Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data aktualizacji 15.03.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, szybkość, a w łyżwiarstwie figurowym niesamowite stroje, pobudzają wyobraźnię. Któż nie chciałby być jednym z nich? Na szczęście, nauka jazdy na łyżwach na amatorskim poziomie jest łatwa! Możesz zacząć niezależnie od wieku i sportowych umiejętności. Dowiedz się, jak jeździć na łyżwach z tego poradnika i ruszaj na lodowisko, by przetestować go w praktyce!

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach poza sezonem?

Jeżeli jazda na łyżwach przyszła Ci do głowy w środku wiosny lub do zimowych sportów zainspirowało Cię upalne lato, nic straconego! Są dwie opcje, by doskonalić umiejętności poza sezonem zimowym.

  • lodowiska ze sztuczną nawierzchnią. Znajdują się we wszystkich większych miastach, zwłaszcza tych, które mają lokalne kluby hokejowe. Otwórz wyszukiwarkę i sprawdź, jakie całoroczne lodowisko jest najbliżej Ciebie.
  • – jazda na rolkach. Oczywiście, to nie łyżwy, ale jeśli nie masz możliwości wypadu na sztuczne lodowisko, bardzo dobrze zastąpią je poza sezonem zimowym. Wystarczy duży plac wyłożony gładką nawierzchnią, by poczuć się jak łyżwiarz. 

Gdy zdecydujesz się na zakup rolek jako tymczasowego zamiennika łyżew, postaw na łyżworolki. Możesz założyć na nie płozę zamiast kół, więc posłużą Ci przez cały rok.

W artykule dowiesz się, jak jeździć na stuprocentowych łyżwach, na sztucznym lub prawdziwym lodowisku. Jeżeli tymczasowo, z racji warunków pogodowych, interesuje Cię też jazda na rolkach, instrukcję jazdy możesz poznać tutaj: Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Zanim pójdziesz na lodowisko — odzież i organizacja

Zachęcamy do wyposażenia się w ochraniacze i kask. Oczywiście, jest to pewien wydatek, który niekoniecznie chce ponosić ktoś zupełnie początkujący… Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt ochronny zwiększy Twoje bezpieczeństwo — a ono zawsze jest najważniejsze — oraz zminimalizuje bolesność spotkania z lodem. 

Jeśli chcesz świetnie wyglądać na lodowisku, będziesz jeździł ostrożnie i potrenujesz bezpieczne upadanie (o tym w dalszej części), możesz na własną odpowiedzialność zrezygnować z akcesoriów bezpieczeństwa. 

Zanim wybierzesz się na lodowisko, sprawdź, jak jego regulamin podchodzi do ochraniaczy i kasku. Wiele obiektów narzuca granice wiekowe.

W stroju początkującego łyżwiarza kluczowa jest wygoda. Odzież powinna być luźna. Na lodowisku będziesz wykonywał zamaszyste ruchy, więc żadna część ubrania nie może Cię krępować. Pod spód załóż bieliznę z płaskimi szwami lub całkiem bezszwową — dzięki temu unikniesz otarć, które mogłyby się zdarzyć podczas długiego bycia w ruchu. Spodnie, koszulkę i bluzę dopasuj do temperatury. Jeżeli wybierasz się na lodowisko otwarte, decyduje oczywiście temperatura na dworze. Na lodowisku krytym temperatura jest wyższa — sprawdź to na stronie swojego obiektu lub zatelefonuj na recepcję. 

Pamiętaj o rękawiczkach. Jeśli rezygnujesz z ochraniaczy na dłonie, wybierz rękawiczki grube, z poduszkowatym wypełnieniem. Wiele razy pomogą Ci zamortyzować upadek. Weź grubą czapkę — nie tylko ogrzeje Twoją głowę, ale również utrzyma włosy w ryzach. Zaopatrz się także w chustę-komin osłaniające szyję i twarz przed zimnym podmuchem pędu.

W miarę możliwości zorientuj się, w jakich godzinach na lodowisku jest najmniej osób. Pusta tafla to wymarzone środowisko do nauki. 

Mocno zawiąż łyżwy, by zminimalizować ruchomość kostki. Dokładna stabilizacja stopy zapobiegnie potencjalnym skręceniom przy upadku.

Wiązanie butów łyżew przed wejściem na lodowisko
Mocne wiązanie to podstawa bezpieczeństwa. Twoja kostka powinna leżeć w bucie nieruchomo.

