Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji 15.03.2023

Przeczytasz w 8 minut 30 wyświetleń

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, szybkość, a w łyżwiarstwie figurowym niesamowite stroje, pobudzają wyobraźnię. Któż nie chciałby być jednym z nich? Na szczęście, nauka jazdy na łyżwach na amatorskim poziomie jest łatwa! Możesz zacząć niezależnie od wieku i sportowych umiejętności. Dowiedz się, jak jeździć na łyżwach z tego poradnika i ruszaj na lodowisko, by przetestować go w praktyce!

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach poza sezonem?

Jeżeli jazda na łyżwach przyszła Ci do głowy w środku wiosny lub do zimowych sportów zainspirowało Cię upalne lato, nic straconego! Są dwie opcje, by doskonalić umiejętności poza sezonem zimowym.

  • lodowiska ze sztuczną nawierzchnią. Znajdują się we wszystkich większych miastach, zwłaszcza tych, które mają lokalne kluby hokejowe. Otwórz wyszukiwarkę i sprawdź, jakie całoroczne lodowisko jest najbliżej Ciebie.
  • – jazda na rolkach. Oczywiście, to nie łyżwy, ale jeśli nie masz możliwości wypadu na sztuczne lodowisko, bardzo dobrze zastąpią je poza sezonem zimowym. Wystarczy duży plac wyłożony gładką nawierzchnią, by poczuć się jak łyżwiarz. 

Gdy zdecydujesz się na zakup rolek jako tymczasowego zamiennika łyżew, postaw na łyżworolki. Możesz założyć na nie płozę zamiast kół, więc posłużą Ci przez cały rok.

W artykule dowiesz się, jak jeździć na stuprocentowych łyżwach, na sztucznym lub prawdziwym lodowisku. Jeżeli tymczasowo, z racji warunków pogodowych, interesuje Cię też jazda na rolkach, instrukcję jazdy możesz poznać tutaj: Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Zanim pójdziesz na lodowisko — odzież i organizacja

Zachęcamy do wyposażenia się w ochraniacze i kask. Oczywiście, jest to pewien wydatek, który niekoniecznie chce ponosić ktoś zupełnie początkujący… Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt ochronny zwiększy Twoje bezpieczeństwo — a ono zawsze jest najważniejsze — oraz zminimalizuje bolesność spotkania z lodem. 

Jeśli chcesz świetnie wyglądać na lodowisku, będziesz jeździł ostrożnie i potrenujesz bezpieczne upadanie (o tym w dalszej części), możesz na własną odpowiedzialność zrezygnować z akcesoriów bezpieczeństwa. 

Zanim wybierzesz się na lodowisko, sprawdź, jak jego regulamin podchodzi do ochraniaczy i kasku. Wiele obiektów narzuca granice wiekowe.

W stroju początkującego łyżwiarza kluczowa jest wygoda. Odzież powinna być luźna. Na lodowisku będziesz wykonywał zamaszyste ruchy, więc żadna część ubrania nie może Cię krępować. Pod spód załóż bieliznę z płaskimi szwami lub całkiem bezszwową — dzięki temu unikniesz otarć, które mogłyby się zdarzyć podczas długiego bycia w ruchu. Spodnie, koszulkę i bluzę dopasuj do temperatury. Jeżeli wybierasz się na lodowisko otwarte, decyduje oczywiście temperatura na dworze. Na lodowisku krytym temperatura jest wyższa — sprawdź to na stronie swojego obiektu lub zatelefonuj na recepcję. 

Pamiętaj o rękawiczkach. Jeśli rezygnujesz z ochraniaczy na dłonie, wybierz rękawiczki grube, z poduszkowatym wypełnieniem. Wiele razy pomogą Ci zamortyzować upadek. Weź grubą czapkę — nie tylko ogrzeje Twoją głowę, ale również utrzyma włosy w ryzach. Zaopatrz się także w chustę-komin osłaniające szyję i twarz przed zimnym podmuchem pędu.

W miarę możliwości zorientuj się, w jakich godzinach na lodowisku jest najmniej osób. Pusta tafla to wymarzone środowisko do nauki. 

Mocno zawiąż łyżwy, by zminimalizować ruchomość kostki. Dokładna stabilizacja stopy zapobiegnie potencjalnym skręceniom przy upadku.

Wiązanie butów łyżew przed wejściem na lodowisko
Mocne wiązanie to podstawa bezpieczeństwa. Twoja kostka powinna leżeć w bucie nieruchomo.

Nauka stania

Najwięcej trudności początkującym sprawia nauka stania. W dużej mierze odpowiada za to strach, a nie faktyczna trudność. Cały ciężar ciała leży na cieniutkich płozach położonych na środku stopy, ale dla naturalnej biomechaniki to żaden problem. 

