Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? Efekty Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się o nich teraz, w ramach motywacji! Przeczytaj, jak niesamowite rezultaty przynoszą krótkie, intensywne treningi – moga odmienić Twoje ciało, zdrowie, a nawet psychikę. Które mięśnie i organy szczególnie mocno pracują przy skakaniu? Jak skakanka ma się do innych sportów oraz niesportowej aktywności fizycznej? Co z kaloriami i dietą? W tym artykule wszystkiego się dowiesz.
Po jakim czasie widać efekty skakania na skakance?
Pierwsze rezultaty pojawią się już po miesiącu treningów. Zauważysz, że Twoje mięśnie nóg stały się bardziej zarysowane, dobrze znosisz wysiłek, a może nawet zrzucisz kilka kilogramów.
To kiedy pojawią się sylwetkowe efekty zależy w dużej mierze od Twojej diety. Jeśli chcesz schudnąć, wprowadź deficyt kaloryczny. Połącz go ze skakanką, a po 30 dniach zaczniesz zbierać komplementy. Dalej będzie tylko lepiej!
Ile trzeba skakać na skakance, żeby były efekty?
Najlepiej jest skakać co dwa dni po 10 minut na początku. Kiedy 10-minutowy trening przestanie sprawiać Ci trudność, dołóż sobie 5 minut. Zaawansowani mogą dochodzić do 30 minut.
Przerwa między treningami jest konieczna, by mięśnie i stawy się zregenerowały – bez nich w ciągu kilku dni ból uniemożliwi Ci skakanie!
By efekty skakania na skakance były wyłącznie dobre, trenuj poprawnie. Tutaj dowiesz się, jak skakać z odpowiednią techniką oraz kto NIE powinien podejmować tego sportu: Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja
1 – skakanie na skakance – co daje mięśniom?
Moc. Mimo że skakanka to trening typu cardio, efekt w postaci wytrzymalszych mięśni jest pewny. Szczególnie mocne staną się łydki, przedramiona i mięśnie stóp.
To jednak nie wszystko. Jakie mięśnie pracują przy skakaniu na skakance? Tak naprawdę wszystkie w różnym stopniu. Kiedy trzymasz poprawną postawę, napinasz mięśnie tułowia. Ręce ciągle obracają sznurkiem, a im skakanka cięższa, tym bardziej wymagający jest dla nich taki trening. Pośladki i uda uczestniczą w każdym podskoku.

2 – efekty skakania na skakance dla stawów
Skakanie to duże obciążenie dla stawu kolanowego i skokowego. Pod warunkiem że masz wagę w normie, wysiłek wyjdzie im na plus. Wysiłek treningowy przeplatany czasem na regenerację je wzmocni. Nie tylko mięśnie zyskują siłę dzięki skakance!
3 – silne ścięgno Achillesa
Masz zdrowe ścięgna? Możesz skakać. Dzięki skakaniu przeplatanemu regeneracją dodatkowo wzmocnisz swoje achillesy. Największe ścięgno w ludzkim ciele ciągle pracuje przy podskokach, co z czasem przekłada się na jego wzmocnienie. Z tego powodu skakanka jest polecana nawet jako element rehabilitacji po urazach.
Uwaga – jeśli miałeś w ostatnich miesiącach kontuzję ścięgna Achillesa, skonsultuj pomysł skakania na skakance ze swoim fizjoterapeutą.
4 – mniej kontuzji
Uprawiasz sport? Silne mięśnie, ścięgna i stawy będą lepiej tolerować każdą aktywność. Zmniejszysz ryzyko przeciążeń oraz naciągnięć, co z czasem przełoży się na ograniczenia ryzyka urazu. Pamiętaj tylko o regeneracji – bo bez niej efekt będzie odwrotny!
5 – większa tolerancja na ból
Spodziewaj się, że pierwsze treningi będą prawdziwym wyzwaniem dla Twojej psychiki. Łydki szybko zaczną niemiłosiernie palić, ale jeśli zaciśniesz zęby, z każdym następnym razem pójdzie Ci lepiej. Przyzwyczaisz się do bólu, co przyda Ci się nie tylko podczas skakania, ale również sportów wytrzymałościowych – zwłaszcza biegania i jazdy na rowerze, gdyż one również prowokują ból w łydkach.

