Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data publikacji 14.02.2023

Przeczytasz w 9 minut 152 wyświetleń

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo nauczyć się go w każdym wieku, niewielkim nakładem sił. Zanim jednak wskoczysz w rolki, poznaj odrobinę teorii, by nauka nie zakończyła się siniakami. Przeczytaj jak jeździć na rolkach, skręcać, hamować i czego NIE robić!

Dobór sprzętu dla początkującego

Jeśli masz już pierwsze rolki, możesz przejść do kolejnego punktu.

Pierwszy etap nauki jazdy rozpoczyna się w sklepie sportowym. Wybierz rolki rekreacyjne, zwane też rolkami fitness – to one są przeznaczone do nauki jazdy i amatorskich treningów. Postaw na modele z 4 kołami (są bardziej stabilne niż trójkołowe) i hamulcem. 

Udaj się do sklepu dopiero po południu, bo wtedy stopa jest nieco większa niż rano. Rolki mierzone początkiem dnia mogłyby okazać się za ciasne na wieczornych treningach.

Podstawa to bardzo dokładne przymierzenie rolek. 

  • – nawet jeśli wydaje Ci się, że trafiłeś, dla pewności przymierz ten sam model w większym i mniejszym rozmiarze
  • – pokombinuj ze sznurowaniem, żeby ściśle dopasować cholewkę do stopy, 
  • – koniecznie przymierz obie rolki
  • – zrób kilka kroków w rolkach na sklepowej podłodze
  • – korzystaj z pomocy obsługi 

Wybrzydzaj. Dobieranie pierwszych rolek może być uciążliwe, ale nie machaj ręką z myślą dobra, biorę te, jakoś to będzie. Nie będzie, bo sztywny but rolki nie wyrobi się w miarę używania, tak jak ma to miejsce przy zwykłym obuwiu. 

Na razie nie myśl o specjalistycznym sprzęcie do jazdy szybkościowej lub robienia trików. Na to przyjdzie czas dopiero, gdy perfekcyjnie opanujesz podstawy rolkarstwa. Inwestycja w wypasione rolki do specyficznych treningów to na tym etapie zwykłe marnowanie pieniędzy. Nawet nie zdołasz ich opanować, a co dopiero wykorzystać pełnego potencjału. 

Do kompletu potrzebujesz kasku i ochraniaczy. Obsługa pomoże Ci dobrać odpowiednie rozmiary. Tutaj też nie broń się przed dłuższym dokładnym mierzeniem!

Dobra trasa do nauki jazdy na rolkach

Czas znaleźć miejsce, w którym bezpiecznie nauczysz się jak jeździć na rolkach. Wybierz teren z gładką powierzchnią, najlepiej asfaltową lub uklepaną glebą. Wystrzegaj się kostki brukowej (będzie trzęsło na fugach), żwiru i dziur. 

Od 2021 roku rolkarze mogą korzystać ze ścieżek rowerowych. Do Twojej dyspozycji są także boiska, parki, skateparki, dziedziniec przed blokiem i oczywiście chodnik. Nie możesz jeździć po szosie. Omijaj również parkingi – gładka nawierzchnia kusi, ale zwykle to tereny prywatne, z których szybko mogą Cię wyrzucić. Poza tym, nauka jazdy w towarzystwie samochodów to nic bezpiecznego.

W pobliżu powinno być coś, co będziesz mógł złapać stawiając pierwsze kroki, np. barierka. Ewentualnie, weź ze sobą kogoś bliskiego, kto przytrzyma Cię podczas nauki. Poczujesz się znacznie pewniej, a im pewniej się czujesz, tym szybciej opanujesz jazdę.

jak nauczyć się jeździć na rolkach po chodniku
Widzisz nierówności na tym chodniku? W rolkach mocno je odczujesz. To NIE jest dobre podłoże do nauki.

Pierwsze kroczki na rolkach

Zakładaj rolki! Mocno je zasznuruj, by but ustabilizował nogę. Zapnij ochraniacze i kask. Potem złap za poręcz (lub ramię znajomego) i stań w miejscu. Stanie na niestabilnym podłożu – linii kół – to niecodzienne doświadczenie, do którego na początku trzeba się odrobinę przyzwyczaić.

Kiedy zaczniesz bez problemu utrzymywać równowagę, czas ruszać!

Jak jeździć na rolkach gdy już opanujesz stanie?

Gdy poczujesz się pewnie, przesuń stopy tak, by tworzyły kształt litery V – pięty blisko siebie, czubki palców skierowane na zewnątrz.  Taka pozycja jest najlepsza do robienia pierwszych drobnych kroczków, bo nie można się z niej niekontrolowanie rozpędzić.

Lekko ugnij kolana i pochyl się do przodu. Zachowanie poprawnej pozycji jest bardzo ważne. Uginając kolana, możesz poprawnie się odpychać, a obniżenie środka ciężkości zwiększa kontrolę nad ruchem. Trzeba się pochylić, by rolki zawsze były odrobinę za tułowiem i nie wyjeżdżały przed Ciebie, bo to prosta droga do upadku.

