Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut 77 wyświetleń

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, których naukę możesz podjąć, znacznie się od siebie różnią. Poznaj ich cechy na wstępie, by na pewno trafić dobrze, jeszcze przed pierwszym treningiem. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje sztuk walki, jak i te mniej znane — przeczytaj!

Sztuki walki a sporty walki — różnica

Na wstępie wyjaśnijmy częsty błąd, popełniany w klasyfikacji sztuk i sportów walki. To nie to samo. Różni je przede wszystkim nadrzędny cel praktykującego.

Sporty walki są, jak sama nazwa wskazuje, nastawione  na sportową rywalizację. Walka jest tu taką samą bazą do rywalizowania, jak każda inna dyscyplina sportowa. Przeciwnika trzeba pokonać, używając swojej fizycznej i mentalnej siły. Zwycięzca jest tylko jeden. 

Sporty walki to m.in.: boks, kickboxing, K1, Krav Maga, MMA, współczesne muay thai (dawniej ściśle powiązane z religią, dzisiaj świeckie).

Z kolei w sztukach walki, rywalizacja nie jest na poważnie. Jeden i drugi przeciwnik ścierają się, by doskonalić swoją wewnętrzną naturę. Duchowość jest kluczowym elementem praktyki sztuk walki. Przeciwnik to nie tyle przeciwnik, ile partner. Ze starcia oboje wynoszą równe korzyści, niezależnie od tego, kto kogo powalił. 

Właśnie tym rodzajem walki zajmiemy się w artykule. Wymienimy te, które są najbardziej znane i dzięki temu możliwe do trenowania w polskich warunkach. 

Sztuki wali to m.in.: judo, karate, tai-chi, aikido.

Zanim zagłębisz się w rodzaje sztuk walki, pomyśl — czy duchowy aspekt sportu to coś, co Cię kręci, a może zależy Ci wyłącznie na fizycznej stronie walki? Oczywiście, możesz trenować sztuki walki, bez troski o duchowe kwestie, wyłącznie ruszając się jak wojownik. Wiedz tylko, że takie doświadczenie sztuk nie będzie pełne, przez co nigdy nie osiągniesz mistrzowskiego poziomu.

Japońskie rodzaje sztuk walki

Systemy walki kładące nacisk na duchowy rozwój kojarzymy przede wszystkim z Japonią. Faktycznie, to tam wykształciły się sztuki walki najpopularniejsze w zachodnim kręgu kulturowym. 

Karate

Japońskie karate może się pochwalić ponad 100 stylami, m.in. Ashihara, Enshin, Fudokan, czy jedno z najpopularniejszych w naszym kręgu kulturowym Kyokushin. Nazwa sztuki oznacza tyle, co pusta ręka. Karatecy bowiem ścierają się ze sobą bez żadnej broni. 

Charakterystycznym elementem walk jest okrzyk dodający karatece siły. Ruchy opierają się na kopnięciach, uderzeniach, podcięciach i blokach. 

Rygorystyczny trening fizyczny jest metodą dążenia do doskonałości duchowej i sposobem na realizację ambicji.  Ambicja ta, nie ma jednak nic wspólnego z pragnieniem bogactwa czy chwały. W karate ambicją można nazwać wewnętrzne pragnienie stawanie się coraz silniejszym, aż umysł pozwoli Ci dokonywać rzeczy niewyobrażalnych dla człowieka. To właśnie karatecy słyną z przełamywania stosów desek i burzenia cegieł nagą dłonią.

karateka łamiący deskę pięścią
Chcesz łamać przedmioty siłą dłoni i ducha? Karate jest dla Ciebie.

Dla kogo?

Karate to wymagająca droga, która warto podążać przez całe życie. Tutaj zapanujesz nad swoim umysłem, nigdy nie łapiąc za żadną broń poza swoim ciałem. Sztuka przypomina wręcz medytację w ruchu. Dzięki tej sztuce walki pozbędziesz się stresu i przełamiesz własne psychologiczne bariery. 

Jeżeli szukasz sportu, w który będziesz musiał wejść na 100%, chcesz stale pokonywać swoje słabości i imponuje Ci potęga mentalności, rozejrzyj się za szkołą karate.

Łagodność na pierwszym miejscu – judo

Dosłowne tłumaczenie nazwy judo o łagodna droga — choć na pierwszy rzut oka trudno byłoby się tego domyślić. W rzeczywistości wojownik judo ma w nadrzędnym celu czynienie dobra, nawet podczas walki. 

Judo jest japońską sztuką, powstałą z inicjatywy Jigoro Kano. Jest nastawiona na zwinność i szybkość — wojownik nie potrzebuje fizycznej siły. Nie wolno mu poniżać przeciwnika, a każda walka odbywa się zgodnie z zasadami fair-play. Każdy ruch powinien być przemyślany w taki sposób, by jak najefektowniej wykorzystać swoją energię. 

