Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sylwetka|Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony urody? Stosują go miliony osób na całym świecie, kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Cechują go szerokie możliwości, niska inwazyjność i rzeczywiste efekty. Co to jest mezoterapia? Czemu służy? Kto powinien z niej skorzystać? Przeczytaj!

Mezoterapia – co to takiego? Pojęcie zabiegu

Mezoterapia to zabieg medycyny estetycznej, który polega na wstrzykiwaniu substancji aktywnych w skórę. Substancje te mogą mieć różny skład, w zależności od celu zabiegu. Równie ważne dla efektu zabiegu jest kontrolowane uszkadzanie skóry – takie, które zmusza do regeneracji, a więc produkowania nowej, zdrowej tkanki, młodszej tkanki.

Pojęcie mezoterapia pochodzi z greckiego słowa mesos oznaczającego środkowy. To nie przypadek – procedura polega na wstrzykiwaniu substancji aktywnych w skórę właściwą, czyli warstwę skóry znajdującą się między naskórkiem a tkanką podskórną. Można więc powiedzieć, że substancje są podawane dokładnie w środek skóry.

Biorąc pod uwagę szerokość możliwości terapeutycznych oraz wariantów, mezoterapia jest w zasadzie grupą zabiegów.

co to jest mezoterapia - wykonanie zabiegu
Mezoterapię można wykonać np. w obrębie dekoltu i piersi, by ujędnić tę partię.

Po co robi się mezoterapię?

Mezoterapia może być stosowana w celu:

  • poprawy wyglądu skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk i innych partii ciała, głównie w celu spowolnienia procesów starzenia
  • leczenia łysienia
  • zmniejszenia cellulitu, blizn i rozstępów
  • redukcji bólu mięśniowo-szkieletowego

Zabieg można przeprowadzić na różnych partiach – twarz, szyja, dekolt, dłonie, całe ciało. Wykonuje się ją także na skórzy głowy.

Jakie substancje są podawane?

By w pełni wyjaśnić, jak funkcjonuje mezoterapia, wyjaśniamy, co to za substancje aktywne podaje się do skóry pacjenta. Dobór odżywczego koktajlu zależy od celu terapii.

Poprawa wyglądu skóry:

  • Kwas hialuronowy – nawilża skórę, zwiększa jej elastyczność i jędrność.
  • Witaminy – działają antyoksydacyjnie, chronią skórę przed uszkodzeniami.
  • Antyoksydanty inne niż witaminy – chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
  • Aminokwasy – odżywiają skórę, stymulują jej regenerację.
  • Peptydy biomimetyczne – stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
  • Osocze bogatopłytkowe – do skóry jest podawany koncentrat płytek krwi pozyskiwany z krwi pacjenta.

Leczenie łysienia:

  • Minoxidyl – stymuluje wzrost włosów.
  • Pigmenty – barwią włosy, maskując łysienie.
  • Witaminy, aminokwasy, peptydy – substancje wymienione powyżej, służące kondycji skóry głowy.

Redukcja cellulitu:

  • L-karnityna – służy spalaniu tłuszczu.
  • Kofeina – pobudza krążenie, co sprzyja usuwaniu komórek tłuszczowych z obstrzykniętego miejsca.
  • Elastyna i kolagen – ujędrniacze, bo ujędrnienie zmniejsza widoczność cellulitu.
  • Inne składniki aktywne – pirogronian sodowy, wyciąg z nostrzyka żółtego, rutyna, krzemionka, miłorząb.

Redukcja bóli mięśniowo-szkieletowych:

  • Kolagen – służy do regeneracji tkanek.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – zmniejszają ból poprzez redukcję stanu zapalnego.
  • Leki miorelaksujące – do rozluźniania mięśni.
  • Kalcytonina, steroidy, leki przeciwbólowe – koktajl jest układany przez lekarza indywidualnie dobierającego preparaty do pacjenta.

Co to jest mezoterapia mikroigłowa, igłowa i bezigłowa?

Tłumacząc, co to jest mezoterapia, trzeba przedstawić metody zabiegowe, którymi może się posługiwać lekarz wykonujący.

  • Mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu substancji aktywnych cienkimi igłami. Jest to najpopularniejszy rodzaj mezoterapii. Dostajesz po prostu zestaw krótkich iniekcji wykonywanych igłą lub specjalnym pistoletem dozującym.
  • Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna – polega na nakłuwaniu skóry mikroigłami i dopiero po tym nałożeniu na nią substancji aktywnych. Nakłucia są płytsze, krótkie, toteż zabieg jest bardziej komfortowy dla pacjenta niż mezoterapia igłowa. Wykorzystuje się w nim pieczątki z igłami i rollery. Nakłucia prowokują stan zapalny skóry, zmuszający ją do regeneracji i korzystnej przebudowy.
  • Mezoterapia bezigłowa – polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego lub ultradźwięków do wprowadzenia substancji aktywnych w skórę. Mezoterapia bezigłowa jest często stosowana w przypadku osób, które boją się bólu lub mają wrażliwą skórę.

Metoda dla pacjenta jest dobierana przez lekarza na podstawie celów, warunków i preferencji. Podczas konsultacji specjalista przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszelkie pytania pacjenta.

co to jest mezoterapia twarzy - procedura nakłuwania
Mezoterapię można przeprowadzać nie tylko tradycyjnymi igłami, ale również specjalnym nakłuwaczem przypominającym pisak.

Mezoterapia – co to daje? Komu jest polecana?

Szerokie możliwości personalizowania zabiegu mezoterapii – od metody zabiegowej, przez partię ciała, po kompozycję koktajlu substancji aktywnych – daje mu mnogość zastosowań u osób w różnym wieku. Można go wykonywać u dorosłych osób, już od 25-go roku życia.

Osoby, które mogą rozważyć mezoterapię to te:

  • które chcą poprawić wygląd swojej skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk lub innych partii ciała. Mezoterapia może być stosowana do redukcji zmarszczek, przebarwień, rozstępów, cellulitu i innych problemów skórnych. Zabieg jest w stanie zmniejszyć widoczność blizn. Nie zmienia rysów twarzy.
  • które chcą poprawić gęstość i kondycję swoich włosów. Mezoterapia może być stosowana w leczeniu łysienia i wypadania włosów. Z tego wariantu często korzystają dojrzali mężczyźni oraz kobiety z osłabionymi kosmykami.
  • które cierpią na ból pleców, szyi, stawów. Dzięki podaniu substancji aktywnych do bolących miejsc można wspomóc regenerację tkanek, złagodzić stan zapalny i rozróżnić przykurczone włókna.

Ile razy trzeba powtórzyć zabieg?

W zależności od preparatu i metody zabiegowej, mezoterapię należy powtarzać by utrzymać efekty.

Przy mezoterapii igłowej zaleca się 3-4 zabiegi w odstępach 3-tygodniowych. Gdy kondycja skóry jest słaba, jest dużo do roboty, lekarz może zalecić więcej zabiegów.

Przy metodzie bezigłowej zazwyczaj zaleca się wykonanie serii od 6 do 10 zabiegów w odstępach co 7-14 dni. Taka seria pozwala na uzyskanie optymalnych efektów.

Jeżeli nie zdecydujesz się na kolejną mezoterapię, efekt będzie mniej widoczny a skóra po prostu wróci do poprzedniej kondycji. Jej stan nie ulegnie pogorszeniu, toteż wykonanie zabiegu nie jest długoterminowym zobowiązaniem.

Kiedy pojawia się efekt mezoterapii?

Efekty mezoterapii pojawiają się stopniowo, czas zależy od celu zabiegu i poddanej partii.

W przypadku mezoterapii na twarz i ciało, pierwsze zauważysz w ciągu kilkunastu dni – skóra będzie rozświetlona i bardziej napięta. W kolejnych tygodniach w skórze utworzą się nowe włókna kolagenowe, owal twarzy mocniej zarysuje a całość podniesie.

