Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Diety|,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji 18.11.2022

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach dietetyków. Jeśli możesz się pod nim podpisać i uważasz, że słynny deficyt kaloryczny nie działa w Twoim przypadku, koniecznie przeczytaj. Poznaj 15 najczęstszych przyczyn, przez które waga ani drgnie, pomimo diety i ćwiczeń – wśród nich na pewno znajdziesz swoją.

1 – problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne to najrzadsza z przedstawionych tutaj przyczyn niepowodzenia. 

Niemniej, jeśli próbowałeś wszystkiego, jesteś pewny że dobrze określiłeś zapotrzebowanie kaloryczne, liczysz i nie oszukujesz, a waga stoi w miejscu, możliwe, że kłopot leży głębiej. To szczególnie prawdopodobne jeśli od dawna masz nadwagę, a do tego kombinowałeś z głodówkami przeplatanymi napadami objadania się.

Dlaczego nie mogę schudnąć? Zbadaj cukier (krzywa insulinowa) oraz tarczycę. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, a on da Ci skierowanie na konkretne badania hormonalne. 

2 – nie mogę schudnąć – bo się częstujesz

Nie chodzi o to, żeby na diecie rezygnować z każdej słodkiej przyjemności, a chipsy traktować jak śmiertelnego wroga. Trzeba tylko wiedzieć, ile kalorii mają drobne poczęstunki i wliczać je w dzienny bilans.

Dlaczego nie mogę schudnąć? Bo jedna mała czekoladka zjedzona w pracy miała 100 kcal. Ciasteczko do kawy u koleżanki – 80 kcal. Sama kawa z odrobiną bitej śmietany 200 kcal. Frytki podkradane siostrze prosto z talerza też mają kalorie – kradzione jednak tuczy!

3 – czemu nie mogę schudnąć? Bo podjadasz z paczki

Otworzone płatki śniadaniowe, paczka rodzynek, napoczęte pestki słonecznika… Kusi, kiedy czekasz aż ryż się ugotuje, prawda? Podjadając z paczki nie masz szans na trafne oszacowanie kaloryczności. Ba – pewnie zakladasz, że ta odrobina miała tyle kalorii, co kot napłakał. 

W rzeczywistości, garść granoli to 200-300 kcal. A co to jest garść słodziutkiej, chrupiącej granoli?

Schowaj otworzone paczki do szafki i po prostu powstrzymuj się od bezrefleksyjnego podjadania między posiłkami. Staraj się kupować małe paczki jedzenia, by wielka torba płatków nie czaiła się na Ciebie przez kilka dni. To mogłoby być kilka dni zawalonej diety.

Ile kalorii właśnie zjadłeś prosto z pudełka? Na pewno więcej, niż myślisz.

4 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo łamiesz się wieczorem

Częstym błędem osób odchudzających się, jest pomijanie posiłków w ciągu dnia. Przeciągają czas między posiłkami, licząc, że jeśli zjedzą obiad późno, to łatwo odpuszczą sobie zjedzenie kolacji.

A potem zjadają to i to. W podwójnej ilości, bo są upiornie głodni. Organizm nie pozwoli Ci na głodówki – upomni się o swoje choćby w środku nocy.

5 – przeszacowanie aktywności fizycznej

Określając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, oprócz wagi i wzrostu zaznaczasz współczynnik aktywności fizycznej PAL. Niestety, PAL to spora pułapka. Tylko szczęśliwcom udaje się na początku określić go idealnie.

Przelicz zapotrzebowanie kaloryczne ponownie. Tym razem wybierz niższy współczynnik PAL. 10 000 kroków to nie jest duża aktywność. Nie jest nią też 5 treningów w tygodniu, jeśli to 10-minutowe treningi na dywanie.

6 – nie mogę schudnąć – bo nie zaszkodzi, jak w jeden dzień się najesz…

Otóż zaszkodzi. Jeden dzień totalnej rozpusty może wyrównać deficyt kaloryczny z całego tygodnia. Jeśli w niedzielę dajesz na luz, by doładować energię przed kolejnym poniedziałkiem… to dalej będziesz pytał dlaczego nie mogę schudnąć?