Judo wykorzystuje interesującą zasadę — ustępowanie, by zwyciężać. Judoka pozwala swojemu przeciwnikowi na atakowanie, bez bezpośredniej kontry. Przeciwnik się tego nie spodziewa. Traci równowagę, wybija się z rytmu, a wtedy judoka łatwo powala go swoją techniką.

W judo mamy do czynienia z tzw. paradoksem Kano. Jigoro Kano, projektując judo, bazował na jiu-jitsu, ale usunął z niego elementy niebezpieczne dla zdrowia i życia. Trenując judo, w praktyce bardziej opłaca się bazować na technikach mniej niebezpiecznych, ponieważ można je wielokrotnie ćwiczyć bez szkody dla partnera. Gdyby wojownicy walczyli z maksymalną brutalnością, z oczywistych względów nie zaszliby daleko w swoich sparingach. Brutalność nie wpisuje się w kodeks wojownika judo także dlatego, że jest po prostu zła i bezsensowna. 

Judo opiera się na tradycyjnym jiu-jitsu. Obie sztuki są bardzo podobne. Różnica między judo a tradycyjnym jiu-jitsu polega na tym, że w JJ wojownik mógł całkowicie zniszczyć swojego przeciwnika. Żadnych zakazanych technik.

sztuki walki - rodzaje dla każdego. walka dwóch judoków na sali
Wbrew takim widokom, judo wcale nie jest brutalne!

Dla kogo?

Jeżeli brutalność do Ciebie nie pasuje, ale chcesz poznać jakąś sztukę walki, judo jest właściwym wyborem. Tutaj nie ma groźnych technik. Przystępność tej sztuki czyni ją popularną wśród początkujących, zwłaszcza tych w najmłodszym wieku.

Rozpoczęcie treningów jest dobrym elementem całościowej zmiany swojego życia. Chcesz stać się lepszym człowiekiem? Udaj się do szkoły judo. 

I od bardziej praktycznej strony — na treningach trudno zarobić siniaka na twarzy. Tu nikt do tego nie dąży (bicie w twarz to brutalność, niepotrzebna do pokonania przeciwnika). Jeśli więc musisz dbać o estetykę swojej twarzy np. z racji wykonywanej funkcji zawodowej, judo będzie w sam raz.

Estetyczna walka bez walki – aikido

Kluczową mocą aikidoki jest energia ki. To tzw. energia oddechu. Ruch synchronizuje się z oddechem, a walczący zachowują niezmącony spokój. To właśnie spokój, przejawiający się w harmonijnym oddechu, definiuje siłę wojowników aikido. Nie bez powodu nazwaliśmy je estetyczną sztuką — pojedynki mają wyjątkowe walory wizualne, przypominające wręcz taniec.

Aikido zakłada unikanie ciosów napastnika (nie tyle popychanie go do wykorzystywania swoich technik, jak ma to miejsce w judo) dzięki wyjątkowo dobrze wyrobionej koordynacji ruchowej. Jest nastawione wyłącznie na obronę. Przez to, jak duży nacisk kładzie na uniki, w tej sztuce walki jest najmniej samej walki. 

aikidocy z mieczami
Aikido garściami czerpie z tradycji samurajskich, więc niektóre techniki zakładają walkę na miecze.

Dla kogo?

W aikido im mniejszy jesteś, tym lepiej dla Ciebie. Duży nacisk kładzie się bowiem na szybkość, zwinność i uniki — a w tych kwestiach nie przydadzą Ci się imponujące gabaryty. Jeżeli interesują Cię rodzaje sztuk walki, ale zakładałeś, że nie masz do tego warunków fizycznych, aikido to doskonała propozycja.

By być dobrym aikidoką, musisz nauczyć się spokoju w warunkach walki. Rozwój trwa długo, więc to sztuka dla cierpliwych, gotowych pełną parą pracować nad umysłem.

Sztuki walki — rodzaje chińskie  

Chińskie sztuki walki zbiorczo nazywane wushu, to przeróżne systemy, zebrane pod uogólnionymi pojęciami. Uogólnienia i uproszczenia są konieczne z racji kolosalnych różnic lingwistycznych między zachodnimi językami a dialektami chińskimi. Z każdego znanego można wykroić znacznie różniące się podkategorie.

Chińskie systemy uchodzą za najstarsze na świecie. Nie sposób odnaleźć dzisiaj ich korzeni — same są za to korzeniami dla japońskich sztuk walki. Najpopularniejszymi chińskimi systemami, które można zacząć trenować w naszym kręgu kulturowym, są kung-fu oraz tai-chi. 

