Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji 20.12.2022

Przeczytasz w 6 minut 524 wyświetleń

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy to może mieć jakieś konsekwencje dla treningu? Tak – i trzeba o tym pomyśleć tym wcześniej, im poważniej podchodzisz do ćwiczenia. Tatuaż a siłownia to nie jest najlepsze połączenie… Ile odczekać, zanim siłownia po tatuażu będzie bezpieczną propozycją? Na co uważać przez najbliższe tygodnie? Przeczytaj – rozwiewamy wątpliwości!

Tatuaż a siłownia zaraz po zrobieniu

Jeśli liczyłeś na to, że po wykonaniu tatuażu trening będzie dobrym wyborem jeszcze tego samego dnia, musimy Cię zmartwić. Siłownia po tatuażu nie wchodzi w grę, nawet jeśli jesteś światowej klasy kulturystą.

Każdy tatuażysta zabroni Ci zabierać się za intensywny wysiłek przez minimum 48 godzin. Niektórzy wydłużają ten okres do 72 godzin (i tego radzimy się profilaktycznie trzymać), szczególnie przy dużych wzorach. Absolutnie nie skracaj tego okresu, bo możesz napytać sobie ogromnej biedy.

Robisz tatuaż? Siłownia musi poczekać. Zapewniamy jednak, że sama wizyta w klubie fitness po wyjściu od artysty i tak nie byłaby przyjemna. Taka poważna ingerencja w skórę, połączona z długim znoszeniem bólu, odbiera energię. Nie byłbyś w stanie poćwiczyć wydajnie.

duży tatuaż a siłownia - wykonywanie w studiu
Im większy tatuaż, tym więcej bólu i obciążenia dla organizmu. Nie zdziw się nawet stanem podgorączkowym – to obrona organizmu przed wprowadzona obcą substancją.

Dlaczego siłownia po tatuażu jest kategorycznie odradzana w pierwszym okresie gojenia?

Podczas wysiłku, pory w skórze rozszerzają się, by umożliwić sprawne pocenie. Wraz z potem, wydalany jest barwnik. Potrzeba długiego czasu, by tusz uleżał się w głębokich warstwach skóry. Jeśli pozbędziesz się go za dużo w pierwszym okresie gojenia tatuażu, wzór może wyblaknąć. Efekt po wygojeniu będzie miał znacznie mniej intensywny kolor, niż miałby przy prawidłowym dbaniu o ozdobę – tatuaż natychmiast zacznie wyglądać na stary.

Tatuaż? Siłownia wchodzi w grę dopiero po upływie 3 dni, a i wtedy trzeba uważać. Pierwszy okres gojenia tatuażu jest najważniejszy dla końcowego efektu. Pominięty trening nadrobisz w ciągu życia – zawalonego dbania o świeży wzór niestety nie.

Co z folią?

Co do zdejmowania folii – słuchaj instrukcji swojego tatuażysty. 

To co wygląda na zwykłą folię spożywczą rzeczywiście może nią być (wtedy zabezpieczenie zdejmuje się zaraz po przyjściu do domu i zakłada nowe). Studia coraz częściej jednak korzystają ze specjalnych opatrunków tylko wyglądających na folię. Zdejmuje się je dopiero po 48 godzinach, a później już nie owija wzoru. Po prostu zastosuj się do zalecenia, niezależnie od tego, czy zamierzasz ćwiczyć po sesji.

Dostosuj plan treningowy

Siłownia po tatuażu wiąże się z jeszcze dłuższymi obostrzeniami. Żeby tatuaż goił się bezproblemowo, powinieneś przez minimum tydzień, a dla bezpieczeństwa 2 tygodnie, zrezygnować z ćwiczeń angażujących wytatuowane miejsce. Jeśli więc przygotowujesz się do zawodów, miej na uwadze konieczne zmiany w planie treningowym.

Siłownia – tatuaż wymaga takiej zmiany, bo przez najbliższe 2 tygodnie, wytatuowana skóra będzie mocno wysychała. Zrogowacenia i strupki z tuszu, pojawiające się na wzorze, zaczną pękać pod naporem zewnętrznego ciężaru. Napór idzie też od środka, bo ćwiczenia przyspieszają krążenie krwi. Takie traktowanie poranionej skory znacznie utrudnia gojenie.  

Ponadto, na treningu łatwo o urazy. Jakiekolwiek zadrapania i otarcia to ryzyko wdania się zakażenia. Tatuaż jest poważną, chemiczną raną, którą należy traktować bardzo ostrożnie. Niestety, rzadko idzie to w parze z wydajnym trenowaniem.

Tatuaż na klatce piersiowej? Skoncentruj się na treningu nóg i ramion. Tatuaż na ramieniu? Przez 2 tygodnie odpuść pompowanie bicepsów. Tatuaż na nodze? Póki co, ćwicz górne partie ciała. Spokojnie – w tak krótkim czasie nie stracisz masy mięśniowej w oszczędzanym miejscu.