Rozejrzyj się za stabilnym obiektem leżącym w zasięgu dłoni (np. szafki w szatni, barierka, ramię znajomego łyżwiarza). Zawiąż łyżwy, załóż na płozy ochraniacze i po prostu stań, tak jak zrobiłbyś to w normalnych butach. Zobaczysz, że twoje kostki wcale nie wykręcą się pod kątem 90 stopni.

Gdy poczujesz się pewnie, zacznij spacerować po obiekcie. Zrób kilka rundek po korytarzu prowadzącym na taflę, a przekonasz się, że spacerowanie w łyżwach nie tak wiele się różni od chodzenia w zwykłym obuwiu. Po prostu stawaj na pięcie i przetaczaj stopę w przód (na razie nie kombinuj ze staniem na palcach w łyżwach). 

Pierwsza jazda na łyżwach

Zdejmuj ochraniacze z płoz i wchodź na taflę, trzymając się bandy

Technika kroku w jeździe na łyżwach jest bardzo prosta. Polega na naprzemiennym przesuwaniu ugiętych nóg lekko w bok. Nie popełniaj częstego błędu początkujących — przesuwaniu nóg po linii prostej — ponieważ szybko się przewrócisz. Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na nartach, jazda na łyżwach jest technicznie bardzo podobna. 

Koniecznie ugnij nogi w kolanach, bo dzięki temu będziesz miał pełną kontrolę nad ruchem. Na łyżwach nie jeździ się na prostych nogach. Pochyl tułów lekko w przód, trzymaj plecy prosto i patrz przed siebie.

Chcesz jechać szybko? W takim wypadku podczas jazdy powinieneś mocno pracować ramionami — kiedy odpychasz się prawą nogą, bierzesz zamach lewą ręką i tak na przemian. To pomoże Ci rozkręcić wysokie tempo. Da się spokojnie jeździć, wyłącznie pracując nogami — co wielokrotnie zobaczysz — ale jeśli koncentrujesz się na szybkiej jeździe, bez pracy rąk się nie obejdzie.

Prosty kręgosłup, pochylenie tułowia, ugięte nogi, odpychanie się w bok — to jest najważniejsze. Chcesz przyspieszyć? Zaangażuj ręce. Już po kilkunastu minutach na lodzie nabędziesz poprawnych odruchów. Objedź lodowisko dookoła, mając w zasięgu ręki bandę, którą w razie potrzeby złapiesz.

Przed wyjściem na lodowisko dobrze jest obejrzeć filmy z łyżwiarzami. Będziesz ich naśladował.

Zbliżenie na pracę nóg hokeisty podczas jazdy na łyżwach
Spójrz na hokeistów — jeżdżą z szeroko rozstawionymi nogami i biorą szerokie zamachy w bok.

Skręcanie podczas jazdy na łyżwach

Objedź lodowisko dookoła, no właśnie… Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez skręcania?! Skręcanie jest na szczęście równie przystępną czynnością, co jazda po prostej linii.

By skręcić, w trakcie jazdy ustaw łyżwy równolegle do siebie. Potem wystarczy, że pochylisz się do wewnątrz, w tę stronę, w którą chcesz skręcić i odsuniesz przeciwległą nogę nieco w bok. Przeniesiesz w ten sposób ciężar ciała na jedną nogę, a za nią pójdzie reszta ciała.

Hamowanie na łyżwach

Na początku najłatwiej Ci będzie zahamować, dojeżdżając do bandy lodowiska. Dopóki nie opanujesz jazdy i skręcania, ten sposób będzie wystarczający (choć mało dystyngowany ;)). 

  • – Dla startujących łyżwiarzy najprostsze jest hamowanie tzw. pługiem. Hamowanie pługiem polega na tym, że przenosisz jedną łyżwę w przód, do kąta około 45 stopni. Dociskasz płozę do tafli. Zatrzymanie następuje błyskawicznie.
  • – Inna prosta opcja — skierowanie czubków jadących łyżew do siebie. W ten sposób powoli wytracisz prędkość. Na takie hamowanie potrzebujesz sporo miejsca. Plusem jest jednak to, że nie będziesz musiał nic kombinować z ułożeniem łyżew — hamujesz bez odrywania płoz od lodu. Ten sposób może być dobry dla początkujących, którzy moją się stracić kontaktu łyżwy z podłożem.
  • – Jako trzecią metodę opanuj hamowanie tzw. metodą T. Przenosisz jedną łyżwę do tyłu i stawiasz ja prostopadle do płozy jadącej na wprost. Takie hamowanie bardzo dobrze wygląda, ale jest nieco trudniejsze, więc ucz się go po dwóch wyżej wymienionych.
  • – Ci bardziej doświadczeni łyżwiarze hamują poprzez mocny zwrot do tyłu. Z pewnością zobaczysz tę technikę na swoim lodowisku. Kiedy opanujesz jeżdżenie i nie będziesz się bał przewrócić, hamowanie obrotem zacznie Ci przychodzić naturalnie. 

