Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut 74 wyświetleń

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić w domowych warunkach. Jak wyszczuplić uda bez interwencji chirurga plastycznego? Przeczytaj i zabieraj sie do pracy nad tą wymagającą partią!

Jak wyszczuplić uda – jedno rozwiązanie

Odpowiedź na pytanie jak spalić tłuszcz z ud jest prosta – deficyt kaloryczny. Tylko wchodząc na dietę z ujemnym bilansem energetycznym, zmuszasz organizm do spalania tłuszczu. 

Niestety, nie ma sposobu, by spalić tłuszcz tylko z ud. Organizm będzie pobierał tłuszcz z różnych miejsc. Nie ma gwarancji, że w pierwszej kolejności zeszczupleją właśnie nogi. Prędzej czy później jednak, z pewnością nogawki spodni zrobią się dla Ciebie za szerokie.

Jak schudnąć z ud – domowe sposoby dietetyczne

Jeśli nie masz ochoty na liczenie kalorii, a chcesz poprawić swoją sylwetkę – zastanawiasz się jak spalić tłuszcz z ud oraz innych partii – wprowadź do diety kilka zmian. Bardzo możliwe, że dzięki nim wejdziesz w deficyt kaloryczny nieświadomie, a efekty wkrótce zobaczysz w lustrze!

Na początek, zrezygnuj ze słodkich napojów. Pij tylko wodę (może być woda z bezcukrowymi sasztkami smakowymi), napoje zero oraz herbatę. Cukier zastąp naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia oraz erytrol. Alkohol ogranicz najlepiej do zera – jest wysokokaloryczny. Dzięki rezygnacji ze słodzonych napojów i alkoholowych przyjemności, codziennie zaoszczędzisz setki kalorii.

Jak wyszczuplić uda? Jedz więcej białka. W każdym Twoim posiłku powinno się znaleźć źródło protein. Chude mięso, twaróg, odtłuszczone jogurty greckie, jaja i odżywki dla sportowców to Twoi wielcy sprzymierzeńcy. Białko buduje mięśnie oraz jest bardzo sycące – na diecie bogatej w białko nie będziesz podjadała.

różne źródła wegańskiego białka
Sięgaj po różne źródła białka – także te roślinne.

Połowę talerza  przy wytrawnym posiłku powinny stanowić warzywa. Najmniej kaloryczne są warzywa zielone, najlepiej podawane na surowo. Uważaj na ziemniaki, kukurydzę, fasolę białą i czerwoną oraz bób – są wysokokaloryczne. Bez obaw zaś jedz cukinię, ogórki, sałatę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową oraz kalafior.

Nie kupuj słodyczy. Będą Cię tylko kusić – nawet jeśli to dla gości. Jak spalić tłuszcz z ud? Zamiast po przetworzone łakocie, sięgaj po owoce, wysokobiałkowe desery słodzone erytrolem oraz pełnowartościowe posiłki na słodko. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień bez słodyczy!

Nie eliminuj tłuszczu z jadłospisu. To równie potrzebny makroskładnik, co białko, węglowodany i błonnik. Jeśli przejdziesz na dietę beztłuszczową, ciągle będziesz chodziła głodna. Co jednak ważniejsze – zaszkodzisz swojemu zdrowiu (przede wszystkim układowi hormonalnemu)! Jak wyszczuplić uda? Na diecie, w której około 30% kcal wypełniają tłuszcze. Właśnie taki powinien być udział tłuszczu w diecie kobiety. 

Zapomnij o głodówkach. Zdrowy deficyt kaloryczny to 300-500 kcal dziennie – nie więcej. W żadnym wypadku nie przechodź na rygorystyczne diety, bo nawet jeśli schudniesz, szybko dopadnie Cię efekt jo-jo. Poza tym, eksperymentowanie z głodowymi kuracjami to proszenie się o zaburzenia odżywiania – nigdy nie warto!

