Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 362 wyświetleń

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. Duży biceps to atrybut kulturysty, zarówno na poziomie amatorskim, jak na zawodowym. Jak zrobić bicepsy, których pozazdroszczą Ci znajomi? Czy da się osiągnąć efekt w 7 dni, jak obiecują niektórzy autorzy planów treningowych? Co z treningiem bicepsów u kobiet? Przeczytaj!

Zasady treningu na bicepsy

Duży biceps najprościej robi się na siłowni. Hantle to twój największy sprzymierzeniec. Wykonując ćwiczenia polegające na uginaniu przedramion z obciążeniem, zaangażujesz mięsień dwugłowy – bo to właśnie on odpowiada za ruch uginania. 

Biceps jest mięśniem dwugłowym. Aby równomiernie rozwijać głowę długą i krótką, musisz wykonywać ćwiczenia z różnym ustawieniem łokcia. Najlepszym co możesz zrobić, jest konsultacja z trenerem, który dobierze dokładne ćwiczenia do Twoich warunków. To o tyle istotne, że najprawdopodobniej jeden z Twoich bicepsów jest bardziej rozwinięty (ten w ręce dominującej), a doborem ćwiczeń da się korygować dysproporcje.

Trenuj w zakresie powtórzeń 8-15 na serię przy każdym ćwiczeniu izolowanym. 

Najskuteczniejszy jest trening do upadku mięśniowego – momentu, w którym biceps nie może już wykonać ani jednego powtórzenia. W tym momencie jesteś pewny, że zaangażowałeś każde włókno mięśniowe w Twoim bicepsie. Taki trening pobudzi przyrost tkanki mięśniowej. Pamiętaj o progresywnym przeciążeniu. Gdy zaczniesz bez problemu dźwigać swoje hantle, wskakuj na większe. Skuteczne ćwiczenia to wymagające ćwiczenia.

Mierz biceps co miesiąc. Zaznacz markerem na skórze dokładne miejsce, w którym przyłożyłeś miarkę. Zrób zdjęcie. Dzięki temu będziesz wiedział, w którym miejscu mierzyłeś obwód.

Ile serii robić? Jak podaje przegląd systematyczny zespołu Eneko Baz-Valle (2022) najskuteczniejsza ilość serii ćwiczeń izolowanych to od 12 do 20 w skali tygodnia. Najważniejsza dla hipertrofii jest właśnie objętość treningowa na przestrzeni siedmiu dni.

Według Brana Schoenfelda, partię do rozbudowy należy trenować 2-3 razy w tygodniu. Jeden trening tygodniowo daje słabsze rezultaty, niż dwa. Między efektami dwóch oraz trzech treningów, różnica jest jednak niewielka. Dlatego, planując trening bierz pod uwagę własne preferencje i licz serie tygodniowo.

To daje od 4 do 10 serii ćwiczeń izolowanych na jeden trening. Mało? Wcale nie, jeśli weźmiesz pod uwagę, że biceps pracuje podczas ćwiczeń wielostawowych na stojąco, ćwiczeń na plecy czy klatkę piersiową. 

Między seriami rób przerwy o długości 45-90 sekund. Nie obijaj się na ławeczce, scrollując Instagrama!

Nie spiesz się za to podczas wykonywania ćwiczeń. Duży biceps wymaga precyzji ruchu, pełnej kontroli ciężaru w fazie ekscentrycznej oraz koncentrycznej i utrzymywania stałego napięcia mięśni. Uważna, stuprocentowo poprawna technika to klucz do tego, jak zrobić bicepsy i po drodze nie nabawić się kontuzji.

A skoro o kontuzjach mowa…

Regeneracja bicepsów po treningu

Duży biceps potrzebuje… dużo odpoczynku. Zachowuj przynajmniej 48h odstępu między treningami bicepsów. W tym czasie partia zregeneruje się. Kiedy bolesność potreningowa ustąpi, możesz ponownie złapać za ciężary.

Podstawa regeneracji to sen. W najgłębszej fazie snu, organizm produkuje dużą ilość somatotropiny – hormonu wzrostu. Somatotropina odpowiada za przyrost wszystkich tkanek w ciele, w tym tkanki mięśniowej. Wypoczynek przekłada się również na zwiększenie poziomu testosteronu – hormonu działającego anabolicznie. Zapewnij sobie minimum 7 godzin nieprzerwanego snu, by zoptymalizować procesy regeneracyjne. 