Efekty mezoterapii skóry głowy pojawiają się z kolejnymi tygodniami, w miarę wzrostu włosów. Z kolei mezoterapia na bóle mięśniowo-szkieletowe przynosi częściową ulgę od razu, dalsze rezultaty pojawiają się w przeciągu tygodnia.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Szczytowe rezultaty trwają 12-18 miesięcy. Zaleca się wykonywanie serii przypominających przynajmniej raz na 6 miesięcy. W przypadku mezoterapii igłowej efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku mezoterapii bezigłowej lub mikroigłowej. Najkrócej trzymjają rezultaty bezigłowej. Tak to już jest, że najmniej bolesne warianty zabiegów działają najkrócej.

Czy mezoterapia jest bezpieczna?

Mezoterapia jest nieinwazyjnym zabiegiem. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Gdy zabieg zostanie poprawnie przeprowadzony, przez wykwalifikowanego specjalistę, nie niesie ze sobą żadnych poważnych skutków ubocznych. Jednakże, jak w przypadku każdej procedury medycznej, zaraz po niej może się pojawić przejściowy dyskomfort: zaczerwienienie, obrzęk, zasinienie, miejscowy ból. Taka reakcja jest łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

W przypadku wystąpienia bardziej poważnych powikłań, takich jak reakcja alergiczna czy bardzo silny ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.

mezoterapia - co to jest dla skóry głowy, widok zabiegu
Po mezoterapii skóry głowy możesz odczuwać lekki dyskomfort. Na kilka dni wybierz łagodny szampon, nie poddawaj włosów gorącym ani chemicznym zabiegom.

Przeciwwskazania do zabiegu

Wiesz już, co to jest mezoterapia – kontrolowanym uszkadzaniem naskórka w celu zmuszania go do regeneracji i ubogacenia substancjami aktywnymi. Z pewnością więc zrozumiały jest dla Ciebie fakt, że niektóre osoby nie mogą poddać się zabiegowi mimo jego niskiej inwazyjności.

  • Ciężarne lub karmiące piersią – substancje są wchłaniane do krwioobiegu i przez to mogą zostać przeniesione do płodu bądź mleka.
  • Osoby z chorobami autoimmunologicznymi – mnikrouszkodzenia skóry korzystnie pobudzają jej regenerację, ale przy tym powodują stan zapalny. W ten sposób stymulują układ odpornościowy, co może pogorszyć przebieg choroby autoimmunologicznej.
  • Osoby z chorobami skóry, takimi jak np. trądzik – przy chorobach dermatologicznych należy unikać podrażniania skóry, a tym w istocie jest zabieg mezoterapii.
  • Osoby z alergią na składniki preparatów stosowanych w mezoterapii – z oczywistych przyczyn.

Oprócz tych przeciwwskazań mezoterapia nie jest zalecana w przypadku:

  • choroby nowotworowej
  • zakrzepicy żylnej
  • zaburzeń krzepliwości krwi
  • infekcji skóry
  • gorączki
  • zażywanych leków, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia lub podrażnienia skóry

W przypadku występowania któregokolwiek z tych przeciwwskazań należy poinformować o nich lekarza podczas konsultacji.

Jak się zachowywać po mezoterapii?

Kluczowe jest słuchanie lekarza, bo tylko on wie, jakie substancje zostały Ci podane i jaką metodą. W większości gabinetów dostaje się nawet ulotkę ze wskazaniami od A do Z – weź ją, dokładnie przeczytaj.

Z pewnością lekarz zaleci Ci na kilka dni:

  • Unikanie ekspozycji na słońce i wysoką temperaturę.
  • Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym z faktorem SPF 30 lub wyższym.
  • Unikanie stosowania kosmetyków na bazie alkoholu.
  • Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Ograniczyć alkohol.

Czy mezoterapia boli?

Stopień odczuwania bólu podczas mezoterapii zależy od rodzaju mezoterapii, preparatu wykorzystywanego w zabiegu,ręki lekarza oraz od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Mezoterapia igłowa jest najbardziej bolesnym rodzajem, chociaż można do niej podawać krem znieczulający. Mikroigłowa boli mniej, bezigłowa jest najlepiej tolerowana.

