Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data publikacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut 61 wyświetleń

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. Może się pojawić niezależnie od wieku i płci, a zlikwidowanie jest naprawdę uciążliwe… Ćwiczenia na drugi podbródek mogą znacznie pomóc. Musisz jednak wiedzieć, że same treningi nie wystarczą do wyrzeźbienia mocnej linii żuchwy. Przedstawiamy domowe sposoby, które przyczynią się do zaniku drugiego podbródka, oraz wszystkie ważne kwestie do uwzględnienia w pracy nad owalem twarzy. Przeczytaj!

Od czego robi się drugi podbródek?

Najczęstszą przyczyną powstawania drugiego podbródka jest nadmierna masa ciała. Drugi podbródek to nic innego, jak tkanka tłuszczowa nagromadzona w obrębie twarzy. Nie można kontrolować tego, gdzie odkłada się nadprogramowy tłuszcz, a prędzej czy później idzie on też w różne miejsca twarzy. 

Drugi powód, często idący w parze z pierwszym – utrata jędrności skóry twarzy. Z wiekiem owal twarzy opada, co zwiększa szanse na wykształcenie się drugiego podbródka.

Trzecia przyczyna – nieprawidłowa postura Kiedy się garbisz, tkanka tłuszczowa i skóra schodzą się pod szyją. Tendencję do takiego zniekształcenia postawy mają zwłaszcza osoby spędzające dużą część dnia przed monitorem.

Do tego wszystkiego dochodzą czynniki genetyczne i anatomiczne. Drugi podbródek u szczupłej osoby, młodej, z poprawną postawą, to nic egzotycznego. Część osób po prostu ma wrodzoną tendencję do odkładania tłuszczu pod brodą i eksponujący go układ żuchwy.

Niestety, podwójny podbródek może mieć także podłoże zdrowotne. Często widuje się go u osób z niedoczynnością tarczycy. Warto zainteresować się tym, jakie inne objawy daje niedoczynność i pomyśleć, czy nie pojawiają się także u Ciebie. Jeżeli podejrzewasz, że to może być to, natychmiast udaj się do lekarza rodzinnego.

dojrzała kobieta sprawdzająca swój podwójny podbródek w lustrze
Z wiekiem szansa na drugi podbródek wzrasta – jest naturalną konsekwencją pogorszenia elastyczności skóry.

Czy jak schudnę zniknie drugi podbródek?

Bardzo prawdopodobne, że tak, a przynajmniej podwójny podbródek się zmniejszy

Redukcja nadwagi wyraźnie odbija się na twarzy. Niemniej, wciąż pozostają inne czynniki tworzące drugi podbródek – jędrność skóry, anatomia, genetyka, postura i możliwe problemy z tarczycą. Jeżeli po schudnięciu do wagi w normie problem nie zniknie, trzeba działać szerzej.

Czy ćwiczenia na drugi podbródek pomagają?

Tak, chociaż nie spalają tłuszczu. Żadne treningi nie skutkują miejscowym zrzuceniem tkanki tłuszczowej. W podbródku nie ma też żadnych mięśni, które wzmacniałyby się przez ćwiczenia.

Ćwiczenia ujędrniają skórę w rejonie twarzy i szyi. Kiedy jej napięcie się poprawi, podbródek nabierze bardziej zbitej formy, co przełoży się na wizualne zmniejszenie.

Ćwiczenia na drugi podbródek do robienia każdego dnia

Podwójny podbródek może się znacznie zmniejszyć, gdy codziennie, przez minimum 10 minut będziesz wykonywać ćwiczenia twarzy. Wykonuj każde z wybranych ćwiczeń przez 60 sekund.