Kung-fu 

Kung-fu popularności przysporzyła głównie seria filmów z sympatycznym pandą w roli głównej. Jeśli je oglądałeś, z pewnością wiesz, jak duży aspekt w tym systemie gra duchowy rozwój. Mistrzem kung-fu był także niezwykle popularny w poprzednim wieku Bruce Lee. Trenowali i trenują je mnisi w Państwie Środka i okolicznych krajach.

Wyróżniamy różne style kung-fu, a w każdym z nich najważniejsze jest dążenie do równowagi między pierwiastkami yin-yang — dobra i zła. Ważny jest również przepływ chi, czyli swoistej energii, oddziałującej wzajemnie na wszystkie byty. Wojownik, w harmonii z całym światem, uzewnętrznia swoją mentalną stronę w precyzyjnych ruchach.

Techniki kung-fu opierają się na ruchach zwierząt. Mamy do czynienia m.in. ze Stylem Żmii, Małpy, Leoparda czy Płonącego Smoka. Do walki dochodzi wyłącznie w celu samoobrony. Wojownik zna słabe punkty przeciwnika i wykorzystuje jego siłę przeciw niemu samemu. Może być nauczane jako sztuka walki wręcz, lub z bronią — kijem bądź mieczem.

mnisi trenujący kung fu
Kung-fu trenują mnisi we wschodnich klasztorach.

Dla kogo?

Dla tych, którzy nie posiadają dużej siły fizycznej — w kung-fu ważniejsza jest koordynacja. Brutalną siłą nie da się zdziałać zupełnie nic. By być dobrym, musisz znać wrażliwe punkty oponenta i umieć je subtelnie wykorzystać. Także dla tych, którym podoba się możliwość walki z bronią. Kung-fu zakłada takie techniki. 

Kung-fu powinni spróbować wszyscy zainteresowani historią, filozofią i mitologią Chin. Ta sztuka walki jest nimi przesiąknięta na wskroś. Najstarsze przekazy, które można z nią powiązać, pochodzą z V wieku p.n.e., więc jest się czego uczyć i o czym czytać. 

Tai-chi

A właściwie tajiquan, to sztuka walki utożsamiana również z gimnastyką medytacyjną. Widoczne są w niej mocne wpływy taoizmu i innych duchowych nurtów chińskich. 

Tai-chi bazuje na powolnych formach ruchowych, wykonywanych w harmonii ciało-duch. Cechuje je precyzja, równowaga i walka z wyobrażonym przeciwnikiem. 

Współcześnie, tajiquan coraz częściej kojarzy się z czystą gimnastyką, a mało kto myśli o niej jak o sztuce walki. I rzeczywiście, tai-chi nie jest współcześnie użyteczne w praktycznej walce, co pokazało kilka głośnych pojedynków między mistrzami tai-chi a zawodnikami MMA. 

ćwiczenia tai chi na świeżym powietrzu
Tai-chi najlepiej ćwiczyć na łonie natury. Minimum dynamiki, maksimum koordynacji i spokoju.

Dla kogo?

Dla szukających nieco bardziej dynamicznego sposobu na wyciszenie głowy. Od strony fizycznej, tai chi buduje kontrolę nad swoim ciałem. Chętnie jest też praktykowana przez osoby starsze na całym świecie, bo pomaga im zachować sprawność mimo upływu lat. 

Jeśli zależy Ci na poprawie swojej kondycji, a sztuki walki traktujesz jako metodę dążenia do tego, tai-chi może być właściwą drogą. Tu będziesz walczył tylko ze sobą i wyimaginowanym rywalem.

Rodzaje sztuk walk z Korei — taekwondo

Przejdźmy do drugiego giganta Dalekiego Wschodu. 

Ze względu na historyczne zawirowania na Półwyspie Koreańskim, trudno dzisiaj wyizolować z tradycji sztuk walki sztuki rdzennie koreańskie. Systemy z tego kraju opierają się głównie na technikach japońskich, z naleciałościami chińskimi. Tak też jest z główną koreańską sztuką walki, której możesz się uczyć w jednej z wielu szkół zlokalizowanych w Polsce.

Koreańskie taekwondo wywodzi się z japońskiego karate połączonego z tradycyjnymi technikami walki Taek-Kyon czy Tangsudo. Podobnie jak ono, jest nastawione na samoobronę. Nazwa łączy trzy słowa – tae (noga, kopnięcie), – kwon – (pięść), – do (droga). W wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, co droga nogi i pięści.

