Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji 10.03.2023

Przeczytasz w 7 minut 395 wyświetleń

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić bez wychodzenia na siłownię? Do tego lubisz taniec i gorącą, latynoską muzykę? Jeżeli tak, to doskonałym treningiem dla Ciebie będzie zumba — w domu możesz ją zacząć ćwiczyć jeszcze dziś, bez żadnego sprzętu. Przeczytaj, jak wygląda zumba dla początkujących, co dają takie treningi i czego potrzeba, by potrenować tą metodą na 100% możliwości.

Co to jest zumba?

Zumba to licencjonowany program treningowy, który powstał przez przypadek. Wiąże się z tym mała anegdota. Ojciec zumby — tancerz, choreograf i trener — Alberto Perez, prowadził zajęcia z aerobiku. Któregoś razu zapomniał zabrać płytę z muzyką. Improwizował więc — zamiast zwykłej ścieżki dźwiękowej, włączył muzykę latynoską przeznaczoną do tańca. To okazało się genialnym pomysłem. Od zapominalstwa rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych treningów na świecie. 

Program zumby łączy w sobie ruchy z różnych tańców, takich jak m.in. cumbia, merengue, salsa, flamenco, samba, a nawet taniec brzucha. Również muzyka jest miksem muzycznych stylów, głównie latynoskich, choć znajdą się także akcenty indyjskie czy afrykańskie. Zumba sama w sobie nie jest tańcem — to wciąż program treningowy, który tylko wygląda na tańczenie.

Zumba powstała w latach 90’, a znajduje się w sprzedaży jako program treningowy od 2002 roku. Nazwa jest zarejestrowanym znakiem handlowym, którego mogą używać wyłącznie licencjonowani instruktorzy. 

Jeszcze kilka lat temu zumba nie była szczególnie popularna w Polsce, ale szerząca się moda na zdrowy styl życia w końcu i tutaj przysporzyła jej spore grono wielbicieli. Dzisiaj, zumbę trenują miliony osób, w ponad 180 krajach. I to tylko na zajęciach, a kto wie, ile osób trenuje zumbę w domu? 

Co oznacza nazwa zumba? Jest na ten temat kilka teorii… a najwięcej wskazuje na to, że nie oznacza zupełnie nic. To słówko wymyślono jako nazwę handlową. Wpada w ucho, brzmi latynosko i o to właśnie chodzi.

trenerka zumby w bluzie
Cały świat tańczy zumbę — zatańcz i Ty!

Jakim rodzajem treningu jest zumba?

Zumba to taneczny trening cardio. Jest nastawiony na spalanie kalorii, rozwijanie gibkości, równowagi oraz poprawianie pracy serca. Pomaga się zrelaksować i wyrzucić negatywne emocje. Kształtuje również poczucie rytmu — mimo że zumba jest inspirowana tańcami, a nie tańcem samym w sobie, jej nauka z pewnością poskutkuje rozwojem Twoich umiejętności na parkiecie. 

Zumba dla początkujących, dla zaawansowanych, w domu, na siłowni — w żadnym wypadku nie zbudujesz nią masy mięśniowej. Program nie przewiduje żadnych ćwiczeń siłowych.

Każdy może trenować zumbę. Na całym świecie ćwiczą w ten sposób kobiety, mężczyźni, dzieci, dorośli i starsi. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia ze sportem ani dobrej kondycji. Intensywność tanecznego treningu dopasowujesz do swoich możliwości. W domowych warunkach zawsze możesz zrobić sobie chwilę przerwy, czy wykonać fragment w spokojniejszym tempie, niż instruktor.

Strój do zumby w domu

Na domowy trening zumby ubierz się w lekkie, szerokie ubrania. Ważne, by materiał oddychał i nie krępował ruchów — te potrafią być bardzo intensywne, jak przystało na tańce latynoskie. Zwróć uwagę na dobór bielizny. Wybierz majtki bezszwowe, ponieważ takie nie będą Cię obcierały. Kobiety powinny założyć sportowy biustonosz, mocno trzymający piersi przyciśnięte to klatki piersiowej.

W domowych warunkach nie potrzebujesz butów. Możesz ćwiczyć w skarpetach, na miękkim dywanie. Opcjonalnie — załóż lekkie sportowe obuwie z siateczką wentylacyjną.  Solidnie zawiąż sznurowadła!

Jeśli masz długie włosy, zepnij je w kok lub kucyk. Rozpuszczone kosmyki nie będą wygodne podczas tak dynamicznych treningów.

Najważniejsze, byś czuł się w stroju całkowicie swobodnie. W domu i tak nikt Cię nie widzi!

Filmy instruktażowe

Swoją przygodę z zumbą w domu najłatwiej zacząć odwiedzając oficjalny kanał programu: https://www.youtube.com/@zumba. Znajdziesz tutaj gotowe treningi dla początkujących i zaawansowanych. Są oryginalne, prowadzone przez licencjonowanych trenerów, dokładnie tak jak na prawdziwej siłowni.

Oficjalny kanał to nie wszystko. Na Youtube są tysiące filmów instruktażowych od sympatycznych trenerów i trenerek (także polskich). Będzie Ci się z nimi przyjemnie ćwiczyło w domowym zaciszu. 

Jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia warto dokładniej przejrzeć nagranie. Dzięki temu upewnisz się, że zumba dla początkujących rzeczywiście jest dla początkujących… Bywa, że niektórzy trenerzy przeceniają kondycję laików i określają w ten sposób średnio-zaawansowane programy. Na starcie mogą być zbyt wyczerpujące, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze od dawna podejście do aktywności.

