e-figura.pl|Sylwetka|Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data aktualizacji 26.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy mięśniowej. Aby uwidocznić zarys mięśni, proces kształtowania ciała musi uwzględnić redukcję tłuszczu. Bez tego, sylwetka będzie wyglądała na masywną, silną, ale… niezbyt wysportowaną. Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Jak zlikwidować oponkę na brzuchu, zwęzić biodra, wyszczuplić uda?

Podstawa tego jak pozbyć się tkanki tłuszczowej

Na pytanie: jak zredukować tkankę tłuszczową, jest jedna krótka odpowiedź – przejdź na dietę z ujemnym bilansem kalorycznym. Bez tego po prostu się nie obędzie.

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne – Całkowitą Przemianę Materii, korzystając z jednego z darmowych kalkulatorów. Od wartości Całkowitej Przemiany Materii odejmij około 300 kcal. Tyle kalorii powinieneś jeść, aby zmniejszyć ilość tłuszczu w ciele.

Jak kontrolować spożycie kalorii? Ściągnij na telefon aplikację Fitatu, FatSecret lub Yazio i notuj w nich spożywane posiłki. Aplikacje policzą wszystko za Ciebie.

Będziesz potrzebował także wagi kuchennej – szacując gramaturę na oko możesz się bardzo pomylić! Łyżka masła orzechowego może mieć 120 kcal… a jeśli nabierzesz od serca, to 250 kcal. Szklanki są różnej wielkości, więc też nie ratują Cię przy odmierzaniu gramatur. 

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha? Ważyć wszystko, co jesz, wpisywać do aplikacji liczącej kalorie i nie przekraczać limitu – to absolutny fundament redukowania tłuszczu. Jakie inne zabiegi dietetyczne poza liczeniem kalorii warto wprowadzić, żeby na pewno się udało?

wysokokaloryczne przekąski kabanosy krakersy czipsy
A ile kalorii ma trochę kabanosa, kilka chipsów i parę krakersów? Niestety, dieta wymaga kontroli gramatur.

Więcej białka

Białko to najbardziej sycący makroskładnik. Na diecie z ujemnym bilansem kalorycznym, należy zwiększyć jego ilość do:

  • – 1,2-1,6 grama na kilogram masy ciała u nietrenujących
  • – 1,6-2,4 grama na kilogram masy ciała u uprawiających sport
  • o ilości białka decyduje także aktywność w ciągu dnia – rodzaj pracy oraz całościowy tryb życia

Jak zredukować tkankę tłuszczową bez ssania w żołądku? Dieta wysokobiałkowa to sposób na to, by bez wysiłku kontrolować apetyt. Obecność zwiększonej ilości protein będzie ponadto chroniła mięśnie przed spalaniem.

Więcej błonnika

Błonnik – kolejny składnik odżywczy odpowiedzialny za sytość posiłków. Produkty wysokobłonnikowe zapychają i zwykle są duże objętościowo. 

Dieta przez cały tydzień

Częstym błędem popełnianym na diecie redukcyjnej, jest odpuszczanie sobie w weekend. Dwa dni jedzenia pod dyktando swojego akapitu jest w stanie wyrównać deficyt kaloryczny wypracowany przez pozostałe pięć dni. Ba – może to zrobić nawet jedno posiedzenie z pizzą, piwem i czekoladą!

dziewczyna jedząca czipsy na łóżku
Chipsy można wliczyć w dzienne makro – ale, właśnie, wliczyć, a nie przekraczać nimi założoną kaloryczność diety.

Żadnego podjadania z paczki

Płatki śniadaniowe, granola, orzechy, suszone owoce… Podjadanie ich prosto z paczki, bez ważenia, to sposób na pochłonięcie kilkuset kalorii w przeciągu minut. Schowaj otwarte paczki poza zasięgiem wzroku – jedz tylko w wyznaczonych porach, to co zaplanowałeś, zważyłeś i wpisałeś. 

Nie częstuj się

Deficyt kaloryczny wymyka się spod kontroli przez wizualnie drobne przekąski. Dwa ciasteczka Oreo – 100 kcal. Czekoladowy cukierek, którym poczęstowała Cię koleżanka – 120 kcal. Plaster sera żółtego, bo to już ostatni, a chcesz wyrzucić opakowanie – 70 kcal. Licznik bije, a po kilku tygodniach diety wchodzisz na wagę i okazuje się, że… deficyt kaloryczny nie działa.

Deficyt działa. O ile NAPRAWDĘ jest deficytem. Aplikację do liczenia kalorii możesz oszukać, ale organizmu absolutnie nie.

Uważaj co pijesz

Płynne kalorie wliczają się do dziennego bilansu tak samo, jak kalorie ze stałego pożywienia. Wymień słodkie napoje na wersje bez cukru, zrezygnuj z soków owocowych w kartonach (to wysokokaloryczne produkty, dosładzane… i wcale nie takie zdrowe, jak przekonują producenci), ogranicz alkohol – jest bardzo kaloryczny.

