e-figura.pl|Sylwetka|Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety mają do swoich trenerów. Gdy mężczyźni wręcz przeciwnie, dążą do maksymalnej rozbudowy mięśni łydek, paniom marzą się smukłe nogi. Póki co ten trend się nie odwraca, więc przychodzimy z odpowiedziami. Jeżeli masywny dół nóg jest Twoim kompleksem, bardzo możliwe, że popełniasz jeden błąd, który daje rezultaty kompletnie odwrotne od zamierzonych. Poza tym warto spojrzeć nieprzyjemnej prawdzie głęboko w oczy. Przeczytaj!

Określ przyczynę

Na samym początku zastanów się też nad tym, czy naprawdę masz masywne łydki. W większości przypadków te nadmiarowe obwody są wyłącznie w głowie posiadaczki. Każdy ma coś za grube, za chude, za krzywe, za proste – ale widzi to tylko on. A influencerki w mediach społecznościowych potrafią świetnie pozować.

Za zbyt masywnymi łydkami stoją trzy przyczyny:

  • – nadmiar tkanki tłuszczowej odłożonej w łydkach – zdecyowanie najczęstsza przyczyna
  • – rozbudowane mięśnie łydek – częsty problem bardzo aktywnych kobiet. Za duży obwód odpowiada przede wszystkim rozbudowa mięśnia brzuchatego, zlokalizowanego z tyłu łydki.
  • – predyspozycje genetyczne – u ludzi tkanka tłuszczowa rozkłada się różnie, można być generalnie szczupłym, a i tak mieć dodatkowe centymetry w nogach. Szczególnie trudno mają osoby niskie – mięśnie łydek nie mają przestrzeni na kości, by rozciągnąć się, pozostawiając wrażenie szczupłości.

Rzeczywiście masz problem z doborem spodni czy kozaków? Pamiętasz, że kiedyś Twoje łydki były szczuplejsze, tylko ostatnio coś się z nimi stało? Obwody da się zmniejszyć – działaj!

Przestań TO robić!

Większość osób, które chcą coś wyszczuplić, zaczyna to ćwiczyć. Ćwiczy, ćwiczy, ćwiczy… a problem się nie zmniejsza! Masz wręcz wrażenie, że dżinsy jeszcze bardziej cisną w dole. Jak to możliwe, skoro robisz ćwiczenia wyszczuplające?

W przypadku łydek duża ilość ćwiczeń działa wręcz odwrotnie. Mięsień ćwiczony w połączeniu z dietą o dodatnim bilansie kalorycznym, mocno się rozbudowuje. Jedząc bez kontroli nad kaloriami i makro, a do kompletu trenując łydki, fundujesz sobie powiększenie niechcianej muskulatury. Ćwiczenia wyszczuplające okazują się ćwiczeniami pogrubiającymi.

Nad nogami trzeba popracować dietetycznie. Ciągłe ćwiczenia w najlepszym wypadku nie przyniosą efektu wyszczuplającego. W najgorszym doprowadzą do dodatkowego zwiększenia obwodu nóg. Czytaj dalej.

mocno umięśnione łydki
Tutaj widać wyraźny zarys mięśnia brzuchatego łydki przy niskim poziomie otłuszczenia.

Jak schudnąć z łydek zachowując mięśnie?

Pierwszym zabiegiem prowadzącym do tego, jak wyszczuplić łydki, jest schudnięcie. Dieta o ujemnym bilansie kalorycznym pozwoli pozbyć się tkanki tłuszczowej. Co prawda człowiek nie może kontrolować, z których partii ciała tłuszcz spadnie, ale prędzej czy później spadnie i z łydek.

By zachować mięśnie łydek na deficycie kalorycznym, należy jeść przynajmniej 2 gramy białka na kilogram masy ciała i ćwiczyć nogi. Białko w takiej ilości ograniczy utratę tkanki mięśniowej. Ćwiczenia nóg będą zaś bodźcem dla organizmu, by utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Na deficycie kalorycznym się nie rozbudują, więc tu bez obaw o ćwiczenia.

