e-figura.pl|Sylwetka|Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić w domowych warunkach. Jak wyszczuplić uda bez interwencji chirurga plastycznego? Przeczytaj i zabieraj sie do pracy nad tą wymagającą partią!

Jedno rozwiązanie na wyszczuplenie ud

Odpowiedź na pytanie jak spalić tłuszcz z ud jest prosta – deficyt kaloryczny. Tylko wchodząc na dietę z ujemnym bilansem energetycznym, zmuszasz organizm do spalania tłuszczu. 

Niestety, nie ma sposobu, by spalić tłuszcz tylko z ud. Organizm będzie pobierał tłuszcz z różnych miejsc. Nie ma gwarancji, że w pierwszej kolejności zeszczupleją właśnie nogi. Prędzej czy później jednak, z pewnością nogawki spodni zrobią się dla Ciebie za szerokie.

Jak schudnąć z ud dzięki diecie?

Jeśli nie masz ochoty na liczenie kalorii, a chcesz poprawić swoją sylwetkę – zastanawiasz się jak spalić tłuszcz z ud oraz innych partii – wprowadź do diety kilka zmian. Bardzo możliwe, że dzięki nim wejdziesz w deficyt kaloryczny nieświadomie, a efekty wkrótce zobaczysz w lustrze!

Na początek, zrezygnuj ze słodkich napojów. Pij tylko wodę (może być woda z bezcukrowymi sasztkami smakowymi), napoje zero oraz herbatę. Cukier zastąp naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia oraz erytrol. Alkohol ogranicz najlepiej do zera – jest wysokokaloryczny. Dzięki rezygnacji ze słodzonych napojów i alkoholowych przyjemności, codziennie zaoszczędzisz setki kalorii.

Jak wyszczuplić uda? Jedz więcej białka. W każdym Twoim posiłku powinno się znaleźć źródło protein. Chude mięso, twaróg, odtłuszczone jogurty greckie, jaja i odżywki dla sportowców to Twoi wielcy sprzymierzeńcy. Białko buduje mięśnie oraz jest bardzo sycące – na diecie bogatej w białko nie będziesz podjadała.

różne źródła wegańskiego białka
Sięgaj po różne źródła białka – także te roślinne.

Połowę talerza  przy wytrawnym posiłku powinny stanowić warzywa. Najmniej kaloryczne są warzywa zielone, najlepiej podawane na surowo. Uważaj na ziemniaki, kukurydzę, fasolę białą i czerwoną oraz bób – są wysokokaloryczne. Bez obaw zaś jedz cukinię, ogórki, sałatę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową oraz kalafior.

Nie kupuj słodyczy. Będą Cię tylko kusić – nawet jeśli to dla gości. Zamiast po przetworzone łakocie, sięgaj po owoce, wysokobiałkowe desery słodzone erytrolem oraz pełnowartościowe posiłki na słodko. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień bez słodyczy!

Nie eliminuj tłuszczu z jadłospisu. To równie potrzebny makroskładnik, co białko, węglowodany i błonnik. Jeśli przejdziesz na dietę beztłuszczową, ciągle będziesz chodziła głodna. Co jednak ważniejsze – zaszkodzisz swojemu zdrowiu (przede wszystkim układowi hormonalnemu)! Jak wyszczuplić uda? Na diecie, w której około 30% kcal wypełniają tłuszcze. Właśnie taki powinien być udział tłuszczu w diecie kobiety. 

Zapomnij o głodówkach. Zdrowy deficyt kaloryczny to 300-500 kcal dziennie – nie więcej. W żadnym wypadku nie przechodź na rygorystyczne diety, bo nawet jeśli schudniesz, szybko dopadnie Cię efekt jo-jo. Poza tym, eksperymentowanie z głodowymi kuracjami to proszenie się o zaburzenia odżywiania – nigdy nie warto!

Wstań z kanapy! Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, bo spala kalorie. Gdy marzą Ci się szczuplejsze uda, najwyższy czas polubić się ze sportem.

kontrolla diety z aplikacją
Jak spalić tłuszcz z ud? Tak jak z każdej innej części ciała – kontrolując deficyt kaloryczny.

Sport na szczupłe nogi

W Internecie znajdziesz wiele ćwiczeń na wyszczuplenie nóg. W rzeczywistości jednak, ćwiczenia na szczupłe uda nie są treningami na spalanie tłuszczu z tej partii. Służą jedynie wzmocnieniu mięśni. Nie da się spalić tłuszczu miejscowo ani dietą, ani ćwiczeniami.

Mimo że bez diety nie spalisz tłuszczu, uda warto trenować. Redukując tłuszcz i równocześnie poprawiając kondycję mięśni sprawisz, że nogi staną się jędrniejsze, węższe, cellulit mniej widoczny, a może nawet uda Ci się wypracować przerwę między udami.

Uwaga – przerwa między udami (obiekt marzeń milionów kobiet), nie zawsze jest możliwa do wyrobienia. W dużej mierze wpływa na nią budowa anatomiczna. U niektórych kobiet ukazałaby się dopiero po drastycznej redukcji tkanki tłuszczowej do niezdrowego poziomu.

Jakie ćwiczenia na wyszczuplenie ud robić? Szczególnie dobrze sprawdzają się:

 • – przysiady,
 • – wykroki,
 • – zakroki,
 • – odwodzenie nóg w klęku podpartym,
 • – odwodzenie nóg w pozycji stojącej,
 • – hip thrusty,
 • – wznosy nóg w leżeniu bokiem,
 • – jazda na rowerze,
 • – pływanie,
 • – joga i pilates,
 • – jogging.

