Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Diety|,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 232 wyświetleń

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co nieudane próby zrzucenia wagi. Kwestia estetyki sylwetki ma drugorzędne znaczenie. Niedowaga również jest niezdrowa! Jesz dużo, a wciąż jesteś chudy? Patrzysz w lustro i pytasz sam siebie: dlaczego nie mogę przytyć? Przychodzimy z odpowiedzią oraz rozwiązaniem problemu. Przeczytaj!

,,Dlaczego nie mogę przytyć?” – problemy zdrowotne

Jeśli nie możesz przytyć, opcje są trzy. Tę wyklucz w pierwszej kolejności.

Od dłuższego czasu starasz się nabrać kilogramów, jesz za trzech, a waga stoi w miejscu? To mogą być zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy), gastroenterologiczne (zaburzenia wchłaniania), a nawet rozwijające się poważne choroby… 

Co robić?

Czas iść to po prostu skontrolować. Udaj się do lekarza rodzinnego. Zada Ci wiele pytań na temat Twojego ogólnego samopoczucia, a potem skieruje na specjalistyczne badania. Po otrzymaniu wyników wszystko stanie się jasne.

Nie ma co panikować. Przyczyna może leżeć w zdrowiu, ale wcale nie musi – zwłaszcza, jeśli zbyt szczupłą sylwetkę masz od zawsze! Czytaj dalej!

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? – naturalne predyspozycje

To, że szczupłość i nadwaga są zapisane w genach, to poniekąd prawda. Są osoby, które genetyka zaprogramowała na pozostawanie szczupłym, oraz takie, które łatwo gromadzą tłuszcz. Naukowcy jeszcze nie do końca poznali przyczyny constitutional thinesess – wrodzonej szczupłości. Najprawdopodobniej stoją za nią kombinacje genów regulujące odczuwanie apetytu, stopień przyswajania energii z pożywienia oraz aktywność brązowej tkanki tłuszczowej.

spotkanie koleżanek na pizzy
Koleżanki jedzą półmetrową pizzę na pół a trzecia tyje, gdy weźmie głęboki wdech na dziale ze słodyczami? Genetyka ma znaczenie!

Wrodzona szczupłość nie ma nic wspólnego z zaburzeniami odżywiania. Takie osoby są zdrowe i nie narzucają sobie żadnych restrykcji żywieniowych.

Może należysz właśnie do osób z genami szczupłości? Spójrz na swoją rodzinę. Jeśli oni też zawsze byli szczupli, chociaż w Twoim domu nie prowadzi się aktywnego trybu życia życia, a na lodówce wisi ulotka pizzerii… To masz odpowiedź na pytanie ,,dlaczego nie mogę przytyć”. 

Co robić?

Osoby z wrodzoną szczupłością mają trudności z nabraniem masy, ale nie łamią praw fizyki. Mogą przytyć, jeśli będą dostarczać organizmowi więcej kalorii, niż spalają. 

Użyj jednego z darmowych kalkulatorów Całkowitej Przemiany Materii. Na podstawie swojej wagi, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej, oblicz swoje zero kaloryczne. Dolicz do niego 300 kcal – tyle powinieneś jeść, by tyć w zdrowym tempie. 

Od tej pory kontroluj ilość spożywanych kalorii. Jeśli jesteś mężczyzną, za 2 tygodnie wejdź na wagę – pierwsze rezultaty powinny już być widoczne. Jeśli kobietą – zważ się dopiero za miesiąc, kiedy będziesz w tej samej fazie cyklu.

Bardzo możliwe, że taka nadwyżka okaże się za mała – trzeba będzie dołożyć więcej kalorii. Jeśli po 2-4 tygodniach waga nie wzrośnie, dołóż kolejne 200 kcal. 

Osoby ze szczupłością zapisaną w genach, podczas nadwyżki kalorycznej, instynktownie więcej się ruszają. Ich metabolizm działa na pełnych obrotach. Czują się syte, przez co przeszacowują spożycie kalorii oraz nie kończą swoich porcji. Mimo iż organizm broni się przed nabraniem wagi, przytyć się da – ale może być konieczne jedzenie jeszcze więcej.

