e-figura.pl|Aktywność|Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. Nadaje się w zasadzie dla każdego, także dla osób otyłych i seniorów. Jeżeli nie masz pomysłu na dyscyplinę sportową dla siebie, złap właśnie za kijki do nordic walking. Efekty przerosną Twoje oczekiwania szybciej, niż się spodziewasz. Przeczytaj, czego się spodziewać!

Jak trenować, by odczuć rezultaty?

Benefity treningów wymienione poniżej z pewnością zabrzmią dla Ciebie kusząco. I bardzo dobrze! 

Już teraz możesz zacząć uprawiać nordic walking — efekty po miesiącu, dwóch i kolejnych będą niesamowite. Jest tylko jeden warunek: musisz ćwiczyć poprawnie. Elementami poprawności są:

  • – Dbałość o technikę chodzenia. Zanim zaczniesz, przejrzyj instruktaże nordic walkingu.
  • – Regularność — minimum 40 minut, 3-4 razy w tygodniu. Najlepiej trenować co dwa dni, gdy nie będziesz już czuł zakwasów po wcześniejszym marszu.
  • – Zaangażowanie. Chodź na poważnie, a nie odbębniaj treningów, byle było 😉

Jeżeli Twoim celem jest kompleksowa poprawa zdrowia (w tym zrzucenie zbędnych kilogramów), popracuj nad dietą i postaraj się rzucić używki. Wtedy będziesz miał komplet. Bez zdrowego odżywiania, paląc papierosy oraz pijąc alkohol, niestety nie wyciągniesz pełnego potencjału z żadnego sportu. Ruch będzie jednak bardzo dobrym początkiem szerszych zmian — wprowadzaj zmiany małymi kroczkami, ale konsekwentnie.

Przestrzegaj tych prostych reguł, a wkrótce zauważysz w swoim życiu i zdrowiu nawet 14 ogromnych zmian.

1 – koniec problemów z wagą

Jedna godzina nordic walking może spalić około 400 kcal. To sporo — tyle, co jogging lub spokojna jazda na rowerze. W dodatku, w chodzenie z kijkami łatwo się wkręcić, więc ta i niejedna godzina minie Ci jak z płatka.

Nie jest tajemnicą, że sport pomaga zrzucać zbędne kilogramy i kontrolować wagę przez całe życie. U Ciebie, metodą na to może być właśnie nordic walking. Przyjemny sposób na spalanie ogromnej ilości kalorii jest na wyciągnięcie dłoni… po kijek!

Do kompletu z ruchem, warto popracować nad odżywianiem. Gdy celem jest unormowanie wagi, najlepiej będzie zasięgnąć konsultacji dietetycznej. Wtedy będziesz miał pewność, że nowy styl życia da Ci efekty widoczne na wadze. 

Ile można zrzucić dzięki nordic walking? Efekty po miesiącu to nawet 4-5 kilogramów, w zależności od tego, jak będziesz jadł. Pamiętaj, że sam ruch nie gwarantuje znacznych sylwetkowych efektów. 

2 – mocne mięśnie w całym ciele

Poprawnie praktykowany nordic walking ma tę przewagę nad standardowym chodzeniem, że angażuje ponad 90% mięśni. Wzmocnisz nie tylko nogi i pośladki — co ma miejsce podczas zwykłych spacerów — ale również górną część ciała, z naciskiem na ramiona. Po długiej sesji marszu z kijkami będziesz miał zakwasy — i o to chodzi!

Z czasem zauważysz, że Twoje ciało stało się twardsze, a mięśnie wyraźniej zarysowane. Sylwetka nabierze jędrności i kształtu. A to wszystko dzięki spacerom!

By naprawdę zaangażować mięśnie w ruch, trzeba chodzić poprawnie. Przyłóż się więc do techniki ruchu. Doskonal ją od pierwszych wędrówek, a im bardziej będziesz uważał, tym szybciej zauważysz rezultaty.

nordic walking - zalety sylwetkowe

3 – kondycja po nordic walking — efekty na co dzień

Maszerowanie z kijkami to aktywność typu wytrzymałościowego, czyli długa, o umiarkowanej intensywności. Wytrzymałościowe treningi fenomenalnie kształtuje wydolność organizmu. Podczas chodzenia z kijkami, serce oraz płuca pracują wydajniej i też uczą się takiej pracy na przyszłość. Mięśnie stają się mocniejsze, więc mogą więcej. Jeżeli do tego dzięki treningom zrzucisz zbędne kilogramy, będziesz jak nowo narodzony.

Rezultaty? Trenując ciało dzięki wytrzymałościowym marszom, zauważysz, że Twoja kondycja błyskawicznie się poprawia. Przestaniesz dostawać zadyszki podczas codziennych aktywności. Praca w ogrodzie? Wejście po schodach na szóste piętro? Wielkie sprzątanie domu? Żaden problem — organizm będzie przyzwyczajony do długiego ruchu, więc po prostu przestanie się nim męczyć.

