Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

Data publikacji 17.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 332 wyświetleń

7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

To prawda, że droga do piekła wybrukowana jest dobrymi intencjami. W walce z otyłością każdy z tych powszechnych błędów, które na pierwszy rzut oka wydają się niezawodnym sposobem na odchudzanie, może utrudnić pomyślną poprawę sylwetki.

Czy liczysz każdą kalorię, rezygnujesz z ulubionych potraw i potraw i nadal nie widzisz wyników? Zapewne zastanawiasz się ,,dlaczego nie chudnę„?. Jeśli jesteś na diecie przez długi czas i dokładnie przestrzegałeś programu odchudzania, ale strzałka skali nadal jest na swoim miejscu, nadszedł czas, aby dokładnie przeanalizować swoje podejście.

Czasami drobne błędy popełnione w procesie dietetycznym mogą skutkować dużymi trudnościami, jeśli nie zostaną od razu skorygowane. Jeśli waga nie spada mimo deficytu kalorycznego, postaraj się jak najszybciej naprawić sytuację, aby skutecznie osiągnąć upragniony cel.

1. Dlaczego nie chudnę? Bo zbyt długo byłeś na diecie

Kiedy ostatni raz wstałaś od stołu, czując się naprawdę usatysfakcjonowana po posiłku? Jeśli nieustannie prześladuje Cię rozdzierający głód, musisz coś zmienić zamiast zastanawiać się ,,dlaczego nie chudnę„.

Pierwszym powodem, dla którego nie spalasz tłuszczu tak efektywnie, jak byś tego chciał, jest to, że być może po prostu zbyt długo stosowałeś dietę. Waga nie spada na redukcji, bo w wyniku ciężkiego postu metabolizm ulega spowolnieniu. Oczywiście spożywasz mniej kalorii, ale też mniej spalasz, a w takich warunkach trudno o namacalne postępy. Jeszcze gorzej, jeśli skusiłeś się na sposoby na to, jak schudnąć w 2 tygodnie 10 kg… Organizm broni się wszelkimi sposobami!

Jeśli waga nie spada na diecie a odchudzasz się od dłuższego czasu, zrób sobie przerwę. Żarty na bok! Nie bój się zrobić 2-4 tygodniowej przerwy i na chwilę przestań się martwić o liczenie kalorii. Po prostu cofnij się o jeden mały krok, aby nadal widzieć wyniki w dłuższej perspektywie.

2. Waga nie spada mimo deficytu? Nieprawidłowo bierzesz pod uwagę kaloryczność jedzenia

Być może najczęstszym powodem, dla którego ludzie nie schudną, jest to, że po prostu przeliczają kalorie w jedzeniu. ,,Dlaczego nie chudnę z brzucha, bioder i całej reszty” mimo deficytu kalorycznego? Bo deficytu nie ma!

Przygotowujesz nocną przekąskę przed snem. Nabierz obficie łyżką masła orzechowego i wymieszaj z jogurtem greckim. Ale poczekaj. Ile masła orzechowego było w tej łyżce? Jeśli wydaje ci się, że jest to około jednej łyżki stołowej, ale w rzeczywistości jest to bardziej jak dwie pełne łyżki – pomyśl, że dostałeś plus 80-100 kalorii niespodziewanie.  I wciąż zastanawiasz się, dlaczego waga nie spada na diecie!
Dobrym przykładem jest masło orzechowe, ponieważ jest bardzo kaloryczne, ale zwykle nie używa się miarki, aby dodać trochę oleju do znanego dania. Popełnij ten sam błąd z innymi wysokokalorycznymi pokarmami, takimi jak czerwone mięso, łosoś, makaron lub orzechy, a zobaczysz, dlaczego nie możesz pozbyć się znienawidzonych kilogramów.

3. Waga nie spada na redukcji? Bo wypadasz w weekendy!

Ile razy słyszałeś, jak ludzie mówią, że trzymają się swojej diety… w ciągu tygodnia pracy? Ale nadchodzi weekend – i koniec surowych ograniczeń! Ale weekend to prawie 30% tygodnia. Jeśli stosujesz dietę tylko przez 70% czasu, nic dziwnego, że nie widzisz oczekiwanych rezultatów.

Zamiast myśleć ,,dlaczego nie chudnę z brzucha” wypróbuj procent 90/10: przestrzegaj diety przez 90% czasu, a następnie zrelaksuj się i ciesz się pozostałymi 10%. To świetna praktyczna zasada, która pozwala ci trochę rozpieszczać, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o dietę, pomoże ci to pozostać na dobrej drodze.

Jeśli zignorujesz prawidłowe odżywianie i zjesz niezdrowe jedzenie przez 30% czasu, nigdy nie będziesz w stanie schudnąć. Bądź realistą, jak ściśle przestrzegasz swojego planu posiłków. Waga nie spada na redukcji, bo nie wystarczy dieta tylko w dni powszednie – liczą się też weekendy.

4. Dlaczego nie chudnę z brzucha? Nie dostosowujesz swojego programu żywieniowego w miarę postępów!

Ludzie również często nie widzą wyników diety, ponieważ nie dostosowują swojego programu żywieniowego w miarę postępów. Waga nie spada mimo deficytu, bo zaczynają stosować jakąś dietę, widzą świetne wyniki i po prostu kontynuują to, co robili na początku, oczekując więcej od tych samych kroków. Niestety to nie zawsze działa. Twoja budowa ciała zmienia się w odpowiedzi na określony plan posiłków, więc plan posiłków również powinien się zmieniać z czasem.