Nie oszukujmy się – to generalnie nie jest przyjemny zabieg, ale wciąż w granicach rozsądku. Przed zabiegiem radzimy wyspać się, zjeść coś dobrego na poprawę humoru (wtedy lepiej znosi się ból), a także nie planować zabiegu w czasie okresu, gdyż wtedy tolerancja bólu naturalnie się obniża.

mezoterapia - co to z bliska
Zabieg nie wygląda na przyjemny, ale dyskomfort leży w granicach tolerancji większości pacjentów. Jeżeli masz niską wytrzymałość na ból lub boisz się widoku igły, powiedz o tym lekarzowi, a dobierze dla Ciebie delikatniejszą metodę zabiegową.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg mezoterapii rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Specjalista pyta o stan zdrowia pacjenta, jego oczekiwania wobec zabiegu oraz o ewentualne przeciwwskazania. Odpowiada na pytania i informuje, jakie procedury zostaną przeprowadzone.

Następnie skóra pacjenta jest dokładnie oczyszczana. W przypadku mezoterapii igłowej, na skórę nakłada się krem znieczulający. Przed wyjściem z domu odpuść sobie makijaż – i tak zostanie on całkowicie zmyty.

W przypadku mezoterapii igłowej specjalista wykonuje serię nakłuć cienkimi igłami na głębokości 0,5-2,5 mm. Igły wprowadzają substancje aktywne w skórę właściwą. W przypadku bezigłowej lekarz wykorzystuje urządzenie, które wprowadza substancje w skórę za pomocą prądu elektrycznego lub ultradźwięków. Z kolei przy mezoterapii mikroigłowej, specjalista wykonuje serię nakłuć drobnymi igiełkami, a następnie na skórę nakładane są substancje aktywne.

Czas trwania zabiegu zależy od obszaru, na którym jest wykonywany. Zazwyczaj wynosi od 30 minut do 2 godzin. W przypadku mezoterapii twarzy i szyi zabieg trwa około 60 minut, natomiast zabieg na ciało może trwać nawet 2 godziny w zależności od wielkości partii. Tempo zależy również od techniki – mezoterapia igłowa trwa najdłużej.

Ile kosztuje zabieg mezoterapii?

Cena zabiegu mezoterapii zależy obszaru, który jest poddawany zabiegowi oraz od renomy gabinetu medycyny estetycznej. Różnice cenowe są także między typami mezoterapii (igłowa, bezigłowa, mikroigłowa).

W przypadku mezoterapii igłowej koszt zabiegu waha się od 250 do 1500 zł. Przy bezigłowej koszt zabiegu waha się od 200 do 800 zł. Cena jest ustalana indywidualnie z pacjentem. Trzeba wziąć pod uwagę konieczność powtórzenia zabiegu, po wykupieniu całego pakietu z reguły wychodzi znacznie taniej.

Czy warto?

Mezoterapia jest bardzo dobrze ocenianym zabiegiem. Jeżeli chcesz nieinwazyjnie poprawić kondycję skóry, zmagasz się z przerzedzeniem włosów lub bólami mięśniowymi, wizyta u lekarza medycyny estetycznej może Ci pomóc. Powtarzanie zabiegu daje satysfakcjonujące rezultaty.

Zabieg na twarz bądź ciało to skuteczne wsparcie pielęgnacji i zdrowego stylu życia sprzyjającego urodzie. Z kolei taka terapia łysienia może zostać zalecona przez trychologa, a w leczeniu bólu polecają ją ortopedzi i fizjoterapeuci, jako uzupełnienie terapii u podstaw. Jeżeli zabieg leży w Twoich możliwościach finansowych i masz możliwość wykonania go u renomowanego specjalisty, warto.


Mezoterapia – co to? Zabieg, w którym kontrolowane uszkadzanie skóry wiąże się z podaniem wspomagających ją substancji aktywnych. Można wykonać ją w celu poprawy elastyczności skóry, zmniejszenia widoczności cellulitu i blizn, leczenia łysienia oraz bóli mięśniowo-szkieletowych.

Zabieg jest nieinwazyjny. Może wiązać się z lekkim dyskomfortem, w zależności od wybranej metody. Przed zapisaniem się zweryfikuj renomę lekarza oraz upewnij się, że nie masz przeciwwskazań do procedury. Na konsultacji specjalistycznej przed zabiegiem nie wahaj się pytać o wszystko, co wzbudza Twoje wątpliwości.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close