Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się sporą popularnością wśród szeregowych trenujących, którzy nie wybierają się na zawody. Nic dziwnego – vacuum jak mało co pozwala zwęzić talię, spłaszczyć brzuch i… zrobić wrażenie na obserwatorach. Jak robić vacuum w sposób prawidłowy technicznie – czyli skuteczny? Przeczytaj!
Na czym polega ćwiczenie vacuum?
Vacuum to ćwiczenie polegające na wciąganiu brzucha. Tyle i aż tyle. Nie jest to bowiem zwykłe wciąganie, jak przy pozowaniu do zdjęcia na Instagramie, a specjalny manewr oddechowy. Nazwa vacuum – odkurzacz – dobrze oddaje główne założenie – zasysanie aż do wytworzenia próżni.
Nieraz wciągałeś brzuch i z pewnością nie wyglądało to tak, jak na poniższym zdjęciu.
Jak robić vacuum? Na pewno nie da się go wykonać przypadkiem, bo to nie jest naturalny wzorzec oddechowy. Wymaga świadomej pracy.
Podczas prawidłowego vacuum, uaktywniają się głębokie warstwy brzucha – mięsień poprzeczny. Mięsień poprzeczny nie jest widoczny z zewnątrz. Leży pod mięśniem prostym (kaloryferem). Jego wzmocnienie przekłada się jednak na zwężenie sylwetki – zwłaszcza talii. Tułów z mocnym mięśniem poprzecznym staje się zbity, twardy.
Vacuum – wciąganie brzucha – warto robić. Mimo, że dla postronnych może wyglądać przerażająco, wpływa na sylwetkę jednoznacznie korzystnie. Sylwetka to jednak nie wszystko.
Ćwiczenie vacuum obniża ciśnienie w jamie brzusznej. Dzięki temu, pomaga pozbyć się bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zapobiega przepuklinom oraz wypadaniu dysku. Angażuje mięśnie dna miednicy – to dobre ćwiczenie uzupełniające ich trening. Poprzez całościowe wzmocnienie głębokich mięśni tułowia, vacuum poprawia postawę – bywa zalecane nawet w celu korekty wad kręgosłupa.
Kto NIE powinien robić vacuum?
Na ćwiczenie vacuum nie powinny się decydować:
- – kobiety w ciąży
- – kobiety w połogu
- – kobiety podczas bolesnej menstruacji
- – osoby chore na nadciśnienie tętnicze
Menstruacja nie jest przeciwwskazaniem sama w sobie, ale ćwiczenie warstw głębokich może jeszcze pogorszyć dolegliwości bólowe.
Zanim zaczniesz robić vacuum
Ćwiczenie vacuum należy wykonywać z pustym żołądkiem. Najlepiej robić je rano – nie trwa długo, więc zdążysz jeszcze zanim owsianka się ugotuje.
Wolisz w trakcie dnia? Więc odczekaj kilka godzin po jedzeniu. Do czasu ukończenia treningu, unikaj picia dużej ilości wody. Kiedy Twój brzuch będzie wypchany jedzeniem, siłą rzeczy nie dasz rady go maksymalnie wciągnąć.
Ćwiczenie vacuum można robić na stojąco, w klęku podpartym, na siedząco i w leżeniu na plecach. Przetestuj różne pozycje – większości osób najwygodniej jest a stojąco, ale może należysz do wyjątków. Grunt, żeby udało Ci się maksymalnie zassać brzuch.
Jak zrobić vacuum? Wstępnie rozgrzej mięśnie. Wykonaj kilka głębokich oddechów i powierzchownych wciągnięć brzucha.
Jak zrobić vacuum krok po kroku?
Pozycja wybrana? A więc:
- 1. Całkowicie wypuść powietrze z płuc.
- 2. Wciągnij brzuch tak, jakbyś chciał wypchnąć z siebie całe powietrze.
- 3. Wyobraź sobie, że masz dotknąć pępkiem swojego kręgosłupa.
- 4. Wciągnij mięśnie tak bardzo, jak dasz radę – cały brzuch, nie tylko dolną część.
- 5. Wytrzymaj minimum 15 sekund w maksymalnym wciągnięciu. Nie bierz oddechu.
- 6. Rozluźnij się. Weź kilka głębokich oddechów i ponownie wciągaj.
Żeby trening vacuum był skuteczny, wykonuj go 2-3 razy w tygodniu przez minimum 10 minut. Dla lepszych efektów, nie rezygnuj ze zwykłego treningu mięśni brzucha. Ćwiczenie vacuum świetnie uzupełnia plan.
Nie od razu Ci wyjdzie. Tego, jak robić vacuum, nauczysz się po kilku (a może i kilkudziesięciu) próbach. Nie zrażaj się – gdy już dojdziesz do wprawy, nie zapomnisz techniki. Vacuum jest jak jazda na rowerze.
Skąd będzie wiadomo, że jest dobrze?
Będziesz czuł. Podczas maksymalnego wciągnięcia mięśni, palenie odczuwane jakby we wnętrznościach, da Ci znać o zaangażowaniu mięśni głębokich. Na drugi dzień będziesz odczuwał potreningową bolesność, jak po wyczerpującym treningu brzucha.
A do kompletu…
Pamiętaj, że żadne ćwiczenie – także ćwiczenie vacuum – nie da Ci wąskiej talii, jeśli sylwetka jest otłuszczona. Pracując nad formą górnej części ciała, popracuj też nad dietą. Dzięki redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha, efekty ćwiczeń będą spektakularne.
Mierz obwód talii co miesiąc (taka odległość czasowa jest ważna zwłaszcza u kobiet – brzuch trzeba mierzyć w tej samej fazie cyklu). Jeśli ćwiczysz poprawnie, a do tego pilnujesz diety, już po 30 dniach zauważysz efekty.
Jak robić vacuum? Kieruj się powyższymi wskazówkami i nie odpuszczaj – praktyka czyni mistrza. Rób vacuum co 3 dni (2, maksymalnie 3 razy w tygodniu), jako osobny trening lub uzupełnienie jednostki treningowej. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy mieć pusty brzuch, wziąć kilka głębokich wdechów i ustawić minutnik. To co, zaczynasz testy na sobie?
Bibliografia:
Lee JS, Kim TH, Kim DY, Shim JH, Lim JY. Effects of selective exercise for the deep abdominal muscles and lumbar stabilization exercise on the thickness of the transversus abdominis and postural maintenance. J Phys Ther Sci. 2015 Feb;27(2):367-70. doi: 10.1589/jpts.27.367. Epub 2015 Feb 17. PMID: 25729169; PMCID: PMC4339139.
Materiały trenerki Moniki Dudziak.
Materiały WikiHow.