Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z tą obręczą nie jest trudna, ale wymaga odrobiny samozaparcia, zwłaszcza na samym początku. Wyjaśniamy, jak kręcić hula hopem w zależności od tego, jaką formę obręczy wybierzesz. Przedstawiamy też potencjalne zagrożenie, w jakie możesz się wmanewrować nieodpowiednim doborem koła, oraz warunek schudnięcia. Przeczytaj!
Czy kręcenie hula hopem w ogóle się opłaca?
Każda aktywność jest dobra! Hula hop to lekki trening, do zrobienia w domu, przy oglądaniu ulubionego serialu. Nie sposób się nim znudzić, a efekty sylwetkowe za tak niewielki wysiłek są naprawdę dobre.
Kręcenie hula hop:
- – pomaga wzmocnić mięśnie brzucha – muszą stabilnie trzymać tułó podczas kręcenia
- – spala kalorie w przyjemny, niewymagający sposób
- – ujędrnia skórę na brzuchu – działa jak masaż
- – uczy trzymania poprawnej postawy (ciągle trzeba być wyprostowanym)
- – pomaga zniwelować zaparcia
- – relaksuje – jak każda aktywność fizyczna
Pamiętaj, że hula hop nie jest uniwersalnym sposobem na spalanie tłuszczu na brzuchu. Nie ma sposobu na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Mimo tego Twoja sylwetka może się znacznie poprawić dzięki hula hop, gdy wzmocnisz nim mięśnie oraz ujędrnisz tę partię. Znaczenie dla obwodu brzucha ma także pozbycie się zaparć.
Hula hop nie zastąpi treningu siłowego. Jeżeli zależy Ci na wyrzeźbieniu sześciopaka, musisz zbudować mięśnie ćwiczeniami wzmacniającymi i zredukować tkankę tłuszczową. Kręcenie kołem jest traktowane jako lekki trening typu cardio – służy przede wszystkim spaleniu kalorii.
Benefity z kręcenia hula hop nie są spektakularne, gdy porównamy kręcenie z innymi typami treningów. Są jednak adekwatne do włożonego wysiłku. Warto – bo ogólnie warto się ruszać!
Po jakim czasie widać efekty hula hop?
Im szczuplejszy brzuch, tym szybsze rezultaty ćwiczeń. Pierwsze zauważalne zmiany pod wpływem kręcenia pojawiają się już po 2-4 tygodniach treningów. Gigantyczne znaczenie dla efektów ma dieta – szczególnie, gdy chcesz schudnąć! O tym w dalszej części.
Jak kręcić hula hop krok po kroku – instrukcja
Kiedy pierwszy raz zaczniesz kręcić obręczą… to kręcenie na pewno nie potrwa długo. W momencie jak obręcz zacznie spadać, pewnie zaczniesz szybko szarpać biodra chcąc poderwać ją do góry, a to tylko pogorszy sprawę.
Spróbuj z tą krótką instrukcją:
- – Ubierz się w cienkie, przylegające ubrania.
- – Stań w lekkim rozkroku.
- – Umieść koło w połowie talii.
- – Za pomocą dłoni wpraw koło w ruch.
- – Poruszaj biodrami do przodu i do tyłu.
- – Ruch powinien być miarowy, bez szarpania tempa.
- – Kiedy spadnie, dawaj jeszcze raz!
Technika ruchu przy kręceniu jest zawsze taka sama. W zależności od rodzaju obręczy różni się tylko siła jaką trzeba włożyć w kręcenie oraz tempo ruchu.
Tak naprawdę, w nauce kręcenia nie ma innej opcji, niż ciągłe próbowanie. Za którymś razem zaskoczy, a wtedy już nigdy nie zapomnisz jak kręcić hula hopem. To jak jazda na rowerze – póki się nie przewrócisz, to się nie nauczysz, ale wchodzi raz a dobrze. No i, też jak z jazdą na rowerze, nie sposób nauczyć się tego z samej teorii.
Trenuj na miękkim podłożu. Co prawda przy kręceniu nie podskakujesz, więc stawom nie grozi nadmierny nacisk, ale chodzi o to, by dźwięk obręczy uderzającej o twarde podłoże nie doprowadził Cię do szału. Warto nawet wyjść na ogródek i trochę mniej się poirytować na łonie natury. Zapewniamy, że gdy już nauczysz się, jak kręcić hula hop, polubisz to i będziesz w stanie kręcić godzinami.