Nie martw się taneczną poprawnością ruchu. Tutaj nikt nie pilnuje Twojej choreografii. Nawet na zajęciach w klubach fitness trenerzy podkreślają, że nie trzeba tańczyć pięknie — podczas zumby liczy się dobra zabawa i zaangażowanie w ruch. To, że wypadniesz z rytmu lub nie dasz rady poprawnie zsynchronizować kończyn, nie ma żadnego znaczenia!

zajęcia zumby dla początkujących w klubie
Na zajęciach instruktor stoi przed uczestnikami i tańczy, a wszyscy po prostu go naśladują.

Samodzielne układanie treningu

Dzięki zapoznaniu się z instruktażowymi filmami wkrótce będziesz mógł układać treningi zumby samodzielnie. Oczywiście, nie będzie to licencjonowany plan treningowy, ale za to w stu procentach dopasujesz go do siebie. Twojemu ciału będzie wszystko jedno. Grunt to się ruszać — na to nie trzeba licencji 😉 

Ułóż swoje choreografie na podstawie ruchów zumby, które najbardziej Ci się spodobają. Dobierz energiczną muzykę w klimacie latynoskim. Nie znasz takich piosenek? Nie szkodzi! Wiele gotowych playlist do zumby znajdziesz na platformach streamingowych typu Spotify.

Zumba dla początkujących po raz pierwszy

Zamknij drzwi, żeby nikt nie przeszkadzał Ci podczas ćwiczeń. Wybierz film, załóż strój, stań na dywanie lub macie antypoślizgowej. Ruszaj!

W zumbie nie uczysz się choreografii. Podczas treningu naśladujesz instruktora. Obserwuj ruchy nóg, ramion i tułowia. Staraj się je jak najdokładniej odtwarzać. Na początku nie będziesz nadążać, ale to normalne — dopiero trening czyni mistrza! Jak już wspomnieliśmy, w zumbie nie należy martwić się poprawnością. Po prostu uruchom film i naśladuj tak, jak dasz radę. Najważniejsza jest dobra zabawa. 

W klubowych salach do zumby nie ma luster, żeby nie stresować uczestników.

Ile trenować na początku?

Zumba w domu dla całkiem początkujących to krótkie treningi. Wybierz film trwający 20 minut (osoby w dobrej kondycji do 30 minut). Wystarczy, żebyś ostro się zmęczył, ale nie przeciążył organizmu. Przez te minuty zdążysz poczuć, czy taki typ treningu Ci odpowiada.

Żeby treningi zumby przynosiły widoczne rezultaty dla sylwetki i zdrowia, warto je robić 3 razy w tygodniu. 

Motywacja do ćwiczenia zumby w domu

W domu najtrudniej o motywację. Kiedy nie płacisz za karnet na siłownię ani nie jesteś umówiony z trenerem, od razu mniej się chce… A w dążeniu do lepszej formy najważniejsza jest regularność i wytrwałość. Zadbaj więc o swoją motywację w taki sposób:

  • – zastanów się, po co chcesz zacząć ćwiczyć i sformułuj konkretny cel.
  • – wybierz filmy treningowe, które naprawdę Ci się podobają. 
  • – kup sobie ładny strój do ćwiczeń — będzie Cię motywował.
  • – po treningu zumby zjedz smaczny posiłek, który uzupełni energię.
  • – zaproś do wspólnego treningu bliską osobę. Przyjaciółka, dziecko, mąż — pobawcie się razem!
  • – odhaczaj w kalendarzu zrealizowane treningi. 
  • – wrzucaj na swoje media społecznościowe relacje ze zrealizowanych treningów — społeczność będzie Cię dopingować.
  • – trenujesz, by zmienić sylwetkę? Rób zdjęcia w lustrze co tydzień. Pomogą CI zauważyć progres, a progres to najlepszy motywator.’
  • – ustal stałą porę treningów. Jeśli będziesz zawsze trenował o tej samej godzinie, wypracujesz nawyk.

trzy kobiety trenujące zumbę
W towarzystwie zawsze jest więcej zabawy!

Jeśli po kilku treningach zumby stwierdzisz, że ten program ćwiczeń Ci nie odpowiada, szukaj dalej! Może spodoba Ci się trening z inną muzyką? Tzw. cardio dance — taneczne cardio — to nie tylko zumba. Nic straconego, jeśli chcesz tanecznie poćwiczyć, a nie lubisz klimatu latino. Przeczytaj o dance cardio w osobnym artykule: Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!


To wszystko — bo zumba dla początkujących jest naprawdę prosta! Wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć ją ćwiczyć w domu, to kawałek wolnego miejsca na podłodze, dostęp do Internetu i chęci. 

Pamiętaj, że w tym rodzaju treningów najważniejsza jest zabawa, a nie poprawność odtwarzanej choreografii. Zumba w domu ma ładować Cię dobrą energią. Nie przejmuj się tym, jak wyglądasz, gdy wykonujesz taneczne ruchy. Zapewniamy, że wyglądasz świetnie! 😉

Mogą Ci się spodobać

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data publikacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut 13 wyświetleń

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 58 wyświetleń

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 64 wyświetleń

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 99 wyświetleń

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 91 wyświetleń

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 120 wyświetleń

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 114 wyświetleń

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 230 wyświetleń

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 168 wyświetleń

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 307 wyświetleń

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 282 wyświetleń

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Skakanie na skakance – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 124 wyświetleń

Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 130 wyświetleń

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 116 wyświetleń

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 405 wyświetleń

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 148 wyświetleń

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 183 wyświetleń

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 129 wyświetleń

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 435 wyświetleń

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 148 wyświetleń

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 252 wyświetleń

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 232 wyświetleń

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 265 wyświetleń

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 662 wyświetleń

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 374 wyświetleń

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 405 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 691 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 438 wyświetleń

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close