Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji 20.12.2022

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy to może mieć jakieś konsekwencje dla treningu? Tak – i trzeba o tym pomyśleć tym wcześniej, im poważniej podchodzisz do ćwiczenia. Tatuaż a siłownia to nie jest najlepsze połączenie… Ile odczekać, zanim siłownia po tatuażu będzie bezpieczną propozycją? Na co uważać przez najbliższe tygodnie? Przeczytaj – rozwiewamy wątpliwości!

Tatuaż a siłownia – czy możesz trenować zaraz po zrobieniu?

Jeśli liczyłeś na to, że po wykonaniu tatuażu trening będzie dobrym wyborem jeszcze tego samego dnia, musimy Cię zmartwić. Siłownia po tatuażu nie wchodzi w grę, nawet jeśli jesteś światowej klasy kulturystą.

Każdy tatuażysta zabroni Ci zabierać się za intensywny wysiłek przez minimum 48 godzin. Niektórzy wydłużają ten okres do 72 godzin (i tego radzimy się profilaktycznie trzymać), szczególnie przy dużych wzorach. Absolutnie nie skracaj tego okresu, bo możesz napytać sobie ogromnej biedy.

Robisz tatuaż? Siłownia musi poczekać. Zapewniamy jednak, że sama wizyta w klubie fitness po wyjściu od artysty i tak nie byłaby przyjemna. Taka poważna ingerencja w skórę, połączona z długim znoszeniem bólu, odbiera energię. Nie byłbyś w stanie poćwiczyć wydajnie.

duży tatuaż a siłownia - wykonywanie w studiu
Im większy tatuaż, tym więcej bólu i obciążenia dla organizmu. Nie zdziw się nawet stanem podgorączkowym – to obrona organizmu przed wprowadzona obcą substancją.

Dlaczego siłownia po tatuażu jest kategorycznie odradzana w pierwszym okresie gojenia?

Podczas wysiłku, pory w skórze rozszerzają się, by umożliwić sprawne pocenie. Wraz z potem, wydalany jest barwnik. Potrzeba długiego czasu, by tusz uleżał się w głębokich warstwach skóry. Jeśli pozbędziesz się go za dużo w pierwszym okresie gojenia tatuażu, wzór może wyblaknąć. Efekt po wygojeniu będzie miał znacznie mniej intensywny kolor, niż miałby przy prawidłowym dbaniu o ozdobę – tatuaż natychmiast zacznie wyglądać na stary.

Tatuaż – siłownia wchodzi w grę dopiero po upływie 3 dni, a i wtedy trzeba uważać. Pierwszy okres gojenia tatuażu jest najważniejszy dla końcowego efektu. Pominięty trening nadrobisz w ciągu życia – zawalonego dbania o świeży wzór niestety nie.

Co z folią?

Co do zdejmowania folii – słuchaj instrukcji swojego tatuażysty. 

To co wygląda na zwykłą folię spożywczą rzeczywiście może nią być (wtedy zabezpieczenie zdejmuje się zaraz po przyjściu do domu i zakłada nowe). Studia coraz częściej jednak korzystają ze specjalnych opatrunków tylko wyglądających na folię. Zdejmuje się je dopiero po 48 godzinach, a później już nie owija wzoru. Po prostu zastosuj się do zalecenia, niezależnie od tego, czy zamierzasz ćwiczyć po sesji.

Tatuaż – siłownia. Dostosuj plan treningowy

Siłownia po tatuażu wiąże się z jeszcze dłuższymi obostrzeniami. Żeby tatuaż goił się bezproblemowo, powinieneś przez minimum tydzień, a dla bezpieczeństwa 2 tygodnie, zrezygnować z ćwiczeń angażujących wytatuowane miejsce. Jeśli więc przygotowujesz się do zawodów, miej na uwadze konieczne zmiany w planie treningowym.

Siłownia – tatuaż wymaga takiej zmiany, bo przez najbliższe 2 tygodnie, wytatuowana skóra będzie mocno wysychała. Zrogowacenia i strupki z tuszu, pojawiające się na wzorze, zaczną pękać pod naporem zewnętrznego ciężaru. Napór idzie też od środka, bo ćwiczenia przyspieszają krążenie krwi. Takie traktowanie poranionej skory znacznie utrudnia gojenie.  

Ponadto, na treningu łatwo o urazy. Świeży tatuaż a siłownia to słabe połączenie, bo jakiekolwiek zadrapania i otarcia to ryzyko wdania się zakażenia. Tatuaż jest poważną, chemiczną raną, którą należy traktować bardzo ostrożnie. Niestety, rzadko idzie to w parze z wydajnym trenowaniem.

Tatuaż na klatce piersiowej? Skoncentruj się na treningu nóg i ramion. Tatuaż na ramieniu? Przez 2 tygodnie odpuść pompowanie bicepsów. Tatuaż na nodze? Póki co, ćwicz górne partie ciała. Spokojnie – w tak krótkim czasie nie stracisz masy mięśniowej w oszczędzanym miejscu.

Tatuaż a siłownia – ostrożność w najbliższych tygodniach

Kiedy miną dwa tygodnie od wykonania wzoru, ostrożność się nie kończy. Małe wzory goją się do 3 tygodni. Te duże, zajmujące artyście całą sesję, nawet 6-8 tygodni (ponownie – lepiej zakładać dłuższy okres). Jak do tej pory traktować tatuaż? Siłownia wchodzi w grę, ale trzeba trenować z głową.