ćwiczenia na uda z gumami oporowymi
Jak wyszczuplić uda? Najlepiej będzie utrudnić sobie ćwiczenia gumami oporowymi

Na co dzień, po prostu staraj się dużo ruszać. Jedź do pracy na rowerze, pływaj w ramach relaksu, przed snem odstresuj się seansem jogi. Po przebudzeniu, spróbuj porannego joggingu – rozbudza lepiej, niż kawa! 

Wzmocnienie mięśni dzięki aktywności przełoży się na zwężenie ud, jeśli uzupełnisz treningi dietą o ujemnym bilansie kalorycznym. Aktywność fizyczna działa tylko pomocniczo przy rzeźbieniu sylwetki. Pomoże Ci wypracować piękne nogi, ale by mięśnie stały się widoczne, musisz zredukować tłuszcz.

Dbaj o nawodnienie, by wyszczuplić uda

Za zbyt obfitymi kształtami może do pewnego stopnia stać nadmiar wody w organizmie. Szczególnie przed okresem, obwody ciała wzrastają. To nie tkanka tłuszczowa, a właśnie zatrzymanie płynów.

Na zatrzymywanie wody w organizmie jest kilka metod. Przede wszystkim:

 • – nawadnianie się – im mniej wody pijesz, tym więcej płynów organizm gromadzi na zapas. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. W innym wypadku, każdy łyk będzie się odkładał w formie obrzęków – również pod skórą na udach.
 • – ograniczenie soli – sód utrzymuje płyny w organizmie. Jego nadmiar powoduje magazynowanie wody, a więc i obrzęki.
 • – ograniczenie alkoholu – alkohol ma działanie odwadniające, a to motywuje ciało do zatrzymywania jak największej ilości wody.
 • – wysypianie się – niedobór snu uruchamia liczne reakcje obronne w ciele – jedną z nich jest zatrzymywanie płynów.
 • – nie głódź się! Głodówki również prowokują reakcje obronne w postaci zatrzymywania płynów.

Nie tylko jedzenie i ćwiczenia wpływają na wygląd twojej sylwetki. Jak spalić tłuszcz z ud? Pozbądź się nadmiaru wody a może okaże się, że wcale nie musisz tego robić!

kobieta pijąca wodę na diecie
Picie wody pohamuje głód i wyreguluje gospodarkę elektrolitową.

Zbadaj hormony

Jeśli masz problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie ud, ale waga jest w normie i generalnie należysz do szczupłych osób, warto to sprawdzić u endokrynologa. Nadmierne odkładanie się tłuszczu na udach każe podejrzewać zaburzenia równowagi hormonalnej. Zdarzają się one nawet młodych kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym.

Za nabieranie tłuszczu w obrębie ud może odpowiadać nadmiar estrogenów. Estrogeny to hormony, warunkujące kształt damskiej sylwetki. Gdy estrogenów jest za dużo, a za mało progesteronu – innego żeńskiego hormonu – kobity obserwują wzrost obwodów ud.

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. On określi, czy Twoja sylwetka mieści się w granicach normy. Jeśli tak nie będzie, poinstruuje co robić dalej i wypisze niezbędne skierowania.

Pamiętaj, by nigdy nie porównywać swoich obwodów ud z obwodami mężczyzn. Zastanawiasz się, jak wyszczuplić uda, bo okazało się, że masz większe nogi niż Twój partner? To normalne. Przez estrogeny, kobiety gromadzą więcej tłuszczu w dolnych partiach ciała, niż ma to miejsce u mężczyzn. Charakterystyczną cechą damskiej gospodarki tłuszczowej jest także powstawanie cellulitu – ma go ponad 90% kobiet!

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na szczupłe uda w 7 dni

Ile razy widziałeś taki nagłówek artykułów? A ile treningów na Youtube przyciąga użytkowników podobnymi tytułami? 

Niestety, nie ma możliwości, by bez interwencji lekarskiej wyszczuplić uda w kilka-kilkanaście dni. Spalanie tkanki tłuszczowej jest długotrwałym procesem. Mięśnie również nie wzmocnią się znacząco po kilku treningach. 

Jak schudnąć z ud? Domowe sposoby na błyskawiczne odchudzanie ud praktycznie nie działają. Jeśli koniecznie chcesz szybko zrzucić kilka centymetrów z górnej części nóg, musisz poszukać pomocy u lekarza medycyny estetycznej. Istnieją zabiegi pozwalające na miejscową likwidację tłuszczu. Z pewnością jednak, nie są to domowe sposoby. Żadne masaże, balsamy ujędrniające, pasy wibracyjne, nie dadzą Ci wyraźnego efektu w krótkim czasie. 


Jak wyszczuplić uda? Przede wszystkim zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej dietą i wzmocnić mięśnie ud ćwiczeniami. Łącząc dietę z aktywnością fizyczną, osiągniesz piękne nogi – i nie tylko nogi! 

Jak spalić tłuszcz z ud? Niestety, żadnymi domowymi sposobami nie można pozbyć się tłuszczu miejscowo. Umożliwia to jedynie medycyna estetyczna – bez względu na to, jak wspaniałe efekty obiecują internetowi trenerzy…

Bibliografa:

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Karastergiou K, Smith SR, Greenberg AS, Fried SK. Sex differences in human adipose tissues – the biology of pear shape. Biol Sex Differ. 2012 May 31;3(1):13. doi: 10.1186/2042-6410-3-13. PMID: 22651247; PMCID: PMC3411490.

Garaulet M, Pérez-Llamas F, Baraza JC, Garcia-Prieto MD, Fardy PS, Tébar FJ, Zamora S. Body fat distribution in pre-and post-menopausal women: metabolic and anthropometric variables. J Nutr Health Aging. 2002;6(2):123-6. PMID: 12166365.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close