W dalszej części podajemy listę produktów, którymi łatwo dobić kalorie mimo małego apetytu.

,,Dlaczego nie mogę przytyć?” – złudne przekonania

Ta przyczyna najczęściej łączy się z poprzednią – wrodzoną szczupłością.

,,Dlaczego nie mogę przytyć, skoro jem dużo?” – jesz dużo, czyli ile? 

dziewczyna je ciastka na łóżku
Paczka ciastek… to wcale nie jest tak dużo jak na dorosłego, aktywnego człowieka!

To, że jesteś syty, a porównując wymiary porcji ze znajomymi wręcz się przejadasz, nie oznacza, że jesz dużo kalorii jak na swoje faktyczne zapotrzebowanie. Pamiętaj, że w jeden dzień nie da się przytyć. Kalorie trzeba liczyć w skali dnia, tygodnia, miesiąca. 

Przez tydzień notuj wszystko co jesz, a potem przelicz średnią kaloryczność. Waga stoi w miejscu? Więc to Twoje zero kaloryczne. Dołóż 300 kcal i skontroluj wagę za kilka tygodni.

Poniżej przykłady sytuacji, przez które nie możesz przytyć, mimo że jesz dużo i nic nie trenujesz.

Nie mogę przytyć – sposób odżywiania się

Starasz się jeść zdrowo. Twoja dieta obfituje w warzywa, owoce, lubisz płatki owsiane, puszyste omlety na białkach, jogurty naturalne i tak dalej. 

Jadłospis bazuje na produktach, które są zdrowe, mają dużą objętość… i niską bądź średnią gęstość energetyczną. Wizualnie, Twoje posiłki są ogromne, ale jeśli policzysz kalorie (i średnią kaloryczność tygodniową), to wcale nie będzie ich tak wiele. 

Co robić?

Na pewno nie rezygnować ze zdrowej diety! Wrzuć do jadłospisu więcej produktów zdrowych, ale wysokokalorycznych. Należą do nich:

 • orzechy i masło orzechowe (masło 90-100% orzechów)
 • – suszone owoce
 • – gorzka czekolada
 • – dżemy 
 • – pestki
 • – awokado
 • – łosoś (zwłaszcza brzuszki)
 • – miody i syropy klonowe
 • granola (czytaj skład!)
 • oleje roślinne
 • – odżywki (gainery i carbo)
 • – daktyle, banany, winogrona

Wysokokaloryczne produkty możesz przemycać do diety w formie koktajli, sosów i drobnych przekąsek. Nawet nie poczujesz, jak w pięć minut zatankujesz kilkaset kalorii.

wysokokaloryczne przekąski z masłem orzechowym

Takie przekąski, jak suszone owoce, granola, orzechy, pestki i gorzka czekolada, zawsze miej w miseczce na stole i podjadaj gdy najdzie Cię ochota. 

Czym dobić kalorie? Osobny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj:  Czym dobić kalorie na masie? 10 metod na podwyższenie kaloryki diety

Nie mogę przytyć – wyrównywanie uczty

Jesz dużo słodyczy i żywności przetworzonej, kurierzy z fast-foodów ustawiają się w kolejce przed klatką, a pan w piekarni traktuje Cię jak członka rodziny?

Zdarza Ci się ucztować po królewsku… ale tylko raz na jakiś czas. Po napchaniu się tysiącami kalorii, przez kilka-kilkanaście następnych dni masz mniejszy apetyt. 

Niekoniecznie nawet to zauważasz. Jakoś tak instynktownie bierzesz jedną kromkę chleba mniej. Zapominasz kupić sobie batonika. Otworzony ser żółty, zamienia się w pleśniowy. Wtedy organizm wyrównuje nadwyżkę kaloryczną. 

Co robić?

Licz kalorie w skali tygodnia – nie tylko jednego dnia. 

