Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 357 wyświetleń

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną zabawą, rolki są ogromną pomocą dla zdrowia i wsparciem w kształtowaniu sylwetki. Na tej aktywności skorzystasz w każdym wieku, niezależnie od tego, czy miałeś wcześniej coś wspólnego ze sportem. Przeczytaj, co daje jazda na rolkach i nie zwlekaj z nauką jazdy!

1 – Kontrola wagi

O tym, że aktywność fizyczna pomaga wypracować smukłą sylwetkę, nie trzeba nikogo przekonywać. Przy siedzącym trybie życia wprowadzenie do codzienności rekreacyjnych treningów jest wskazane, by masa ciała w pewnym momencie nie zaczęła wymykać się spod kontroli… Rolkarstwo zaś to trening wyjątkowo przystępny, do którego nie trzeba mieć dobrej kondycji. Doskonale więc sprawdza się jako rekreacyjna aktywność dla przyjemności, a przy okazji dla figury

60 minut jazdy na rolkach może spalić 400-700 kcal. Ta godzina mija bardzo szybko, zwłaszcza gdy traktujesz rolki jako miejski środek transportu. 400 kcal to tyle, ile dostarcza duży pączek lub prawie cała tabliczka czekolady. Wystarczy godzina jazdy, a chwila przyjemności na pewno odłoży się w biodrach. Jeśli bardzo przyłożysz się do jazdy, spalisz jeszcze więcej!

Nic dziwnego, że jeżdżenie na rolkach to częsty wybór osób chcących zrzucić kilogramy. Dzięki treningom wypracujesz duży deficyt kaloryczny, a to przełoży się na sprawną redukcję wagi. Jazda jest bezpieczna także dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ nie obciąża stawów.

2 – Wyrzeźbiona sylwetka 

Poza spalaniem setek kalorii, jazda na rolkach wzmacnia i kształtuje mięśnie

Podczas treningu najintensywniej pracują nogi oraz pośladki, więc w pierwszej kolejności zauważysz zmiany właśnie w dolnej partii ciała. Dzięki rolkom nogi staną się szczuplejsze, bardziej kształtne, a pośladki podniosą się i zaokrąglą. 

Jazda pobudza do pracy także górę — brzuch, ramiona oraz plecy. Co prawda mają one mniej do roboty, ale mimo tego przy regularnych treningach odnotujesz pewne zmiany. 

Ramiona pracują przy każdym kroku na rolkach, więc z czasem nabiorą jędrności. Twój brzuch zmaleje, a talia zwęzi się, bo mocniejsze mięśnie brzucha zaczną ciaśniej opinać tułów. Nawet plecy mają swój udział w jeździe na rolkach — muszą przez cały czas stabilizować Twoją postawę. Efekt tego wszystkiego? Zmniejszenie wymiarów oraz ujędrnienie całego ciała.

Jeżeli zredukujesz tkankę tłuszczową, wzmocnione mięśnie będą jeszcze lepiej widoczne.

Mężczyzna jadący na rolkach szybko
Na rolkach pracuje całe ciało. Ty decydujesz o intensywności — a im intensywniej poćwiczysz, tym szybciej zauważysz efekty.

3 – Zdrowe serce

Nie można zapomnieć o tym, co daje jazda na rolkach w kontekście czysto zdrowotnym. Jeżdżenie jest aktywnością typu cardio. Cardio mobilizuje do pracy cały układ krążenia. 

Wszystkie mięśnie lubią trening — a mięśniem jest przecież także serce. Uprawianie sportu wzmacnia Twoją pompkę i zapobiega chorobom układu krążenia, które najczęściej dotykają właśnie osób mało aktywnych fizycznie. 

Ponadto uczy serce wydajniejszej pracy. Tę wydajniejszą pracę szybko odczujesz jako ogólną poprawę kondycji. Przestaniesz łapać zadyszkę podczas doganiania autobusu, a zamiast czekać na windę, wbiegniesz po schodach na swoje piętro.

4 – Dotleniony mózg

Trening na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego mózgu! Dzięki dotlenieniu będzie wydajniej pracował. To przełoży się na Twoją kreatywność, koncentrację i pamięć. 

5 – Dobry nastrój

Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się hormony szczęścia. W pewnym momencie treningu poczujesz przypływ siły, Twój humor gwałtownie się poprawi i wręcz nie będziesz chciał przestać ćwiczyć. 

Dzięki hormonom szczęścia, Twój nastrój poprawi się na cały dzień. Będziesz rozbudzony, pełny energii i zapomnisz o stresie. Jazda na rolkach pomaga odgonić zmęczenie — zwłaszcza to psychiczne — oraz na długo oczyścić głowę z uporczywych myśli. To chwila tylko dla Ciebie. Koncentrujesz się na otoczeniu, czuciu swojego ciała i wrażeniach.

kobieta jadąca na rolkach szybko
Jazda na rolkach doda CI energii fizycznej i psychicznej.

6 – Lepszy sen

Nawet kiedy leżysz w łóżku, przyda Ci się jazda na rolkach — efekty treningów to głęboki, nieprzerwany sen. Dzięki psychicznemu odstresowaniu się oraz dotlenieniu organizmu zaśniesz błyskawicznie. Sen będzie dobrej jakości, więc rano obudzisz się wypoczęty. Czy można lepiej zacząć dzień, niż od stwierdzenia, że porządnie się wyspałeś?