Stopy ułożone, kolana ugięte, tułów pochylony? Spróbuj przejść kilkadziesiąt metrów stawiając nogi blisko, bez rozpędzania się.  

Gdy opanujesz utrzymywanie równowagi podczas chodu, możesz zacząć się rozpędzać. Ustaw nogi szerzej niż biodra, ugnij kolana i tułów tak jak poprzednio. Ostrożnie odepchnij się na bok jedną nogą, potem drugą. Przy każdym kroku zbliżaj kolana do siebie. Włóż w odpychanie minimum siły, żeby sprzęt nie rozpędził się zbyt gwałtownie. 

Nogi podczas jazdy na rolkach
Noga w bok i odepchnij.

Dalej będzie już z górki. Gdy zaczniesz czuć się pewnie przy ostrożnym odpychaniu z nogi na nogę, szybko opanujesz to, jak się jeździ na rolkach. Nabierzesz płynności kroku i instynktownie zwiększysz prędkość. 

Oczywiście, przed pierwszym treningiem warto obejrzeć na Youtube filmiki z poprawną techniką jazdy. Zobaczysz, jak mocno powinien być pochylony tułów oraz jak wygląda odpychanie się. Dopiero trening czyni mistrza, ale przyszłemu mistrzowi nie zaszkodzi przyjrzenie się wzorcowemu rolkarzowi!

Jak skręcać i omijać przeszkody na rolkach?

Dojeżdżasz do pierwszego zakrętu, lub przed twoim nosem nieoczekiwanie pojawia się kosz na śmieci – co robić? 

Skręcanie i omijanie przeszkód na rolkach polega na przenoszeniu ciężaru ciała na tę stronę, w którą potrzebujesz się odchylić. To naprawdę proste gdy opanujesz podstawy odpychania się – załapiesz intuicyjnie. Na początku, żeby mieć większą kontrolę nad ruchem, przy ostatecznym omijaniu przeszkody trzymaj przed sobą rolkę z hamulcem.

No właśnie – jak zahamować, gdy będziesz miał dosyć jazdy?

Jak bezpiecznie hamować?

Początkujący kolarz musi jak najszybciej zacząć doskonalić hamowanie. Pierwszy raz zahamuj wjeżdżając na trawnik, a później przystąp do nauki używania hamulca zamocowanego z tyłu jednej rolki. Na wszelki wypadek wciąż trzymaj się blisko trawy.

Podczas jazdy wysuń nogę z hamulcem przed siebie i przenieś część ciężaru ciała na piętę. Hamulec zacznie wtedy szorować po podłożu, stopniowo wytrącając Twoją prędkość. 

Warto dodatkowo opanować inną podstawową metodę hamowania – tzw. metodę V. Ustaw stopy równolegle i zbliżaj pięty maksymalnie do siebie. Czubki palców kieruj na zewnątrz. 

Kolejna metoda – T-stop – jest nieco trudniejsza. Trzeba podczas jazdy podnieść jedną nogę i przesunąć ją za rolkę na której stoisz, ustawiając je prostopadle. Ciężar Twojego ciała oprze się wtedy na przedniej rolce, a ta położona z tyłu będzie robiła za wielki hamulec.

hamowanie na rolkach - metoda t
Wycofaj nogę w ten sposób i maksymalnie zbliż kółka do pięty jadącej rolki.

Używanie hamulca przy rolce, metoda V i metoda T-stop – tyle wystarczy Ci na początku. Z czasem nauczysz się hamowania dodatkowymi metodami. Przede wszystkim ćwicz, a wjeżdżanie na trawę traktuj jako ostateczność. Nie tylko dlatego, że w mieście  musisz sobie radzić z samym asfaltem – także temu, że częste spotkania z wilgotnym trawnikiem szkodzą łożyskom.

Przewracanie się na rolkach

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz – to powiedzenie początkujący rolkarz może potraktować dosłownie. Każdy się kiedyś przewrócił, nawet zawodowcom się to zdarza. Dlatego przypominamy o konieczności założenia ochraniaczy i kasku, by Twoja kariera rolkarska nie zakończyła się jeszcze przed rozpoczęciem.

Kiedy już wiesz, że upadek jest nieuchronny, maksymalnie pochyl się do przodu i wysuń przed siebie dłonie. Spróbuj wylądować na rękach (które powinny być osłonięte ochraniaczami!), a może nawet unikniesz kontaktu kolan z ziemią.

Inna metoda to kucanie, gdy nadchodzi spotkanie z podłożem. Podczas przykucu musisz wciąż pochylać tułów do przodu. Wyciągnij ręce przed siebie.

Podczas jazdy cały czas musisz być pochylony. Nie prostuj sylwetki, bo rolki wyjadą za daleko przed Ciebie. Wtedy przewrócisz się do tyłu – a z tyłu jest głowa, kręgosłup i sporo kości, których istnienie uświadomisz sobie dopiero po wylądowaniu. Jeśli już zaczniesz lecieć do tyłu, ratuj się wycofując ręce – zamortyzują część impetu.

Jak jeździć na rolkach po mieście?

