Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla milionów na całym świecie. Łatwa forma aktywności, szybko poprawiająca kondycję i bardzo przydatna w życiu codziennym — czego chcieć więcej? Chyba tylko czasu na wycieczki jednośladem! Przeczytaj, co daje jazda na rowerze i dopompuj opony w starym składaku — warto.

Jak jazda na rowerze wpływa na sylwetkę?

Wzrastająca liczba na wadze to najczęstszy motywator do zmiany trybu życia. Nie trzeba przekonywać, że brak aktywności fizycznej na co dzień przyczynia się do nadwagi, a później otyłości i dziesiątek związanych z nią chorób. Przekonanie się do jazdy na rowerze przyniesie efekty sylwetkowe bardzo szybko.

Poza spaleniem kalorii rower wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, co przełoży się na ujędrnienie dolnych partii. Jazda da Ci szczupłą, wizualnie atrakcyjniejszą sylwetkę i pozwoli łatwiej ją utrzymać na przyszłość.

Ile kalorii spala rower?

Przez godzinę jazdy na rowerze spalisz 400-600 kcal. 

Załóżmy, że będziesz jeździł godzinę dziennie — do pracy, na zakupy, w ramach relaksu i do wieczora się uzbiera. 60 minut minie jak z płatka. Pomyśl – 7 godzin jazdy na rowerze rozłożone na cały tydzień, to 2800-4200 kcal, czyli więcej niż dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnego człowieka. Jeżdżąc codziennie przez godzinę, co tydzień wyzerujesz jeden dzień sutego jedzenia. Nic dziwnego, że ludzie, którzy zaczynają jeździć na rowerze, szybko chudną!

Na to, ile dokładnie kalorii spali jazda, wpływ ma intensywność treningu oraz Twoja masa ciała. Oczywiście, jeśli będziesz jeździł szybko, pod górkę, po trudnym podłożu, zmęczysz się bardziej. Równocześnie więc w tym samym czasie spalisz więcej, niż gdybyś spokojnie sunął po miejskim chodniku. W każdym jednak przypadku jazda na rowerze zadziała na Twoją sylwetkę korzystnie — jeśli będziesz się oszczędzał, to efekty przyjdą wolniej, ale z czasem też się pojawią.

rowerzysta z widoczną nadwagą
Na rowerze można jeździć z nadwagą. Ta aktywność jest przyjazna dla stawów.

Co rzeźbi jazda na rowerze?

Redukcja nadmiarowych kilogramów to tylko jedna z korzyści sylwetkowych. Zalety jazdy na rowerze to również wyrzeźbienie mięśni ud, łydek, ujędrnienie oraz podniesienie pośladków. Dzięki wzmocnieniu mięśni dolnych partii ciała nabierzesz atletycznej budowy. Z efektów są zadowoleni zarówno mężczyźni, jak i kobiety. 

Czy jazda na rowerze pomaga zrzucić brzuch?

A co daje jazda na rowerze w kwestii najbardziej problematycznej partii — brzucha? 

Za duży brzuch odpowiada nagromadzenie tłuszczu. Jeżdżąc, łatwiej pozbędziesz się kilogramów zgromadzonych w formie oponki. Twój brzuch stanie się znacznie bardziej płaski, a talia węższa. Jeżeli połączysz ruch z odpowiednią dietą, Twój brzuch zaliczy całkowitą metamorfozę już w kilka tygodni.

Na rowerze nie dorobisz się mocno wyrzeźbionego kaloryfera. Do tego potrzebne są ćwiczenia siłowe. Osoby pożądające imponującej muskulatury muszą poświęcić czas na trening ukierunkowany specjalnie na brzuch. Ci jednak, którzy chcą być po prostu szczupli i zdrowi, będą całkowicie usatysfakcjonowani rowerową redukcją tkanki tłuszczowej.

Po jakim czasie widać efekty jazdy na rowerze?

To kiedy pojawią się efekty widoczne w lustrze, zależy od intensywności treningów, Twojej diety, wyjściowej sylwetki i całościowej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Nie sposób więc podać dla każdego idealnej liczby. 

Uśredniając, osoby, które zaczynają rekreacyjnie jeździć na rowerze, widzą pierwsze rezultaty po około miesiącu

Ty możesz zauważyć je wcześniej — jeśli przyłożysz się do trenowania i zaczniesz dietę — lub nieco później, jeżdżąc spokojnie, bez wprowadzania dietetycznych zmian. Wszystko zależy od Ciebie!

Co daje 30 min jazdy na rowerze?

Czy jeżdżenie tylko przez pół godziny dziennie przyniesie korzyści Twojej sylwetce? Jak najbardziej! Już w tak krótkim czasie spalisz 200-300 kcal, a mięśnie dostaną bodziec do wzmacniania się. Taka dzienna dawka aktywności korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.