Waga nie spada na diecie bo im jesteś szczuplejszy, tym intensywniej twoje ciało przechodzi w tryb postu i stara się oszczędzać energię. Chociaż wydaje się to całkowicie sprzeczne z intuicją, spożywanie większej ilości węglowodanów może pomóc uniknąć tej reakcji. Zwiększone spożycie węglowodanów może również poprawić wrażliwość na insulinę i stymulować uwalnianie hormonu leptyny, który pomaga w utrzymaniu masy ciała.

5. Waga nie spada mimo ćwiczeń? Bo na siłownię chodzisz tylko po to, aby spalić kalorie

Każdy wie, że aby schudnąć, trzeba dużo i intensywnie trenować. Nie ma nic złego w chodzeniu na siłownię wyłącznie w celu spalania kalorii – o ile nie skupiasz się wyłącznie na tym wskaźniku.

Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć? Sztangi i hantle nie potrafią samodzielnie liczyć kalorii, ale ćwiczenia z nimi mogą prowadzić do najbardziej znaczących zmian w sylwetce. Trening siłowy nie tylko ogólnie pomaga spalać tłuszcz, ale także poprawia estetykę Twojego ciała. Dlatego zaleca się, abyś spędzał co najmniej 70% czasu na siłowni, wykonując trening siłowy. Ćwiczenia cardio są niezwykle korzystne dla zdrowia, ale nie powinny zastępować, a poprawiać i utrwalać wyniki treningu siłowego. Jeśli waga nie spada mimo ćwiczeń nie polegaj na samym cardio, aby stymulować deficyt kalorii.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wykonuj ćwiczenia jedno po drugim, z krótkimi przerwami. Badanie opublikowane w Journal of Strength and Conditioning Research wskazuje, że ćwiczenia z krótkimi okresami odpoczynku zwiększają spalanie kalorii.

Co do spalania kalorii przez trening siłowy – ile energii zużyjesz w ciągu godziny? Przeczytaj na ten temat tutaj: Ile kalorii spala trening siłowy?

6. Waga nie spada na diecie? Twoje treningi są zbyt… wyczerpujące!

Może Ci się wydawać, że na siłowni musisz stale dawać więcej niż 100%. Waga nie spada mimo ćwiczeń o dużej intensywności? W rzeczywistości energiczne ćwiczenia nie są złe – jeśli ta maksymalna wydajność energii ma pozytywny wpływ na pozostałe 23 godziny twojego dnia. Wielu sportowców, zwłaszcza początkujących, podczas treningu pracuje do granic możliwości, a przez resztę czasu prowadzi siedzący tryb życia. ,,Dlaczego nie chudnę” na diecie? Bo jesteś zbyt zmęczony w ciągu dnia!

Wszystkie małe przerwy aktywności fizycznej w ciągu dnia odgrywają ogromną rolę w całkowitym dobowym spalaniu kalorii. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, aby iść na spacer, posprzątaj dom lub pobaw się z dziećmi. Ćwiczenie, które powoduje całkowite wyczerpanie, ostatecznie zmniejszy, a nie zwiększy, całkowite spalanie kalorii. Załóżmy na przykład, że wykonujesz ciężki, ale nie wyczerpujący trening, który spala 300 kalorii. Po jej zakończeniu masz wystarczająco dużo energii, aby spalić kolejne 400 kalorii w ciągu dnia. Całkowita ilość spalonych kalorii to 700 dziennie. Załóżmy teraz, że wykonujesz niezwykle wyczerpujący trening, który spala aż 500 kalorii. Jesteś tak zmęczony, że resztę dnia spędzasz leżąc na kanapie. Ile dodatkowych kalorii spalisz w tym dniu? Cóż, jeśli 50. Mamy łączną dzienną ilość spalonych 550 kalorii.

7. Dlaczego nie chudnę? Bo masz potreningową imprezę w brzuchu

Wreszcie, strzeż się tego powszechnego błędu: nie pozwalaj sobie na wysokokaloryczne przekąski po intensywnym treningu. Niezależnie od tego, czy zjesz potreningową przekąskę, czy nie, odczujesz przyrost siły i korzyści dla zdrowia układu krążenia. Jeśli chodzi o spalanie kalorii, ma to ogromne znaczenie. Waga nie spada mimo deficytu? Jeśli ledwo wyjdziesz z siłowni i wypijesz duży koktajl owocowy i zjesz pączka z serkiem, w końcu zneutralizujesz deficyt kalorii, który pobudzasz potem i ciężką pracą.

Niewątpliwie po treningu potrzebujesz węglowodanów. Pamiętaj tylko, że te kalorie też się liczą. Dlatego, uzupełniając utracone kalorie po wysiłku fizycznym, nie spożywaj dodatkowych 400 kalorii podczas przekąski. Po jakimś czasie musiałbyś niepotrzebnie się zastanawiać ,,dlaczego nie chudnę z brzucha i reszty ciała pomimo deficytu?”!

Chcesz skutecznie schudnąć? Z naszymi poradami z pewnością Ci się uda – sprawdź artykuł tutaj: https://e-figura.pl/musisz-zrobic-by-odchudzanie-przynioslo-ci-pozadany-efekt/

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji 24.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 33 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 83 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 58 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 86 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 95 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 73 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 135 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 232 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 165 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 183 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 238 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 292 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 250 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 220 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 270 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 302 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się