Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut 266 wyświetleń

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem – wybierz taką aktywność, która w niczym nie przypomina klasycznego sportu. Cardio dance workout to sposób, by przyjemne spalić setki kalorii, poprawić sobie nastrój i przede wszystkim dobrze się bawić. Na czym opierają się treningi dance cardio, jakie mają wady i zalety oraz jak zacząć ćwiczyć w taki sposób? Przeczytaj!

Na czym polega cardio dance?

Dance cardio to po prostu trening do muzyki. Nie jest to jednak klasyczny aerobik, podczas którego muzyka tylko uprzyjemnia Ci realizację planu. Tutaj playlista jest na pierwszym miejscu. Ćwiczysz do rytmu, wykonujesz taneczne ruchy, a całość przypomina wręcz sesję tańca, a nie klasyczny trening.

Podczas cardio dance workout masz dobrze się bawić… i dobrze ruszać! Taka osobista impreza pozwala (niejako przy okazji) spalić setki kalorii. Tańczenie zamiast klasycznego planu treningowego – brzmi dobrze, prawda?

Jakie są rodzaje treningów tanecznych?

Trening do muzyki dzielimy na dwa główne rodzaje. 

Pierwszym z nich, który często widujemy w klubach fitness jako zajęcia grupowe, są treningi oparte na ruchach z konkretnych tańców. Jest to na przykład zumba, salsa, taniec brzucha czy bachata. Całość opiera się po prostu na poruszaniu się zgodnie z zasadami wybranego tańca, do odpowiedniej dla niego muzyki. Przy okazji takiego treningu możesz naprawdę nauczyć się tańczyć.

grupa kobiet tańczy na zajęciach fitness
Jeśli masz możliwość pójścia do klubu fitness, warto przetestować oferowane zajęcia taneczne.

Drugi rodzaj to, coraz popularniejsze w ostatnim czasie, treningi dance workout, które polega na rytmicznym wykonywaniu klasycznych ćwiczeń. Zgodnie z muzyką możesz robić pajacyki, przysiady, wyskoki, wykroki i wszystkie inne dynamiczne ruchy znane z aerobiku. Playlista – dowolna. Od Ciebie zależy, czy wykonasz trening do współczesnych hitów klubowych, hip-hopu z lat 90. czy przebojów Elvisa Presleya. Ta dowolność przekonała do dance cardio miliony osób, które nie przepadają za klasycznym tańczeniem.

Oba typy są skuteczne w spalaniu kalorii. To, który wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Plan możesz ułożyć samodzielnie, zgodnie z Twoimi gustami muzycznymi i tym, jakie ćwiczenia wolisz wykonywać. Nauka prawdziwej bachaty czy krążenie ramion w rytm imprezowych przebojów? Ty decydujesz!

Jakie efekty daje dance cardio?

Taneczne treningi przynoszą bardzo dużo korzyści dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia psychicznego. O rezultatach należy myśleć jak o każdym innym sporcie. 

Kluczem do sukcesu jest regularność. Wystarczy 30 minut 3 razy w tygodniu, by zauważyć rezultaty. Intensywność zależy od Ciebie – możesz wykonywać łagodne treningi, jak i bardzo wymagając interwały, podczas których przeplatasz energiczne piosenki z romantycznymi balladami. Im bardziej zaangażujesz się w każdy trening, tym więcej kalorii spalisz i skuteczniej wzmocnisz całe ciało.

Jako najważniejsze efekty trzeba wymienić:

 • – utratę zbędnych kilogramów. Ciało ni wnika w to, czy wykonujesz klasyczne treningi, czy taneczne plany, podczas których dobrze się bawisz. gdy wylewasz pot, spalasz kalorie – a więc i tracisz niepotrzebny tłuszczyk.
 • poprawę kondycji. Tak jak każdy trening cardio, cardio workout poprawia fizyczną wydolność organizmu. Z treningu na trening ruch będzie Ci przychodził łatwiej. Lepszą formę zauważysz nawet podczas codziennych czynności, takich jak np. wchodzenie po schodach. 
 • lepsze zdrowie. Podczas ruchu serce pracuje na wyższych obrotach, a płuca uczą się pobierać więcej tlenu. Jak każdy sport, muzyczny trening niesie ze sobą liczne benefity w postaci poprawy ogólnego zdrowia i profilaktyki chorób.
 • – ujędrnienie skóry. Dzięki przyspieszeniu krążenia krwi skóra jest lepiej odżywiona. Całe ciało zaczyna się ujędrniać – odmłodniejesz w oczach!
 • – wzmocnienie mięśni i kości. Wysiłek fizyczny sprawia, że ciało staje się silniejsze pod każdym względem. To przekłada się na lepszą sylwetkę oraz ogólną kondycję.
 • poprawę kondycji psychicznej. Ruch to zdrowie – mówią o tym także lekarze psychiatrii. Treningi taneczne dodadzą Ci pozytywnej energii, a widoczne zmiany w sylwetce zwiększą pewność siebie.
 • – naukę tańca. Niezależnie od tego, który typ treningów wybierzesz – pełnoprawny taniec czy wykonywanie ćwiczeń fitness do muzyki – poprawisz swoje poczucie rytmu i pracę ciałem. Twoi znajomi z pewnością to zauważą podczas następnego wyjścia na imprezę.
 • polubienie ruchu. Już po pierwszym treningu przekonasz się, że wysiłek fizyczny może być przyjemny. Cardio workout u milionów osób okazało się wstępem do wielkiej sportowej przygody.

kobieta tańcząca w domu podczas cardio dance workout
Sport… bez sportu, za to z dużą dozą świetnej zabawy!