Wstań z kanapy! Ruch to zdrowie i sposób na to, jak wyszczuplić uda. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, bo spala kalorie. Gdy marzą Ci się szczuplejsze uda, najwyższy czas polubić się ze sportem.

kontrolla diety z aplikacją
Jak spalić tłuszcz z ud? Tak jak z każdej innej części ciała – kontrolując deficyt kaloryczny.

Jak spalić tłuszcz z ud? Sport na szczupłe nogi

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć z ud? W Internecie znajdziesz wiele ćwiczeń na wyszczuplenie nóg. W rzeczywistości jednak, ćwiczenia na szczupłe uda nie są treningami na spalanie tłuszczu z tej partii. Służą jedynie wzmocnieniu mięśni. Nie da się spalić tłuszczu miejscowo ani dietą, ani ćwiczeniami.

Więc jak wyszczuplić uda? Mimo że bez diety nie spalisz tłuszczu, uda warto trenować. Redukując tłuszcz i równocześnie poprawiając kondycję mięśni sprawisz, że nogi staną się jędrniejsze, węższe, cellulit mniej widoczny, a może nawet uda Ci się wypracować przerwę między udami.

Uwaga – przerwa między udami (obiekt marzeń milionów kobiet), nie zawsze jest możliwa do wyrobienia. W dużej mierze wpływa na nią budowa anatomiczna. U niektórych kobiet ukazałaby się dopiero po drastycznej redukcji tkanki tłuszczowej do niezdrowego poziomu.

Jakie ćwiczenia na wyszczuplenie ud robić? Szczególnie dobrze sprawdzają się:

 • – przysiady,
 • – wykroki,
 • – zakroki,
 • – odwodzenie nóg w klęku podpartym,
 • – odwodzenie nóg w pozycji stojącej,
 • – hip thrusty,
 • – wznosy nóg w leżeniu bokiem,
 • – jazda na rowerze,
 • – pływanie,
 • – joga i pilates,
 • – jogging.

ćwiczenia na uda z gumami oporowymi
Jak wyszczuplić uda? Najlepiej będzie utrudnić sobie ćwiczenia gumami oporowymi

Na co dzień, po prostu staraj się dużo ruszać. Jedź do pracy na rowerze, pływaj w ramach relaksu, przed snem odstresuj się seansem jogi. Po przebudzeniu, spróbuj porannego joggingu – rozbudza lepiej, niż kawa! 

Wzmocnienie mięśni dzięki aktywności przełoży się na zwężenie ud, jeśli uzupełnisz treningi dietą o ujemnym bilansie kalorycznym. Jak spalić tłuszcz z ud? Deficytem kalorycznym. Aktywność fizyczna działa tylko pomocniczo przy rzeźbieniu sylwetki. Pomoże Ci wypracować piękne nogi, ale by mięśnie stały się widoczne, musisz zredukować tłuszcz.

Jak wyszczuplić uda – dbaj o nawodnienie

Za zbyt obfitymi kształtami może do pewnego stopnia stać nadmiar wody w organizmie. Szczególnie przed okresem, obwody ciała wzrastają. To nie tkanka tłuszczowa, a właśnie zatrzymanie płynów.

Na zatrzymywanie wody w organizmie jest kilka metod. Przede wszystkim:

 • – nawadnianie się – im mniej wody pijesz, tym więcej płynów organizm gromadzi na zapas. Ile wody pić dziennie? Przynajmniej 2 litry. W innym wypadku, każdy łyk wody będzie się odkładał w formie obrzęków – również pod skóra na udach.
 • – ograniczenie soli – sód utrzymuje płyny w organizmie. Jego nadmiar powoduje magazynowanie wody, a więc i obrzęki.
 • – ograniczenie alkoholu – alkohol ma działanie odwadniające, a to motywuje ciało do zatrzymywania jak największej ilości wody.
 • – wysypianie się – niedobór snu uruchamia liczne reakcje obronne w ciele – jedną z nich jest zatrzymywanie płynów.
 • – nie głódź się! Głodówki również prowokują reakcje obronne w postaci zatrzymywania płynów.