30 minut jazdy na rowerze to bardzo skuteczna pomoc w pracy nad sylwetką, więc nie martw się, jeśli nie masz czasu na dłuższe trenowanie. Nawet najkrótsza aktywność jest lepsza, niż brak aktywności. By wypracować jak najszybsze efekty sylwetkowe, jeżdżąc po pół godziny dzienne, warto jeszcze bardziej przyłożyć się do trzymania diety.

szczupła młoda rowerzystka

Jazda na rowerze – efekty zdrowotne

Kwestię sylwetki mamy wyjaśnioną! Przejdźmy więc do tego, co ważniejsze… choć niestety często za mało doceniane. Co daje jazda na rowerze w kwestii ogólnego zdrowia? Okazuje się, że regularna aktywność wpływa korzystnie na każdy aspekt funkcjonowania organizmu.

Jak rower wpływa na serce?

Zalety jazdy na rowerze zachwalają wszyscy kardiolodzy. Poruszanie się jednośladem pobudza do pracy układ krwionośny. To trening dla Twojego serca – ono też jest mięśniem, więc wysiłek fizyczny je wzmacnia. Regularne pedałowanie pomaga wyregulować ciśnienie, zmniejsza ryzyko chorób kardiologicznych i śmierci na atak serca.

Swoje robi także łatwość utrzymania zdrowej masy ciała. Nie jest tajemnicą, że nadwaga i otyłość bardzo obciążają serce. Kiedy rower rozgości się w Twoim życiu, nie będziesz miał z nimi problemu.

Co jeżdżenie daje na płuca?

Również płuca dają z siebie wszystko podczas jazdy. Zasilają Twój organizm dodatkowymi porcjami tlenu, bo pracujące mięśnie potrzebują go do wytwarzania energii. W miarę treningów zwiększa się ich pojemność, co pozwala na sprawniejsze dotlenianie organizmu. Dzięki temu odczujesz całościową poprawę wydolności na co dzień – kiedy raz nauczysz płuca pracować wydajnie, będą stale wykorzystywać nowe umiejętności.

Uwaga: by płuca wyniosły z treningu same korzyści, staraj się unikać jazdy ulicami, na których panuje smog. Mieszkając w mieście, warto zainwestować w maskę antysmogową przeznaczoną dla rowerzystów.

Zalety jazdy na rowerze dla mózgu

Szusowanie rowerem zamiast gniecenia się w komunikacji miejskiej lub samochodzie to solidna porcja tlenu dla całego ciała – w tym dla mózgu. Doładowywanie mózgu życiodajnym tlenem przekłada się na poprawę koncentracji, pamięci i kreatywności.

Jazda na rowerze sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe. Twój mózg przebudowuje się pod sprawniejsze działanie, co ma wpływ zarówno na teraźniejszość, jak i na przyszłość. Dbając o swój mózg zmniejszasz ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne w starszym wieku.

biznesmen jadący do pracy na rowerze

Co daje jazda na rowerze na przyszłość?

Nieużywany mięsień zanika. Używany, stale się wzmacnia, bo chce być gotowy na następny spodziewany wysiłek. Mocne mięśnie to sprawność, a sprawność… cóż, to po prostu zdrowie i pełnia możliwości własnego ciała w każdym wieku. Tak, w każdym! 

Regularna aktywność fizyczna zapobiega sarkopenii, czyli utracie masy mięśniowej z wiekiem. Sportowcy-seniorzy są niemal równie sprawni, co młodzi ludzie. Jeżeli więc myślisz o dobrej starości, im wcześniej przekonasz się do ruchu, tym bardziej możesz na nią liczyć.

Także inne elementy układu ruchu korzystają z jazdy. Kości, stawy, ścięgna, powięzi – każdy element ciała czuje, że musi się wzmocnić i pozostać silnym. 

Wpływ jazdy na rowerze na odporność

Nawet układ immunologiczny reaguje na bodźce do wzmacniania się. Tym bodźcem może być właśnie jazda na rowerze. Efekty? Hartowanie organizmu w różnej pogodzie, wzmacnianie jego siły pod każdym kątem, a kiedy ciało pracuje na wyższych obrotach, sprawniej też są z niego usuwane toksyczne substancje. 

Rekreacyjna jazda przełoży się na rzadsze infekcje. Przygotowania do sezonu grypowego zacznij od dopompowania kół 😉

Poprawa pracy układu trawiennego

Ruch stymuluje jelita do szybszego przesuwania treści pokarmowej. W efekcie, dzięki jeździe na rowerze pozbędziesz się problemu z zaparciami i wzdęciami

Czy jazda na rowerze obniża poziom cukru we krwi?