 1. 1. Naprzemiennie przyciągaj podbródek do mostka – przytrzymaj 5 sekund i wyprężaj szyję do góry – kolejne 5 sekund. 
 2. 2. Oprzyj głowę o ścianę, zadrzyj podbródek wysoko, powoli obracaj głowę w prawo i w lewo. Będziesz czuć, jak podbródek się przy tym napręża. 
 3. 3. Zwiń język w rulon i wysuń go jak najdalej. Do przodu, w prawo, w lewo. Spróbuj nawet teraz – kiedy dotkniesz podbródka poczujesz, że napiął się przy wysuwaniu języka.
 4. 4. Szeroko się uśmiechnij, unosząc kąciki ust jak najwyżej. Znowu – spróbuj, dotknij. Czujesz jak broda się naciągnęła?
 5. 5. Głośno wymawiaj samogłoski. Otwieraj przy tym usta szeroko i ciągnij samogłoskę jak najdłużej.

dziewczyna robiąca ćwiczenia na drugi podbródek
Ćwiczenia z językiem pomogą ujędrnić podbródek. Wykonuj je codziennie, bez wymówek!

Masaże twarzy a podwójny podbródek

Z masażami jest podobnie, jak z ćwiczeniami. Również ujędrniają skórę twarzy, ale nie likwidują tłuszczu. Najlepsze efekty dają na drugi podbródek u szczupłej osoby, która ma kłopot właśnie z utratą napięcia żuchwy.

Masaże najłatwiej wykonywać po prostu palcami. Lekko uciskaj drugi podbródek, wykonuj ruchy okrężne w obie strony, przesuwaj opuszkami palców wzdłuż i wszerz. Takie masaże warto robić nawet kilka razy dziennie, przez 2-3 minuty w każdej sesji. Spróbuj wyrobić sobie nawyk masowania dołu twarzy w wolnych chwilach, a z czasem podwójny podbródek będzie mniejszy.

Ciekawą – i  dość skuteczną opcją – są także masaże twarzy wykonywane z użycie przyrządów. Najpopularniejszymi akcesoriami do domowych masaży twarzy są rollery, szczotki i płytki gua-sha. Urządzanie sobie 10-minutowej sesji masażu takim przyrządem każdego wieczoru może przynieść zauważalną poprawę jędrności skóry. Potraktuj to jako element nocnej rutyny dbania o siebie.

 masowanie twarzy płytką gua sha na drugi podbródek u szczupłej osoby
Tak wygląda płytka gua-sha do masowania twarzy. Przydatna także na podwójny podbródek.

Kremy ujędrniające jako wsparcie

Masaże i ćwiczenia na drugi podbródek mogą nieco wesprzeć specjalistyczne kosmetyki modelujące owal twarzy. Z całej trójki domowych zabiegów zrobią najmniej, jednak każde wsparcie jest mile widziane 😉 Używasz kremu ujędrniającego na twarz? Od teraz smakuj nim też szyję i podbródek. 

Jak poprawić postawę?

Poprawianie postury to tak naprawdę najtrudniejszy sposób na podwójny podbródek. Trzeba bowiem stale się kontrolować i świadomie wyrabiać dobre nawyki siedzenia prosto.

 • – Zainwestuj w ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze. 
 • Obok monitora postaw kartkę (lub umieść na pulpicie widget) z napisem NIE GARB SIĘ! 
 • Co godzinę wstań od komputera i przez 5 minut pospaceruj po pokoju. Rozciągnij się, pomasuj brodę, pokręć szyją i ramionami.
 • – Pomocne okaże się wzmacniające ćwiczenie mięśni pleców – kiedy będą mocne, utrzymywanie prostej postawy przez cały dzień będzie wygodniejsze. 
 • – Wykonuj ćwiczenia rozciągające szyję i barki. Rozciąganie rozluźnia mięśnie, niwelując przykurcze powodujące przygarbienie.
 • – Polub się z aktywnością fizyczną! Sprzyja mięśniom, postawie i przy okazji utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jak spalić tłuszcz z podbródka?