Tatuaż a siłownia – zadbaj o dobór odzieży. Zrezygnuj z obcisłych ubrań dopóki ozdoba w pełni się nie wygoi. Przylegający, ciasny materiał będzie pocierał skórę przy każdym ruchu, wciąż i wciąż ją podrażniając. To wydłuży okres gojenia i będzie bardzo nieprzyjemne podczas ćwiczeń (tatuaż swędzi przy gojeniu, a podrażniany jeszcze bardziej.)

mężczyzna na siłowni w luźnych ubraniach po tatuażu
Miękkie, luźne ubranie osłoni tatuaż i umożliwi swobodny przepływ powietrza

Równocześnie, osłaniaj miejsce przed potem i nie pozwalaj, by dotykało sprzętu treningowego. Klub fitness – mimo starań obsługi – jest wielkim siedliskiem bakterii, a Ty będziesz miał na skórze gorejącą ranę. Nawet gdy ograniczysz potliwość gojącej się skóry, pot spływający po ciele transportuje drobnoustroje.

Najlepiej osłonić wytatuowane miejsce lekkim, luźnym okryciem z oddychającego materiału. Jeśli wzór jest na kończynie, możesz delikatnie przewiązać go przewiewną apaszką i ćwiczyć w krótkich spodenkach bądź T-shircie. 

Na salę treningową zabierz jednorazowe chusteczki i pamiętaj, by pomiędzy seriami ścierać pot spływający w stronę rany. Tylko nie trzyj tatuażu, bo go podrażnisz – osuszaj wzór delikatnie naciskając miejsce w miejsce.

Najważniejsze, by skóra w wytatuowanym miejscu nie przegrzewała się, była wolna od potu oraz nie wchodziła w kontakt z otoczeniem. Traktuj tatuaż tak, jak traktowałbyś każda inna ranę.

Nie tylko trening siłowy

Do czasu wstępnego wygojenia tatuażu – 2-3 tygodnie nie myśl o wizytach na basenie. Świeżego tatuażu nie można narażać na długi kontakt z chlorowana wodą. 

Na co jeszcze uważać robiąc tatuaż? Siłownia to przecież także strefa cardio. Dobierz strój według podanych wyżej zasad, zabierz chusteczki i zmniejsz intensywność treningu.

Przez pierwsze 2 tygodnie bieganie na bieżni zastąp długim marszem. Na rowerku spinningowym, orbitreku i ergometrze wioślarskim szalej mniej niż zwykle. Tego typu aktywności angażują całe ciało, także partię, która miałeś oszczędzać. Poza tym, przy lżejszym, dłuższym cardio, spocisz się mniej, Dzięki temu ograniczysz ryzyko zanieczyszczenia tatuażu potem pełnym drobnoustrojów.

Realizując plany treningowe z dynamicznymi ćwiczeniami, zachowaj ostrożność. Szczególnie takie ćwiczenia jak burpees (z padaniem na ziemię i wyskokami) zwiększają ryzyko otarć. Ryzyko rośnie także podczas treningu crossfit, pełnego różnorodnego sprzętu. 

Zastanów się nad planem biorąc pod uwagę możliwość poobijania wytatuowanego miejsca. Poszukaj alternatywnych ćwiczeń, zaś przed zajęciami grupowymi uprzedź instruktora, że z uwagi na tatuaż będziesz mniej wydajny niż reszta trenujących. Nadrobisz po wygojeniu!

ćwiczenia po tatuażu plank
Domowy plank po świeżo zrobionym tatuażu na przedramieniu? Nie ma mowy – podrażnienie skóry murowane.

Tatuaż a siłownia to nie jest dobry duet, ale da się je zrealizować przy odrobinie uważności. Nastaw się na 3-dniową przerwę od trenowania, żeby skóra na spokojnie doszła do siebie. Przez następne 2 tygodnie oszczędzaj wytatuowane miejsc – zmodyfikuj plan treningowy tak, by nie obejmował wytatuowanej partii. 

Pamiętaj jakim siedliszczem drobnoustrojów jest siłownia. Tatuaż osłaniaj przewiewnym materiałem i trzymaj przy sobie chusteczki do oczyszczania skóry z potu.

Jeśli chciałeś szybko pochwalić się nabytym wzorem, pozwól że ostudzimy Twój zapał. Dopóki wzór wstępnie się nie wygoi (2-3 tygodnie), będzie wyglądał słabo. Im lepiej przyłożysz się do pielęgnacji, tym szybciej skóra dojdzie do siebie w pełni, a ozdoba będzie wyglądała perfekcyjnie. Wtedy będziesz miał co pokazywać.

A skoro już jesteśmy przy igłach i siłowni… wiesz jak to wygląda ze szczepionkami oraz pobieraniem krwi? Sprawdź na zapas: Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Data publikacji 30.01.2023

Przeczytasz w 4 minut 27 wyświetleń

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów twarzy każdego człowieka. Nie […]

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 45 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 117 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 102 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 63 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 167 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 89 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 96 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 75 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 138 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 168 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 186 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 165 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 222 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 187 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 301 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 240 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 254 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 273 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 275 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 255 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się