Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety mają do swoich trenerów. Gdy mężczyźni wręcz przeciwnie, dążą do maksymalnej rozbudowy mięśni łydek, paniom marzą się smukłe nogi. Póki co ten trend się nie odwraca, więc przychodzimy z odpowiedziami. Jeżeli masywny dół nóg jest Twoim kompleksem, bardzo możliwe, że popełniasz jeden błąd, który daje rezultaty kompletnie odwrotne od zamierzonych. Poza tym warto spojrzeć nieprzyjemnej prawdzie głęboko w oczy. Przeczytaj!
Określ przyczynę
Na samym początku zastanów się też nad tym, czy naprawdę masz masywne łydki. W większości przypadków te nadmiarowe obwody są wyłącznie w głowie posiadaczki. Każdy ma coś za grube, za chude, za krzywe, za proste – ale widzi to tylko on. A influencerki w mediach społecznościowych potrafią świetnie pozować.
Za zbyt masywnymi łydkami stoją trzy przyczyny:
- – nadmiar tkanki tłuszczowej odłożonej w łydkach – zdecyowanie najczęstsza przyczyna
- – rozbudowane mięśnie łydek – częsty problem bardzo aktywnych kobiet. Za duży obwód odpowiada przede wszystkim rozbudowa mięśnia brzuchatego, zlokalizowanego z tyłu łydki.
- – predyspozycje genetyczne – u ludzi tkanka tłuszczowa rozkłada się różnie, można być generalnie szczupłym, a i tak mieć dodatkowe centymetry w nogach. Szczególnie trudno mają osoby niskie – mięśnie łydek nie mają przestrzeni na kości, by rozciągnąć się, pozostawiając wrażenie szczupłości.
Rzeczywiście masz problem z doborem spodni czy kozaków? Pamiętasz, że kiedyś Twoje łydki były szczuplejsze, tylko ostatnio coś się z nimi stało? Obwody da się zmniejszyć – działaj!
Przestań TO robić!
Większość osób, które chcą coś wyszczuplić, zaczyna to ćwiczyć. Ćwiczy, ćwiczy, ćwiczy… a problem się nie zmniejsza! Masz wręcz wrażenie, że dżinsy jeszcze bardziej cisną w dole. Jak to możliwe, skoro robisz ćwiczenia wyszczuplające?
W przypadku łydek duża ilość ćwiczeń działa wręcz odwrotnie. Mięsień ćwiczony w połączeniu z dietą o dodatnim bilansie kalorycznym, mocno się rozbudowuje. Jedząc bez kontroli nad kaloriami i makro, a do kompletu trenując łydki, fundujesz sobie powiększenie niechcianej muskulatury. Ćwiczenia wyszczuplające okazują się ćwiczeniami pogrubiającymi.
Nad nogami trzeba popracować dietetycznie. Ciągłe ćwiczenia w najlepszym wypadku nie przyniosą efektu wyszczuplającego. W najgorszym doprowadzą do dodatkowego zwiększenia obwodu nóg. Czytaj dalej.
Jak schudnąć z łydek zachowując mięśnie?
Pierwszym zabiegiem prowadzącym do tego, jak wyszczuplić łydki, jest schudnięcie. Dieta o ujemnym bilansie kalorycznym pozwoli pozbyć się tkanki tłuszczowej. Co prawda człowiek nie może kontrolować, z których partii ciała tłuszcz spadnie, ale prędzej czy później spadnie i z łydek.
By zachować mięśnie łydek na deficycie kalorycznym, należy jeść przynajmniej 2 gramy białka na kilogram masy ciała i ćwiczyć nogi. Białko w takiej ilości ograniczy utratę tkanki mięśniowej. Ćwiczenia nóg będą zaś bodźcem dla organizmu, by utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Na deficycie kalorycznym się nie rozbudują, więc tu bez obaw o ćwiczenia.
Efektem utraty tkanki tłuszczowej przy utrzymaniu wysokiego poziomu umięśnienia, będą łydki szczupłe, ale mocno wyrzeźbione. Da się na nich zauważyć zarys mięśnia brzuchatego. Wiele pań lubi taki rezultat estetyczny. Wtedy po nogach widać, że ćwiczą, a mocne nogi przydają się na co dzień.
Jeżeli taki efekt Cię nie satysfakcjonuje – chcesz zmniejszyć obwód łydek bez zauważalnej rzeźby – poza deficytem kalorycznym musisz zwrócić uwagę na coś jeszcze.
Jak wyszczuplić łydki pozbywając się mięśni?
No właśnie – jak schudnąć z łydek przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej, gdy Twoje mięśnie są rozbudowane? Ograniczyć intensywne ćwiczenia na łydki.
Z planu treningowego odpadają treningi siłowe na łydki, bieganie, rower, skakanka i ćwiczenia plyometryczne (oparte na podskokach). Te treningi, po których czujesz palenie w łydkach, oddalają od szczupłego efektu. Zamiast nich trenuj lekko. Spacery, joga, pływanie, treningi cardio bez podskoków – od tego łydki nie będą się rozbudowywać.
Mięśnie łydki pracują przy każdym kroku, gdy odrywasz piętę od ziemi. Niezłym treningiem jest dla nich chodzenie na obcasach. By ująć im wysiłku, rozważ wybranie niskich butów (to całościowo dobrze Ci zrobi!).
Dieta służąca temu, jak wyszczuplić łydki powinna mieć zerowy lub lekko ujemy bilans kaloryczny. Wciąż jednak nie żałuj sobie białka – proteiny są potrzebne całemu ciału, a w nim mięśni tracić nie chcesz.
Wystarczy, że ograniczysz wysiłek dla dołu nóg, by muskularne łydki powoli się zmniejszały. Ciało nie będzie utrzymywać wysokiego poziomu umięśnienia partii, w których tego nie potrzebuje.