Nauka stania

Najwięcej trudności początkującym sprawia nauka stania. W dużej mierze odpowiada za to strach, a nie faktyczna trudność. Cały ciężar ciała leży na cieniutkich płozach położonych na środku stopy, ale dla naturalnej biomechaniki to żaden problem. 

Rozejrzyj się za stabilnym obiektem leżącym w zasięgu dłoni (np. szafki w szatni, barierka, ramię znajomego łyżwiarza). Zawiąż łyżwy, załóż na płozy ochraniacze i po prostu stań, tak jak zrobiłbyś to w normalnych butach. Zobaczysz, że twoje kostki wcale nie wykręcą się pod kątem 90 stopni.

Gdy poczujesz się pewnie, zacznij spacerować po obiekcie. Zrób kilka rundek po korytarzu prowadzącym na taflę, a przekonasz się, że spacerowanie w łyżwach nie tak wiele się różni od chodzenia w zwykłym obuwiu. Po prostu stawaj na pięcie i przetaczaj stopę w przód (na razie nie kombinuj ze staniem na palcach w łyżwach). 

Pierwsza jazda na łyżwach

Zdejmuj ochraniacze z płoz i wchodź na taflę, trzymając się bandy

Technika kroku w jeździe na łyżwach jest bardzo prosta. Polega na naprzemiennym przesuwaniu ugiętych nóg lekko w bok. Nie popełniaj częstego błędu początkujących — przesuwaniu nóg po linii prostej — ponieważ szybko się przewrócisz. Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na nartach, jazda na łyżwach jest technicznie bardzo podobna. 

Koniecznie ugnij nogi w kolanach, bo dzięki temu będziesz miał pełną kontrolę nad ruchem. Na łyżwach nie jeździ się na prostych nogach. Pochyl tułów lekko w przód, trzymaj plecy prosto i patrz przed siebie.

Chcesz jechać szybko? W takim wypadku podczas jazdy powinieneś mocno pracować ramionami — kiedy odpychasz się prawą nogą, bierzesz zamach lewą ręką i tak na przemian. To pomoże Ci rozkręcić wysokie tempo. Da się spokojnie jeździć, wyłącznie pracując nogami — co wielokrotnie zobaczysz — ale jeśli koncentrujesz się na szybkiej jeździe, bez pracy rąk się nie obejdzie.

Prosty kręgosłup, pochylenie tułowia, ugięte nogi, odpychanie się w bok — to jest najważniejsze. Chcesz przyspieszyć? Zaangażuj ręce. Już po kilkunastu minutach na lodzie nabędziesz poprawnych odruchów. Objedź lodowisko dookoła, mając w zasięgu ręki bandę, którą w razie potrzeby złapiesz.

Przed wyjściem na lodowisko dobrze jest obejrzeć filmy z łyżwiarzami. Będziesz ich naśladował.

Zbliżenie na pracę nóg hokeisty podczas jazdy na łyżwach
Spójrz na hokeistów — jeżdżą z szeroko rozstawionymi nogami i biorą szerokie zamachy w bok.

Skręcanie podczas jazdy na łyżwach

Objedź lodowisko dookoła, no właśnie… Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez skręcania?! Skręcanie jest na szczęście równie przystępną czynnością, co jazda po prostej linii.

By skręcić, w trakcie jazdy ustaw łyżwy równolegle do siebie. Potem wystarczy, że pochylisz się do wewnątrz, w tę stronę, w którą chcesz skręcić i odsuniesz przeciwległą nogę nieco w bok. Przeniesiesz w ten sposób ciężar ciała na jedną nogę, a za nią pójdzie reszta ciała.

Hamowanie na łyżwach

Na początku najłatwiej Ci będzie zahamować, dojeżdżając do bandy lodowiska. Dopóki nie opanujesz jazdy i skręcania, ten sposób będzie wystarczający (choć mało dystyngowany ;)). 