6 – skakanie na skakance – efekty estetyczne dla skóry
Skakanie świetnie ujędrnia i uelastycznia skórę na nogach. Napięta skóra podkreśla mięśnie, dzięki czemu nogi zaczynają wyglądać atletycznie. Skąd bierze się taki efekt? Z pobudzenia krążenia w nogach. Gdy krew lepiej dochodzi do skóry, ta odżywa.
Dzięki tej poprawie krążenia możesz nawet zmniejszyć cellulit. Potraktuj skakankę jako element kuracji antycellulitowej, a zapomnisz o nim na dobre.
7 – ile kalorii spala skakanie na skakance? Sporo!
Skakanie to intensywny trening cardio. Według badaczy*, w ciągu 10 minut intensywnego skakania ciało zużywa 100-150 kcal. To dużo jak na tak krótką serię ćwiczeń.
*badanie: Fountaine CJ, Schmidt BJ. Metabolic cost of rope training. J Strength Cond Res. 2015 Apr;29(4):889-93.
Ilość kilokalorii przeliczona z kilodżuli.
8 – łatwiejsza kontrola apetytu
Skoro już zaczęliśmy o kaloriach – skakanka pomoże Ci schudnąć także w inny sposób. Trenowanie będzie Cię motywować do trzymania diety, a koncentracja na wysiłku rozproszy myśli o przekąskach. Kiedy będzie Cię nosiło na coś słodkiego, złap za skakankę – po kilku minutach będziesz myślał tylko kolejnych podskokach.

9 – psychika a skakanie na skakance – efekty
Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie hormonów szczęścia. Sesja skakania poprawi Ci nastrój, doda energii i pomoże pozbyć się negatywnych emocji. Wiadomo, że nic nie pomaga na zdenerwowanie tak, jak solidne pomęczenie się na treningu 😉
Takie ćwiczenia są same w sobie bardzo satysfakcjonujące. Zmęczysz się, pokonasz ból, spalisz dużo kalorii, a w efekcie poczujesz dumę z siebie. Z każdym treningiem większą, bo będziesz widział, jak Twoje możliwości rosną!
10 – nauka oddechu od nowa
W trakcie każdego dynamicznego wysiłku trzeba oddychać rytmicznie, żeby nie dostać kolki i zadyszki. To nie jest takie proste gdy przez kolejne minuty kontynuujesz skakanie na skakance. Co daje wytrzymywanie? Skakany trening uczy oddychać w ruchu, co przydaje się podczas każdego innego wysiłku – od pływania, po wędrówkę na górski szczyt. Optymalne oddychanie przy aktywności znacznie zmniejsza męczliwość.
11 – trening dla serca
Jak już wspomnieliśmy, skakanka to trening cardio. Gdy go wykonujesz puls rośnie. Serce zaczyna mocniej pracować, by doprowadzić więcej krwi do pracujących mięśni. Ono też ćwiczy! Dzięki temu, jako długofalowe efekty skakania na skakance, należy uznać poprawę kondycji układu krążenia, a więc profilaktykę chorób.
12 – trening dla mózgu
Trenuje nie tylko serce, ale również Twój mózg. To właśnie on steruje ciałem tak, byś był w stanie sprawnie kontynuować skakanie na skakance. Efekty? Mózg doskonali koordynację kończyn i równowagę.

13 – skakanie na skance – co daje w codziennym życiu?
Lepszą kondycję. Regularne treningi przełożą się na moc mięśni, wydolność serca i umiejętność wydajnego oddychania w ruchu. Całościowo, zmiany wywołane skakaniem zaowocują ogólnym zwiększeniem wysiłkowych możliwości. Jak Ci to pomoże na co dzień?
Dobiegnięcie do autobusu przestanie być wyzwaniem, bez problemu wyjdziesz po schodach zamiast czekać na windę, a zabawa z energicznymi dzieciakami przestanie wyciskać z Ciebie siódme poty. Praca fizyczna? Przekopywanie ogródka? Zastosowania kondycji w codziennym funkcjonowaniu nigdy się nie kończą 😉
14 – mocniejsze kości
Wiesz już, że skakane treningi wzmacniają mięśnie, ścięgna i stawy, ale na tym nie kończą się efekty skakania na skakance dla układu ruchu. Również kości zyskają na tej aktywności. Do kompletu zadbaj o ilość wapnia w diecie (min. 1000 mg dziennie), bo szkielet potrzebuje materiału budulcowego. Mamy kolejny plus do zapobiegania urazom!
15 – polubienie ruchu
Krótkie treningi dodają energii, poprawiają nastrój i przyzwyczajają do treningowego palenia mięśni. Przy zachowaniu regularności, budują dobrą kondycję. W rezultacie, wysiłek fizyczny przestaje kojarzyć się z mordęgą. Dzieje się wręcz przeciwnie – zaczynasz zwyczajnie go lubić.
Sam się przekonasz, że 10 minut skakania to wkrótce będzie dla Ciebie za mało. Po odłożeniu skakanki zacznie Cię kusić sesja ćwiczeń wzmacniających, albo przynajmniej spacer. To już kolejne bonusy do zdrowia i dobrej formy. Kropla drąży skałę, 10 minut skakania drąży… może nie skałę, ale sportową pasję 😉
Skakanie na skakance – efekty fizyczne i psychiczne są zaskakująco szerokie, biorąc pod uwagę, że treningi są tak krótkie. Metamorfoza sylwetki. Dobra kondycja. Profilaktyka chorób. Energia i świetny nastrój. Ba – może nawet narodziny sportowej pasji? Nie ma na co czekać – przekonaj się na własnej skórze, jakie bonusy wywalczysz kilkunastoma minutami treningu co dwa dni!