Jak wyszczuplić łydki i je wyrzeźbić?
Co robić w sytuacji, gdy za aktualny obwód łydek odpowiada tłuszcz, a Ty chcesz wypracować muskulaturę? Ponownie, dieta i ćwiczenia.
Najpierw zredukuj nadmiar tkanki tłuszczowej. Jedynym wyjściem jest dieta o ujemnym bilansie kalorycznym – absolutna podstawa każdego odchudzania. Do kompletu możesz ćwiczyć łydki ile chcesz. Na deficycie kalorycznym nie rozbudujesz mięśni, ale zachowasz te już posiadane w dobrej kondycji. Poza tym przecież i tak celujesz w rzeźbę 😉
Kiedy zmniejszysz poziom tkanki tłuszczowej do satysfakcjonującego Cię poziomu, wejdź na dodatni bilans kaloryczny z dużą ilością białka (2 gramy na kilogram) i dołóż ćwiczenia. Połączenie ćwiczeń z kaloriami i proteinami poskutkuje rozbudową mięśni nóg.
Gdy zbudujesz satysfakcjonującą Cię masę mięśniową, konieczna dla pięknej rzeźby może być ponownie lekka redukcja tłuszczu, bez rezygnowania z ćwiczeń.
Mówiąc językiem siłowni – żeby z otłuszczonych łydek zrobić łydki wyrzeźbione, wejdź na redukcję, po redukcji zbuduj masę, po masie ponownie zredukuj.
Kolejna opcja – jak wyszczuplić łydki… bez wyszczuplania ich?
Pomyśl o pracy nad proporcjami. Zależy Ci na szczupłych łydkach, czy na łydkach proporcjonalnie szczupłych w stosunku do całego ciała? Gdy spojrzysz na wysportowane, umięśnione kobiety z wyrzeźbionymi pośladkami, udami i górą ciała, raczej nie przyjdzie Ci do głowy myśl, że mają za duże łydki 😉
Jeżeli atletyczny typ budowy wpisuje się w Twoje preferencje estetyczne, rozważ współpracę z trenerem. On zaprogramuje dla Ciebie trening i stworzy dietę, z którą przebudujesz swoje ciało. Może to właśnie właściwa droga? Decyzja leży wyłącznie w Twoich rękach.
Co jeszcze robić dla wyszczuplenia łydek?
Działaj kompleksowo! Stosuj ćwiczenia rozciągające, masaże i rolowanie łydek. Dzięki nim mięśnie nóg staną się rozluźnione. To bardzo ważne, bo mocne spięcie mięśni łydek powoduje wizualny efekt opuchlizny. Raz dziennie poświęć kilka minut na porozciąganie nóg, użyj rollera czy pistoletu masującego – to bardzo dobre nawyki. Zobaczysz, że po rozluźnieniu łydek poczujesz niebywałą lekkość w nogach. Kosmetyczny efekt wizualny to przyjemny skutek uboczny 😉
A co z medycyną estetyczną? Lekarz medycyny estetycznej faktycznie może pomóc. Łydki nadmiernie umięśnione wyszczupla się toksyną botulinową (botoksem), czy miejscowo niweluje tłuszcz zabiegami lipolizy. Decyzja, czy działać dietą i ćwiczeniami, czy też skorzystać z takich zabiegów, należy wyłącznie do Ciebie.
Jeżeli zauważasz u siebie obrzęki łydek, skonsultuj się z lekarzem. W łydkach może odkładać się nadmiar płynów ustrojowych wynikających z problemów zdrowotnych. Trzeba je zdiagnozować i wtedy włączyć odpowiednie środki.
Jak wyszczuplić łydki w tydzień?
W tydzień nie da się zauważanie zmienić wyglądu nóg. Niestety. Łydki to nie brzuch, że wystarczy pozbyć się wzdęć i zaparć, a obwody spadną.
Jedyne, co możesz zrobić, to solidnie rozmasować i porozciągać łydki. Rozluźnienie pomoże złagodzić mocno zarysowany kształt dołu nogi. Nic jednak nie da efektu natychmiastowego, nawet medycyna estetyczna.
No dobrze… jest jeszcze kilka trików ubraniowych na to, jak schudnąć z łydek optycznie:
- – spódnice w kształcie litery A
- – sukienki o długości maxi
- – spodnie w pionowe paski
- – nogawki w kant
- – szersze spodnie opływające nogi
Jeżeli więc zależy Ci na szybkim wyszczupleniu łydek przed ważnym wydarzeniem, zamiast biec na siłownię, pobiegnij do sklepu z ubraniami. A po zakupach porządnie się rozmasuj i rozciągnij!
Jak wyszczuplić łydki? To zależy od przyczyn dużych obwodów i oczekiwanych rezultatów.
Pewne jest, że nadmiar ćwiczeń nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Jeżeli będziesz ćwiczyć łydki będąc na dodatnim bilansie kalorycznym, to je rozbudujesz. Do pracy nad nogami potrzeba optymalnej diety i dostosowania aktywności fizycznej – niekoniecznie jej zwiększenia!
Pamiętaj, że w tym, jak schudnąć z łydek, nie obędzie się bez kontroli kaloryczności i ilości białka w diecie. Jeżeli nie masz doświadczenia oraz wiedzy o kształtowaniu sylwetki, nawiązanie współpracy z trenerem to zawsze dobra opcja.
Zastanów się, czy Twoje wrażenie posiadania zbyt masywnych łydek nie wynika z… ludzkiej skłonności do szukania u siebie niedoskonałości! Najbardziej prawdopodobne jest to, że nikt oprócz Ciebie nie widzi w Twoich nogach żadnych problemów.