Efektem utraty tkanki tłuszczowej przy utrzymaniu wysokiego poziomu umięśnienia, będą łydki szczupłe, ale mocno wyrzeźbione. Da się na nich zauważyć zarys mięśnia brzuchatego. Wiele pań lubi taki rezultat estetyczny. Wtedy po nogach widać, że ćwiczą, a mocne nogi przydają się na co dzień.

Jeżeli taki efekt Cię nie satysfakcjonuje – chcesz zmniejszyć obwód łydek bez zauważalnej rzeźby – poza deficytem kalorycznym musisz zwrócić uwagę na coś jeszcze.

Jak wyszczuplić łydki pozbywając się mięśni?

No właśnie – jak schudnąć z łydek przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej, gdy Twoje mięśnie są rozbudowane? Ograniczyć intensywne ćwiczenia na łydki.

Z planu treningowego odpadają treningi siłowe na łydki, bieganie, rower, skakanka i ćwiczenia plyometryczne (oparte na podskokach). Te treningi, po których czujesz palenie w łydkach, oddalają od szczupłego efektu. Zamiast nich trenuj lekko. Spacery, joga, pływanie, treningi cardio bez podskoków – od tego łydki nie będą się rozbudowywać.

Mięśnie łydki pracują przy każdym kroku, gdy odrywasz piętę od ziemi. Niezłym treningiem jest dla nich chodzenie na obcasach. By ująć im wysiłku, rozważ wybranie niskich butów (to całościowo dobrze Ci zrobi!).

Dieta służąca temu, jak wyszczuplić łydki powinna mieć zerowy lub lekko ujemy bilans kaloryczny. Wciąż jednak nie żałuj sobie białka – proteiny są potrzebne całemu ciału, a w nim mięśni tracić nie chcesz.

Wystarczy, że ograniczysz wysiłek dla dołu nóg, by muskularne łydki powoli się zmniejszały. Ciało nie będzie utrzymywać wysokiego poziomu umięśnienia partii, w których tego nie potrzebuje.

jak wyszczuplić łydki - trening jogi
Jeżeli chcesz uniknąć nadmiernego umięśnienia, spróbuj aktywności, które nie obciążają mięśni łydek.

Jak wyszczuplić łydki i je wyrzeźbić?

Co robić w sytuacji, gdy za aktualny obwód łydek odpowiada tłuszcz, a Ty chcesz wypracować muskulaturę? Ponownie, dieta i ćwiczenia.

Najpierw zredukuj nadmiar tkanki tłuszczowej. Jedynym wyjściem jest dieta o ujemnym bilansie kalorycznym – absolutna podstawa każdego odchudzania. Do kompletu możesz ćwiczyć łydki ile chcesz. Na deficycie kalorycznym nie rozbudujesz mięśni, ale zachowasz te już posiadane w dobrej kondycji. Poza tym przecież i tak celujesz w rzeźbę 😉

Kiedy zmniejszysz poziom tkanki tłuszczowej do satysfakcjonującego Cię poziomu, wejdź na dodatni bilans kaloryczny z dużą ilością białka (2 gramy na kilogram) i dołóż ćwiczenia. Połączenie ćwiczeń z kaloriami i proteinami poskutkuje rozbudową mięśni nóg.

Gdy zbudujesz satysfakcjonującą Cię masę mięśniową, konieczna dla pięknej rzeźby może być ponownie lekka redukcja tłuszczu, bez rezygnowania z ćwiczeń.

Mówiąc językiem siłowni – żeby z otłuszczonych łydek zrobić łydki wyrzeźbione, wejdź na redukcję, po redukcji zbuduj masę, po masie ponownie zredukuj.

Kolejna opcja – jak wyszczuplić łydki… bez wyszczuplania ich?