Pozostając w pobliżu bandy, przetestuj każdą metodę. Szybko zorientujesz się, która najbardziej Ci odpowiada. Każdy łyżwiarz ma swoją ulubioną!

hamowanie t na łyżwach - zbliżenie
Metoda T – z odsuwaniem nogi do tyłu.

Potrenuj upadki

W tym, jak nauczyć się jeździć na łyżwach, niezwykle ważne jest bezpieczne upadanie. Jak się łyżwiarz nie przewróci, to się nie nauczy (jeszcze raz przypominamy, że warto mieć ochraniacze, przynajmniej na pierwsze razy!). Najlepiej poćwiczyć upadanie na miękkim podłożu, żeby w kontrolowanych warunkach nabyć dobre odruchy.

Potencjalnie najgroźniejsze są upadki do tyłu, na głowę. Kiedy czujesz, że lecisz na plecy, mocno zegnij kolana i pochyl tułów do przodu. Jest szansa, że jeszcze uda Ci się złapać równowagę, ale jeśli tak się nie stanie, dzięki wyrwaniu ciała w przód wylądujesz na pośladkach, nie na plecach. Równocześnie wyrzuć ramiona w bok, by to one spotkały się z lodem w pierwszej kolejności i zamortyzowały upadek. 

Upadanie do przodu jest mniej groźne. W momencie niekontrolowanego przechylenia się do przodu natychmiast wyrzuć przed siebie ręce. Przyjmij na nie upadek. Nie odchylaj się do tyłu w razie utraty równowagi, bo gdy straciłeś kontrolę nad ciałem tak, że sprawa jest przesądzona, tylko niekorzystnie odwróciłbyś kierunek lotu.

Mężczyzna po upadku na łyżwach na lodowisku
Upadki zdarzają się nawet doświadczonym łyżwiarzom. Przyjmuj siłę uderzenia na ręce.

Jak wstać po upadku?

Padłeś? Powstań! Najłatwiej jest to zrobić, przenosząc ciało do pozycji klęczącej. Kiedy klęczysz, podeprzyj się rękami o taflę. Najpierw postaw na lodzie jedną nogę, potem dostaw drugą. Kiedy obie płozy pewnie oprą się na tafli, powoli prostuj nogi, równocześnie balansując rękami. 

Jak jeździć na łyżwach coraz szybciej?

Przede wszystkim jak najwięcej. To ten rodzaj sportu, w którym mistrza czyni wyłącznie praktyka. Na samym początku trzymaj się spokojnej jazdy, w tempie, które możesz szybko wytracić. Kiedy jednak poczujesz się pewnie w butach z płozami, sam zaczniesz mocniej i szybciej odpychać się nogami oraz pracować rękami, by zwiększyć tempo. 

Mocne, częste ruchy pozwolą Ci niebotycznie zwiększyć tempo. Zanim jednak przystąpisz do szusowania jak błyskawica… doskonale opanuj wszystkie metody hamowania!


To, jak jeździć na łyżwach, naprawdę nie jest trudne. Podstawa to pewność siebie. Pamiętaj, że Twoje ciało naturalnie potrafi utrzymywać równowagę na płozach. 

Zachowaj poprawną postawę — wyprostuj kręgosłup, pochyl się w miednicy, ugnij kolana. Podczas jazdy na łyżwach odpychaj się w bok. Gdy poczujesz, że upadek jest nieuchronny, wyrwij ciało do przodu i staraj się zamortyzować go rękami. Kiedy zapragniesz jechać szybciej, zaangażuj do pracy ręce — machaj nimi naprzemiennie (prawa noga odpycha, lewa ręka bierze zamach). Jeśli obawiasz się pierwszego razu na lodowisku, spraw sobie kask i ochraniacze.

Mogą Ci się spodobać

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut 16 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 27 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 33 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 63 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 31 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 48 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 53 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 41 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 76 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 143 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 71 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 102 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 174 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 140 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jak nauczyć się pływać? Poradnik dla dorosłych

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 234 wyświetleń

Najłatwiej nauczyć się pływać w dzieciństwie, ale nie każdy z […]

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 153 wyświetleń

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 139 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 207 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 267 wyświetleń

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 292 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 564 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 371 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 342 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 278 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 276 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 463 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close