e-figura.pl|Aktywność|Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się o nich teraz, w ramach motywacji! Przeczytaj, jak niesamowite rezultaty przynoszą krótkie, intensywne treningi – mogą odmienić Twoje ciało, zdrowie, a nawet psychikę. Które mięśnie i organy szczególnie mocno pracują przy skakaniu? Jak skakanka ma się do innych sportów oraz niesportowej aktywności fizycznej? Co z kaloriami i dietą? W tym artykule wszystkiego się dowiesz.

  1. Skakanka – efekty a czas i sposób trenowania
  2. Fizyczne korzyści ze skakanki
  3. Codzienne efekty skakanki
  4. Podsumowanie

Skakanka – efekty a czas i sposób trenowania

Zanim przejdziemy do wymienienia poszczególnych efektów – musisz wiedzieć, że zależą one w dużej mierze od intensywności i częstotliwości treningów, prowadzonej diety oraz kondycji wyjściowej.

  • – Pierwsze rezultaty opisane w artykule mogą pojawić się już po 2-4 tygodniach, jeśli będziesz ćwiczyć sumiennie. Zmiany najszybciej zauważają osoby niewysportowane.
  • – To, kiedy pojawią się sylwetkowe efekty, zależy w dużej mierze od Twojej diety. Jeśli chcesz schudnąć, zwróć uwagę na swoje odżywianie.
  • – Najlepiej skakać co dwa dni po 10-20 minut. Później stopniowo wydłużaj czas treningu.
  • – Nie trenuj na zakwasach, bo osłabisz pozytywne rezultaty, a nawet dorobisz się kontuzji. W zupełności wystarczą 3-4 treningi tygodniowo.
  • – Skacz spokojnie, tak by nie padać od zadyszki – trening ma być przyjemnością, żeby odczuwać jego psychiczne korzyści!
  • – Trenuj poprawnie – dowiedz się, jak skakać na skakance prawidłowo.

To tyle z podstawowych uwag. Przejdźmy do konkretnych korzyści!

Skakanie na skakance – efekty, które Cię zachwycą

Podzieliliśmy klasyfikację efektów na 2 kategorie – te zdrowotno-sylwetkowe oraz korzyści ze skakania, które przełożą się na jakość Twojego codziennego życia.

Fizyczne korzyści ze skakanki

Skakanka sprzyja zdrowiu i świetnej sylwetce. A w jaki dokładnie sposób?

1 – wzmocnienie mięśni

Mimo że skakanka to trening typu cardio, efekt w postaci wytrzymalszych mięśni jest pewny. Szczególnie mocne staną się łydki, przedramiona i mięśnie stóp.

To jednak nie wszystko. Kiedy trzymasz poprawną postawę, napinasz mięśnie tułowia. Ręce ciągle obracają sznurkiem, a im skakanka cięższa, tym bardziej wymagający jest dla nich taki trening. Pośladki i uda uczestniczą w każdym podskoku.

skakanka - efekty u wysportowanego mężczyzny
Skakanka pomoże Ci budować silne nogi.

2 – zdrowsze stawy

Skakanie to duże obciążenie dla stawu kolanowego i skokowego. Wysiłek treningowy przeplatany czasem na regenerację je wzmocni. Nie tylko mięśnie zyskują siłę dzięki skakance!

3 – silne ścięgno Achillesa

Dzięki skakaniu wzmocnisz swoje Achillesy. Największe ścięgno w ludzkim ciele ciągle pracuje przy podskokach, co z czasem przekłada się na jego wzmocnienie. Z tego powodu skakanka jest polecana nawet jako element rehabilitacji po urazach (zgodnie z zaleceniem Twojego lekarza!).

4 – mniej kontuzji treningowych

Uprawiasz sport? Silne mięśnie, ścięgna i stawy będą lepiej tolerować każdą aktywność. Zmniejszysz ryzyko przeciążeń oraz naciągnięć, co z czasem przełoży się na ogólne ograniczenie ryzyka urazu.

5 – jędrna skóra

Skakanie świetnie uelastycznia skórę na nogach i pośladkach. Napięta skóra podkreśla mięśnie, dzięki czemu nogi zaczynają wyglądać atletycznie. Skąd bierze się taki efekt? Z pobudzenia krążenia w nogach. Gdy krew lepiej dochodzi do skóry, ta znacznie odżyje. Dzięki tej poprawie krążenia możesz nawet zmniejszyć cellulit.

szczupła kobieta ze skakanką - efekty ćwiczeń z tym sprzętem
Polub skakanie na skakance – efekty będzie widać w każdym sylwetkowym aspekcie.

6 – łatwiejsza kontrola wagi

Skakanie to intensywny trening. Według badaczy*, w ciągu 10 minut intensywnego skakania ciało zużywa 100-150 kcal. To dużo jak na tak krótką serię ćwiczeń! Nie da się więc zaprzeczyć, że skakanka sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

*badanie: Fountaine CJ, Schmidt BJ. Metabolic cost of rope training. J Strength Cond Res. 2015 Apr;29(4):889-93.

7 – trening dla serca 

Jak już wspomnieliśmy, skakanka to trening cardio. Gdy go wykonujesz, puls rośnie. Serce zaczyna mocniej pracować, by doprowadzić więcej krwi do pracujących mięśni. Ono też ćwiczy! Dzięki temu skakanka służy profilaktyce chorób układu krążenia, a wytrenowane serce zwiększa ogólną wydolność organizmu.

