Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data aktualizacji 20.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy to może mieć jakieś konsekwencje dla treningu? Tak – i trzeba o tym pomyśleć tym wcześniej, im poważniej podchodzisz do ćwiczenia. Tatuaż a siłownia to nie jest najlepsze połączenie… Ile odczekać, zanim siłownia po tatuażu będzie bezpieczną propozycją? Na co uważać przez najbliższe tygodnie? Przeczytaj – rozwiewamy wątpliwości!

Tatuaż a siłownia zaraz po zrobieniu

Jeśli liczyłeś na to, że po wykonaniu tatuażu trening będzie dobrym wyborem jeszcze tego samego dnia, musimy Cię zmartwić. Siłownia po tatuażu nie wchodzi w grę, nawet jeśli jesteś światowej klasy kulturystą.

Każdy tatuażysta zabroni Ci zabierać się za intensywny wysiłek przez minimum 48 godzin. Niektórzy wydłużają ten okres do 72 godzin (i tego radzimy się profilaktycznie trzymać), szczególnie przy dużych wzorach. Absolutnie nie skracaj tego okresu, bo możesz napytać sobie ogromnej biedy.

Robisz tatuaż? Siłownia musi poczekać. Zapewniamy jednak, że sama wizyta w klubie fitness po wyjściu od artysty i tak nie byłaby przyjemna. Taka poważna ingerencja w skórę, połączona z długim znoszeniem bólu, odbiera energię. Nie byłbyś w stanie poćwiczyć wydajnie.

duży tatuaż a siłownia - wykonywanie w studiu
Im większy tatuaż, tym więcej bólu i obciążenia dla organizmu. Nie zdziw się nawet stanem podgorączkowym – to obrona organizmu przed wprowadzona obcą substancją.

Dlaczego siłownia po tatuażu jest kategorycznie odradzana w pierwszym okresie gojenia?

Podczas wysiłku, pory w skórze rozszerzają się, by umożliwić sprawne pocenie. Wraz z potem, wydalany jest barwnik. Potrzeba długiego czasu, by tusz uleżał się w głębokich warstwach skóry. Jeśli pozbędziesz się go za dużo w pierwszym okresie gojenia tatuażu, wzór może wyblaknąć. Efekt po wygojeniu będzie miał znacznie mniej intensywny kolor, niż miałby przy prawidłowym dbaniu o ozdobę – tatuaż natychmiast zacznie wyglądać na stary.

Tatuaż? Siłownia wchodzi w grę dopiero po upływie 3 dni, a i wtedy trzeba uważać. Pierwszy okres gojenia tatuażu jest najważniejszy dla końcowego efektu. Pominięty trening nadrobisz w ciągu życia – zawalonego dbania o świeży wzór niestety nie.

Co z folią?

Co do zdejmowania folii – słuchaj instrukcji swojego tatuażysty. 

To co wygląda na zwykłą folię spożywczą rzeczywiście może nią być (wtedy zabezpieczenie zdejmuje się zaraz po przyjściu do domu i zakłada nowe). Studia coraz częściej jednak korzystają ze specjalnych opatrunków tylko wyglądających na folię. Zdejmuje się je dopiero po 48 godzinach, a później już nie owija wzoru. Po prostu zastosuj się do zalecenia, niezależnie od tego, czy zamierzasz ćwiczyć po sesji.

Dostosuj plan treningowy

Siłownia po tatuażu wiąże się z jeszcze dłuższymi obostrzeniami. Żeby tatuaż goił się bezproblemowo, powinieneś przez minimum tydzień, a dla bezpieczeństwa 2 tygodnie, zrezygnować z ćwiczeń angażujących wytatuowane miejsce. Jeśli więc przygotowujesz się do zawodów, miej na uwadze konieczne zmiany w planie treningowym.

Siłownia – tatuaż wymaga takiej zmiany, bo przez najbliższe 2 tygodnie, wytatuowana skóra będzie mocno wysychała. Zrogowacenia i strupki z tuszu, pojawiające się na wzorze, zaczną pękać pod naporem zewnętrznego ciężaru. Napór idzie też od środka, bo ćwiczenia przyspieszają krążenie krwi. Takie traktowanie poranionej skory znacznie utrudnia gojenie.  

Ponadto, na treningu łatwo o urazy. Jakiekolwiek zadrapania i otarcia to ryzyko wdania się zakażenia. Tatuaż jest poważną, chemiczną raną, którą należy traktować bardzo ostrożnie. Niestety, rzadko idzie to w parze z wydajnym trenowaniem.

Tatuaż na klatce piersiowej? Skoncentruj się na treningu nóg i ramion. Tatuaż na ramieniu? Przez 2 tygodnie odpuść pompowanie bicepsów. Tatuaż na nodze? Póki co, ćwicz górne partie ciała. Spokojnie – w tak krótkim czasie nie stracisz masy mięśniowej w oszczędzanym miejscu.