Dietę trzyma się przez 7 dni w tygodniu. Męczy Cię apetyt na pizzę i słodycze? Wkomponuj je do codziennej diety, tak, by mieściły się w zapotrzebowaniu kalorycznym. Urządzając sobie dzień jedzenia wszystkiego czego chcesz… nie osiągniesz tego, czego chcesz

7 – zajadanie emocji

Typowa scena z romantycznego filmu – załamana odrzuceniem kobieta wcina lody prosto z pudełka. Mały sukces w pracy uczczony sernikiem i pączkiem. 3 kilogramy mniej na wadze – w ramach nagrody, nadrabianie ich pizzą…

Niestety, żyjemy w kulturze nagradzania się i poprawiania sobie nastroju jedzeniem. A te kalorie też liczą się do bilansu energetycznego.

Zajadanie emocji to bardzo poważna sprawa. Puszczanie hamulców na jeden dzień i napychanie się na zapas to objaw zaburzeń odżywiania – kompulsywnego objadania się. Nie jesteś w stanie powstrzymać się od ucztowania raz na jakiś czas? Skonsultuj to z psychodietetykiem lub terapeutą.

Tylko ciastka Cię rozumieją? Umów się do psychologa – to może tylko pomóc.

8 – nie mogę schudnąć – bo nie wliczasz tłuszczu w makro

Podsmażanie na odrobinie smalcu, kilka kropelek oliwy do sałaty, kawałeczek masła na stosik pankejków… Licznik kalorii bije. Tłuszcze są gęste kalorycznie – w małej objętości dostarczaja bardzo dużo energii.

Łyżeczka masła ma 70-80 kcal. Łyżka oliwy – 90 kcal. Plaster smalcu? Zależy jak gruby – może mieć 100 kcal, a może mieć 300. Ziarnko do ziarnka i zbierze się tyle, by nadrobić deficyt kaloryczny.

Przed dodaniem tłuszczu do potrawy, zważ go i uwzględnij kaloryczność w dziennym bilansie. Ocenianie na oko zwykle jest zbyt optymistyczne. Kiedy zaczniesz przykładać uwagę do wszystkich składników dań, znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego nie mogę schudnąć.

9 – bo żyjesz w stresie

Jak podaje Nigatu Regassa Geda (2019 rok), podwyższony poziom kortyzolu – hormonu stresu – wzmaga apetyt na niezdrowe, wysokoprzetworzone jedzenie. Skłania do pochłaniania go w nadmiernej ilości. Niestety, w życiu przeciętnego człowieka nie brakuje stresu, a nawet sama dieta z ujemnym bilansem kalorycznym to dla ciała stres.

Nic dziwnego – to reakcja obronna organizmu. Kiedy jesteś zestresowany, ciało przygotowuje się na nadchodzące zagrożenie. Zaczyna magazynować energię, by nie zabrakło jej w ciężkich czasach. A najwięcej energii znajdzie w wysokoprzetworzonych smakołykach. 

*Stress, a function of biological and behavioral effects, stimulates increased body hormones called ‘cortisol’. The increase in such hormones leads to craving unhealthy food and causing to eat more than one normally would.

10 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo jesteś niecierpliwy

Odchudzanie to proces. Nie rewolucja. Zanim stwierdzisz, że nadwaga jest Ci pisana raz na zawsze, wytrzymaj na diecie przynajmniej miesiąc. Po około 30 dniach wejdź na wagę, przymierz spodnie w które się nie mieścisz (może już mieścisz?) i skontroluj obwody. 

Tydzień to za mało. Dwa tygodnie też. Trzeba zacisnąć zęby i nastawić się na długą pracę.

11 – jesz zdrowo…

…i nic poza tym.

Nie zrozum nas źle. Dieta redukcyjna powinna być maksymalnie zdrowa. Problem leży jednak w tym, że wiele zdrowych produktów ma dużo kalorii. 

Przykładowe wysokokaloryczne produkty z półki ze zdrową żywnością to orzechy, awokado, miód czy pestki słonecznika. Są kopalnią zdrowia, ale bardzo gęstą energetycznie.

Zdrowe odżywianie nie gwarantuje schudnięcia. Kalorie ze zdrowych produktów również trzeba kontrolować – bo tuczą tak samo, jak te z McDonalda.

Batoniki musli z gorzką czekoladą, orzechami i rodzynkami, bez dodatku cukru… Zdrowe, ale bardzo kaloryczne!

12 – czemu nie mogę schudnąć? Bo mało śpisz

Niewyspany organizm poszukuje energii w wysokokalorycznej żywności. Badania pokazują, że krótki, płytki sen bezpośrednio koreluje z otyłością. Zadbaj o jakość snu, a o wiele łatwiej wyrzymasz na diecie i przede wszystkim, poprawisz swoje ogólne samopoczucie.