Jeśli po treningu bicepsa będziesz czuł kłucie, mięsień spuchnie, zauważysz zasinienie – generalnie, stanie się coś, co Cię niepokoi – odpuść trening i nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty. Kontuzje bicepsa zdarzają się często, szczególnie u ambitnych początkujących, którzy ignorują zakwasy. 

Im szybciej specjalista obejrzy Twoją rękę, tym prędzej będziesz mógł wrócić do pracy na wysokich obrotach. Nie próbuj roztrenować obolałego mięśnia.

Jak zrobić bicepsy dzięki diecie?

Trzeci fundament budowy sylwetki – odżywianie. Mówi się, że za 30% sukcesu odpowiada  trening, a pozostałe 70% leży po stronie diety. I coś w tym jest. Jedzenie byle jak, zamiast dużego bicepsa przyniesie… byle jakie bicepsy!

Dwie podstawy:

  • 1,6-2,2 gramy białka na kilogram masy ciała. Trenerzy najczęściej zalecają swoim podopiecznym 2 gramy. Taka ilość protein jest optymalna, aby mięśniom nie zabrakło budulca. Regeneracja będzie przebiegać bez zarzutu. Bez wystarczającej ilości białka nie uda Ci się zbudować mięśni – ćwiczenia będą wyłącznie niszczyły Twoje bicepsy. 
  • dodatni bilans kaloryczny. Nadwyżka kaloryczna jest konieczna do budowania masy mięśniowej. Do swojego zera kalorycznego dolicz 200-300 kcal*. 

*Wyjątkiem od tej reguły jest trening u początkujących osób z nadwagą, bądź sylwetką skinny fat. U nich możliwa jest rekompozycja – budowanie mięśni mimo diety o ujemnym bilansie kalorycznym. O rekompozycji możesz przeczytać tutaj:  Rekompozycja sylwetki u początkującego – jak ją skutecznie przeprowadzić?

Poza tym, dieta na duże bicepsy musi wypełnić zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Niedobory obniżają możliwości wysiłkowe oraz regeneracyjne. Na poziomie amatorskim, suplementacja minerałów bądź witamin nie jest konieczna – zbilansowana dieta zapewni CI wszystko, czego potrzeba.

Czy jest jakieś specjalne jedzenie przyspieszające wzrost mięśni? Nie ma. 

W wypełnieniu zapotrzebowania na białko pomogą Ci odżywki. Odżywki białkowe nie mają jednak wyjątkowego działania anabolicznego – to po prostu jedzenie jak każde inne, a nie żadne sterydy.

Większy biceps w 7 dni – czy tak się da?

Ludzie poszukują recepty na płaski brzuch w 7 dni, szczupłe uda w 7 dni, szerokie plecy w 7 dni… więc także na większy biceps w 7 dni!

W 7 dni nie da się faktycznie powiększyć bicepsów. Hipertrofia nie postępuje tak szybko, nawet jeśli jesteś synem Herkulesa, a w dzieciństwie wpadłeś do kotła ze sterydami. W robieniu bicepsów trzeba nastawić się na wiele miesięcy, a nawet lat wysiłku.

Bardzo możliwe, że po kilku pierwszych treningach (a nawet po pierwszym), zauważysz, że obwód bicepsa wzrósł. Będzie to jednak spowodowane zatrzymaniem wody. To typowe – pod wpływem ćwiczeń, w ciele tworzą się mikrourazy. Organizm uruchamia mechanizmy obronne  – jednym z nich jest właśnie retencja płynów. Efekt retencji może potęgować suplementacja monohydratu kreatyny. Duży biceps będzie więc tylko… przyjemną iluzja.

Możesz też kupić sobie koszulkę z przyciasnymi rękawami! 

Jak zrobić duży biceps u kobiety?

Tak samo, jak u mężczyzny. Kobiety, które chcą zbudować piękne ramiona, muszą trenować, regenerować się i jeść na takich samych zasadach. 

Różowe hantelki ważące 2 kilogramy? Pomogą co najwyżej wstępnie wzmocnić mięśnie. W końcu i tak trzeba będzie złapać za duże ciężary. Nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta dźwiga nawet więcej, niż mężczyzna.

Poziom hipertrofii u kobiet nie będzie tak imponujący, jak ma to miejsce u mężczyzn. Przedstawicielki płci żeńskiej mają za mało testosteronu, aby naturalnymi metodami zbudować sylwetkę. Duży biceps u kobiety oznacza wyrzeźbione ramię, a nie gigantyczny bochen.

kobieta trenująca na duzy biceps
Mocna rzeźba ramion? Tak. Wielkie bice? Tego nie da się zrobić przypadkiem – zwłaszcza u kobiety!