Tatuaż a siłownia w najbliższych tygodniach

Kiedy miną dwa tygodnie od wykonania wzoru, ostrożność się nie kończy. Małe wzory goją się do 3 tygodni. Te duże, zajmujące artyście całą sesję, nawet 6-8 tygodni (ponownie – lepiej zakładać dłuższy okres). Jak do tej pory traktować tatuaż? Siłownia wchodzi w grę, ale trzeba trenować z głową.

Zadbaj o dobór odzieży. Zrezygnuj z obcisłych ubrań dopóki ozdoba w pełni się nie wygoi. Przylegający, ciasny materiał będzie pocierał skórę przy każdym ruchu, wciąż i wciąż ją podrażniając. To wydłuży okres gojenia i będzie bardzo nieprzyjemne podczas ćwiczeń (tatuaż swędzi przy gojeniu, a podrażniany jeszcze bardziej.)

mężczyzna na siłowni w luźnych ubraniach po tatuażu
Miękkie, luźne ubranie osłoni tatuaż i umożliwi swobodny przepływ powietrza

Równocześnie, osłaniaj miejsce przed potem i nie pozwalaj, by dotykało sprzętu treningowego. Klub fitness – mimo starań obsługi – jest wielkim siedliskiem bakterii, a Ty będziesz miał na skórze gorejącą ranę. Nawet gdy ograniczysz potliwość gojącej się skóry, pot spływający po ciele transportuje drobnoustroje.

Najlepiej osłonić wytatuowane miejsce lekkim, luźnym okryciem z oddychającego materiału. Jeśli wzór jest na kończynie, możesz delikatnie przewiązać go przewiewną apaszką i ćwiczyć w krótkich spodenkach bądź T-shircie. 

Na salę treningową zabierz jednorazowe chusteczki i pamiętaj, by pomiędzy seriami ścierać pot spływający w stronę rany. Tylko nie trzyj tatuażu, bo go podrażnisz – osuszaj wzór delikatnie naciskając miejsce w miejsce.

Najważniejsze, by skóra w wytatuowanym miejscu nie przegrzewała się, była wolna od potu oraz nie wchodziła w kontakt z otoczeniem. Traktuj tatuaż tak, jak traktowałbyś każda inna ranę.

Nie tylko trening siłowy

Do czasu wstępnego wygojenia tatuażu – 2-3 tygodnie nie myśl o wizytach na basenie. Świeżego tatuażu nie można narażać na długi kontakt z chlorowana wodą. 

Na co jeszcze uważać robiąc tatuaż? Siłownia to przecież także strefa cardio. Dobierz strój według podanych wyżej zasad, zabierz chusteczki i zmniejsz intensywność treningu.

Przez pierwsze 2 tygodnie bieganie na bieżni zastąp długim marszem. Na rowerku spinningowym, orbitreku i ergometrze wioślarskim szalej mniej niż zwykle. Tego typu aktywności angażują całe ciało, także partię, która miałeś oszczędzać. Poza tym, przy lżejszym, dłuższym cardio, spocisz się mniej, Dzięki temu ograniczysz ryzyko zanieczyszczenia tatuażu potem pełnym drobnoustrojów.

Realizując plany treningowe z dynamicznymi ćwiczeniami, zachowaj ostrożność. Szczególnie takie ćwiczenia jak burpees (z padaniem na ziemię i wyskokami) zwiększają ryzyko otarć. Ryzyko rośnie także podczas treningu crossfit, pełnego różnorodnego sprzętu. 

Zastanów się nad planem biorąc pod uwagę możliwość poobijania wytatuowanego miejsca. Poszukaj alternatywnych ćwiczeń, zaś przed zajęciami grupowymi uprzedź instruktora, że z uwagi na tatuaż będziesz mniej wydajny niż reszta trenujących. Nadrobisz po wygojeniu!

ćwiczenia po tatuażu plank
Domowy plank po świeżo zrobionym tatuażu na przedramieniu? Nie ma mowy – podrażnienie skóry murowane.

Tatuaż a siłownia to nie jest dobry duet, ale da się je zrealizować przy odrobinie uważności. Nastaw się na 3-dniową przerwę od trenowania, żeby skóra na spokojnie doszła do siebie. Przez następne 2 tygodnie oszczędzaj wytatuowane miejsc – zmodyfikuj plan treningowy tak, by nie obejmował wytatuowanej partii. 

Pamiętaj jakim siedliszczem drobnoustrojów jest siłownia. Tatuaż osłaniaj przewiewnym materiałem i trzymaj przy sobie chusteczki do oczyszczania skóry z potu.

Jeśli chciałeś szybko pochwalić się nabytym wzorem, pozwól że ostudzimy Twój zapał. Dopóki wzór wstępnie się nie wygoi (2-3 tygodnie), będzie wyglądał słabo. Im lepiej przyłożysz się do pielęgnacji, tym szybciej skóra dojdzie do siebie w pełni, a ozdoba będzie wyglądała perfekcyjnie. Wtedy będziesz miał co pokazywać.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close