A czy powinno się kręcić godzinami? Czytaj dalej!
Jak kręcić hula hopem zwykłym?
Zwykłe hula hop to spore wyzwanie. Im lżejsza obręcz, tym szybciej się porusza, więc by nadążyć, musisz się bardzo napracować. Lekka konstrukcja nie jest w stanie wbić się w ciało, co dodawałoby jej stabilności.
Zacznij od kupienia hula hop dla dorosłych – mają średnicę 90-105 centymetrów. Im wyższy użytkownik, tym większa średnica będzie odpowiednia. Dziecięce modele o małej średnicy nie sprawdzą się w treningu wysokiej osoby – nie nadążysz z kręceniem. Załóż cienkie ubranie, bo zbyt gruba koszulka nie pozwoli Ci wyczuć hula hop i stabilnie go prowadzić.
Stań w szerszym rozkroku, tak by móc mocno, szybko poruszać biodrami do przodu i do tyłu. Do tego potrzebujesz stabilnego podparcia na nogach. Staraj się kręcić jak najdłużej, a kiedy obręcz zacznie spadać, pozwól jej na to – nie uratujesz sytuacji, dopóki nie masz doświadczenia. Podnieś i kręć dalej. Nie zrażaj się!
Na trening poświęcaj pół godziny. Pierwsze sesje treningowe zarezerwuj na wyczuwanie rytmu, cierpliwą naukę kontroli nad kołem. Kiedy to, jak kręcić hula hop już nie będzie sprawiało Ci problemu, staraj się poruszać nim jak najszybciej. Im bardziej dynamicznie kręcisz, tym więcej kalorii spalasz – właśnie temu służy lekka obręcz.
Kręcenie ciężkim hula hop jest łatwiejsze, niż zwykłym. Jeżeli więc masz możliwość potrenowania najpierw na cięższej obręczy, warto spróbować.
Jak kręcić hula hop z obciążeniem w bezpieczny sposób?
Pierwsze hula hop z obciążeniem powinno ważyć maksymalnie 1 kilogram. Na rynku są dostępne modele o wadze 0,7-0,9 kg i na takim też poprzestań. Twoje ciało nie jest jeszcze przyzwyczajone do większych ciężarów.
Koszulka może być luźniejsza, z grubszego materiału. Jak wspomnieliśmy, ciężkie hula hop stabilniej trzyma się na ciele i wolniej kręci, więc utrzymasz je bez większych problemów. Stań w lekkim rozkroku, załóż koło w połowie talii, wprowadź w ruch. Nie obijaj się – kręć mocno, z pełnym zaangażowaniem. Trzeba się kontrolować, bo w przeciwieństwie do lekkiej obręczy, obciążone hula hopy same trochę lecą, a nie o to tu chodzi 😉
Na pierwszy raz nie przekraczaj 10 minut kręcenia. Po 3-4 treningach dobij do 15-tu minut. Stopniowo wydłużaj czas kręcenia w miarę swojego komfortu. Całkowity czas kręcenia nie powinien przekraczać 20 minut.
Hula hop to lekka aktywność, jednak długie treningi nie są wskazane. Jakby nie patrzeć, kręcenie ciężką obręczą to nic innego, jak miarowe uderzanie się w brzuch. Łatwo wywnioskować, że co za dużo, to niezdrowo. Ci, którzy przesadzają z długością kręcenia, mogą wręcz zauważyć, że obwód brzucha się zwiększył, bo ciało w reakcji obronnej zmagazynowało wodę.
Jak kręcić hula hop z wypustkami i obciążeniem, żeby masaż był przyjemny?
Hula hop z wypustkami i obciążeniem to wyższa szkoła jazdy. Wybierz obręcz z delikatnymi falowaniami obitymi gąbką. Do kupienia w sklepie sportowym – to porządne sprzęty, z którymi wygodnie się ćwiczy. Koniecznie załóż koszulkę z grubszej tkaniny – będzie lekko amortyzowała uderzenia wypustek. Dzięki temu masaż stanie się przyjemniejszy.
