e-figura.pl|Aktywność|Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich niejedną książkę, zbierają miliony fanów i… kolejne miliony adeptów. Jakie możesz uprawiać w polskich warunkach? Przyjrzeliśmy się tym, na które łatwo trafić w szkołach i na kursach. Przeczytaj, a z pewnością wybierzesz dla siebie taki sport walki, w który wkręcisz się na dobre.

Sporty walki a sztuki walki

Na wstępie krótko wyjaśnijmy różnicę między często mylonymi pojęciami – sztuki walki i sporty walki to nie to samo.

W sztukach walki równie ważny co doskonalenie fizyczne (a czasem nawet ważniejszy) jest aspekt duchowy. Sztuki walki nastawiają się na całościowe doskonalenie, a walka z przeciwnikiem jest tylko drogą do niego. Pokonanie przeciwnika nie jest głównym celem – bo ostateczny cel duchowego rozwoju to pokonanie wyłącznie samego siebie, zapanowanie nad ciałem i umysłem, jak również życie według określonych kodeksami zasad moralnych

Więcej o sztukach, nie sportach walki, możesz przeczytać w tym artykule: Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Z kolei w sportach walki liczy się wyłącznie strona fizyczna. Fizyczna rywalizacja jest tutaj traktowana jak w każdym innym sporcie. Wygrywa najlepszy, najsilniejszy, najsprawniejszy. Trenujący sport walki nie musi się przejmować duchowością – żyje całkowicie po swojemu. W podejściu do rywala obowiązują go tylko zasady typowo sportowe – fair play i wzajemny szacunek – a nadrzędnym celem jest bycie lepszym właśnie od niego.

kobieta i męzczyzna wspólny trening sportów walki

Kto może trenować sporty walki?

Każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Trening można rozpocząć w każdym wieku. Oczywiście im wcześniej, tym łatwiejszy rozwój, ale wszystko jest kwestią wytrwałej pracy. Jesteś po 30-tce, 40-tce, 50-tce? To nie wymówka – nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego.

Najważniejsze, by zapisując się na zajęcia wybrać poziom odpowiadający rzeczywistemu – początkujący nigdy nie wytrzyma długo jeśli pójdzie ćwiczyć z zaawansowanymi. Treningi są naprawdę różne

Przeciwwskazaniami do sportów walki są:

 • – problemy kardiologiczne – to duży wysiłek, podkręcający pracę serca
 • – problemy oddechowe – nie zawsze, trzeba się skonsultować ze swoim lekarzem
 • – problemy neurologiczne – uderzenia w głowę mogą je pogorszyć
 • – problemy z kręgosłupem, stawami, słabe kości – tak kontaktowy sport nawet zdrowym osobom grozi kontuzjami układu ruchu
 • – niedoleczone kontuzje
 • – ciąża

Generalnie, za przeciwwskazania do sportów walki należy uznać wszelkie urazy i choroby przewlekłe, przez które wiesz, że nie wolno Ci intensywnie ćwiczyć. Sporty walki właśnie do takich się zaliczają, nawet na najniższym poziomie zaawansowania treningowego.

Sport walki odradzamy także osobom, które są na ostrej diecie redukcyjnej. Duży deficyt kaloryczny osłabia, więc zwyczajnie nie będziesz miał siły na treningi. To samo dotyczy osób z niedoborami witamin i minerałów oraz anemią. Mimo iż te czynniki nie są odgórnie wymieniane jako przeciwwskazania, warto pozostać przy lżejszej aktywności, dopóki problem się nie skończy.

Jakie sporty walki są na olimpiadzie?

Aktualnie, na Igrzyskach Olimpijskich są 3 sporty walki: boks, zapasy i szermierka. Przy okazji każdej olimpiady słyszy się o możliwym włączeniu brazylijskiego jiu-jitsu czy muay-thai, co być może kiedyś dojdzie do skutku.

W programie olimpijskim pojawiają się także 3 sztuki walki: karate, judo i taekwondo.

Jaki jest najpopularniejszy sport walki?

Najpopularniejszy sport walki to zdecydowanie boks. Pięściarstwo jest uprawiane i podziwiane w zasadzie od zarania dziejów, a gdy myślimy o walce sportowej, przed oczami staje ring z zawodnikami w charakterystycznych rękawicach.

W ostatnich latach na popularności zyskują także inne dyscypliny walki – wszystkie poznasz poniżej.

Boks – klasyka o wielu obliczach

Skoro już wspomnieliśmy o boksie – najpopularniejszym sporcie walki – to i od niego zacznijmy. Walka w boksie obejmuje tylko ręce, nie wolno używać łokci.