Tak. Pedałowanie obniża poziom glukozy i poprawia wrażliwość na insulinę. Rower to skuteczna broń przeciwko cukrzycy oraz zaburzeniom metabolicznym.

Uwaga: jeśli cierpisz na cukrzycę, skonsultuj szczegóły swojego trenowania z diabetologiem (np. z jakim cukrem możesz iść na rower).

Jazda na rowerze – efekty psychiczne i życiowe

Jednoślad zmieni Cię na lepsze nie tylko fizycznie. Już po pierwszym treningu odczujesz psychiczne benefity ruchu.

Natychmiastowa poprawa nastroju

Ruch wyzwala wyrzuty hormonów szczęścia. Kiedy zaczniesz pedałować, natychmiastowo odczujesz przypływ energii, a na usta zacznie Ci się cisnąć uśmiech. 

Jeżdżenie rozładowuje stres. Wskocz na rower wybierając się do pracy, a dotrzesz na miejsce w wyraźnie lepszym humorze – to bezcenne zwłaszcza w poniedziałki, prawda? Wracając jednośladem do domu, po drodze wyrzucisz z siebie całodniowe napięcie. Po południu czeka Cię już tylko relaks, żadnego łamania sobie głowy roboczymi sprawami. 

jazda na rowerze- efekty dla nastroju rowerzystki

Lepszy sen, lepsze życie

Sen to fundament samopoczucia, niemożliwy do nadrobienia żadną ilością kawy. Im lepiej śpisz, tym więcej masz energii do życia. Rower pomaga się wysypiać! 

Na poprawę jakości snu dzięki jeżdżeniu na rowerze składa się kilka czynników:

  • – Dotlenienie mózgu w ciągu dnia.
  • – Dawka dobrego zmęczenia.
  • – Zmniejszenie stresu.
  • – Regulacja cukru.

Najlepsze efekty daje jazda po południu i nie później niż 2h przed snem. 

Treningi o umiarkowanej intensywności mogą być remedium na łagodne zaburzenia snu. Spróbuj w ten sposób przyjemnie się zmęczyć w ciągu dnia, zanim sięgniesz po tabletki nasenne.

Zalety jazdy na rowerze dla relacji międzyludzkich

Rower to sport dla niemal każdego. Rodzinne wycieczki rowerowe to sposób spędzania czasu, który ciepło wspomina się przez całe życie. Wspólny weekendowy wypad za miasto zakończony piknikiem – nie ma lepszego sposobu na spędzenie słonecznego dnia. Najmłodsi mogą jechać w przyczepce rowerowej uczepionej u pojazdu rodzica!

Zabierz na rower przyjaciółkę, skrzyknij kolegów z pracy, napisz na osiedlowej grupie Facebookowej, że szukasz towarzysza wycieczek. Sportowe spędzanie czasu umacnia relacje.

jazda na rowerze z przyjaciółmi po parku

Nowa pasja!

To kwestia czasu, jak na dobre wkręcisz się w jeżdżenie. Wkrótce zaczną interesować Cię też… same rowery. To fascynujący temat – jednoślad ma długą historię, różnorodne typy, książek o rowerach nie brakuje…

Może nawet złapiesz bakcyla do składania rowerów, odnawiania starych czy modyfikowania własnego pojazdu? Kto wie! Wiadomo tylko, że na pewno będzie ciekawie!

Co daje jazda na rowerze dla środowiska?

Środowisko podziękuje Ci za częstsze zostawianie samochodu w garażu. Jazda na rowerze to brak spalin i mniejszy ślad węglowy. Dbając o swoją kondycję, możesz równocześnie zadbać o kondycję całego świata. Wybierając alternatywy przyjaźniejsze środowisku, każdy może dołożyć swoją cegiełkę do ratowania Matki Natury.


Jazda na rowerze – efekty tego sportu zobaczysz w każdym aspekcie życia. Twoja sylwetka szybko nabierze zdrowych kształtów, mięśnie zyskają na mocy, a lepsza kondycja ułatwi codzienne funkcjonowanie. Zdrowotne benefity będą widoczne teraz i w przyszłości. Sprawne serce, mózg, płuca, zapobieganie cukrzycy, koniec z zaparciami i bezsennością – a to tylko część korzyści.

Zalety jazdy na rowerze obejmują także psychikę. Odrobina przyjemnego ruchu poprawi Ci humor nawet po najcięższym dniu. Zabierz bliskich na wycieczkę pełną wrażeń, a wszyscy będą mieli co wspominać. W dodatku, wymieniając samochód na rower przynajmniej co jakiś czas, zatroszczysz się o środowisko – korzystają wszyscy!

Mogą Ci się spodobać

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data aktualizacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close