Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji 26.08.2022

Przeczytasz w 7 minut 531 wyświetleń

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w zawodach sylwetkowych. Nic dziwnego – zawodniczki prezentujące swój wygląd w mediach społecznościowych zyskują podziw i zbierają zazdrosne spojrzenia tysięcy obserwatorów. A kiedy ktoś zbiera aprobatę prezentując efekty ciężkiej pracy, naturalnie chcemy go naśladować! Jak zostać zawodniczką bikini fitness? Przeczytaj!

Co to jest bikini fitness?

Bikini fitness to jeden ze sportów sylwetkowych. Podobnie jak w zwykłej kulturystyce, polega na dążeniu do ideału – masy mięśniowej i atrakcyjnych wymiarów. 

Zawodniczki nie są kulturystkami kojarzonymi z męską  sylwetką. Wręcz przeciwnie. Ich wyrzeźbione pośladki, szczupłe nogi i wyraźne wcięcie w talii odpowiada kobiecym ideałom estetycznym. Dlatego właśnie ta kategoria sylwetkowa jest wybierana przez tak wiele kobiet.

anna karczewska awodniczka fitness bikini
Anna Karczewska podczas zawodów bikini fitness, źródło: Instagram Anny @_anna_karczewska

Jak każdy sport sylwetkowy, ten także wymaga ogromnej pracy i poświęceń. Nie jest dla każdego. Czytaj dalej!

Czy każdy może zostać bikini fitness?

W zawodach teoretycznie może wziąć udział każda kobieta. W praktyce jednak, na drodze wielu z nich stają przeszkody genetyczne i zdrowotne.

W przypadku kobiet, nie ma bariery wzrostu ani górnej granicy wiekowej. W zawodach fitness bikini istnieją kategorie do 158 centymetrów oraz powyżej 172 centymetrów. Co do wieku – startować mogą młode kobiety, panie w średnim wieku, a nawet po 60 roku życia. 

Mimo tych mało restrykcyjnych wymagań, wciąż ogromne znaczenie ma między innymi naturalne ułożenie kośćca. Każda kobieta jest w stanie wypracować piękną sylwetkę dzięki diecie i ćwiczeniom, ale bikini fitness to dążenie do absolutnego ideału.

adela uhrova zawodniczka fitness bikini
Czeska zawodniczka Adela Uhrova przed startem, źrodło – oficjalny Instagram Adeli, @adel_ifbb_bikini

Na tej drodze staje np. układ klatki piersiowej, utrudniający wyrobienie wcięcia w talii. Liczy się również kształt mięśni, symetria, proporcje bioder i ramion… Genetyka to zawsze warunek sukcesu w sporcie.

O ile więc zawodniczką może zostać każda kobieta, nie każda osiągnie sukces

Problemy może sprawiać także psychika. Nie każda kobieta poradzi sobie z presją związaną ze sportem sylwetkowym. Nie ma w tym absolutnie nic złego. 

Bycie zawodniczką bikini fitness wymaga perfekcjonizmu i determinacji. Bycie lekarzem – stalowych nerwów i poczucia odpowiedzialności. Bycie nauczycielem – cierpliwości. Ile ludzi, tyle predyspozycji i ograniczeń.

Tajemnicą poliszynela jest to, że wiele zawodniczek sportów sylwetkowych cierpi na zaburzenia odzywiania i zaburzenia dysmorficzne (zaburzenia postrzegania swojego ciala). To bolączka wszystkich sportów sylwetkowych, nie tylko damskich.

Cóż… świat sportu sylwetkowego zawsze był brutalny.

No właśnie – zdrowie. Startowanie wymaga intensywnego trenowania oraz stosowania wymagających, niekoniecznie zdrowych praktyk. Między innymi odwadniania się przed startem, a czasem również bardzo niskokalorycznych diet redukcyjnych. Zanim zdecydujesz, że chcesz zostać zawodniczką, wykonaj komplet badań potwierdzających doskonały stan zdrowia.

Na szczęście poza przygotowaniami do samych startów, zawodniczki mogą pozwolić sobie na więcej. Zdrowo budują formę, mają więcej tkanki tłuszczowej i promienieją energią. Ostro robi się wtedy, gdy zbliżają się mistrzostwa.

nicole cieckiewicz zawodniczka bikini fitness poza sezonem
Nicole Cieckiewicz – polska zawodniczka bikini fitness poza sezonem startów. Źródło – Instagram Nicole @nicole.cieckiewicz

Nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do intensywnego stylu życia? Nie przejmujesz się genetyką, bo chcesz wystartować, a nie od razu wygrywać światowe mistrzostwa? W takim razie, zabieraj się za przygotowania.