Pięściarstwo znajdowało się w olimpijskim programie jeszcze w starożytności. Było niesamowicie brutalne – ciosy zadawano bez żadnych reguł, aż do znokautowania przeciwnika, jego opadnięcia z sił a często nawet śmierci. Sport walki, jaki znamy dzisiaj, narodził się w I połowie XVIII wieku – wtedy to po raz pierwszy spisano zasady. Rękawice pojawiły się jednak dopiero w XX wieku.

W boksie wyróżnia się 3 typy ciosów: proste, sierpowe, od dołu. Do tego należy opanować 4 techniki obronne: odskok, odchylenia, garda i zakrok. Nie wolno uderzać nogami.

Proste? Tylko w teorii. Na ringu siła fizyczna zda się na nic bez zwinności, refleksu, umiejętności obserwacji przeciwnika oraz określania jego słabych punktów. Walczący muszą także pamiętać o szeregu zasad.

Najważniejsze zasady obowiązujące każdego boksera to:

 • – zakaz uderzania w tył głowy, poniżej pasa, w nerki
 • – zakaz przytrzymywania przeciwnika z zadawaniem ciosów
 • – zakaz uderzania łokciami, głową, przegubami, nogami
 • – zakaz wyprowadzania ciosów opierając się o linie ringu
 • – konieczność wstania i przyjęcia pozycji do walki w ciągu 10-ciu sekund

Boks dzieli się na amatorski i zawodowy. W boksie zawodowym walczy się najczęściej do nokautu – stanu, w którym przeciwnik nie jest w stanie dalej walczyć. Boks amatorski jest mniej brutalny – nokaut nie jest głównym celem, a sędziowie oceniają przede wszystkim techniczny performens zawodników. W boksie amatorskim można także stosować kask ochronny.

Zarówno w boksie amatorskim jak i zawodowym występuje rygorystyczny podział na kategorie wagowe – od papierowej/słomkowej, gdzie limit sięga maksymalnie do 49 kilogramów, po kategorię superciężką dla zawodników z wagą 90+ kilogramów.

Boks ma wiele odmian – m.in. chińską, birmańską i francuską (savate). Są także osobne dyscypliny, które łączy nazwa boks, ale ich zasady daleko wykraczają ponad pojęcie klasycznego pięściarstwa. Najpopularniejszymi są kickboxing i muay-thai, czyli tajski boks.

bokser trenujący na worku

Kickboxing – na czym polega?

W kickboxingu zawodnicy używają nie tylko pięści, ale także nóg. Wobec tego walki wyglądają zupełnie inaczej technicznie, są bardziej widowiskowe i wymagające niesamowitej sprawności całego ciała. To dobry wybór dla osób, którym zależy na kompleksowym treningu.

W walkach najczęściej są 3 rundy, trwają po 2 minuty.

W kickboxingu występują różne formuły. Najpopularniejszą jest full-contact – amerykańska szkoła kickboxingu, w każdej rundzie musi paść minimum 8 kopnięć, zakazane są kolana i łokcie. Obok amerykańskiej szkoły rozwinęła się szkoła japońska – K-1, czyli bardziej brutalna odmiana kickboxingu. K-1 dopuszcza uderzenia kolanami, rundy są dłuższe (po 3 minuty). Jest także low-kick, gdzie kopać można tylko poniżej głowy, bez uderzania kolanami i łokciami.

Decydując się na ten sport walki, uważaj z doborem formuły. K-1 nie będzie przyjemnym początkiem, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z walką, a Twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia.

Sparing kickboxerów na ringu

Boks po tajsku, czyli Muay-Thai

Tajski boks – sport walki niegdyś owiany głęboko religijną aurą. Dzisiaj jedna z najpopularniejszych dyscyplin ringowych. W przeciwieństwie do boksu i kickboxingu, w muay-thai można uderzać łokciami. Kolana, pięści i stopy również są dozwolone. Pojedynki trwają 5 rund po 3 minuty.

W amatorskiej formule zawodnicy stosują ochraniacze, u zawodowców nie wchodzą w grę. Podstawowym elementem taktyki jest łapanie przeciwnika w klincz – moment, gdy zawodnicy wzajemnie się przytrzymują, ograniczając swoje ruchy. Nie można stosować duszeń, walczyć w parterze i wykorzystywać dźwigni.

Dźwignia to takie przytrzymywanie przeciwnika, by nie mógł się uwolnić bez uszkodzenia stawu. Polega np. na ciągnięciu wyprostowanej ręki do tyłu, tak by przeciążać łokieć. Zapamiętaj – pojećie dźwigni jeszcze się pojawi.