4 – nordic walking — zalety dla serca

Wiesz już, że nordic walking angażuje bardzo dużo mięśni. Te mięśnie trzeba zasilić krwią — podczas ruchu jeszcze bardziej niż zwykle. Krew przenosi bowiem tlen, a tlen jest wykorzystywany do wytwarzania energii. Dlatego, podczas treningów z kijkami, tętno nieco wzrasta. Serce pracuje mocniej i… bardzo to lubi!

Nordic walking korzystnie wpływa na cały układ krążenia. Trenowanie go aktywnością fizyczną pomaga wyregulować ciśnienie i zmniejszyć cholesterol. Służy profilaktyce chorób serca. Kardiolodzy polecają tę aktywność swoim pacjentom jako lekki i skuteczny sposób na wsparcie krążenia nawet po zawałach.

Uwaga: jeżeli masz problemy z sercem, przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem!

5 – zmniejszenie bólu kręgosłupa

Jeżeli borykasz się z bólem pleców wynikającym z siedzącego trybu życia, rozwiązaniem na to również będzie m.in. nordic walking. Efekty, jakie przynosi dla mięśni pleców, są zbawienne dla każdego, kto spędza dzień przed komputerem.

Spacerowanie z kijkami angażuje tułów, a więc i mięśnie pleców. Kiedy poruszasz ramionami, Twoje mięśnie w obrębie kręgosłupa się rozluźniają. Rozruszane plecy przestają boleć, a ty masz wrażenie, że ubyło Ci 20 lat. Wstań z krzesła, weź kijki i poczuj, jak po kilkudziesięciu minutach przyjemnego spaceru Twoja sprawność wzrasta.

6 – poprawa samopoczucia duchowego

Ruch to zdrowie także psychiczne. Kiedy będziesz maszerował z kijkami, Twoje ciało uwolni hormony szczęścia. Dotlenisz się i złapiesz nieco słońca. W ostatecznym rezultacie wrócisz z treningu uśmiechnięty od ucha do ucha.

Sport pomaga zapomnieć o tym, co złe. Spacerując, będziesz miał chwilę dla siebie i natury. Z każdym krokiem stres będzie… odchodził w niepamięć!

wesoła seniorka na nordic walking

7 – nauka kontroli ciała

By maszerować poprawnie, musisz rytmicznie angażować kończyny i dbać o napięcie mięśni. Tutaj nie ma leniwego powłóczenia nogami z dłońmi schowanymi w kieszeniach. Spacer z kijkami kształtuje czucie własnego ciała, kontrolę nad ruchem, uczy trzymać równowagę, a to wszystko przyda Ci się podczas innych aktywności.

Nordic walking nauczy Cię tak pracować całym ciałem, by ruch był zawsze optymalny. Zaczniesz chodzić w prostej, poprawnej pozycji i angażować ręce do marszu bez kijków — to bardzo pomocne, szczególnie gdy potrzebujesz iść szybko. Jeśli zaś postanowisz spróbować ćwiczeń na konkretne partie mięśniowe, będziesz dobrze wiedział, który mięsień jest gdzie, a to pomoże Ci ćwiczyć poprawnie.

Dzięki nordic walking lepiej poznasz swoje ciało i będziesz wiedział, jak z niego korzystać w każdych okolicznościach. Taka lekcja przyda się szczególnie osobom, które nigdy nie miały do czynienia ze sportem.

8 – nordic walking — zalety dla trawienia

Nordic walking pomaga przyspieszyć procesy trawienne. Marszowy ruch oddziałuje również na jelita — nawet podczas zwykłych spacerów możesz poczuć, że Twój brzuch nieco się porusza. Poruszają się więc też jelita, razem z całą ich zawartością. W rezultacie treningi są pomocą w walce z zaparciami.

9 – odciążenie nóg

Kijki są polecane dla osób, które z jakichkolwiek przyczyn zdrowotnych powinny minimalizować nacisk na stawy kolanowe. W takim marszu część obciążenia przejmują ramiona trzymające kijki. Dlatego to dobra aktywność dla otyłych, ze schorzeniami stawów oraz wracających do sprawności po kontuzjach nóg.

Uwaga: jeżeli cierpisz na schorzenia stawów, jesteś po kontuzji lub masz znaczną otyłość, uprzednio skonsultuj pomysł na aktywność ze swoim lekarzem prowadzącym.

11 – bonus do wytrwałości

Chyba każdy kiedyś postanowił, że zacznie więcej się ruszać… a po kilku dniach na dobre o tym zapomniał.