7 – Zgrabny ruch

Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (regularne treningi mogą nawet pomóc zlikwidować ból pleców). Po całym dniu garbienia się przy biurku rozruszaj kości na rolkach, a Twoje ciało od razu zacznie lepiej współpracować. Plecy wyprostują się, tułów będzie odpowiednio napięty, dzięki czemu Twoja postura będzie się znacznie lepiej prezentowała. 

Osoby prowadzące siedzący tryb życia chodzą przygarbione, a nawet o tym nie wiedzą. Bardzo prawdopodobne, że tak jest w Twoim przypadku.

Rolkarstwo uczy również utrzymywania równowagi, instynktownego synchronizowania kończyn i pracy całym ciałem. Doświadczenie rolkarze poruszają się z wyjątkową gracją także podczas spacerów, bo na treningach nabyli dobre odruchy.

8 – Pewność siebie

Jazda wpływa na psychikę nie tylko w kwestii poprawiania humoru. Wkrótce zauważysz, że dzięki treningom sylwetka wygląda lepiej. Zaczniesz czuć dumę ze stale poprawiającej się formy oraz swojej sportowej determinacji. To przełoży się na zwiększenie pewności siebie w każdej dziedzinie — także w relacjach towarzyskich i zawodowych.

Każdy chce czuć, że dobrze wygląda — uprawianie sportu to daje. Świadomość, że potrafisz pokonywać własne ograniczenia — co udowodnisz sobie wiele razy na treningach — sprawi, że chętniej podejmiesz inne życiowe wyzwania.

trik na rolkach - stanie na przednich kołach
Im lepiej będziesz sobie radził w sporcie, tym większą dumę z siebie poczujesz. Nauka robienia trików na rolkach daje niezastąpioną satysfakcję!

9 – Polubienie ruchu

Każdy może zacząć jeździć na rolkach. To dobra dyscyplina sportowa dla najbardziej początkujących, którzy nigdy nie lubili się ruszać.

Tutaj nie czujesz, że robisz trening. Jedziesz tak szybko (lub tak wolno), jak tylko chcesz i nic nie narzuca Ci tempa. Możesz nawet przez chwilę nie odczuć zmęczenia

Jazda na rolkach pomoże Ci na dobre przekonać się do aktywności fizycznej. Poprawisz swoją kondycję i zobaczysz, że ruch może być bardzo przyjemny. W przyszłości zaczniesz chętniej próbować nowych sportów — to przygoda na całe życie. Kto wie, czy dzięki skatingowi nie odkryjesz w sobie sportowego talentu?

10 – Motywacja do zmian

Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Równie ważna jest również dieta, rezygnacja z używek i higiena psychiczna. Mało komu udaje się jednak równocześnie zadbać o każdy aspekt — to wymagałoby przewrócenia swojego życia o 180 stopni.

Bardzo dobrym początkiem do dużej zmiany jest właśnie jazda na rolkach. Efekty to pozytywne zmiany w myśleniu. 

  • – Zaczniesz myśleć, że skoro trenujesz, to wypadałoby też odżywiać się jak sportowiec. Stąd już niedaleko do praktycznej pracy nad swoją dietą.
  • – Zamiast sięgać po używki na odstresowanie się, wyjdziesz wyrzucić negatywne emocje na rolkach. Dzięki uprawianiu sportu milionom ludzi udało się np. rzucić palenie.
  • – Jazda rozładuje napięcie, poprawi nastrój i da Ci poczucie satysfakcji z produktywnego spędzenia czasu. Całościowo, gdy sport zajmie ważne miejsce w Twoim życiu, będziesz po prostu szczęśliwszym człowiekiem. Powie Ci to każdy trenujący, niezależnie od dyscypliny.

Chciałbyś zadbać o siebie i zmienić styl życia, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Zacznij od jazdy na rolkach. Dalej pójdzie samo.

Energia, zdrowie, satysfakcja — gdy zaczniesz jeździć, dużo łatwiej Ci będzie wprowadzić kolejne zmiany.

Co daje jazda na rolkach? Wielkie zmiany widoczne gołym okiem w lustrze — zrzucenie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie mięśni. Poprawa kondycji ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, bo po prostu będziesz się wolniej męczył. Wpływ sportu zauważysz także w swojej psychice — trenowanie zwiększa pewność siebie oraz rozładowuje stres. Wreszcie, ta prosta, przyjemna aktywność, może być wstępem do zdrowego stylu życia, który teraz wydaje Ci się być niemożliwym do zrealizowania. 

Mogą Ci się spodobać

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data publikacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut 13 wyświetleń

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 58 wyświetleń

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 64 wyświetleń

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 99 wyświetleń

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 91 wyświetleń

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 118 wyświetleń

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 114 wyświetleń

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 230 wyświetleń

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 167 wyświetleń

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 307 wyświetleń

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 281 wyświetleń

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Skakanie na skakance – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 123 wyświetleń

Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 130 wyświetleń

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 116 wyświetleń

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 405 wyświetleń

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 148 wyświetleń

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 182 wyświetleń

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 129 wyświetleń

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 435 wyświetleń

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 148 wyświetleń

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 252 wyświetleń

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 232 wyświetleń

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 265 wyświetleń

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 661 wyświetleń

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 374 wyświetleń

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 405 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 691 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 438 wyświetleń

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close