Pytanie, czy tajski boks jest dla Ciebie, zależy głównie od jednego – Twojego stosunku do walki na łokcie. Pod tym względem muay-thai jest bezwzględne. Argumentem za muay-thai jest również bardzo ciekawa historia i otoczka kulturowa, co przekonuje do niego osoby zainteresowane Dalekim Wschodem.

sport walki - tajski boks podczas walki

MMA – mieszane sztuki walki

MMA (Mixed Martial Arts) to młoda dyscyplina. Swoje korzenie ma w latach 90′, a popularność zyskała już w XXI wieku. Gale MMA zyskują ogromne zainteresowanie, zawodnicy stają się gwiazdami, a na treningi przychodzi coraz więcej osób. Wszystko wskazuje na to, że mieszane sztuki mają szansę w przyszłości przebić popularnością znacznie starsze sporty walki.

Czym charakteryzuje się MMA? Niezwykłą różnorodnością ciosów. Dopuszczane są łokcie, kolana, dźwignie na duże stawy, duszenie, walka parterowa. Nie można uderzać głową, gryźć, atakować kręgosłupa, oczu i genitaliów. Federacje mogą dokładać dodatkowe reguły – niektórzy nie dopuszczają np. dźwigni na kolana. Liczy się widowisko, ale nikt oczywiście nie chce poważnej krzywdy.

MMA nadaje się dla osób, które cenią zróżnicowaną walkę. Jak wskazuje nazwa, styl ten wykorzystuje techniki znane z innych sportów walki. Postaw na MMA, jeśli generalnie interesujesz się sportami ringowymi, nie zafascynowała Cię jednak żadna konkretna dyscyplina. Chcesz bić się przy minimalnej ilości reguł, liczysz się z wysoką kontuzjogennością? A może oglądałeś gale freak-fightowe i to one zainspirowały Cię do zwrócenia uwagi na sporty walki? W takim wypadku szukaj szkolenia MMA dla początkujących.

BJJ – brazylijskie jiu-jitsu

Brazylijskie jiu-jitsu wywodzi się z japońskiej tradycji ju-jitsu, judo i zapasów. Powstało na początku XX wieku. Jego twórcą był Carlos Gracie – brazylijczyk z doświadczeniem w zapasach i walkach ulicznych. Pobierał nauki u mistrza judo – Maedy Mitsuyo. Połączenie praktycznych umiejętności realnej walki z chwytami judo dało to, co znamy dzisiaj jako BJJ.

Brazylijskie jiu-jitsu zyskało popularność m.in. wśród zawodników wspomnianego wyżej MMA. Pozwala bowiem na totalne obezwładnienie przeciwnika bez trwałego uszkadzania go i jest bardzo skuteczne w walkach 1 na 1. Oba sporty walki spotykają się na etapie treningowym.

Podstawą BJJ są chwyty sprowadzające do parteru. Pojedynki kończą dźwignie zmuszające przeciwnika do poddania pojedynku. Większość rzeczywistej walki odbywa się na ziemi, stójka to dopiero wstęp i pierwszy test siły zawodników.

BJJ wykształciło odrobinę filozofii. Efektywność, cierpliwość i kontrola to podstawowe wartości, zarówno na macie, jak w życiu. Nie jest to jednak na tyle rozbudowany system duchowy, by można było mówić o sztuce walki – to wciąż sport. BJJ kompletnie odrzuca rozbudowaną filozofię duchową judoków japońskich.

bjj sport walki - trening

Dla kogo? Dla tych, którym zależy na realnej samoobronie – takie są korzenie BJJ i pod to został przystosowany system. Umiejętne użycie technik brazylijskiego jiu-jitsu pozwala obezwładnić agresora bez robienia mu trwałej krzywdy. Zaznaczamy tylko, że BJJ nadaje się do obrony przed jednym przeciwnikiem, nie ma w nim uderzeń mogących zaszkodzić grupie napastników.

BJJ to dobry sport walki dla początkujących, bo nie wymaga karkołomnej sprawności. Może zacząć je trenować każdy.

Starożytne sporty walki – zapasy

Zapasy były olimpijską konkurencją jeszcze w czasach antyku. Współcześnie także są częścią olimpijskiego programu. Walka trwa 2 rundy po 3 minuty.

 • – W zapasach klasycznych (greko-romańskich) dwóch zawodników pojedynkuje się stosując chwyty powyżej pasa. Łapanie za nogi nie jest dopuszczalne.
 • – W zapasach w stylu wolnym (freestyle), można łapać za nogi.