Trzeba p prostu wytrwale trenować – większy biceps w 7 dni jest możliwy tylko w bajkach, dzięki retencji wody, albo założeniu ciasnej koszulki… Ćwicz zgodnie z zasadami wytyczonymi w pierwszej części artykułu. Zadbaj o nadwyżkę kaloryczną i optymalną podaż protein. A po wszystkim, dobrze się wyśpij.

Kobieto – nie bój się treningu bicepsów. Nie będziesz miała gigantycznej łapy, a jedynie wyrzeźbione, mocne ramiona. Dzięki hormonalnym uwarunkowaniom, duży biceps nigdy nie będzie ZBYT duży!

Bibliografia:

Baz-Valle E, Balsalobre-Fernández C, Alix-Fages C, Santos-Concejero J. A Systematic Review of The Effects of Different Resistance Training Volumes on Muscle Hypertrophy. J Hum Kinet. 2022 Feb 10;81:199-210. doi: 10.2478/hukin-2022-0017. PMID: 35291645; PMCID: PMC8884877.

Schoenfeld BJ, Ogborn D, Krieger JW. Effects of Resistance Training Frequency on Measures of Muscle Hypertrophy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Sports Med. 2016 Nov;46(11):1689-1697. doi: 10.1007/s40279-016-0543-8. PMID: 27102172.

Schoenfeld BJ, Aragon AA. How much protein can the body use in a single meal for muscle-building? Implications for daily protein distribution. J Int Soc Sports Nutr. 2018 Feb 27;15:10. doi: 10.1186/s12970-018-0215-1. PMID: 29497353; PMCID: PMC5828430.

Stokes T, Hector AJ, Morton RW, McGlory C, Phillips SM. Recent Perspectives Regarding the Role of Dietary Protein for the Promotion of Muscle Hypertrophy with Resistance Exercise Training. Nutrients. 2018 Feb 7;10(2):180. doi: 10.3390/nu10020180. PMID: 29414855; PMCID: PMC5852756.

Mogą Ci się spodobać

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut 323 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 350 wyświetleń

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 136 wyświetleń

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 316 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 210 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 213 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 151 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 330 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 366 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 969 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 425 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 346 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 426 wyświetleń

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 363 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 635 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 668 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 542 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 442 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Ćwiczenia z gumą na pośladki – 10 najlepszych ćwiczeń z mini-band

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 461 wyświetleń

Krągłe pośladki są w zasięgu możliwości nie tylko tych kobiet, […]

Trening na redukcji – jak ćwiczyć by utrzymać mięśnie? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 360 wyświetleń

Kończysz okres masowy? Czas pokazać światu rezultaty – pomoże Ci […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 445 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 404 wyświetleń

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… […]

Deficyt kaloryczny nie działa – kiedy to jest możliwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 324 wyświetleń

Chyba każdy z nas ma na koncie nieudana przygodę z […]

Mięśnie w przedramieniu – budowa i ćwiczenia na mięśnie  przedramienia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 598 wyświetleń

Potężna łapa nie kończy się na bicepsie – a nawet […]

Kaptury – mięsień czworoboczny grzbietu. Za co odpowiada i jak go ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 566 wyświetleń

W życiu warto mieć mocne plecy – a mocne plecy […]

Jak często ćwiczyć na siłowni dla najlepszych efektów?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 250 wyświetleń

Planując swoje wizyty na siłowni, najgorsze co możesz zrobić, to […]

Co dwie głowy to… mięsień dwugłowy uda! Za co odpowiada i jak jest zbudowany?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 479 wyświetleń

O mięśniu czworogłowym uda pisaliśmy już w osobnym artykule. Czas […]

Budowanie masy mięśniowej bez tłuszczu – jak to zrobić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 511 wyświetleń

Kulturystyka zakłada rozbudowywanie sylwetki o dodatkowe kilogramy mięśni – nie […]

Mięśnie klatki piersiowej – anatomia, funkcje i ćwiczenia 

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 771 wyświetleń

Rozbudowana klatka piersiowa – to dla niej miliony mężczyzn poszły […]

Mocne plecy – jakie mięśnie pleców trzymają Cię w pionie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 330 wyświetleń

,,Plecy proste!” – ile razy słyszałeś to podczas nauki techniki […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close