Sięgaj po wodę mineralną, herbaty i kawę bez śmietanki. Zamiast klasycznego cukru, dosładzaj napoje erytrytolem. Jeśli nie lubisz pić wody, skuś się na bezcukrowe saszetki smakowe.

Trening jako pomoc

Żeby zredukować tkankę tłuszczową, tak naprawdę nie musisz ćwiczyć. Warto to jednak robić, bo aktywność fizyczna pomaga zwiększyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne – zrzucać wagę bez dramatycznego cięcia kalorii – wzmocnić mięśnie i ujędrnić skórę. Trening na redukcji sprawi, że końcowo Twoja sylwetka będzie wyglądała znacznie korzystniej, niż gdybyś zrzucał wagę wyłącznie dietą. 

aplikacja licząca kalorie i makro
Połączenie diety i aktywności pozwoli zrzucić tłuszcz bez trudnych do zniesienia restrykcji.

Rola snu w pozbywaniu się tłuszczu

Liczne badania potwierdzają, że człowiek wyspany, to człowiek szczuplejszy. Jakość snu ma ogromne znaczenie dla utrzymania diety, oraz sprawnego działania gospodarki hormonalnej. Chcąc pozbyć się tkanki tłuszczowej, śpij 7-9h dziennie i zadbaj o jakość swojego snu. Zdrowego wypoczynku nie zastąpi żadna ilość kofeiny. 

Spalacze tłuszczu – brać czy nie?

Spalacze tłuszczu działają kosmetycznie. Sa polecane tylko osobom, które mają niski poziom tkanki tłuszczowej, ale potrzebują doskonałego docięcia sylwetki np. przed zawodami kulturystycznymi. U przeciętnego Kowalskiego, nawet najdroższe reduktory tłuszczu nie dadzą oczekiwanego efektu.

Jeśli nie spalacze, to może zielona herbata? To, czy zielona herbata odchudza zostało zbadane… a wnioski nie są optymistyczne. Zielona herbata faktycznie coś daje, ale efekt widać tylko podczas długich kuracji odchudzających (minimum 3 miesiące) i w żadnym wypadku nie jest spektakularny. 

Niestety – dieta to konieczność. Magiczne pigułki nie istnieją!

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha i innych miejsc?

Niestety, nie mamy dobrych wieści. Nie istnieje taki trening ani dieta, które pozwolą spalić tłuszcz miejscowo. Kiedy jesteś w deficycie kalorycznym, organizm pobiera energię z zapasów rozłożonych od stóp, do głów. To kiedy zejdzie problematyczna partia, zależy od czynników, na które właściciel ciała nie ma wpływu, takich jak geny i hormony.

To, że treningiem nie da się pozbyć tłuszczu z konkretnego miejsca, nie oznacza, że nie da się poprawić walorów estetycznych opornej partii. Zanim uda Ci się pozbyć tkanki tłuszczowej z brzucha, wzmocnij mięśnie głębokie ćwiczeniami. Dzięki temu brzuch stanie się bardziej płaski, zanim na dobre dotniesz sylwetkę. Wzmocnienie mięśni poprawi kształt także pośladków, ramion, ud i wszystkich innych partii. 

kobieta wykonująca trening brzucha
Trening brzucha służy wzmocnieniu mięśni, a nie czysto spaleniu tłuszczu z tej partii. Nie wierz chwytliwym tytułom filmików na Youtube!

Przy wysokim procencie tłuszczu w ciele, efekt nie będzie rewolucyjny – ale będzie. Kiedy wreszcie zredukujesz tkankę tłuszczową, sylwetka ze wzmocnionymi mięśniami zmieni się nie do poznania. 

Pamiętaj o wysokiej podaży białka – jest niezbędna, by mięśnie mogły nabrać siły na ujemnym bilansie kalorycznym. 

Jedyna droga na skróty

Bardzo zależy Ci na schudnięciu akurat z brzucha, ud, ramion, a reszcie sylwetki nie masz nic do zarzucenia? Na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej pozwala tylko medycyna estetyczna

Nie musisz od razu iść na ciężką liposukcję. Chcąc odrobinę skorygować problematyczną partię, może wystarczyć lipoliza – krótki, mało inwazyjny, tani zabieg dający efekt na stałe. Tego typu zabiegi estetyczne są także dla mężczyzn

Jeśli masz kompleks na punkcie odstającego dołu brzucha, za szerokich ud czy boczków, ale z innych partii nie chcesz chudnąć, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Szkoda się męczyć, bo nic nie daje gwarancji, że na diecie redukcyjnej tłuszcz zejdzie właśnie z tego miejsca, z którego sobie życzysz. 

Oczywiście, efekt zabiegu miejscowej likwidacji tłuszczu może zaniknąć jeśli przytyjesz – nigdy nie wiadomo, czy nadwyżka kaloryczna pójdzie w brzuch, w biodra czy w uda… Ciało jest nieprzewidywalne!


Rzeźbę robi się w kuchni – niezbędna będzie dieta z ujemnym bilansem kalorycznym. Trening traktuj pomocniczo, zadbaj o jakość snu i nie pokładaj nadziei w spalaczach tłuszczu.

