Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie się bawić… ale czy w tym przypadku ruch to samo zdrowie? Trening na trampolinach nie bez powodu budzi wiele kontrowersji, mimo że coraz więcej klubów fitness ma tzw. fitness jumping w ofercie zajęć grupowych. Przeczytaj ten artykuł, zanim zapiszesz się na pierwszą sesję – szczególnie jeśli jesteś kobietą!
Co daje trening na trampolinie?
Ćwiczenia na trampolinie służą ogólnemu poprawieniu wydolności i wzmocnieniu mięśni. W trakcie podskoków pracuje całe ciało. Serce przyspiesza – co samo w sobie jest pozytywne – płuca pracują na pełnych obrotach. Włókna mięśniowe, kości oraz stawy są poddawane korzystnemu obciążeniu. Gdy po treningu skoncentrujesz się na regeneracji, sesja na trampolinie poskutkuje wzmocnieniem Twojego ciała.
Systematyczny trening na trampolinach przełoży cię na poprawę sylwetki, ujędrnienie skóry oraz lepszą kondycję. Odczujesz również psychiczne efekty w postaci zwiększenia poziomu energii. Twój nastrój się poprawi, a potreningowa satysfakcja sprawi, że już nie będziesz mógł doczekać się kolejnej sesji.
To dobre efekty, ale nie brakuje także złych. Czytaj dalej.
Czy można schudnąć na trampolinie?
Szacuje się, że godzina treningu na trampolinie jest w stanie spalić nawet 800 kcal. To bardzo dużo – takiemu wydatkowi energetycznemu dorównuje na przykład ciągły szybki bieg lub ćwiczenia interwałowe. Bez wątpienia takie spalanie kalorii przekłada się na sprawniejsze zrzucanie wagi.
Według badania z 2018 roku, przeprowadzonego na 18-tu kobietach w wieku około 40 lat*, z BMI wskazującym na nadwagę, ćwiczenia na trampolinie mogą przełożyć się na poprawę składu ciała oraz parametrów pracy serca. Trzeba jednak zaznaczyć, że badanie trwało tylko 3 miesiące, toteż nie pozwala określić długofalowych skutków skakania. Grupa eksperymentalna jest bardzo mała. Poza tym to, że badane poprawiły kompozycję ciała i stan układu krążenia jeszcze nie oznacza, że całościowo proces okazał się dla nich zdrowy.
Czy efekty trampoliny będą wyłącznie pozytywne? Tego jeszcze nie wiadomo z twardych badań rozłożonych w czasie, a wątpliwości jest sporo.
*Cugusi L, Manca A, Serpe R, Romita G, Bergamin M, Cadeddu C, Solla P, Mercuro G; Working Group of Gender Cardiovascular Disease of the Italian Society of Cardiology. Effects of a mini-trampoline rebounding exercise program on functional parameters, body composition and quality of life in overweight women. J Sports Med Phys Fitness. 2018 Mar;58(3):287-294.
Dla kogo nie nadają się ćwiczenia na trampolinie?
Do skakania na trampolinach – zwłaszcza z taką intensywnością, jaka jest narzucana na zajęciach – trzeba świetnego zdrowia. Wykluczone są osoby mające:
- – choroby układu krążenia
- – wady kręgosłupa, kolan i stóp
- – zwyrodnienia stawów
- – osłabienia kości, w tym osteoporozę i po niedawno przebytych złamaniach
- – dużą nadwagę i otyłość
- – kontuzje sportowe i pozostałości po nich
- – zaburzenia neurologiczne utrudniające trzymanie równowagi
- – endoprotezy
- – w ciąży, połogu, z objawami wskazującymi na osłabienie mięśni dna miednicy (o tym poniżej)
Przeciwwskazań jest sporo. Na ćwiczenia na trampolinie można się zdecydować tylko pod warunkiem, że masz pewność co do niewystępowania żadnych z tych problemów. W innym wypadku ryzykujesz poważną kontuzję. Nadmierne obciążenie osłabionego układu ruchu, lub utrata równowagi i spadnięcie z trampoliny to coś, czego lepiej nie doświadczyć na własnej skórze.
Jeżeli jesteś kobietą, nawet kompleksowy przegląd całego ciała nie zwalnia Cię z ponownego przemyślenia fitness jumpingu!
Czy trening na trampolinie jest zdrowy dla kobiet?
Szczególne kontrowersje w temacie treningu na trampolinach dotyczą kobiecego zdrowia, zwłaszcza zdrowia po ciąży. Dyskusja trwa, tym bardziej że na zajęcia jumping fitness chodzą głównie panie.
Trening na trampolinie nie jest zdrowy dla większości kobiet. Mało która bowiem potrafi prawidłowo pracować mięśniami dla miednicy. Na zajęciach fitness jumpingu nikt nie tłumaczy jak to robić. Ba – nawet znając teorię, trzeba niesamowitego czucia swojego ciała, by przełożyć wiedzę na działanie. Samo napinanie mięśni brzucha, o które nawołują instruktorzy, jeszcze nie oznacza napięcia MDM, a wręcz powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i dodatkowe parcie na miednicę.
Jakby tego było mało, by MDM pracowały jak należy, trzeba zsynchronizować skoki z oddechem, a w warunkach intensywnego treningu cardio utrzymanie takiej kontroli jest praktycznie niemożliwe.
Ćwiczenia na trampolinie nie nadają się dla kobiet po porodzie przez przynajmniej 6 miesięcy. Po takim czasie można rozważyć zajęcia, pod warunkiem otrzymania zielonego światła od fizjoterapeuty uroginekologicznego. Absolutnie nie należy samodzielnie eksperymentować z zajęciami jumping fitnessu, gdyż duże osłabienie MDM może się skończyć np. wypadaniem macicy wymagającym interwencji chirurgicznej.
Z trampolin muszą zrezygnować także kobiety mające problem z nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem gazów, uczuciem ciała obcego w pochwie – takie problemy kwalifikują się do natychmiastowej konsultacji fizjoterapeutycznej.
A więc, czy ćwiczyć?
Fizjoterapeutka uroginekologiczna Małgorzata Włodarczyk (na Instagramie znana jako Pani Fizjotrener) ostrzega kobiety przed ćwiczeniami na trampolinie. Wskazuje, że jej pacjentki korzystające z fitness jumpingu nigdy nie są zdrowe. Parcie na mocz i pogorszenie jakości życia seksualnego to najszybciej zauważane niekorzystne efekty treningu na trampolinie.
Jako zwolennicy powiedzenia lepiej zapobiegać, niż leczyć, sugerujemy więc kobietom wybór na stałe innych zajęć w klubie fitness. Jeżeli już chodzić się na trampoliny, to rzadko, a zamiast intensywnego treningu jumping fitness pomyśl o wizycie w dobrym parku trampolin czysto dla zabawy.
Czy mężczyźni mają się czego obawiać?
Nie dotarliśmy do informacji, jakoby trening na trampolinach niósł niekorzystne efekty dla mężczyzn. Oczywiście warunkiem jest kompletny brak przeciwwskazań wymienionych na początku artykułu.
Czy trening na trampolinie jest dobrym pomysłem? Dla kobiet, zwłaszcza po ciąży, niestety, ale nie. Dla mężczyzn bez przeciwwskazań, według aktualnej wiedzy, może to być dobra aktywność służąca spalaniu kalorii i wzmacnianiu całego ciała. Z pewnością nie należy brać udziału w treningach jumping fitness przy problemach z układem ruchu, krążenia lub neurologicznym. Czynnikiem ryzyka jest również duża nadwaga bądź niedoleczone kontuzje.