Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut 166 wyświetleń

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić w domowych warunkach. Jak wyszczuplić uda bez interwencji chirurga plastycznego? Przeczytaj i zabieraj sie do pracy nad tą wymagającą partią!

Jedno rozwiązanie na wyszczuplenie ud

Odpowiedź na pytanie jak spalić tłuszcz z ud jest prosta – deficyt kaloryczny. Tylko wchodząc na dietę z ujemnym bilansem energetycznym, zmuszasz organizm do spalania tłuszczu. 

Niestety, nie ma sposobu, by spalić tłuszcz tylko z ud. Organizm będzie pobierał tłuszcz z różnych miejsc. Nie ma gwarancji, że w pierwszej kolejności zeszczupleją właśnie nogi. Prędzej czy później jednak, z pewnością nogawki spodni zrobią się dla Ciebie za szerokie.

Jak schudnąć z ud dzięki diecie?

Jeśli nie masz ochoty na liczenie kalorii, a chcesz poprawić swoją sylwetkę – zastanawiasz się jak spalić tłuszcz z ud oraz innych partii – wprowadź do diety kilka zmian. Bardzo możliwe, że dzięki nim wejdziesz w deficyt kaloryczny nieświadomie, a efekty wkrótce zobaczysz w lustrze!

Na początek, zrezygnuj ze słodkich napojów. Pij tylko wodę (może być woda z bezcukrowymi sasztkami smakowymi), napoje zero oraz herbatę. Cukier zastąp naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia oraz erytrol. Alkohol ogranicz najlepiej do zera – jest wysokokaloryczny. Dzięki rezygnacji ze słodzonych napojów i alkoholowych przyjemności, codziennie zaoszczędzisz setki kalorii.

Jak wyszczuplić uda? Jedz więcej białka. W każdym Twoim posiłku powinno się znaleźć źródło protein. Chude mięso, twaróg, odtłuszczone jogurty greckie, jaja i odżywki dla sportowców to Twoi wielcy sprzymierzeńcy. Białko buduje mięśnie oraz jest bardzo sycące – na diecie bogatej w białko nie będziesz podjadała.

różne źródła wegańskiego białka
Sięgaj po różne źródła białka – także te roślinne.

Połowę talerza  przy wytrawnym posiłku powinny stanowić warzywa. Najmniej kaloryczne są warzywa zielone, najlepiej podawane na surowo. Uważaj na ziemniaki, kukurydzę, fasolę białą i czerwoną oraz bób – są wysokokaloryczne. Bez obaw zaś jedz cukinię, ogórki, sałatę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową oraz kalafior.

Nie kupuj słodyczy. Będą Cię tylko kusić – nawet jeśli to dla gości. Zamiast po przetworzone łakocie, sięgaj po owoce, wysokobiałkowe desery słodzone erytrolem oraz pełnowartościowe posiłki na słodko. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień bez słodyczy!

Nie eliminuj tłuszczu z jadłospisu. To równie potrzebny makroskładnik, co białko, węglowodany i błonnik. Jeśli przejdziesz na dietę beztłuszczową, ciągle będziesz chodziła głodna. Co jednak ważniejsze – zaszkodzisz swojemu zdrowiu (przede wszystkim układowi hormonalnemu)! Jak wyszczuplić uda? Na diecie, w której około 30% kcal wypełniają tłuszcze. Właśnie taki powinien być udział tłuszczu w diecie kobiety. 

Zapomnij o głodówkach. Zdrowy deficyt kaloryczny to 300-500 kcal dziennie – nie więcej. W żadnym wypadku nie przechodź na rygorystyczne diety, bo nawet jeśli schudniesz, szybko dopadnie Cię efekt jo-jo. Poza tym, eksperymentowanie z głodowymi kuracjami to proszenie się o zaburzenia odżywiania – nigdy nie warto!

Wstań z kanapy! Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, bo spala kalorie. Gdy marzą Ci się szczuplejsze uda, najwyższy czas polubić się ze sportem.

kontrolla diety z aplikacją
Jak spalić tłuszcz z ud? Tak jak z każdej innej części ciała – kontrolując deficyt kaloryczny.

Sport na szczupłe nogi

W Internecie znajdziesz wiele ćwiczeń na wyszczuplenie nóg. W rzeczywistości jednak, ćwiczenia na szczupłe uda nie są treningami na spalanie tłuszczu z tej partii. Służą jedynie wzmocnieniu mięśni. Nie da się spalić tłuszczu miejscowo ani dietą, ani ćwiczeniami.

