowaną dużym spadkiem wagi
- – nadmiarem skóry po ciąży, gdy idzie w parze z rozejściem mięśnia prostego brzucha
- – wiotkością wynikającą z wieku
- – osłabieniem mięśni tułowia, przez które nie chodzisz wyprostowany
- – utratą mocnego zarysu sylwetki w wyniku przyrostu masy ciała
- – genetyką – bo stan skóry jest zapisany także w niej, na co nie sposób mieć pełnego wpływu
Podsumowując – zależy, czy chodzi o skórę, czy o tkankę tłuszczową, czy o mięśnie.
W tym artykule omawiamy wszystkie rzeczy, które możesz zrobić, by przywrócić swój brzuch do świetnej formy, bez udawania się do kliniki chirurgii plastycznej.
Ćwiczenia na ujędrnienie brzucha
Ujędrnianie tułowia warto rozpocząć od wprowadzenia ćwiczeń wzmacniających. Dzięki wzmocnieniu mięśni głębokich, mięśnia prostego i muskułów skośnych, sylwetka może nabrać zbitej formy. To pomocne w przypadku utraty jędrności spowodowanej nieprawidłową postawą (nieświadomie się garbisz, przez co brzuch opada) oraz lekkim nadmiarem tkanki tłuszczowej. Również w przypadku niewielkiego nadmiaru skóry wprowadzenie treningów przyniesie rezultaty – ćwiczenia pobudzają krążenie, a lepsze krążenie w skórze może skutkować jej korzystnym obkurczeniem.
Ćwiczenia nie pomogą spektakularnie na wyraźny nadmiar skóry zbierający się w okolicach pępka i podbrzusza. Ogólna kondycja wizualna brzucha się poprawi, jednak efekt obkurczenia może nie być w pełni zadowalający.
Wykonuj 3-4 razy w tygodniu takie ćwiczenia, jak:
- – nożyce poziome i pionowe
- – spięcia brzucha
- – deska klasyczna i deska boczna
- – rowerek
- – unoszenia nóg
- – sięganie do kostek w leżeniu na plecach
Zdrowa dieta to podstawa – jak zawsze!
Większość pracy nad kondycją brzucha zawsze odbywa się w kuchni. Nieważne, czy mamy do czynienia z nadmiarem skóry, dodatkową tkanką tłuszczową, czy osłabionymi mięśniami – trzeba dobrze jeść, by wesprzeć ciało.
- – w przypadku nadmiaru masy ciała, należy przejść na dietę z deficytem kalorycznym (do kompletu ćwicz, wtedy skóra po utracie wagi będzie jędrna),
- – wybieraj produkty o jak najniższym stopniu przetworzenia – takie mają najwięcej witamin i minerałów,
- – sięgaj po owoce i warzywa – jest w nich m.in. witamina C, odpowiadająca za produkcję kolagenu, czyli białka budującego mocną, jędrną skórę,
- – nie rezygnuj z jedzenia tłuszczu – mają ogromny wpływ na kondycję skóry, umożliwiają przyswajanie witamin wspomagających skórę,
- – nie żałuj sobie białka, zwłaszcza jeśli ćwiczysz – białko jest materiałem budulcowym mięśni, jak również skóry, więc dla poprawy wyglądu brzucha należy codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość protein (min. 1 g/1 kg masy ciała, u aktywnych osób min. 1,2 g/1 kg masy ciała),
- – dbaj o prawidłowe nawodnienie – wtedy w obrębie brzucha nie będzie gromadziła się woda, mogąca powodować obrzęki niekorzystnie wpływające na wygląd skóry.
To, jak ujędrnić brzuch skutecznie, wymaga korzystnej zmiany nawyków dietetycznych. Porządnie odżywiaj swoje ciało, a gdy nie zabraknie mu witamin, makroskładników i wody będzie z Tobą współpracowało w drodze do wymarzonej formy.
Jak ujędrnić skórę na brzuchu masażami?