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha? Niestety, nie ma możliwości spalenia tłuszczu miejscowo – nie pozwalają na to żadne ćwiczenia na wcięcie w talii ani dieta. Jeśli koniecznie chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej tylko z konkretnego miejsca, pozostają Ci zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej.

Bibliografia:

Strasser B, Spreitzer A, Haber P. Fat loss depends on energy deficit only, independently of the method for weight loss. Ann Nutr Metab. 2007;51(5):428-32. doi: 10.1159/000111162. Epub 2007 Nov 20. PMID: 18025815.

Thomson CA, Morrow KL, Flatt SW, Wertheim BC, Perfect MM, Ravia JJ, Sherwood NE, Karanja N, Rock CL. Relationship between sleep quality and quantity and weight loss in women participating in a weight-loss intervention trial. Obesity (Silver Spring). 2012 Jul;20(7):1419-25. doi: 10.1038/oby.2012.62. Epub 2012 Mar 8. PMID: 22402738; PMCID: PMC4861065.

Kline CE, Chasens ER, Bizhanova Z, Sereika SM, Buysse DJ, Imes CC, Kariuki JK, Mendez DD, Cajita MI, Rathbun SL, Burke LE. The association between sleep health and weight change during a 12-month behavioral weight loss intervention. Int J Obes (Lond). 2021 Mar;45(3):639-649. doi: 10.1038/s41366-020-00728-8. Epub 2021 Jan 7. PMID: 33414489; PMCID: PMC7914147.

Moon J, Koh G. Clinical Evidence and Mechanisms of High-Protein Diet-Induced Weight Loss. J Obes Metab Syndr. 2020 Sep 30;29(3):166-173. doi: 10.7570/jomes20028. PMID: 32699189; PMCID: PMC7539343.

Mogą Ci się spodobać

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Ćwiczenia na boczki – 10 najlepszych. Poradnik na zrzucanie boczków

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na boczki, połączone z kilkoma zmianami stylu życia, pomogą […]

Jak schudnąć z ramion skutecznie i bez efektu jo-jo? Wskazówki do wymarzonej sylwetki

Data aktualizacji 01.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Jak schudnąć z ramion, ujędrnić je i pozbyć się tłuszczyku […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 5 minut

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Mezoterapia – co to jest? Zabieg mezoterapii od A do Z

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Mezoterapia – co to za popularny zabieg oferowany przez salony […]

Wolumetria twarzy – co to za zabieg i czy jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości

Data aktualizacji 14.11.2023

Przeczytasz w 11 minut

Wolumetria twarzy – co to za rodzaj urodowej procedury? Wzbudza […]

Endermologia – co to za zabieg? Wszystko co trzeba wiedzieć

Data aktualizacji 26.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest […]

Jak ujędrnić piersi bez skalpela? Domowe sposoby

Data aktualizacji 12.10.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak ujędrnić piersi bez wizyty u chirurga plastycznego? W domu […]

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby

Data aktualizacji 06.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak pozbyć się cellulitu z ud raz na zawsze? Istnieją […]

Jak ujędrnić brzuch? Skuteczne metody – bez chirurga!

Data aktualizacji 04.10.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak ujędrnić brzuch bez ingerencji skalpela? W domu możesz zrobić […]

Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

Data aktualizacji 29.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Tłuszcz pod pachami, który irytująco odznacza się przy ramiączkach koszulki, […]

Masaż kobido – co to i jakie efekty daje? Japońska rewolucja urodowa?

Data aktualizacji 26.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Masaż kobido to zabieg, którego popularność w ostatnich latach wyłącznie […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – 10 najskuteczniejszych dla budowania mięśni

Data aktualizacji 05.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Ćwiczenia na ramiona z hantlami możesz robić na siłowni lub […]

Podwójny podbródek – jak go zlikwidować? Ćwiczenia i sposoby

Data aktualizacji 04.09.2023

Przeczytasz w 6 minut

Podwójny podbródek to jeden z najczęstszych kompleksów urodowych dotyczących twarzy. […]

Ćwiczenia na płaski brzuch – 10 najlepszych i trudna PRAWDA

Data aktualizacji 17.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Ćwiczenia na płaski brzuch przybliżą Cię do wymarzonej sylwetki. Kto […]

Jak wyszczuplić łydki? Przestań robić TEN błąd!

Data aktualizacji 14.07.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak wyszczuplić łydki – jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety […]

Ćwiczenia na podniesienie biustu, zmniejszenie i powiększenie. To MUSISZ wiedzieć

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na podniesienie biustu i na zmianę jego rozmiaru cieszą […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – 13 prostych i skutecznych ćwiczeń

Data aktualizacji 19.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących pomogą Ci zmniejszyć obwody, nabrać […]

Ćwiczenia dla otyłych – 10 najlepszych i zasady bezpieczeństwa

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chorujesz na otyłość? Nie pamiętasz kiedy ostatnio uprawiałeś sport, a […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data aktualizacji 16.11.2022

Przeczytasz w 4 minut

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data aktualizacji 09.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Choć mówi się o nich zdecydowanie mniej, trudności z przybraniem […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close