Trener musi być!

Zostanie zawodniczką bikini fitness wymaga indywidualnego dostosowania planu treningowego oraz diety. Myśląc o zawodach na poważnie, należy nawiązać współpracę z trenerem wyspecjalizowanym w prowadzeniu zawodniczek bikini. 

Tylko dopasowanie planu treningu do Twoich warunków fizycznych i możliwości pozwoli na osiągnięcie ideału sylwetki. ,,Typowy plan” niekoniecznie się sprawdzi. Podobnie jest z dietą – zawodniczka musi być w stanie ją utrzymać. 

Trener i zawodniczka to nierozłączny tandem. Zawodowiec zna swoją podopieczną jak mało kto.

zawodniczka emma macdougall
Emma MacDougall na 20 dni przed zawodami, źródło: Instagram Emmy, @emmamacd.fit

Poza tym, to trener pomoże Ci zorganizować start w zawodach. On dobrze wie, gdzie trzeba się zgłosić, jakie wymagania spełnić, ile zapłacić i gdzie pojechać, aby wyjść na scenę zawodów fitness bikini. Trener odpowiada również za motywację zawodniczki i jej ogólne samopoczucie. Wiele zawodniczek trenuje po dwa razy dziennie, redukuje tłuszcz na bardzo niskokalorycznych dietach i zmaga się z problemami psychicznymi. Przy tak ogromnej ambicji, nad kobietą musi czuwać doświadczony specjalista. 

Wiele zawodniczek decyduje się na prowadzenie treningów personalnych dla przyszłych konkurentek. Warto rozważyć współpracę z nimi – znają problemy bikini fitness jak nikt inny.

Nauka pozowania przed zawodami

Zawody bikini fitness wymagają nie tylko treningu siłowego. To równie nauka pozowania. Pozowania w wysokich szpilkach, pod presją, przy niekoniecznie doskonałym samopoczuciu fizycznym.

zawodniczki na scenie bikini fitness
Zawodniczki na scenie, źródło: Instagram czeskiej zawodniczki Simir Judas

Kursy pozowania dla zawodniczek również są prowadzone przez zawodowe ,,bikiniary”. Wiele możesz zrobić także w domu, przed lustrem, naśladując nagrania instruktażowe. Nawet najlepiej dopracowane ciało trzeba umieć zaprezentować, a to wcale nie takie proste.

Regularna kontrola zdrowia

Każda zawodniczka bikini fitness powinna regularnie wykonywać badania oraz kontrole u ginekologa. Wymagający tryb życia (nawet pod okiem doświadczonego trenera), może poskutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Każdy sygnał ze strony organizmu trzeba skonsultować z lekarzem – nie ma na co czekać.

Kolejna tajemnica poliszynela – wiele kobiet startujących w zawodach sylwetkowych nie ma okresu. Damski układ hormonalny źle znosi nadmiar treningów oraz niskokaloryczną dietę. Niestety, są one warunkiem odniesienia sukcesu na scenie…

Fitness bikini, w porównaniu z innymi sportami sylwetkowymi, jest mało wymagające. W grę nie wchodzą chociażby sterydy anaboliczne. Niemniej, dla wielu ciał, to wciąż za dużo. Trzeba mieć to na uwadze i nigdy nie dążyć do startu kosztem zdrowia.

Wydatki zawodniczki bikini

Start w fitness bikini to również koszty finansowe. Zanim staniesz na scenie, będziesz musiała wydać krocie na:

  • – treningi
  • – suplementację
  • – konsultacje lekarskie (na tym radzimy nie oszczędzać)
  • – wyjazd (paliwo, nocleg, opłata startowa)
  • – buty, biżuteria i strój (można go zorganizować po kosztach, ale ryzykujesz, że dzięki ładniejszym, profesjonalnym strojom, konkurentki po prostu zaprezentują się znacznie lepiej)
  • – profesjonalny makijaż
  • – zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne 

W tych zawodach liczy się całokształt prezencji. Nie wystarczą pięknie wyrzeźbione kształty. Potrzeba również włosów w dobrej kondycji, jędrnej skóry, idealnego makijażu i stroju podkreślającego wyłącznie atrybuty sylwetki. 

strój i biżuteria do bikini fitness
Strój, buty i biżuteria – wszystko musi byc perfekcyjne. Źródło: Instagram Anny-Kristine Nordbjerg, @ak_nordbjerg

Kobiety, którym szczególnie zależy na sukcesie w fitness bikini, decydują się nawet na operacje plastyczne – zwłaszcza na powiększenie biustu. Przydają się zabiegi lipolizy iniekcyjnej (miejscowej eliminacji tłuszczu) i ujędrniająca mezoterapia. Na najwyższym poziomie rywalizacji w bikini fitness, warto. Na poziomie ,,sam start jest sukcesem”, niekoniecznie.