Masaże pobudzają krążenie krwi w skórze, co na dłuższą metę przekłada się na poprawę sprężystości. Pomaga również pozbyć się obrzęków limfatycznych. Masuj brzuch codziennie po 10-15 minut, o dowolnej porze. Możesz to robić:
- – dłońmi – przesuwaj góra-dół, wykonuj koliste ruchy, podszczypuj i ugniataj,’
- – szczotką – masowanie szczotką to kapitalny trend ostatnich lat, warto przetestować
- – ręcznymi masażerami domowymi – na rynku są przeróżne sprzęty służące do masowania większych partii
Jeżeli masz możliwość i fundusze, warto zainteresować się profesjonalnymi zabiegami masażu. Wykorzystuje się w nich nowoczesne urządzenia wibracyjne, gorące kamienie czy bańki chińskie.
Profesjonalny masażysta potrafi dotrzeć do tkanek głębokich, tam pobudzić krążenie, dzięki czemu nadawanie sprężystości skórze może być superskuteczne. Trzeba mieć na uwadze, że do zauważenia efektów potrzeba przynajmniej kilku zabiegów.
Krem, balsam, serum – czy pomagają na ujędrnianie?
Z balsamami dostępnymi w drogeriach jest… ciężka sprawa. Stosowanie kosmetyków uelastyczniających skórę ma sens w ramach profilaktyki, zwłaszcza w czasie ciąży czy intensywnego redukowania masy ciała. Gdy jednak skóra już utraciła sprężystość, na niewiele się zdadzą.
Teoretycznie są w nich substancje zdolne do wspomagania skóry. Da się zauważyć jakieś efekty ich stosowania. Słowo-klucz: jakieś. Takie kremy w najlepszym razie zadziałają kosmetycznie, w najgorszym po prostu nic nie dadzą. Decyzję o zainwestowaniu w nie podejmij indywidualnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu przetestować działanie kremów ujędrniających. Po pierwszym opakowaniu będziesz wiedzieć, czy to się opłaca. Sprawdź skład, by upewnić się, że nie masz uczulenia na żaden ze składników.
Nie istnieją cudowne kosmetyki ujędrniające. Są zdolne do nawilżenia skóry, a nawilżona skóra jest bardziej sprężysta. Podobny efekt da się jednak osiągnąć zwykłymi balsamami nawilżającymi.
Jak ujędrnić skórę na brzuchu… suplementacją?
Z suplementami na ujędrnienie skóry jest podobnie, jak z kremami. Mają coś dawać, a czy dają, to już inna historia. Najpopularniejsze stały się suplementy z kwasem hialuronowym.
Dotarliśmy do dwóch nowych badań* (z 2021 roku), które rzucają nieco światła na skuteczność doustnej suplementacji hialuronianu w kontekście cery. Według nich suplementacja faktycznie może przekładać się na poprawę wyglądu skóry, głównie poprzez zmniejszenie utraty wody. Skóra nawodniona jest jędrniejsza, a zmarszczki na twarzy mniej widoczne.
Jednakże nie można zagwarantować, że efekt ujędrnienia będzie widoczny także na brzuchu. Skóra twarzy jest cienka, delikatna. W związku z tym można powiedzieć, że mniej potrzebuje, by rezultat się pojawił. Brzuch to masywna partia, na której trudno zrobić wrażenie, a ilość skóry na nim jest znacznie większa. Czy tabletki suplementacyjne podołają takiemu wyzwaniu?
Względem różnorodnych suplementów, nie tylko z kwasem hialuronowym, zastosuj podobną zasadę, jak względem kremów. Jako wsparcie – okej, ale na żaden cud nie można liczyć.
*badania:
Hsu TF, Su ZR, Hsieh YH, Wang MF, Oe M, Matsuoka R, Masuda Y. Oral Hyaluronan Relieves Wrinkles and Improves Dry Skin: A 12-Week Double-Blinded, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2021 Jun 28;13(7):2220.
Michelotti A, Cestone E, De Ponti I, Pisati M, Sparta E, Tursi F. Oral intake of a new full-spectrum hyaluronan improves skin profilometry and ageing: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Eur J Dermatol. 2021 Dec 1;31(6):798-805.
Co jeszcze zrobić? Drobne zmiany, duży efekt
Odnośnie skóry na brzuchu, warto zastosować takie same zasady, jak przy dbaniu o cerę. Profilaktyka starzenia skóry jest bardzo ważna dla zachowania jej sprężystości. Troska o skórę w obrębie brzucha nie zdoła wyraźnie cofnąć tego, co już zepsute, ale do pewnego stopnia zapobiegnie dalszej utracie jędrności.