Mimo że bez diety nie spalisz tłuszczu, uda warto trenować. Redukując tłuszcz i równocześnie poprawiając kondycję mięśni sprawisz, że nogi staną się jędrniejsze, węższe, cellulit mniej widoczny, a może nawet uda Ci się wypracować przerwę między udami.

Uwaga – przerwa między udami (obiekt marzeń milionów kobiet), nie zawsze jest możliwa do wyrobienia. W dużej mierze wpływa na nią budowa anatomiczna. U niektórych kobiet ukazałaby się dopiero po drastycznej redukcji tkanki tłuszczowej do niezdrowego poziomu.

Jakie ćwiczenia na wyszczuplenie ud robić? Szczególnie dobrze sprawdzają się:

 • – przysiady,
 • – wykroki,
 • – zakroki,
 • – odwodzenie nóg w klęku podpartym,
 • – odwodzenie nóg w pozycji stojącej,
 • – hip thrusty,
 • – wznosy nóg w leżeniu bokiem,
 • – jazda na rowerze,
 • – pływanie,
 • – joga i pilates,
 • – jogging.

ćwiczenia na uda z gumami oporowymi
Jak wyszczuplić uda? Najlepiej będzie utrudnić sobie ćwiczenia gumami oporowymi

Na co dzień, po prostu staraj się dużo ruszać. Jedź do pracy na rowerze, pływaj w ramach relaksu, przed snem odstresuj się seansem jogi. Po przebudzeniu, spróbuj porannego joggingu – rozbudza lepiej, niż kawa! 

Wzmocnienie mięśni dzięki aktywności przełoży się na zwężenie ud, jeśli uzupełnisz treningi dietą o ujemnym bilansie kalorycznym. Aktywność fizyczna działa tylko pomocniczo przy rzeźbieniu sylwetki. Pomoże Ci wypracować piękne nogi, ale by mięśnie stały się widoczne, musisz zredukować tłuszcz.

Dbaj o nawodnienie, by wyszczuplić uda

Za zbyt obfitymi kształtami może do pewnego stopnia stać nadmiar wody w organizmie. Szczególnie przed okresem, obwody ciała wzrastają. To nie tkanka tłuszczowa, a właśnie zatrzymanie płynów.

Na zatrzymywanie wody w organizmie jest kilka metod. Przede wszystkim:

 • – nawadnianie się – im mniej wody pijesz, tym więcej płynów organizm gromadzi na zapas. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. W innym wypadku, każdy łyk będzie się odkładał w formie obrzęków – również pod skórą na udach.
 • – ograniczenie soli – sód utrzymuje płyny w organizmie. Jego nadmiar powoduje magazynowanie wody, a więc i obrzęki.
 • – ograniczenie alkoholu – alkohol ma działanie odwadniające, a to motywuje ciało do zatrzymywania jak największej ilości wody.
 • – wysypianie się – niedobór snu uruchamia liczne reakcje obronne w ciele – jedną z nich jest zatrzymywanie płynów.
 • – nie głódź się! Głodówki również prowokują reakcje obronne w postaci zatrzymywania płynów.

Nie tylko jedzenie i ćwiczenia wpływają na wygląd twojej sylwetki. Jak spalić tłuszcz z ud? Pozbądź się nadmiaru wody a może okaże się, że wcale nie musisz tego robić!

kobieta pijąca wodę na diecie
Picie wody pohamuje głód i wyreguluje gospodarkę elektrolitową.

Zbadaj hormony

Jeśli masz problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie ud, ale waga jest w normie i generalnie należysz do szczupłych osób, warto to sprawdzić u endokrynologa. Nadmierne odkładanie się tłuszczu na udach każe podejrzewać zaburzenia równowagi hormonalnej. Zdarzają się one nawet młodych kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym.

Za nabieranie tłuszczu w obrębie ud może odpowiadać nadmiar estrogenów. Estrogeny to hormony, warunkujące kształt damskiej sylwetki. Gdy estrogenów jest za dużo, a za mało progesteronu – innego żeńskiego hormonu – kobity obserwują wzrost obwodów ud.

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. On określi, czy Twoja sylwetka mieści się w granicach normy. Jeśli tak nie będzie, poinstruuje co robić dalej i wypisze niezbędne skierowania.

