Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 776 wyświetleń

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co nieudane próby zrzucenia kilogramów. Niedowaga również jest niezdrowa! Jesz dużo, a wciąż jesteś bardzo szczupły? Patrzysz w lustro i pytasz sam siebie: dlaczego nie mogę przytyć? Przychodzimy z odpowiedzią oraz rozwiązaniem problemu. Przeczytaj!

,,Dlaczego nie mogę przytyć?” – bo masz problemy zdrowotne

Jeśli nie możesz przytyć, opcje są trzy. Tę wyklucz w pierwszej kolejności.

Od dłuższego czasu starasz się nabrać kilogramów, jesz za trzech, a waga stoi w miejscu? To mogą być zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy), gastroenterologiczne (zaburzenia wchłaniania), a nawet rozwijające się poważne choroby… 

Co robić?

Czas iść to po prostu skontrolować. Udaj się do lekarza rodzinnego. Zada Ci wiele pytań na temat Twojego ogólnego samopoczucia, a potem skieruje na specjalistyczne badania. Po otrzymaniu wyników wszystko stanie się jasne.

Nie ma co panikować. Przyczyna może leżeć w zdrowiu, ale wcale nie musi – zwłaszcza, jeśli zbyt szczupłą sylwetkę masz od zawsze! Czytaj dalej!

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? – bo to Twoje naturalne predyspozycje

To, że szczupłość i nadwaga są zapisane w genach, to poniekąd prawda. Są osoby, które genetyka zaprogramowała na pozostawanie szczupłym, oraz takie, które łatwo gromadzą tłuszcz. Naukowcy jeszcze nie do końca poznali przyczyny constitutional thinesess – wrodzonej szczupłości. Najprawdopodobniej stoją za nią kombinacje genów regulujące odczuwanie apetytu, stopień przyswajania energii z pożywienia oraz aktywność brązowej tkanki tłuszczowej.

spotkanie koleżanek na pizzy
Koleżanki jedzą półmetrową pizzę na pół a trzecia tyje, gdy weźmie głęboki wdech na dziale ze słodyczami? Genetyka ma znaczenie!

Wrodzona szczupłość nie ma nic wspólnego z zaburzeniami odżywiania. Takie osoby są zdrowe i nie narzucają sobie żadnych restrykcji żywieniowych.

Może należysz właśnie do osób z genami szczupłości? Spójrz na swoją rodzinę. Jeśli oni też zawsze byli szczupli, chociaż w Twoim domu nie prowadzi się aktywnego trybu życia życia, a na lodówce wisi ulotka pizzerii… To masz odpowiedź na tytułowe pytanie!

Co robić?

Osoby z wrodzoną szczupłością mają trudności z nabraniem masy, ale nie łamią praw fizyki. Mogą przytyć, jeśli będą dostarczać organizmowi więcej kalorii, niż spalają. 

Użyj jednego z darmowych kalkulatorów Całkowitej Przemiany Materii. Na podstawie swojej wagi, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej, oblicz swoje zero kaloryczne. Dolicz do niego 300 kcal – tyle powinieneś jeść, by tyć w zdrowym tempie. 

Od tej pory kontroluj ilość spożywanych kalorii. Jeśli jesteś mężczyzną, za 2 tygodnie wejdź na wagę – pierwsze rezultaty powinny już być widoczne. Jeśli kobietą – zważ się dopiero za miesiąc, kiedy będziesz w tej samej fazie cyklu.

Bardzo możliwe, że taka nadwyżka okaże się za mała – trzeba będzie dołożyć więcej kalorii. Jeśli po 2-4 tygodniach waga nie wzrośnie, dołóż kolejne 200 kcal. 

Osoby ze szczupłością zapisaną w genach, podczas nadwyżki kalorycznej, instynktownie więcej się ruszają. Ich metabolizm działa na pełnych obrotach. Czują się syte, przez co przeszacowują spożycie kalorii oraz nie kończą swoich porcji. Mimo iż organizm broni się przed nabraniem wagi, przytyć się da – ale może być konieczne jedzenie jeszcze więcej.