Unikaj przejadania się do takiego stopnia, by było CI niekomfortowo – to może dać odwrotny efekt, w postaci znacznie mniejszego apetytu w następnych dniach. Trzymaj się ustalonej nadwyżki kalorycznej, a w razie niechęci do jedzenia, dobijaj kalorie zdrowymi produktami gęstymi energetycznie.

Nie mogę przytyć – duża aktywność fizyczna

Jesteś aktywniejszy, niż Ci się wydaje

Dlaczego nie mogę przytyć, chociaż jem dużo i nie uprawiam sportu? Pewnie pracujesz fizycznie, jesteś ruchliwą osobą, w ramach dbania o środowisko jeździsz wszędzie na rowerze, albo masz pełne energii dzieci. Ruch to nie tylko sport. 

Zapotrzebowanie kaloryczne dwóch osób o takiej samej wadze i wzroście może się różnić o setki kalorii, w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą. 

Co robić?

Jeść więcej. Aktywność fizyczna jest zdrowa, więc zamiast ją ograniczać, popracuj nad dietą. Włącz do niej więcej zdrowych produktów gęstych kalorycznie. 

Licząc zapotrzebowanie kaloryczne na kalkulatorze Całkowitej Przemiany Materii, poważnie zastanów się nad współczynnikiem aktywności fizycznej. Ile biegasz za dziećmi? Jak wiele kilometrów pokonujesz piechotą od kiedy paliwo podrożało? Ile ruchu masz w pracy od kiedy kolega poszedł na L4, a kierownik zrzucił Ci na głowę więcej obowiązków?

Jeśli nie tyjesz, a jesteś na wyliczonej nadwyżce kalorycznej, przyjmij wyższy współczynnik aktywności fizycznej.

kobieta próbuje kiełbasy na wyjeździe
Typowa sytuacja – na urlopie odpuszczasz dietę, wyjeżdżasz i próbujesz lokalnej kuchni bez ograniczeń. Równocześnie, zwiedzasz – nabijasz dziesiątki tysięcy kroków i palisz kalorie. Po powrocie z urlopu okazuje się, że mimo jedzenia dużo, waga stoi w miejscu!

,,Dlaczego nie moge przytyć?” – podsumowanie

Nieudane próby nabrania wagi biorą się z:

 • problemów zdrowotnych – niezwłocznie je wyklucz
 • genetycznego zaprogramowania na bycie szczupłym 
 • przeszacowywania kaloryczności swojej diety + niedoceniania codziennej aktywności poza treningiem

Co z tym zrobić? Cóż… jeść więcej! Na szczęście, w supermarketach nie brakuje wartościowej, a przy tym wysokokalorycznej żywności. To na niej opieraj swoją dietę na przytycie – bo przecież chcesz nabrać kilogramów w maksymalnie zdrowy sposób, prawda?


Nie mogę przytyć! 

Możesz! Da się przytyć niezależnie od uwarunkowań genetycznych, nawet mając mały apetyt. Trzeba jednak jeść świadomie – a nie tylko dużo. Bo dużo, to… nie zawsze dużo akurat dla Ciebie!

Bibliografia:

Bailly M, Germain N, Galusca B, Courteix D, Thivel D, Verney J. Definition and diagnosis of constitutional thinness: a systematic review. Br J Nutr. 2020 Sep 28;124(6):531-547. doi: 10.1017/S0007114520001440. Epub 2020 Apr 23. PMID: 32321597.

Germain, N., Galusca, B., Caron-Dorval, D. et al. Specific appetite, energetic and metabolomics responses to fat overfeeding in resistant-to-bodyweight-gain constitutional thinness. Nutr & Diabetes 4, e126 (2014). https://doi.org/10.1038/nutd.2014.17

Mogą Ci się spodobać

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut 98 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 121 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 146 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 63 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 167 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 128 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 92 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 118 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 89 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 83 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 109 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 99 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 68 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 80 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 117 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 203 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 212 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu dziennie powinieneś jeść? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 265 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 165 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 222 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 203 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 229 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 226 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 240 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 254 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się