- – ochrona skóry przed słońcem – w lecie stosuj kremy z wysokim filtrem, unikaj solarium,
- – nie pal, nie pij alkoholu – używki niszczą ciało od środka,
- – wysypiaj się – sen to podstawa regeneracji organizmu, także skóry,
- – dbaj o skórę – dobór kosmetyków i sumienne stosowanie ich działa cuda w kwestii profilaktyki,
- – aktywność fizyczna, odżywcza dieta i nawodnienie na co dzień – podstawy zdrowego stylu życia, fundamentalnie wpływające na ogólny wygląd,
- – stopniowa utrata wagi przy udziale ćwiczeń ograniczy utratę jędrności po odchudzaniu – chudnij powoli i trenuj, a proces obkurczania skóry będzie mógł nadążyć za utratą tkanki tłuszczowej.
Jeżeli jesteś po ciąży, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta stwierdzi, czy nie doszło do rozejścia się mięśnia prostego – a gdy doszło, pomoże Ci sobie z nim poradzić. Bez naprawienia mięśnia prostego żadne sposoby na to, jak ujędrnić brzuch, nie przyniosą w pełni zadowalającego rezultatu.
Jakie zabiegi pomagają na ujędrnianie brzucha?
Chirurgia plastyczna powinna byc traktowana jako ostateczność. Inwazyjne zabiegi obejmujące wycinanie skóry czy odsysanie tłuszczu zostaw na koniec, jeżeli efekt lżejszych metod Cię nie usatysfakcjonuje. Do Twojej dyspozycji, pomiędzy domowymi sposobami i skalpelem, jest coś jeszcze – medycyna estetyczna. To mniejsza (i znacznie tańsza) ingerencja w ciało.
Jak ujędrnić skórę na brzuchu, oraz wymodelować sylwetkę w przypadku niekorzystnie rozłożonej tkanki tłuszczowej? Pomocne mogą się okazać zabiegi m.in:
- – lipoliza ultradźwiękowa
- – kriolipoliza
- – lipoliza iniekcyjna
- – drenaż limfatyczny
- – karboksyterapia
- – HIFU
- – endermologia
- – radiofrekwencja mikroigłowa
- – laseroterapia
- – wiele innych – możliwości medycyny estetycznej stale się zwiększają
Nie powiemy Ci, który zabieg będzie najlepszy. Od tego jest lekarz medycyny estetycznej, który indywidualnie określi, jaka metoda okaże się najskuteczniejsza w Twoim przypadku. Wybierz dobrze ocenianą klinikę, udaj się na konsultację i podążaj za wskazówkami specjalisty. Nie bez powodu istnieje tak wiele metod na to, jak ujędrnić brzuch – po prostu u każdego działa co innego.
Trzeba zaznaczyć, że zabiegi medycyny estetycznej nie dają tak dużego efektu, jak np. operacja wycięcia nadmiaru skóry. Konsultujący lekarz wyjaśni Ci, jakiego rezultatu możesz się spodziewać. Wszystko zależy od zaawansowania problemu.
Jak ujędrnić brzuch skutecznie? Podsumowanie
Najskuteczniejszym sposobem na to, jak ujędrnić brzuch, jest wzmocnienie mięśni ćwiczeniami, oraz zdrowe odżywianie. Ta praca u podstaw potrafi zdziałać cuda. Pomocne są również codzienne masaże i w miarę częste korzystanie z masaży profesjonalnych. Kosmetyczne działanie mogą wykazywać także ujędrniające kosmetyki oraz suplementy. W przypadku utraty estetyki brzucha po ciąży, pokaż się fizjoterapeucie, by pomógł Ci zwalczyć ewentualny rozstęp mięśnia prostego.
Przy głębiej posuniętym problemie utraty sprężystości warto rozważyć nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Postaw na porządną klinikę – warto poczekać dłużej na termin i dopłacic do renomy specjalisty. Chirurgiczną operację usunięcia nadmiaru skóry traktuj jako ostateczność. Tak duże ingerencje w ciało nigdy nie powinny być pierwszym wyborem.
W walce o to, jak ujędrnić skórę na brzuchu, najważniejsze są podstawy – ruch i żywienie. Poza metodami działającymi tu i teraz, pamiętaj o profilaktyce. Pielęgnacja oraz zdrowy styl życia zaprocentują w przyszłości. Niech troska o skórę całego ciała będzie Twoim codziennym rytuałem – możesz na tym tylko zyskać.