W dalszej części podajemy listę produktów, którymi łatwo dobić kalorie mimo małego apetytu.

,,Dlaczego nie mogę przytyć?” – bo masz złudne przekonania

Ta przyczyna najczęściej łączy się z poprzednią – wrodzoną szczupłością.

,,Dlaczego nie mogę przytyć, skoro jem dużo?” – jesz dużo, czyli ile? 

dziewczyna je ciastka na łóżku
Paczka ciastek… to wcale nie jest tak dużo jak na dorosłego, aktywnego człowieka!

To, że jesteś syty, a porównując wymiary porcji ze znajomymi wręcz się przejadasz, nie oznacza, że jesz dużo kalorii jak na swoje faktyczne zapotrzebowanie. Pamiętaj, że w jeden dzień nie da się przytyć. Kalorie trzeba liczyć w skali dnia, tygodnia, miesiąca. 

Przez tydzień notuj wszystko co jesz, a potem przelicz średnią kaloryczność. Waga stoi w miejscu? Więc to Twoje zero kaloryczne. Dołóż 300 kcal i skontroluj wagę za kilka tygodni.

Poniżej przykłady sytuacji, przez które nie możesz przytyć, mimo że jesz dużo i nic nie trenujesz.

Sposób odżywiania się

Starasz się jeść zdrowo. Twoja dieta obfituje w warzywa, owoce, lubisz płatki owsiane, puszyste omlety na białkach, jogurty naturalne i tak dalej. 

Jadłospis bazuje na produktach, które są zdrowe, mają dużą objętość… i niską bądź średnią gęstość energetyczną. Wizualnie, Twoje posiłki są ogromne, ale jeśli policzysz kalorie (i średnią kaloryczność tygodniową), to wcale nie będzie ich tak wiele. 

Co robić?

Na pewno nie rezygnować ze zdrowej diety! Wrzuć do jadłospisu więcej produktów zdrowych, ale wysokokalorycznych. Należą do nich:

 • orzechy i masło orzechowe (masło 90-100% orzechów)
 • – suszone owoce
 • – gorzka czekolada
 • – dżemy 
 • – pestki
 • – awokado
 • – łosoś (zwłaszcza brzuszki)
 • – miody i syropy klonowe
 • granola (czytaj skład!)
 • oleje roślinne
 • – odżywki (gainery i carbo)
 • – daktyle, banany, winogrona

Wysokokaloryczne produkty możesz przemycać do diety w formie koktajli, sosów i drobnych przekąsek. Nawet nie poczujesz, jak w pięć minut zatankujesz kilkaset kalorii.

wysokokaloryczne przekąski z masłem orzechowym

Takie przekąski, jak suszone owoce, granola, orzechy, pestki i gorzka czekolada, zawsze miej w miseczce na stole i podjadaj gdy najdzie Cię ochota. 

Wyrównywanie uczty

Jesz dużo słodyczy i żywności przetworzonej, kurierzy z fast-foodów ustawiają się w kolejce przed klatką, a pan w piekarni traktuje Cię jak członka rodziny?

Zdarza Ci się ucztować po królewsku… ale tylko raz na jakiś czas. Po zjedzeniu tysięcy kalorii w jeden dzień, przez kilka-kilkanaście następnych dni masz mniejszy apetyt. 

Niekoniecznie nawet to zauważasz. Jakoś tak instynktownie bierzesz jedną kromkę chleba mniej. Zapominasz kupić sobie batonika. Otworzony ser żółty, zamienia się w pleśniowy. Wtedy organizm wyrównuje nadwyżkę kaloryczną. 

Co robić?

Licz kalorie w skali tygodnia – nie tylko jednego dnia. 

Unikaj przejadania się do takiego stopnia, by było Ci niekomfortowo – to może dać odwrotny efekt, w postaci znacznie mniejszego apetytu w następnych dniach. Trzymaj się ustalonej nadwyżki kalorycznej, a w razie niechęci do jedzenia, dobijaj kalorie zdrowymi produktami gęstymi energetycznie.