Tatuaż a siłownia w najbliższych tygodniach

Kiedy miną dwa tygodnie od wykonania wzoru, ostrożność się nie kończy. Małe wzory goją się do 3 tygodni. Te duże, zajmujące artyście całą sesję, nawet 6-8 tygodni (ponownie – lepiej zakładać dłuższy okres). Jak do tej pory traktować tatuaż? Siłownia wchodzi w grę, ale trzeba trenować z głową.

Zadbaj o dobór odzieży. Zrezygnuj z obcisłych ubrań dopóki ozdoba w pełni się nie wygoi. Przylegający, ciasny materiał będzie pocierał skórę przy każdym ruchu, wciąż i wciąż ją podrażniając. To wydłuży okres gojenia i będzie bardzo nieprzyjemne podczas ćwiczeń (tatuaż swędzi przy gojeniu, a podrażniany jeszcze bardziej.)

mężczyzna na siłowni w luźnych ubraniach po tatuażu
Miękkie, luźne ubranie osłoni tatuaż i umożliwi swobodny przepływ powietrza

Równocześnie, osłaniaj miejsce przed potem i nie pozwalaj, by dotykało sprzętu treningowego. Klub fitness – mimo starań obsługi – jest wielkim siedliskiem bakterii, a Ty będziesz miał na skórze gorejącą ranę. Nawet gdy ograniczysz potliwość gojącej się skóry, pot spływający po ciele transportuje drobnoustroje.

Najlepiej osłonić wytatuowane miejsce lekkim, luźnym okryciem z oddychającego materiału. Jeśli wzór jest na kończynie, możesz delikatnie przewiązać go przewiewną apaszką i ćwiczyć w krótkich spodenkach bądź T-shircie. 

Na salę treningową zabierz jednorazowe chusteczki i pamiętaj, by pomiędzy seriami ścierać pot spływający w stronę rany. Tylko nie trzyj tatuażu, bo go podrażnisz – osuszaj wzór delikatnie naciskając miejsce w miejsce.

Najważniejsze, by skóra w wytatuowanym miejscu nie przegrzewała się, była wolna od potu oraz nie wchodziła w kontakt z otoczeniem. Traktuj tatuaż tak, jak traktowałbyś każda inna ranę.

Nie tylko trening siłowy

Do czasu wstępnego wygojenia tatuażu – 2-3 tygodnie nie myśl o wizytach na basenie. Świeżego tatuażu nie można narażać na długi kontakt z chlorowana wodą. 

Na co jeszcze uważać robiąc tatuaż? Siłownia to przecież także strefa cardio. Dobierz strój według podanych wyżej zasad, zabierz chusteczki i zmniejsz intensywność treningu.

Przez pierwsze 2 tygodnie bieganie na bieżni zastąp długim marszem. Na rowerku spinningowym, orbitreku i ergometrze wioślarskim szalej mniej niż zwykle. Tego typu aktywności angażują całe ciało, także partię, która miałeś oszczędzać. Poza tym, przy lżejszym, dłuższym cardio, spocisz się mniej, Dzięki temu ograniczysz ryzyko zanieczyszczenia tatuażu potem pełnym drobnoustrojów.

Realizując plany treningowe z dynamicznymi ćwiczeniami, zachowaj ostrożność. Szczególnie takie ćwiczenia jak burpees (z padaniem na ziemię i wyskokami) zwiększają ryzyko otarć. Ryzyko rośnie także podczas treningu crossfit, pełnego różnorodnego sprzętu. 

Zastanów się nad planem biorąc pod uwagę możliwość poobijania wytatuowanego miejsca. Poszukaj alternatywnych ćwiczeń, zaś przed zajęciami grupowymi uprzedź instruktora, że z uwagi na tatuaż będziesz mniej wydajny niż reszta trenujących. Nadrobisz po wygojeniu!

ćwiczenia po tatuażu plank
Domowy plank po świeżo zrobionym tatuażu na przedramieniu? Nie ma mowy – podrażnienie skóry murowane.

Tatuaż a siłownia to nie jest dobry duet, ale da się je zrealizować przy odrobinie uważności. Nastaw się na 3-dniową przerwę od trenowania, żeby skóra na spokojnie doszła do siebie. Przez następne 2 tygodnie oszczędzaj wytatuowane miejsc – zmodyfikuj plan treningowy tak, by nie obejmował wytatuowanej partii. 

Pamiętaj jakim siedliszczem drobnoustrojów jest siłownia. Tatuaż osłaniaj przewiewnym materiałem i trzymaj przy sobie chusteczki do oczyszczania skóry z potu.

Jeśli chciałeś szybko pochwalić się nabytym wzorem, pozwól że ostudzimy Twój zapał. Dopóki wzór wstępnie się nie wygoi (2-3 tygodnie), będzie wyglądał słabo. Im lepiej przyłożysz się do pielęgnacji, tym szybciej skóra dojdzie do siebie w pełni, a ozdoba będzie wyglądała perfekcyjnie. Wtedy będziesz miał co pokazywać.

Mogą Ci się spodobać

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut 50 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 63 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 64 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 50 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 131 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 162 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 186 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 258 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 140 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 222 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 195 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 525 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 272 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 339 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 556 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 332 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 239 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 993 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 452 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 318 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 318 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 256 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 532 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 253 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1287 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 333 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close