Dzięki regularnym tańcom w domowym zaciszu znacznie poprawisz swoją sylwetkę i zdrowie. Jeśli połączysz treningi z dietą, utrata wagi jest wręcz gwarantowana. Wzmocnisz też mięśnie i ujędrnisz skórę, co całościowo wpłynie na wygląd Twojej sylwetki.  Cardio workout to jednak przede wszystkim dobra zabawa – jeśli nie lubisz sportu, to… tańcz, zamiast go uprawiać!

Jakie zalety ma cardio dance workout?

Efekty to nie wszystko. Istnieją też inne solidne powody, by na swoją główną aktywność fizyczną wybrać właśnie taki rodzaj treningów. Solidne, czyli jakie? Między innymi:

 • nie czujesz, że ćwiczysz. To właśnie największa zaleta tego typu treningów. Dzięki temu, że po prostu tańczysz, nie myślisz o swoich treningach jak o wyczerpującej katordze. To doskonała aktywność dla tych, którzy nie lubią się ruszać.
 • masz dowolność. W tańcu chodzi o to, by dobrze się bawić. W cardio workout wybierasz swoją muzykę, ruszasz się jak chcesz, nic nie musisz. To zupełnie co innego, niż dokładnie zaplanowane 50-minutowe treningi na spalanie kalorii.
 • zero nudy. Ile muzyki, tyle treningów cardio dance. Kiedy znudzi Ci się jeden trening, wystarczy… zmienić playlistę. Nowa playlista to nowy rytm, nowe ćwiczenia, które do niego pasują, nowe doznania. Twoje treningi mogą być w stu procentach zindywidualizowane, tak by sprawiały Ci frajdę. Jeśli zechcesz, możesz nawet włączyć sobie nagranie z koncertu i udawać, że tańczysz na Stadionie Narodowym. 
 • – nie myślisz o zmęczeniu dzięki dodatkowym bodźcom. Podczas zwykłych treningów nastawionych na spalanie kalorii, myślisz tylko o tym, jak bardzo jesteś zmęczony i ile jeszcze sekund ćwiczenia Ci zostało. Tutaj myślisz o rytmie, tekście piosenki, tym jak Twój taniec wygląda z boku. Zmęczenie? Nawet go nie zauważasz – trzeba tańczyć do białego rana (prawie)!
 • – uczysz się panować nad ciałem. Podczas treningów opartych na tanecznych ruchach, będziesz nabierał poczucia rytmu, pomysłowości w ruchach i generalnie… nauczysz się tańczyć. To dobry efekt uboczny ćwiczeń, prawda? Żaden inny typ sportu go nie daje!
 • – ćwiczysz bez sprzętu. Wystarczy Ci kawałek dywanu, wolna przestrzeń i smartfon z dobrym głośnikiem. Hantle, gumy oporowe, mata? Obędzie się bez zakupów.
 • czujesz radość. Podczas aktywności fizycznej, organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny. Endorfiny od razu poprawiają Twój humor. Czujesz się pełen energii, silny, gotowy na wszystko. To między innymi dlatego taniec sprawia ludziom tak wiele przyjemności – to chemia!
 • – rozładowujesz stres. Ruch pomaga wyrzucić z siebie negatywne emocje. Gdy zatracisz się w tańcu, oczyścisz głowę ze wszystkiego, co złe. Sesja cardio dance to doskonały sposób na rozluźnienie po trudnym dniu w pracy.
 • – ograniczasz apetyt. Intensywny wysiłek może zmniejszyć Twoją ochotę na jedzenie. Rozładowujesz bowiem stres odpowiedzialny za podjadanie. Dodatkowo, gdy męczysz się na wysokich obrotach, w ciele zachodzą zmiany hormonalne oddalające myśli o jedzeniu. To pomoże Ci wytrwać w postanowieniach dietetycznych
 • – poprawiasz zdrowie serca i płuc. Treningi cardio mają wyjątkowo dobry wpływ na układ krwionośny. Cardio workout (tak jak m.in. bieganie), wzmacnia serce, usprawnia pracę naczyń krwionośnych, a nawet pomaga kontrolować cholesterol.
 • – spalasz dużo kalorii. Dokładna ilość zależy od intensywności, jaką sobie narzucisz. Może to być nawet 500-600 kcal na godzinę.
 • – ćwiczysz elastyczność i stabilizację. Treningi taneczne to odmiana treningu funkcjonalnego, czyli nastawionego na rozwój ogólnej sprawności.

kobieta podczas cardio dance workout w domu

Dance cardio może odmienić Twoje ciało, podejście do aktywności fizycznej i całe życie. Żadnych monotonnych planów treningowych, w których odliczasz minuty do końca katorgi. Tylko Ty, ulubiona muzyka i taniec ile sił!