Łapiąc za kijki, będziesz czuł, że na poważnie uprawiasz sport. Nordic walking nie jest zwykłym spacerem, a aktywnością, którą odczujesz wyraźnie w całym ciele — tak  jak przystało na prawdziwy trening całego ciała. 

To motywuje. Łatwo bowiem odpuścić sobie spacer… ale odpuścić trening, zwłaszcza gdy zainwestowałeś poważną sumę w kijki? Gdy zaczniesz uprawiać nordic walking, efekty będą takie, że… wytrwasz w postanowieniu o aktywności fizycznej bez większych trudności! Poczujesz się jak sportowiec, a sportowiec nigdy nie odpuszcza!

zmotywowana kobieta na nordic walking

12 – nordic walking — efekty w postaci wytrzymałości psychicznej

Jak już wiesz, marsze z kijkami to treningi wytrzymałościowe. Powinny być długie, o umiarkowanej intensywności. 

By odczuć efekty, każdy trening powinien trwać przynajmniej 40 minut. 40 minut świadomej pracy całym ciałem, podczas których mocno się zmęczysz (zmęczysz w dobrym sensie!). Takie doświadczenie zahartuje Cię na wyczerpanie fizyczne. Zaczniesz lepiej je tolerować, co przełoży się na całą jakość życia. 

Jesteś padnięty po 30 minutach koszenia trawnika? Dzięki treningom nordic walking zignorujesz to i dokończysz, co zacząłeś. Zabawa z energicznymi pociechami wyciska z Ciebie siódme poty? Chętnie i tak pograsz z nimi w berka. Fizyczne zmęczenie przestanie robić na Tobie wrażenie, bo po prostu nie będzie dla Ciebie niczym wyjątkowym. Ba — zacznie Cię cieszyć!

13 – więcej tlenu, lepszy sen

Ruch na świeżym powietrzu przełoży się na dokładniejsze dotlenienie mózgu. Twoje centrum dowodzenia będzie dzięki temu wydajniej pracować. Zauważysz u siebie większą kreatywność, poprawę pamięci i lepszą jakość snu. 

Wybierz się z kijkami do parku lub za miasto — im dalej od cywilizacyjnych zanieczyszczeń, tym zdrowiej. Łyknij trochę świeżego powietrza, a odczujesz zmiany już najbliższej nocy po treningu. Zalety w postaci szybszego, głębszego zasypiania są w stanie odmienić życie (szczególnie u osób z zaburzeniami snu).

nordic walking - efekty w postaci dotelnienia organizmu

14 – rozruszanie bliskich

Kto najchętniej trenuje nordic walking? Zalety tego sportu doceniają szczególnie seniorzy i osoby niewysportowane. Dlatego, gdy już zaczniesz chodzić z kijkami, możesz śmiało wciągnąć w sport najbliższe osoby. Mama, babcia, brat, który skończył przygodę z aktywnością po wyścigu z wojska — maszerowanie jest odpowiednie dla każdego, niezależnie od kondycji.

Przekonanie bliskich do zdrowej dawki ruchu to niesamowita satysfakcja. Musisz tylko… dać im przykład! Wkrótce zostaniesz mentorem, prowadzącym całą rodzinę do zdrowszej codzienności. 

Nordic walking – efekty po miesiącu, czyli które?

Po pierwszym miesiącu zaobserwujesz ogólną poprawę kondycji, wytrzymałości na zmęczenie i samopoczucia psychicznego. Docenisz nową jakość snu oraz zmniejszenie napięciowych bóli kręgosłupa, spowodowanych brakiem ruchu. Dzięki wysiłkowi pozbędziesz się także uciążliwych zaparć. Tak – większość efektów nordic walkingu, o jakich tu przeczytałeś, przyjdą już w najbliższych tygodniach!

Rezultaty widoczne w lustrze, jak zrzucenie nadwagi i wyrzeźbienie mięśni wymagają przynajmniej 2-3 miesięcy. Po pierwszym miesiącu zauważysz już jakieś efekty, ale mogą one nie być tak spektakularne, jak byś sobie życzył. Nie zrażaj się! Z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej! Pamiętaj, że ten czas i tak upłynie — szybciej, niż byś tego chciał. Z każdym treningiem będziesz bliżej sukcesu.


To jak — przetestujesz na własnej skórze, jak pomocny w dbaniu o siebie jest nordic walking? Zalety przyjdą jeszcze tego samego dnia. Po treningu będziesz wesoły, zrelaksowany, a wieczorem łatwiej zaśniesz dzięki dotlenieniu mózgu.

W następnych tygodniach będziesz widział, jak Twoja wytrzymałość się poprawia, a sylwetka zmienia na lepsze. Do kompletu zadbaj o odżywianie, a będziesz nowym, zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem!

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close