Co się dzieje przed zawodami?

Kiedy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, czas na start! 

Na kilka dni przed imprezą, zawodniczki odwadniają się. Im mniej wody w ciele, tym lepiej uwidocznione mięśnie. Niestety, wiąże się to z pogorszeniem samopoczucia. Zdarza się nawet, że startowiczki tracą przytomność za kulisami. Niestety jednak, odwadnianie się to kolejny konieczny element przygotowań. Konieczne jest również użycie samoopalacza. Ciemna skóra podkreśla mięśnie, optycznie wyszczupla i eksponuje każde załamanie na ciele. Niezbędna jest również depilacja całego ciała. Na koniec, makijaż, sztuczne rzęsy i fryzura – wygląd musi być perfekcyjnie dopracowany.

natalia czajkowska zawodniczka
Natalia Czajkowska – zawodniczka fitness bikini poza sezonem startowym i dzień przed zawodami. Źródło – oficjalny Instagram Natalii Czajkowskiej, @nataliaczajkowska

Czy warto? Cóż… można o to zapytac dosłownie każdego sportowca. 

Start w bikini fitness to niesamowita satysfakcja. Zdobycie nagrody rekompensuje miesiące wyrzeczeń i ciężkiej pracy. 

Warto zwrócić uwagę także na to, że zawodniczki fitness bikini zyskują popularność w mediach społecznościowych, otwierają własne biznesy sportowe i prowadzą treningi personalne. Tak więc, za udanym startem mogą pójść wymierne korzyści finansowe.


Bikini fitness to jedna z kategorii sportów sylwetkowych. Jest dostępna dla kobiet o dowolnym wzroście, w każdym wieku. Nie jest tak wymagająca, jak ekstremalna kulturystyka kobieca. Niemniej, do odniesienia sukcesu, jest potrzebna dobra genetyka i wiele determinacji.

Przygotowania do bikini fitness wymagają współpracy z trenerem. Prowadzone bez wiedzy, mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Zapobiega im tylko regularna kontrola i słuchanie swojego organizmu. 

Start w fitness bikini wymaga kompleksowych przygotowań nie tylko w kwestii rzeźbienia sylwetki. To wydatki, perfekcjonizm i trudności psychiczne, na które nie każdy jest gotowy. Ci, którzy są, otrzymują na koniec bezcenną satysfakcję.


Bibliografia:

Whitehead J, Slater G, Wright H, Martin L, O’Connor H, Mitchell L. Disordered eating behaviours in female physique athletes. Eur J Sport Sci. 2020 Oct;20(9):1206-1214. doi: 10.1080/17461391.2019.1698659. Epub 2019 Dec 12. PMID: 31771429.

Money-Taylor, E., Dobbin, N., Gregg, R. et al. Differences in attitudes, behaviours and beliefs towards eating between female bodybuilding athletes and non-athletes, and the implications for eating disorders and disordered eating. Sport Sci Health 18, 67–74 (2022). https://doi.org/10.1007/s11332-021-00775-2

Mogą Ci się również spodobać

Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Wyjaśniamy!

Data publikacji 20.02.2022

Przeczytasz w 3 minut 680 wyświetleń

Profesjonalni kulturyści potrafią z jednej strony zaimponować, a z drugiej… […]

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Data publikacji 20.06.2022

Przeczytasz w 6 minut 171 wyświetleń

Do czego można się posunąć, by być coraz lepszym sportowcem? […]

Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Data publikacji 27.06.2022

Przeczytasz w 8 minut 308 wyświetleń

Genetyka w kulturystyce to warunek sukcesu, na który (jeszcze) nie […]

Jak zbudować pośladki nie budując ud? Ćwiczenia, zasady i prawda o pośladkach!

Data publikacji 05.04.2022

Przeczytasz w 5 minut 477 wyświetleń

Duże pośladki, szczupłe uda – to marzenie wielu kobiet łapiących […]

Jakie mięśnie brzucha budują Twój korpus? Budowa mięśni brzucha

Data publikacji 18.03.2022

Przeczytasz w 7 minut 272 wyświetleń

Sześciopak, kaloryfer, krata… a tak naprawdę, jakie mięśnie budują brzuch? […]

Motywacja do treningu – 10 sposobów, by nigdy Ci jej nie zabrakło!

Data publikacji 13.03.2022

Przeczytasz w 6 minut 218 wyświetleń

Przerobiłeś już tysiąc sposobów na to, jak zmotywować się do […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close