Pamiętaj, by nigdy nie porównywać swoich obwodów ud z obwodami mężczyzn. Zastanawiasz się, jak wyszczuplić uda, bo okazało się, że masz większe nogi niż Twój partner? To normalne. Przez estrogeny, kobiety gromadzą więcej tłuszczu w dolnych partiach ciała, niż ma to miejsce u mężczyzn. Charakterystyczną cechą damskiej gospodarki tłuszczowej jest także powstawanie cellulitu – ma go ponad 90% kobiet!

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na szczupłe uda w 7 dni

Ile razy widziałeś taki nagłówek artykułów? A ile treningów na Youtube przyciąga użytkowników podobnymi tytułami? 

Niestety, nie ma możliwości, by bez interwencji lekarskiej wyszczuplić uda w kilka-kilkanaście dni. Spalanie tkanki tłuszczowej jest długotrwałym procesem. Mięśnie również nie wzmocnią się znacząco po kilku treningach. 

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na błyskawiczne odchudzanie ud praktycznie nie działają. Jeśli koniecznie chcesz szybko zrzucić kilka centymetrów z górnej części nóg, musisz poszukać pomocy u lekarza medycyny estetycznej. Istnieją zabiegi pozwalające na miejscową likwidację tłuszczu. Z pewnością jednak, nie są to domowe sposoby. Żadne masaże, balsamy ujędrniające, pasy wibracyjne, nie dadzą Ci wyraźnego efektu w krótkim czasie. 


Jak wyszczuplić uda? Przede wszystkim zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej dietą i wzmocnić mięśnie ud ćwiczeniami. Łącząc dietę z aktywnością fizyczną, osiągniesz piękne nogi – i nie tylko nogi! 

Jak spalić tłuszcz z ud? Niestety, żadnymi domowymi sposobami nie można pozbyć się tłuszczu miejscowo. Umożliwia to jedynie medycyna estetyczna – bez względu na to, jak wspaniałe efekty obiecują internetowi trenerzy…

Bibliografa:

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Karastergiou K, Smith SR, Greenberg AS, Fried SK. Sex differences in human adipose tissues – the biology of pear shape. Biol Sex Differ. 2012 May 31;3(1):13. doi: 10.1186/2042-6410-3-13. PMID: 22651247; PMCID: PMC3411490.

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Mogą Ci się spodobać

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut 332 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 475 wyświetleń

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 149 wyświetleń

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 327 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 224 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 167 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 339 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 373 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 998 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 440 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 351 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 438 wyświetleń

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 372 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 647 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 688 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 564 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 457 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Ćwiczenia z gumą na pośladki – 10 najlepszych ćwiczeń z mini-band

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 475 wyświetleń

Krągłe pośladki są w zasięgu możliwości nie tylko tych kobiet, […]

Trening na redukcji – jak ćwiczyć by utrzymać mięśnie? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 368 wyświetleń

Kończysz okres masowy? Czas pokazać światu rezultaty – pomoże Ci […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 452 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 415 wyświetleń

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… […]

Deficyt kaloryczny nie działa – kiedy to jest możliwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 334 wyświetleń

Chyba każdy z nas ma na koncie nieudana przygodę z […]

Mięśnie w przedramieniu – budowa i ćwiczenia na mięśnie  przedramienia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 618 wyświetleń

Potężna łapa nie kończy się na bicepsie – a nawet […]

Kaptury – mięsień czworoboczny grzbietu. Za co odpowiada i jak go ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 581 wyświetleń

W życiu warto mieć mocne plecy – a mocne plecy […]

Jak często ćwiczyć na siłowni dla najlepszych efektów?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 253 wyświetleń

Planując swoje wizyty na siłowni, najgorsze co możesz zrobić, to […]

Co dwie głowy to… mięsień dwugłowy uda! Za co odpowiada i jak jest zbudowany?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 492 wyświetleń

O mięśniu czworogłowym uda pisaliśmy już w osobnym artykule. Czas […]

Budowanie masy mięśniowej bez tłuszczu – jak to zrobić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 521 wyświetleń

Kulturystyka zakłada rozbudowywanie sylwetki o dodatkowe kilogramy mięśni – nie […]

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 792 wyświetleń

Rozbudowana klatka piersiowa – to dla niej miliony mężczyzn poszły […]

Mocne plecy – jakie mięśnie pleców trzymają Cię w pionie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 347 wyświetleń

,,Plecy proste!” – ile razy słyszałeś to podczas nauki techniki […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close