Procedura? Stań w lekkim rozkroku, puść koło w połowie talii, ruszaj biodrami rytmicznie do przodu i do tyłu. Tak jak w poprzednich przypadkach. Takie koło łatwo trzyma się na ciele, więc nie wyłączaj mózgu – świadomie popychaj ciało do mocnego ruchu.
Na pierwsze razy z wypustkami wystarczy 5 minut kręcenia – zdążysz mocno poczuć uderzenia koła. Jako że masujące elementy są dla ciała dodatkowym bodźcem, nawet po przyzwyczajeniu się do wypustek ogranicz długość treningu do 15 minut dziennie. Może być za jednym zamachem, lub w podziale – jak Ci wygodniej.
A może hula hop z ostrymi wypustkami?
Radzimy zostać przy gąbczastym kole na każdym etapie zaawansowania treningowego. Na rynku jest wiele modeli z ostrymi, plastikowymi wypustkami, ale nie uważamy ich za dobry wybór.
Przetestowaliśmy sporo obręczy i wnioski są jednoznaczne. Na początku, kręcenie z takimi wypustkami szalenie boli. Jeśli pokusi Cię trening na gołe ciało, w pakiecie masz zdartą skórę. Po kręceniu powstają paskudne siniaki, aż ciężko się położyć do snu na boku. Przypominamy, że takim zaostrzonym kołem obijasz nie tylko oponkę na brzuchu, ale także kręgosłup i rejony organów wewnętrznych…
Z czasem ciało się przyzwyczaja… ale po co się męczyć, a nawet ryzykować, że na dłuższą metę kręcenie okaże się niezdrowe? Nic nie wskazuje, by wybór akurat takiego koła przekładał się na lepsze efekty odchudzające czy ujędrniające. Kalorie są spalane tak samo, a o ujędrnienie równie dobrze zadba delikatniejsze koło piankowane. Poza tym, w kręcenie takim kołem, które nie sprawia Ci bólu, z przyjemnością się zaangażujesz – a zaangażowanie w ruch to klucz do efektywnego spalania.
Aktualnie nie ma danych na temat szkodliwości/nieszkodliwości obciążonych hula hop z wypustkami. Na podstawie własnych doświadczeń zalecamy ostrożność – aktywność fizyczna nie powinna powodować bólu i urazów tego rodzaju.
Ile czasu dziennie kręcić hula hop, żeby schudnąć?
Powiemy tak – jeśli chcesz schudnąć, to najpierw zakręć się w kuchni 😉
Dieta z deficytem kalorycznym to podstawa odchudzania. Hula hop jest tylko drobną pomocą w spalaniu kalorii i ujędrnianiu brzucha. Owszem, kręcenie pobudza krążenie krwi w rejonie brzucha, co może przełożyć się na usprawnianie usuwania tłuszczu właśnie z tego miejsca. Jeśli jednak nie wejdziesz w deficyt kaloryczny, to i tak ilość tkanki tłuszczowej nie drgnie.
Szacuje się, że w ciągu pół godziny treningu z hula hop spalisz około 150-200 kcal. Tak więc już treningi o długości 20 minut będą już miały zauważalne przełożenie na dzienny bilans kaloryczny. Pomyśl, że w ciągu tygodnia uzbiera się z 700 kcal. W ciągu miesiąca w okolicy 3000 kcal – a to prawie pół kilograma tłuszczu. Pamiętaj, że szybkie kręcenie lekką obręczą wymaga więcej zaangażowania, a więc i spali więcej kalorii w krótkim czasie.
Na wizualny efekt schudnięcia przełoży się także lekkie wzmocnienie mięśni i ujędrnienie skóry na brzuchu. Brzuch będzie wyglądał korzystniej, nawet gdy ilość tkanki tłuszczowej nie zmieni się imponująco.
Jak kręcić hula hop w zależności od rodzaju – z obciążeniem, wypustkami oraz zwykłą lekką obręcz? Technika zawsze jest podobna i wymaga nauki w praktyce. Kręcenie jest łatwiejsze, niż może się wydawać na samym początku. Nie poddawaj się i próbuj aż do skutku!
Nie przesadzaj z długością treningu, zwłaszcza w przypadku kół obciążonych i z wypustkami masującymi. W zupełności wystarczy 15-20 minut kręcenia dziennie. Oczywiście, efekty będą uzależnione także od diety – ona jest najważniejsza w kształtowaniu brzucha.