Taekwondo to głównie walka nogami. Wojownicy stosują podcięcia nóg, wysokie kopniaki w tułów, a najbardziej zaawansowani są w stanie wyskoczyć tak mocno, by kopnąć przeciwnika w głowę. Celem uderzeń są wrażliwe punkty przeciwnika

Jest oczywiście i duchowy aspekt. Taekwondo przyświeca 5 zasad:

  • uprzejmość
  • – uczciwość
  • – odwaga
  • – samokontrola
  • – wytrwałość

Wojownik musi się nimi kierować także poza salą pojedynkową. Trenujący przysięgają, że w swoim życiu będą orędownikami pokoju, wolności i sprawiedliwości. 

rodzaje sztuk walki - mistrzyni i uczennica taekwondo na sali
W taekwondo ogromną rolę gra relacja ucznia z mistrzem, darzonym przez niego gigantycznym szacunkiem za umiejętności i duchową doskonałość.

Dla kogo?

Trenowanie taekwondo podoba się osobom, którym imponuje walka skupiająca się na nogach. Ręce mają tutaj zdecydowanie mniej do powiedzenia. Trzeba również dobrze znać anatomię, by sprawnie lokalizować najwrażliwsze punkty ciała przeciwnika.

Kopnięcia, anatomia i precyzja — tak można streścić fundamenty fizycznej strony taekwondo. Przypominamy także, że jest to sztuka samoobrony. Nie wolno jej nadużywać (co również przysięgają adepci).

Taekwondo będzie również szlifować Twój charakter w 5-ciu najważniejszych aspektach. Chcesz nabrać hartu ducha, a zasady moralne stawiasz na życiowym piedestale? Więc masz predyspozycje, by zostać takim wojownikiem. 

Zachodnie rodzaje sztuki walki — capoeira

Capoeira wywodzi się z Brazylii. To sztuka walki w dużej mierze oparta na akrobatyce i tanecznych ruchach. Z tym właśnie się kojarzy — z tańcem wojowników.

Taka forma capoeiry wynika z jej historii. Powstała bowiem w XVIII-XIX wieku w kręgach afrykańskich niewolników. Była sposobem, by oderwać się od smutnej codzienności oraz podkreślać odrębność kulturową, dlatego wiele w niej inspiracji tradycyjnymi tańcami z Czarnego Lądu. Ponadto niewolnicy nie mogli uprawiać sztuk walki, stąd kamuflowanie technik pod taneczną formą.

W capoeirze nie ma statycznych ruchów. Przeciwnicy poruszają się płynnie, ciągle poruszają się w seriach uników. Nie sposób oderwać od nich wzroku. Filozofia? Unik jest ważniejszy od kontry. Siłę należy bowiem budować, doskonaląc siebie, a nie wykorzystując cudzą słabość. 

Istotnym elementem jest swoista współpraca między przeciwnikami. Nie mówi się, że przeciwnicy walczą, ale że grają capoeirę między z sobą.

trening capoeiry - pozycja na jednej ręce
Capoeira to sztuka walki… w której wcale nie chodzi o walkę.

Dla kogo?

Dla tego, komu zależy na wizualnym aspekcie sztuki walki. Jest niezwykle widowiskowy, więc jeśli interesuje Cię taniec lub akrobatyka, podziwiasz harmonię ruchu w tych sportach, capoeira pozwoli CI rozwinąć skrzydła.

Trening capoeiry to oczywisty wybór także dla zainteresowanych historią Ameryki Południowej, Afryki i kolonializmu. Wybór tej sztuki walki można potraktować jako hołd dla jej przykrych korzeni.

Co z brazylijskim jiu-jitsu?

BJJ, czyli brazylijskie jiu-jitsu, jak sama nazwa wskazuje, również pochodzi z Brazylii. Skupia się na walce 1:1 z zastosowaniem chwytów i znanych z zapasów walk parterowych. Jednakże nie można go sklasyfikować jako sztukę walki. Jest to sport walki. Nie ma w nim bowiem filozofii duchowej, toteż rozwiniemy jego temat w innym artykule.


Poznałeś różne sztuki walki. Rodzaje różnią się w swoich założeniach, ale każdy system ma w sobie coś duchowego. Zastanów się, która filozofia najbardziej do Ciebie przemawia i poszukaj w okolicy instruktora doskonalącego adeptów wybranej metody. Pamiętaj, że by osiągnąć mistrzostwo w każdej z nich potrzeba lat, a nawet dziesięcioleci pracy fizycznej i duchowej.

Mogą Ci się spodobać

Skakanie na skakance – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data publikacji 02.06.2023

Przeczytasz w 6 minut 14 wyświetleń

Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 33 wyświetleń

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 21 wyświetleń

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 43 wyświetleń

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 38 wyświetleń

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 28 wyświetleń

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 38 wyświetleń

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 86 wyświetleń

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 58 wyświetleń

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 89 wyświetleń

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 71 wyświetleń

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 78 wyświetleń

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 157 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 238 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 92 wyświetleń

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 185 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 165 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 73 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Jak grać w ping ponga? Nauka od podstaw do mistrzostwa

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Gry w ping ponga nie trzeba przedstawiać — chyba każdy […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 131 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 279 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 155 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 181 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 303 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close