13 – zgubne inspiracje dietetyczne

Na Instagramie od kilku lat panuje moda na tzw. foodbooki. Influencerzy (a zwłaszcza fit-influencerki) pokazują, co jedzą w ciągu dnia. Niestety, jeśli ślepo się nimi inspirujesz, instagramowa dieta na podstawie zdjęć może Cię nawet utuczyć.

Dwie osoby o identycznej wadze i wzroście mogą mieć zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne. Musisz je policzyć dla siebie i dopasować przepisy pod względem gramatur, by posiłki mieściły się w limicie. 

Nie sugeruj się tym, że drobna dziewczyna je 2300 kcal dziennie. Jeśli ruszasz się mniej niż ona, to na tej samej kaloryczności nie osiągniesz jej efektów.

14 – nie mogę schudnąć – bo wykluczasz zamiast liczyć

Jak schudnąć bez ćwiczeń i liczenia kalorii? Pewnie wiele razy słyszałeś, że musisz:

  • przestać jeść ziemniaki
  • przestać jeść makaron
  • przestać jeść chleb
  • przestać jeść po 18:00
  • …i w ogóle przestać jeść wszystko?

Wykluczanie z diety jakichkolwiek produktów nie daje pewności, że schudniesz. Odpuścisz sobie chleb? To nic nie da, jeśli narobisz kanapkowe kalorie innym jedzeniem.  Ba – chleb pełnoziarnisty, bogaty w błonnik, wręcz pomoże Ci schudnąć.

Przestaniesz jeść po 18:00? Do tej godziny będziesz jadł ile wlezie – i w perspektywie całego dnia, znowu przesadzisz z kaloriami. Ewentualnie, nie zaśniesz z głodu i w nocy ogołocisz lodówkę…

15 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo pijesz kalorie

Płynne kalorie to kolejna pułapka, której niektóre osoby nie wliczają w dzienny bilans. Soki owocowe, biała kawa, energetyki z cukrem, koktajle białkowe – to wszystko dostarcza energii. Nawet tego nie czujesz – bo przecież sokiem się nie najesz…

Szczególnie kaloryczne są alkoholowe drinki. Alkohol ma aż 7 kcal na 1 gram – to więcej, niż w cukrach (4 kcal na 1 gram). Piwo, wódka, wino, a zwłaszcza ciężkie likiery, to dietetyczna kaplica.

Wymień słodzone napoje na napoje zero. Soki, kawy z mlekiem i dosładzane picie wliczaj w dzienny bilans kaloryczny. Dobre wieści – wybór napojów bez cukru, smakowych saszetek do wody (bez kalorii) i herbaty jest tak duży, że możesz ograniczyć pitne kalorie praktycznie do zera.

Ile pić wody, żeby schudnąć? Dowiedz się tutaj: Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?


Dlaczego nie mogę schudnąć? Idziemy o zakład, że znalazleś tutaj swoja przyczynę. Jeśli dopracowanie jadłospisu i bezwzględna samokontrola nie przyniesie rezultatu, idź do lekarza. Mogą za tym stać zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

W diecie jest miejsce na wszystko – ale trzeba to liczyć. Zdrowe jedzenie ma tak samo tuczące kalorie jak to wysokoprzetworzone. Jeden dzień w tygodniu bez trzymania diety, nadrobić deficyt wypracowany przez pozostałe 6 dni. 

Jeśli nie znasz sie  na komponowaniu jadłospisów i nie wiesz jak to wszystko policzyć, skonsultuj się z dietetykiem. On opracuje dla Ciebie rozkład posiłków zgodny z zapotrzebowaniem kalorycznym – realizując go, osiągniesz sukces.


Bibliografia:

Geda, N.R., Feng, C.X. & Yu, Y. Examining the association between work stress, life stress and obesity among working adult population in Canada: findings from a nationally representative data. Arch Public Health 80, 97 (2022). https://doi.org/10.1186/s13690-022-00865-8.

Hargens TA, Kaleth AS, Edwards ES, Butner KL. Association between sleep disorders, obesity, and exercise: a review. Nat Sci Sleep. 2013 Mar 1;5:27-35. doi: 10.2147/NSS.S34838. PMID: 23620691; PMCID: PMC3630986.

Mogą Ci się spodobać

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut 93 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 116 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 142 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 150 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 145 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 88 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 116 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 88 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 81 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 106 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 99 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 66 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 132 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 79 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 112 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 201 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 233 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 210 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu dziennie powinieneś jeść? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 218 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 225 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 223 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 235 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 252 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się