Nie tylko jedzenie i ćwiczenia wpływają na wygląd twojej sylwetki. Jak spalić tłuszcz z ud? Pozbądź się nadmiaru wody a może okaże się, że wcale nie musisz tego robić!

kobieta pijąca wodę na diecie
Picie wody pohamuje głód i wyreguluje gospodarkę elektrolitową.

Jak wyszczuplić uda – zbadaj hormony

Jeśli masz problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie ud, ale waga jest w normie i generalnie należysz do szczupłych osób, warto to sprawdzić u endokrynologa. Nadmierne odkładanie się tłuszczu na udach każe podejrzewać zaburzenia równowagi hormonalnej. Zdarzają się one nawet młodych kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym.

Za nabieranie tłuszczu w obrębie ud może odpowiadać nadmiar estrogenów. Estrogeny to hormony, warunkujące kształt damskiej sylwetki. Gdy estrogenów jest za dużo, a za mało progesteronu – innego żeńskiego hormonu – kobity obserwują wzrost obwodów ud.

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. On określi, czy Twoja sylwetka mieści się w granicach normy. Jeśli tak nie będzie, poinstruuje co robić dalej i wypisze niezbędne skierowania.

Pamiętaj, by nigdy nie porównywać swoich obwodów ud z obwodami mężczyzn. Zastanawiasz się, jak wyszczuplić uda, bo okazało się, że masz większe nogi niż Twój partner? To normalne. Przez estrogeny, kobiety gromadzą więcej tłuszczu w dolnych partiach ciała, niż ma to miejsce u mężczyzn. Charakterystyczną cechą damskiej gospodarki tłuszczowej jest także powstawanie cellulitu – ma go ponad 90% kobiet!

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na szczupłe uda w 7 dni

Ile razy widziałeś taki nagłówek artykułów? A ile treningów na Youtube przyciąga użytkowników podobnymi tytułami? 

Niestety, nie ma możliwości, by bez interwencji lekarskiej wyszczuplić uda w kilka-kilkanaście dni. Spalanie tkanki tłuszczowej jest długotrwałym procesem. Mięśnie również nie wzmocnią się znacząco po kilku treningach. 

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na błyskawiczne odchudzanie ud praktycznie nie działają. Jeśli koniecznie chcesz szybko zrzucić kilka centymetrów z górnej części nóg, musisz poszukać pomocy u lekarza medycyny estetycznej. Istnieją zabiegi pozwalające na miejscową likwidację tłuszczu. Z pewnością jednak nie są to domowe sposoby. Żadne masaże, balsamy ujędrniające, pasy wibracyjne, nie dadzą Ci wyraźnego efektu w krótkim czasie. 


Jak wyszczuplić uda? Przede wszystkim zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej dietą i wzmocnić mięśnie ud ćwiczeniami. Łącząc dietę z aktywnością fizyczną, osiągniesz piękne nogi – i nie tylko nogi! 

Jak spalić tłuszcz z ud? Niestety, żadnymi domowymi sposobami nie można pozbyć się tłuszczu miejscowo. Umożliwia to jedynie medycyna estetyczna – bez względu na to, jak wspaniałe efekty obiecują internetowi trenerzy…

Bibliografa:

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Karastergiou K, Smith SR, Greenberg AS, Fried SK. Sex differences in human adipose tissues – the biology of pear shape. Biol Sex Differ. 2012 May 31;3(1):13. doi: 10.1186/2042-6410-3-13. PMID: 22651247; PMCID: PMC3411490.

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Data publikacji 30.01.2023

Przeczytasz w 4 minut 27 wyświetleń

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów twarzy każdego człowieka. Nie […]

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 45 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 117 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 102 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 63 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 167 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 89 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 96 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 75 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 138 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 168 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 186 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 165 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 222 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 187 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 232 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 301 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 240 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 254 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 273 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 275 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 255 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się