Czy trening oparty na tańcu może mieć jakieś wady? 

Czy ten trening ma jakieś wady?

Jak każdy typ treningów, ten też ma też kilka gorszych stron. Jest ich jednak znacznie mniej, niż zalet i u większości osób nie będą przesądzać o rezygnacji tej metody aktywności.

 • – Łatwo przesadzić. Zatracając się w tańcu, zapominasz, że to wciąż trening o wysokiej intensywności. Osoby, dla których aktywność fizyczna jest nowością, mogą przez to doprowadzić do przeciążeń układu ruchu.
 • – Trudno się wczuć. Samotne tańczenie nie sprawia takiej przyjemności jak impreza taneczna w towarzystwie. W domowych warunkach nie zasymulujesz tego klimatu. Przez to, część próbujących cardio dance rezygnuje na rzecz bardziej zadaniowych treningów, opartych na klasycznym planie ćwiczeń.
 • – Nie zawsze masz ochotę tańczyć. W dni, kiedy masz bardzo zły nastrój, po prostu trudno się zmusić do tańca. Spróbuj, a jeśli się nie uda, warto mieć w zanadrzu klasyczny, smutny plan treningowy, na który w razie potrzeby okazjonalnie wymienisz dance cardio workout.
 •  – Potrzebujesz przestrzeni. Do tańca nie potrzeba szczególnego wyposażenia, ale miejsce na machanie kończynami jest po prostu niezbędne. Treningi w ciasnych kawalerkach i pokojach dzielonych ze współlokatorami mogą być bardzo utrudnione (a czasem wręcz niemożliwe). 
 • – Sąsiadom może się to nie podobać. Muzyka dobiegająca zza ściany i podskoki odbijające się na suficie, nie przysporzą Ci sympatii wśród mieszkańców bloku. Konieczny może się okazać zakup słuchawek bezprzewodowych oraz wygłuszenie podłogi grubszym dywanem.

para tańcząca w domu
Do tanecznego treningu warto kogoś zaprosić – wtedy łatwiej wczujesz się w imprezowy klimat.

Tak jak w każdym innym cardio, trzeba zachować zdrowy rozsądek i na początku nie przesadzać z intensywnością. Potrzebna będzie również odrobina wyobraźni, by w domowym zaciszu poczuć klimat imprezy i… zorganizować przestrzeń do tańca na małym metrażu!

Jak zacząć ćwiczyć tanecznie?

Chcesz spróbować? Świetnie! 

Do pierwszego cardio dance workout przyda Ci się przejrzenie platformy Youtube. Znajdują się na niej tysiące nagrań z treningami dance cardio workout. Najwięcej odbywa się do muzyki klubowej, ale znajdziesz wśród nich także inne gatunki, spośród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Gdy już przekonasz się w praktyce, na czym polega ten rodzaj aktywności, będziesz mógł samodzielnie opracować indywidualny trening.

screen z youtube - różne taneczne filmiki treningowe
Reggae, dancefloor, One Direction… A jest tego znacznie więcej. Znajdzie się nawet metal!

Do tanecznych  treningów potrzebujesz wygodnego stroju i antypoślizgowego podłoża. Możesz ćwiczyć w każdym ubraniu, które zapewnia Ci swobodę ruchów. Konieczne może się okazać podklejenie dywanu dwustronną taśmą oraz zaopatrzenie się w skarpetki z antypoślizgowymi wypustkami. 

Na koniec, organizacja przestrzeni. Musisz mieć miejsce na swobodne machanie ramionami. Odsuń pod ścianę delikatne przedmioty, byś miał jak najwięcej miejsca na taneczne szaleństwo.

I to wszystko! Wygodne ubranie, wygodna przestrzeń, wygodna… muzyka wpisująca się w Twoje gusta. Możesz zacząć ćwiczyć cardio dance nawet dzisiaj. Spróbujesz?


Dance cardio to treningi oparte na ruchach tanecznych do wybranego rodzaju muzyki. Nie przypominają klasycznych treningów na spalanie kalorii. Tutaj najważniejsza rzecz to dobra zabawa, a sylwetka i zdrowie korzysta przy okazji. By zacząć trenować nie potrzebujesz umiejętności tanecznych ani specjalnego sprzętu – wystarczą chęci oraz odrobina wolnej przestrzeni. To przyjemny sposób na ruch dla każdego, kto nie przepada za aktywnością fizyczną – bo o tanecznych ćwiczeniach ciężko w ogóle myśleć jako o trenowaniu. 

Mogą Ci się spodobać

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut 16 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 27 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 33 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 63 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 30 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 48 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 53 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 41 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 76 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 143 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 71 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 102 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 174 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 139 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jak nauczyć się pływać? Poradnik dla dorosłych

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 233 wyświetleń

Najłatwiej nauczyć się pływać w dzieciństwie, ale nie każdy z […]

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 153 wyświetleń

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 138 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 207 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 267 wyświetleń

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 292 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 564 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 371 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 342 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 278 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 276 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 463 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close