Kiedy opanujesz stawianie kroków, odpychanie się, hamowanie i kontrolowane upadki, możesz ruszać na miasto. Z początku wybierz mało uczęszczaną trasę, na której nie będziesz musiał martwić się tłumem – bo jak nauczyć się jeździć na rolkach, kiedy ledwo masz miejsce do chodzenia?

Zwróć uwagę na nawierzchnię. Teoretycznie możesz korzystać z chodnika, ale w większości miast są one wyłożone kostką brukową, na której początkujący rolkarz będzie się stale trząsł. Warto więc trzymać się ścieżki rowerowej, lub udać się na miejski plac gładko wyłożony płytami. Potrenuj w bojowych warunkach, uważając na przechodniów, omijając dziury, śmieci i inne przeszkody.

Nabrałeś pewności? Idź na chodnik. Wkrótce przyzwyczaisz się do nierównego podłoża, ale teraz jedź powoli. Delikatnie się odpychaj i bądź przygotowany do lądowania na rękach.

Oczywiście, podczas jazdy trzeba się trzymać najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Patrz przed siebie. Nie wjeżdżaj gwałtownie na ulicę. Kiedy zielone światło na przejściu dla pieszych zaczyna mrugać, nie pakuj się na jezdnię z nadzieją szybkiego przejechania – trudno o gorsze miejsc do upadku, niż środek drogi. Przystań i poczekaj na następne zielone, na którym spokojnie pokonasz szosę.

Jak NIE jeździć na rolkach? Najczęstsze błędy

Wiesz już wszystko o tym, jak się jeździ na rolkach. Do kompletu zapamiętaj, jakie błędy najczęściej robią początkujący rolkarze i wystrzegaj się ich od pierwszego treningu.

Najczęstsze błędy podczas nauki jazdy na rolkach to jazda na wyprostowanych, rozłożonych nogach. Rolkarz bezwładnie poddaje się pędowi. Próbuje balansować rękami, ale to nie pomaga mu zachować równowagi. Nogi ugięte, kolana zbliżasz do siebie przy każdym kroku!

Osoby uczące się jak jeździć na rolkach często prostują tułów. To zła praktyka – jak już wiesz, rolki mogą wtedy mocno wyjechać przed Ciebie, co skończy się upadkiem na plecy. Tułów pochylony!

Następny problem – odpychanie się do tyłu. Jeśli będziesz zamiatał nogami niczym koń, po kilku krokach wylądujesz na ziemi. Odpychanie do boku, przenosząc ciężar z jednej nogi na drugą!

I ostatni techniczny błąd – patrzenie pod nogi. To nie pomoże Ci utrzymać równowagi. Wręcz przeciwnie, bo umykające podłoże Cię zamroczy. Patrz ciągle przed siebie, by zdążyć ominąć przeszkody i pieszych.

Na koniec – przecenianie swoich umiejętności związane z próbami naśladowania innych rolkarzy. Przede wszystkim, kategorycznie zapomnij o jeździe na rolkach po schodach. Owszem, niektórzy to robią (i chętnie chwalą się tym w Internecie), ale taka praktyka jest możliwa tylko przy bardzo dużym doświadczeniu. Początkujący rolkarz chodzi po schodach bokiem, na ugiętych kolanach i ciągle trzyma się poręczy. Naukę trików i wyścigi także zostaw, dopóki nie dojdziesz do perfekcji w zwykłym jeżdżeniu po mieście.

kobieta siedząca na schodach podczas nauki jazdy na rolkach
Na początku rolkarstwa używaj schodów tylko do siedzenia!

Czy jazda na rolkach jest trudna?

Uff… Sporo tego było! To teraz kilka słów otuchy. 

W teorii, nauka jazdy na rolkach może się wydawać trudna. Zapewniamy jednak, że mając wiedzę o poprawnej technice odpychania, hamowania i upadania, błyskawicznie nauczysz się robić to wszystko instynktownie. Rekreacyjne rolkarstwo to bezpieczny sport, szczególnie gdy masz na sobie ochraniacze i kask. 


Rolki nie są trudne. Z każdym treningiem pójdzie Ci łatwiej. Nauczysz się tego raz, a na całe życie – jazda na rolkach jest jak jazda na rowerze! 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Zanim zaczniesz, zainwestuj w wygodne rolki, kask i komplet ochraniaczy. Poszukaj gładkiego podłoża do trenowania. Potrenuj stanie w miejscu, stawianie drobnych kroków w pozycji V, a potem nieco się rozpędź, pamiętając o żelaznych zasadach prawidłowej techniki. Doskonałe hamowanie i kontrolowane upadanie. Jeżdżąc po mieście zachowaj ostrożność, zwłaszcza zbliżając się do szosy.

Mogą Ci się spodobać

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut 16 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 27 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 33 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 63 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 30 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 48 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 52 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 41 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 76 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 143 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 70 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 102 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 174 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 139 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jak nauczyć się pływać? Poradnik dla dorosłych

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 233 wyświetleń

Najłatwiej nauczyć się pływać w dzieciństwie, ale nie każdy z […]

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 153 wyświetleń

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 138 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 207 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 266 wyświetleń

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 94 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 292 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 564 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 371 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 342 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 278 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 276 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 463 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close