8 – mocne kości

Wiesz już, że takie treningi wzmacniają mięśnie, ścięgna i stawy, ale na tym nie kończą się fizyczne benefity! Również i kości zyskają na tej aktywności. Ruch, nacisk, trening – to dla szkieletu bodziec do wzmacniania się.

9 – nauka oddechu od nowa

W trakcie każdego dynamicznego wysiłku trzeba oddychać rytmicznie, aby nie dostać kolki czy złapać zadyszki. To nie jest takie proste, gdy przez kolejne minuty kontynuujesz skakanie.

Skakany trening uczy oddychać w ruchu, co przydaje się podczas każdego innego wysiłku – od pływania, po wędrówkę na górski szczyt. W efekcie ciało męczy się wolniej, a Twoja kondycja szybuje w górę.

10 – trening dla mózgu

Mózg steruje ciałem tak, byś był w stanie sprawnie kontynuować zabawę ze skakanką. Efekty? Ćwiczenie w ten sposób może doskonalić koordynację kończyn i równowagę. Mózg, który regularnie dostaje nowe, stymulujące bodźce, cechuje się nienaganną sprawnością.

Badania nad neurologicznymi aspektami działania skakanki wciąż trwają*.

Mężczyzna skaczący na skakance ze skrzyżowanymi rękami
Trenuj różne metody skakania, by się nie znudzić i dać mózgowi coś do roboty!

*John A, Schöllhorn WI. Acute Effects of Instructed and Self-Created Variable Rope Skipping on EEG Brain Activity and Heart Rate Variability. Front Behav Neurosci. 2018 Dec 11;12:311. doi: 10.3389/fnbeh.2018.00311. PMID: 30618664; PMCID: PMC6297186.

Codzienne efekty skakanki

No dobrze – teraz życie codzienne i skakanka. Efekty mogą znacznie ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie, a nawet rozbudzić poważną sportową pasję.

1 – większa tolerancja na ból

Spodziewaj się, że pierwsze treningi będą prawdziwym wyzwaniem dla Twojej psychiki. Łydki szybko zaczną niemiłosiernie palić, ale jeśli zaciśniesz zęby, z każdym kolejnym razem pójdzie Ci lepiej.

Z następnymi treningami przyzwyczaisz się do bólu spowodowanego wysiłkiem. Przyda Ci się to nie tylko podczas skakania, ale również do uprawiania sportów wytrzymałościowych, pracy fizycznej, wycieczek czy aktywnej zabawy z dziećmi.

2 – łatwiejsza kontrola apetytu

Trenowanie będzie Cię motywować do trzymania diety, a koncentracja na wysiłku rozproszy myśli o przekąskach. Kiedy będzie Cię nosiło na coś słodkiego, złap za skakankę – po kilku minutach będziesz myślał tylko o kolejnych podskokach.

Ponadto wysiłek fizyczny pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i poprawia nastrój, a to kolejny bonus do stabilizacji apetytu.

3 – lepszy nastrój

Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie hormonów szczęścia. Sesja skakania poprawi Ci nastrój, doda energii i pomoże pozbyć się negatywnych emocji.

Takie ćwiczenia są same w sobie bardzo satysfakcjonujące. Zmęczysz się, pokonasz ból, spalisz dużo kalorii, a w efekcie poczujesz dumę z siebie. Z każdym treningiem większą, bo będziesz widział, jak Twoje możliwości rosną!

skakanie na skakance - efekty w postaci pozytywnego zmęczenia
Niepozorna skakanka = efekty dla ciała i duszy. Po dobrym treningu uśmiechniesz się mimo potężnego zmęczenia… a może właśnie dzięki niemu?

4 – dobra kondycja w każdej sytuacji

Regularne treningi przełożą się na moc mięśni, wydolność serca i umiejętność wydajnego oddychania w ruchu. Całościowo, zmiany wywołane skakaniem zaowocują ogólnym zwiększeniem wysiłkowych możliwości. Jak Ci to pomoże na co dzień?

Dobiegnięcie do autobusu przestanie być wyzwaniem, bez problemu wyjdziesz po schodach, zamiast czekać na windę, a zabawa z energicznymi dziećmi przestanie wyciskać z Ciebie siódme poty. Praca fizyczna? Przekopywanie ogródka? Zastosowania kondycji w codziennym funkcjonowaniu nigdy się nie kończą 😉

5 – polubienie ruchu

Krótkie treningi dodają energii, poprawiają nastrój i przyzwyczajają do treningowego palenia mięśni. Przy zachowaniu regularności, budują dobrą kondycję. W rezultacie wysiłek fizyczny przestaje kojarzyć się z mordęgą. Dzieje się wręcz przeciwnie – zaczynasz zwyczajnie go lubić. Tak zaczyna się sportowa pasja!

Podsumowanie

Skakanie na skakance – efekty fizyczne i psychiczne są zaskakujące, biorąc pod uwagę, że treningi trwają tak krótko. Metamorfoza sylwetki. Dobra kondycja. Profilaktyka chorób. Energia i świetny nastrój. Ba – może nawet narodziny sportowej pasji? Nie ma na co czekać. Przekonaj się na własnej skórze, jakie bonusy wywalczysz kilkunastoma minutami treningu co dwa dni!

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close