  • – Dla startujących łyżwiarzy najprostsze jest hamowanie tzw. pługiem. Hamowanie pługiem polega na tym, że przenosisz jedną łyżwę w przód, do kąta około 45 stopni. Dociskasz płozę do tafli. Zatrzymanie następuje błyskawicznie.
  • – Inna prosta opcja — skierowanie czubków jadących łyżew do siebie. W ten sposób powoli wytracisz prędkość. Na takie hamowanie potrzebujesz sporo miejsca. Plusem jest jednak to, że nie będziesz musiał nic kombinować z ułożeniem łyżew — hamujesz bez odrywania płoz od lodu. Ten sposób może być dobry dla początkujących, którzy moją się stracić kontaktu łyżwy z podłożem.
  • – Jako trzecią metodę opanuj hamowanie tzw. metodą T. Przenosisz jedną łyżwę do tyłu i stawiasz ja prostopadle do płozy jadącej na wprost. Takie hamowanie bardzo dobrze wygląda, ale jest nieco trudniejsze, więc ucz się go po dwóch wyżej wymienionych.
  • – Ci bardziej doświadczeni łyżwiarze hamują poprzez mocny zwrot do tyłu. Z pewnością zobaczysz tę technikę na swoim lodowisku. Kiedy opanujesz jeżdżenie i nie będziesz się bał przewrócić, hamowanie obrotem zacznie Ci przychodzić naturalnie. 

Pozostając w pobliżu bandy, przetestuj każdą metodę. Szybko zorientujesz się, która najbardziej Ci odpowiada. Każdy łyżwiarz ma swoją ulubioną!

hamowanie t na łyżwach - zbliżenie
Metoda T – z odsuwaniem nogi do tyłu.

Potrenuj upadki

W tym, jak nauczyć się jeździć na łyżwach, niezwykle ważne jest bezpieczne upadanie. Jak się łyżwiarz nie przewróci, to się nie nauczy (jeszcze raz przypominamy, że warto mieć ochraniacze, przynajmniej na pierwsze razy!). Najlepiej poćwiczyć upadanie na miękkim podłożu, żeby w kontrolowanych warunkach nabyć dobre odruchy.

Potencjalnie najgroźniejsze są upadki do tyłu, na głowę. Kiedy czujesz, że lecisz na plecy, mocno zegnij kolana i pochyl tułów do przodu. Jest szansa, że jeszcze uda Ci się złapać równowagę, ale jeśli tak się nie stanie, dzięki wyrwaniu ciała w przód wylądujesz na pośladkach, nie na plecach. Równocześnie wyrzuć ramiona w bok, by to one spotkały się z lodem w pierwszej kolejności i zamortyzowały upadek. 

Upadanie do przodu jest mniej groźne. W momencie niekontrolowanego przechylenia się do przodu natychmiast wyrzuć przed siebie ręce. Przyjmij na nie upadek. Nie odchylaj się do tyłu w razie utraty równowagi, bo gdy straciłeś kontrolę nad ciałem tak, że sprawa jest przesądzona, tylko niekorzystnie odwróciłbyś kierunek lotu.

Mężczyzna po upadku na łyżwach na lodowisku
Upadki zdarzają się nawet doświadczonym łyżwiarzom. Przyjmuj siłę uderzenia na ręce.

Jak wstać po upadku?

Padłeś? Powstań! Najłatwiej jest to zrobić, przenosząc ciało do pozycji klęczącej. Kiedy klęczysz, podeprzyj się rękami o taflę. Najpierw postaw na lodzie jedną nogę, potem dostaw drugą. Kiedy obie płozy pewnie oprą się na tafli, powoli prostuj nogi, równocześnie balansując rękami. 

Jak jeździć na łyżwach coraz szybciej?

Przede wszystkim jak najwięcej. To ten rodzaj sportu, w którym mistrza czyni wyłącznie praktyka. Na samym początku trzymaj się spokojnej jazdy, w tempie, które możesz szybko wytracić. Kiedy jednak poczujesz się pewnie w butach z płozami, sam zaczniesz mocniej i szybciej odpychać się nogami oraz pracować rękami, by zwiększyć tempo. 

Mocne, częste ruchy pozwolą Ci niebotycznie zwiększyć tempo. Zanim jednak przystąpisz do szusowania jak błyskawica… doskonale opanuj wszystkie metody hamowania!


To, jak jeździć na łyżwach, naprawdę nie jest trudne. Podstawa to pewność siebie. Pamiętaj, że Twoje ciało naturalnie potrafi utrzymywać równowagę na płozach. 

Zachowaj poprawną postawę — wyprostuj kręgosłup, pochyl się w miednicy, ugnij kolana. Podczas jazdy na łyżwach odpychaj się w bok. Gdy poczujesz, że upadek jest nieuchronny, wyrwij ciało do przodu i staraj się zamortyzować go rękami. Kiedy zapragniesz jechać szybciej, zaangażuj do pracy ręce — machaj nimi naprzemiennie (prawa noga odpycha, lewa ręka bierze zamach). Jeśli obawiasz się pierwszego razu na lodowisku, spraw sobie kask i ochraniacze.

Mogą Ci się spodobać

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data aktualizacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close