Duża aktywność fizyczna

Jesteś aktywniejszy, niż Ci się wydaje

Dlaczego nie mogę przytyć, chociaż jem dużo i nie uprawiam sportu? Pewnie pracujesz fizycznie, jesteś ruchliwą osobą, w ramach dbania o środowisko jeździsz wszędzie na rowerze, albo masz pełne energii dzieci. Ruch to nie tylko sport. 

Zapotrzebowanie kaloryczne dwóch osób o takiej samej wadze i wzroście może się różnić o setki kalorii, w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą. 

Co robić?

Jeść więcej. Aktywność fizyczna jest zdrowa, więc, zamiast ją ograniczać, popracuj nad dietą. Włącz do niej więcej zdrowych produktów gęstych kalorycznie. 

Licząc zapotrzebowanie kaloryczne na kalkulatorze Całkowitej Przemiany Materii, poważnie zastanów się nad współczynnikiem aktywności fizycznej. Ile biegasz za dziećmi? Jak wiele kilometrów pokonujesz piechotą od kiedy paliwo podrożało? Ile ruchu masz w pracy od kiedy kolega poszedł na L4, a kierownik zrzucił Ci na głowę więcej obowiązków?

Jeśli nie tyjesz, a jesteś na wyliczonej nadwyżce kalorycznej, przyjmij wyższy współczynnik aktywności fizycznej.

kobieta próbuje kiełbasy na wyjeździe
Typowa sytuacja – na urlopie odpuszczasz dietę, wyjeżdżasz i próbujesz lokalnej kuchni bez ograniczeń. Równocześnie, zwiedzasz – nabijasz dziesiątki tysięcy kroków i palisz kalorie. Po powrocie z urlopu okazuje się, że mimo jedzenia dużo, waga stoi w miejscu!

,,Dlaczego nie moge przytyć?” – podsumowanie

Nieudane próby nabrania wagi biorą się z:

 • problemów zdrowotnych – niezwłocznie je wyklucz
 • genetycznego zaprogramowania na bycie szczupłym 
 • przeszacowywania kaloryczności swojej diety + niedoceniania codziennej aktywności poza treningiem

Co z tym zrobić? Cóż… jeść więcej! Na szczęście, w supermarketach nie brakuje wartościowej, a przy tym wysokokalorycznej żywności. To na niej opieraj swoją dietę na przytycie – bo przecież chcesz nabrać kilogramów w maksymalnie zdrowy sposób, prawda?


Nie mogę przytyć! 

Możesz! Da się przytyć niezależnie od uwarunkowań genetycznych, nawet mając mały apetyt. Trzeba jednak jeść świadomie – a nie tylko dużo. Bo dużo, to… nie zawsze dużo akurat dla Ciebie!

Bibliografia:

Bailly M, Germain N, Galusca B, Courteix D, Thivel D, Verney J. Definition and diagnosis of constitutional thinness: a systematic review. Br J Nutr. 2020 Sep 28;124(6):531-547. doi: 10.1017/S0007114520001440. Epub 2020 Apr 23. PMID: 32321597.

Germain, N., Galusca, B., Caron-Dorval, D. et al. Specific appetite, energetic and metabolomics responses to fat overfeeding in resistant-to-bodyweight-gain constitutional thinness. Nutr & Diabetes 4, e126 (2014). https://doi.org/10.1038/nutd.2014.17

Mogą Ci się spodobać

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data publikacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut 68 wyświetleń

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 68 wyświetleń

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 143 wyświetleń

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 137 wyświetleń

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 179 wyświetleń

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 272 wyświetleń

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 291 wyświetleń

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 282 wyświetleń

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 465 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 416 wyświetleń

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 139 wyświetleń

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 139 wyświetleń

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 479 wyświetleń

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 203 wyświetleń

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 470 wyświetleń

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 207 wyświetleń

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 758 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1175 wyświetleń

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 473 wyświetleń

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 643 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 439 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 455 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 350 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 560 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 609 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 2103 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 894 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 590 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 777 wyświetleń

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 651 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close