Zapasy nie są brutalnym sportem. Niedopuszczalne są tutaj dźwignie, duszenia i wszelkie techniki zmierzające do poważnego uszkodzenia przeciwnika. Nacisk kładzie się na technikę – to za nią sędziowie przyznają punkty. Głównym celem zapaśnika jest położenie przeciwnika na łopatki na przynajmniej 1 sekundę (tzw. tusz).

Dla tych, którzy lubią wyzwania – bo zapasy są bardzo trudne. Zachowanie poprawnej techniki, wyczuwanie słabości przeciwnika, instynkt, siła, odrobina akrobatyki – to wszystko czeka Cię na macie zapaśniczej. Wystarczy błysk nieuwagi, by zostać powalonym na łopatki, a nie można do tego dopuścić ani na sekundę. Każdy może zacząć – to dobry początek ze sportem i na przyszłość baza do innych dyscyplin.

pojedynek zapaśników na macie

Szermierka – elegancki sport walki

Szermierka należy do programi Igrzysk Olimpijskich. Jej tradycja sięga honorowych pojedynków rozgrywanych w średniowieczu i renesansie, zwłaszcza we Francji. Szermierka sportowa wykształciła się jednak dopiero w wieku XIX.

Można zacząć się jej uczyć w dorosłości. Jeśli uważasz sztukę walki bronią białą za piękną, rozejrzyj się za szkołą szermierki prowadzącą kursy dla dorosłych – uprzedzamy tylko, że jest to bardzo droga dyscyplina.

W szermierce walczy się różnymi rodzajami broni. Są to m.in:

 • floret
 • szabla
 • – szpada
 • kord
 • – rapier

W zależności od broni różni się technika, cele i zasady walki. Każda podkategoria szermierki we własnym zakresie reguluje ilość i miejsca trafień. Wybierając zajęcia dla siebie należy więc dokładnie wczytać się w opis i dopytać w szkole fechtunku o całą specyfikę.

Zróżnicowane podkategorie mają jednak liczne wspólne cechy. Szermierka to elegancja, precyzja, finezja niczym w tańcu z przeciwnikiem. Wysoka trudność wymagająca refleksu, taktycznego myślenia i obserwacji najdrobniejszych ruchów oponenta. Fechtunek jest propozycją dla tych, którzy bardzo dużo od siebie wymagają!

To sport walki dla zafascynowanych historią, podziwiających właśnie taki rodzaj walki. Jest co podziwiać, jak również czego się uczyć. Dojście do perfekcji w sztuce fechtunku to zajęcie na resztę życia.

pojedynek szermierczy

Krav Maga – nie do końca sport walki

Krav Maga nie jest sportem ani sztuką walki. To system samoobrony, bez elementu sportowej rywalizacji. Narodził się w latach 30′ w Czechosłowacji, przez następne dziesięciolecia był rozwijany w Izraelu, a jego ewolucja wciąż trwa. Stworzył go Imi Lichtenfeld – członek społeczności żydowskiej, w warunkach realnego zagrożenia ze strony antysemickich bojówek.

Krav Maga bazuje na ruchach, które mają pozbawić przeciwnika możliwości dalszej walki. Także przeciwnika uzbrojonego. Tutaj atakuje się oczy, gardło, nerki, stawy kolanowe – wszystkie wrażliwe miejsca. W założeniu walka toczy się przeciwko osobie, która chce Cię zabić – a wtedy wchodzi zasada wszystkie chwyty dozwolone.

System ma wersję cywilną oraz militarną. W cywilnej wersji walczysz bez broni – wykorzystanie jej jest możliwe tylko po ewentualnym odebraniu jej przeciwnikowi. Wersja militarna obejmuje broń, w grze jest możliwość zabicia przeciwnika.

Krav Maga jest dla osób, które chcą zwiększyć pewność siebie, poczuć się bezpiecznie, nabrać zimnej krwi w stresujących sytuacjach i praktycznych umiejętności. Praktyka realnej walki jest bowiem tutaj na pierwszym miejscu. Ciosy mają być skuteczne, a nie efekciarskie. Krav Maga to mistrzostwo samoobrony, nie kolejna widowiskowa sztuka walki do prezentacji na galach.

Zacznij od kursu samoobrony dla początkujących. Po nim będziesz już wiedział, czy Krav Maga to coś, z czym chcesz związać sportową przyszłość.

kurs samoobrony krav maga

Poznałeś właśnie najpopularniejsze sporty walki. Rodzaje wymienione powyżej znajdziesz w każdym większym mieście. Na który się zdecydujesz? To zależy wyłącznie od Ciebie. Poczytaj więcej o sporcie, który Cię zainteresował, obejrzyj nagrania na YouTube i działaj – nigdy nie jest za późno!

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close