Pomyśl o pracy nad proporcjami. Zależy Ci na szczupłych łydkach, czy na łydkach proporcjonalnie szczupłych w stosunku do całego ciała? Gdy spojrzysz na wysportowane, umięśnione kobiety z wyrzeźbionymi pośladkami, udami i górą ciała, raczej nie przyjdzie Ci do głowy myśl, że mają za duże łydki 😉

Jeżeli atletyczny typ budowy wpisuje się w Twoje preferencje estetyczne, rozważ współpracę z trenerem. On zaprogramuje dla Ciebie trening i stworzy dietę, z którą przebudujesz swoje ciało. Może to właśnie właściwa droga? Decyzja leży wyłącznie w Twoich rękach.

Co jeszcze robić dla wyszczuplenia łydek?

Działaj kompleksowo! Stosuj ćwiczenia rozciągające, masaże i rolowanie łydek. Dzięki nim mięśnie nóg staną się rozluźnione. To bardzo ważne, bo mocne spięcie mięśni łydek powoduje wizualny efekt opuchlizny. Raz dziennie poświęć kilka minut na porozciąganie nóg, użyj rollera czy pistoletu masującego – to bardzo dobre nawyki. Zobaczysz, że po rozluźnieniu łydek poczujesz niebywałą lekkość w nogach. Kosmetyczny efekt wizualny to przyjemny skutek uboczny 😉

A co z medycyną estetyczną? Lekarz medycyny estetycznej faktycznie może pomóc. Łydki nadmiernie umięśnione wyszczupla się toksyną botulinową (botoksem), czy miejscowo niweluje tłuszcz zabiegami lipolizy. Decyzja, czy działać dietą i ćwiczeniami, czy też skorzystać z takich zabiegów, należy wyłącznie do Ciebie.

Jeżeli zauważasz u siebie obrzęki łydek, skonsultuj się z lekarzem. W łydkach może odkładać się nadmiar płynów ustrojowych wynikających z problemów zdrowotnych. Trzeba je zdiagnozować i wtedy włączyć odpowiednie środki.

jak schudnąc z łydek - wysportowana kobieta rozciągająca się na siłowni
Ćwiczysz nogi? Rozciągnij je po każdej sesji treningowej. Dzięki temu mięśnie się rozluźnią, wydłużą, unikniesz efektu ,,nabitej” łydki.

Jak wyszczuplić łydki w tydzień?

W tydzień nie da się zauważanie zmienić wyglądu nóg. Niestety. Łydki to nie brzuch, że wystarczy pozbyć się wzdęć i zaparć, a obwody spadną.

Jedyne, co możesz zrobić, to solidnie rozmasować i porozciągać łydki. Rozluźnienie pomoże złagodzić mocno zarysowany kształt dołu nogi. Nic jednak nie da efektu natychmiastowego, nawet medycyna estetyczna.

No dobrze… jest jeszcze kilka trików ubraniowych na to, jak schudnąć z łydek optycznie:

  • – spódnice w kształcie litery A
  • – sukienki o długości maxi
  • – spodnie w pionowe paski
  • – nogawki w kant
  • – szersze spodnie opływające nogi

Jeżeli więc zależy Ci na szybkim wyszczupleniu łydek przed ważnym wydarzeniem, zamiast biec na siłownię, pobiegnij do sklepu z ubraniami. A po zakupach porządnie się rozmasuj i rozciągnij!


Jak wyszczuplić łydki? To zależy od przyczyn dużych obwodów i oczekiwanych rezultatów.

Pewne jest, że nadmiar ćwiczeń nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Jeżeli będziesz ćwiczyć łydki będąc na dodatnim bilansie kalorycznym, to je rozbudujesz. Do pracy nad nogami potrzeba optymalnej diety i dostosowania aktywności fizycznej – niekoniecznie jej zwiększenia!

Pamiętaj, że w tym, jak schudnąć z łydek, nie obędzie się bez kontroli kaloryczności i ilości białka w diecie. Jeżeli nie masz doświadczenia oraz wiedzy o kształtowaniu sylwetki, nawiązanie współpracy z trenerem to zawsze dobra opcja.

Zastanów się, czy Twoje wrażenie posiadania zbyt masywnych łydek nie wynika z… ludzkiej skłonności do szukania u siebie niedoskonałości! Najbardziej prawdopodobne jest to, że nikt oprócz Ciebie nie widzi w Twoich nogach żadnych problemów.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close