Ćwiczenia i masaże ujędrnią skórę, ale nagromadzona tkanka tłuszczowa wciąż będzie widoczna. By podwójny podbródek naprawdę zniknął, trzeba po prostu się tej tkanki pozbyć.

Każdy tłuszcz spala się deficytem kalorycznym. Nie pozostaje nic innego, niż przejść na dietę odchudzającą i zredukować zbędne kilogramy. Razem z ogólną masą ciała z czasem zmniejszy się także drugi podbródek. 

Masz wagę w normie? Ponownie – warto sprawdzić, czy nie masz problemów z tarczycą. Tylko nie martw się na zapas, bo to naprawdę względnie rzadka przyczyna tworzenia się drugiej brody. Bardzo możliwe, że ten podwójny podbródek to już Twoja uroda zapisana w genach.

Co z medycyną estetyczną?

Jeżeli jesteś zdrowy, szczupły, a drugi podbródek za żadne skarby nie chce zniknąć, jest jeszcze jedna opcja – skonsultowanie się z lekarzem medycyny estetycznej. W profesjonalnych gabinetach można skorzystać z trwałych, bezpiecznych metod redukcji drugiego podbródka. Specjalista dobierze zabieg odpowiedni dla Ciebie i odpowie na wszelkie pytania. 

Nie zachęcamy, nie odradzamy – tylko informujemy, ze taka opcja jest i rzeczywiście działa. Podejmij decyzję na podstawie własnego stosunku do zabiegów estetycznych. Jeżeli uznasz, że to coś dla Ciebie, stawiaj tylko na renomowanych specjalistów z dobrymi opiniami – nie oszczędzaj!

podwójny podbródek rozmasowywany w gabinecie
Dokładnie sprawdź klinikę, w której rozważasz konsultację. Warto poczekać dłużej na termin – bo to przecież kwestia nie tylko wyglądu, ale i zdrowia.

Podwójny podbródek to powszechny problem. Może go powodować wiele czynników, często idących ze sobą w parze i wymagających kompleksowej pracy. Najczęstszą przyczyną jest nadwaga – redukcja zbędnych kilogramów przełoży się na zmniejszenie, a nawet całkowite zniknięcie problemu. 

Niczym wyjątkowym nie jest także drugi podbródek u szczupłej osoby. Poza nadwagą, przyczyną mogą być warunki anatomiczne i genetyczne, zgarbiona postawa bądź utrata jędrności skóry. Można nad tym do pewnego stopnia pracować w domowych warunkach. Do dyspozycji są także zabiegi medycyny estetycznej – jeżeli się na nie decydować, to tylko u renomowanego specjalisty.

Jak działać w domu? Drugi podbródek zmniejszą ćwiczenia, masaże oraz praca nad posturą. Klucz do sukcesu to sumienność – trzeba każdego dnia pamiętać o nowych nawykach.

Wreszcie, wspomnieć trzeba o możliwych problemach z tarczycą. Niedoczynność objawia się m.in. rośnięciem drugiego podbródka. Jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek inne objawy choroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Mogą Ci się spodobać

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data publikacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut 45 wyświetleń

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 68 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 134 wyświetleń

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 62 wyświetleń

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 75 wyświetleń

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 225 wyświetleń

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 110 wyświetleń

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 330 wyświetleń

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 142 wyświetleń

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 638 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 998 wyświetleń

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 354 wyświetleń

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 518 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 356 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 372 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 289 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 471 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 515 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 1669 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 710 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 471 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 644 wyświetleń

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 553 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 860 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1172 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 754 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 673 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Ćwiczenia z gumą na pośladki – 10 najlepszych ćwiczeń z mini-band

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 744 wyświetleń

Krągłe pośladki są w zasięgu możliwości nie tylko tych kobiet, […]

Trening na redukcji – jak ćwiczyć by utrzymać mięśnie? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 508 wyświetleń

Kończysz okres masowy? Czas pokazać światu rezultaty – pomoże Ci […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 662 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close