Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 75 wyświetleń

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną zabawą, rolki są ogromną pomocą dla zdrowia i wsparciem w kształtowaniu sylwetki. Na tej aktywności skorzystasz w każdym wieku, niezależnie od tego, czy miałeś wcześniej coś wspólnego ze sportem. Przeczytaj, co daje jazda na rolkach i nie zwlekaj z nauką jazdy!

1 – Kontrola wagi

O tym, że aktywność fizyczna pomaga wypracować smukłą sylwetkę, nie trzeba nikogo przekonywać. Przy siedzącym trybie życia wprowadzenie do codzienności rekreacyjnych treningów jest wskazane, by masa ciała w pewnym momencie nie zaczęła wymykać się spod kontroli… Rolkarstwo zaś to trening wyjątkowo przystępny, do którego nie trzeba mieć dobrej kondycji. Doskonale więc sprawdza się jako rekreacyjna aktywność dla przyjemności, a przy okazji dla figury

60 minut jazdy na rolkach może spalić 400-700 kcal. Ta godzina mija bardzo szybko, zwłaszcza gdy traktujesz rolki jako miejski środek transportu. 400 kcal to tyle, ile dostarcza duży pączek lub prawie cała tabliczka czekolady. Wystarczy godzina jazdy, a chwila przyjemności na pewno odłoży się w biodrach. Jeśli bardzo przyłożysz się do jazdy, spalisz jeszcze więcej!

Nic dziwnego, że jeżdżenie na rolkach to częsty wybór osób chcących zrzucić kilogramy. Dzięki treningom wypracujesz duży deficyt kaloryczny, a to przełoży się na sprawną redukcję wagi. Jazda jest bezpieczna także dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ nie obciąża stawów.

2 – Wyrzeźbiona sylwetka 

Poza spalaniem setek kalorii, jazda na rolkach wzmacnia i kształtuje mięśnie

Podczas treningu najintensywniej pracują nogi oraz pośladki, więc w pierwszej kolejności zauważysz zmiany właśnie w dolnej partii ciała. Dzięki rolkom nogi staną się szczuplejsze, bardziej kształtne, a pośladki podniosą się i zaokrąglą. 

Jazda pobudza do pracy także górę — brzuch, ramiona oraz plecy. Co prawda mają one mniej do roboty, ale mimo tego przy regularnych treningach odnotujesz pewne zmiany. 

Ramiona pracują przy każdym kroku na rolkach, więc z czasem nabiorą jędrności. Twój brzuch zmaleje, a talia zwęzi się, bo mocniejsze mięśnie brzucha zaczną ciaśniej opinać tułów. Nawet plecy mają swój udział w jeździe na rolkach — muszą przez cały czas stabilizować Twoją postawę. Efekt tego wszystkiego? Zmniejszenie wymiarów oraz ujędrnienie całego ciała.

Jeżeli zredukujesz tkankę tłuszczową, wzmocnione mięśnie będą jeszcze lepiej widoczne.

Mężczyzna jadący na rolkach szybko
Na rolkach pracuje całe ciało. Ty decydujesz o intensywności — a im intensywniej poćwiczysz, tym szybciej zauważysz efekty.

3 – Zdrowe serce

Nie można zapomnieć o tym, co daje jazda na rolkach w kontekście czysto zdrowotnym. Jeżdżenie jest aktywnością typu cardio. Cardio mobilizuje do pracy cały układ krążenia. 

Wszystkie mięśnie lubią trening — a mięśniem jest przecież także serce. Uprawianie sportu wzmacnia Twoją pompkę i zapobiega chorobom układu krążenia, które najczęściej dotykają właśnie osób mało aktywnych fizycznie. 

Ponadto uczy serce wydajniejszej pracy. Tę wydajniejszą pracę szybko odczujesz jako ogólną poprawę kondycji. Przestaniesz łapać zadyszkę podczas doganiania autobusu, a zamiast czekać na windę, wbiegniesz po schodach na swoje piętro.

4 – Dotleniony mózg

Trening na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego mózgu! Dzięki dotlenieniu będzie wydajniej pracował. To przełoży się na Twoją kreatywność, koncentrację i pamięć. 

5 – Dobry nastrój

Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się hormony szczęścia. W pewnym momencie treningu poczujesz przypływ siły, Twój humor gwałtownie się poprawi i wręcz nie będziesz chciał przestać ćwiczyć. 

Dzięki hormonom szczęścia, Twój nastrój poprawi się na cały dzień. Będziesz rozbudzony, pełny energii i zapomnisz o stresie. Jazda na rolkach pomaga odgonić zmęczenie — zwłaszcza to psychiczne — oraz na długo oczyścić głowę z uporczywych myśli. To chwila tylko dla Ciebie. Koncentrujesz się na otoczeniu, czuciu swojego ciała i wrażeniach.

kobieta jadąca na rolkach szybko
Jazda na rolkach doda CI energii fizycznej i psychicznej.

6 – Lepszy sen

Nawet kiedy leżysz w łóżku, przyda Ci się jazda na rolkach — efekty treningów to głęboki, nieprzerwany sen. Dzięki psychicznemu odstresowaniu się oraz dotlenieniu organizmu zaśniesz błyskawicznie. Sen będzie dobrej jakości, więc rano obudzisz się wypoczęty. Czy można lepiej zacząć dzień, niż od stwierdzenia, że porządnie się wyspałeś?

7 – Zgrabny ruch

Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (regularne treningi mogą nawet pomóc zlikwidować ból pleców). Po całym dniu garbienia się przy biurku rozruszaj kości na rolkach, a Twoje ciało od razu zacznie lepiej współpracować. Plecy wyprostują się, tułów będzie odpowiednio napięty, dzięki czemu Twoja postura będzie się znacznie lepiej prezentowała. 

Osoby prowadzące siedzący tryb życia chodzą przygarbione, a nawet o tym nie wiedzą. Bardzo prawdopodobne, że tak jest w Twoim przypadku.

Rolkarstwo uczy również utrzymywania równowagi, instynktownego synchronizowania kończyn i pracy całym ciałem. Doświadczenie rolkarze poruszają się z wyjątkową gracją także podczas spacerów, bo na treningach nabyli dobre odruchy.

8 – Pewność siebie

Jazda wpływa na psychikę nie tylko w kwestii poprawiania humoru. Wkrótce zauważysz, że dzięki treningom sylwetka wygląda lepiej. Zaczniesz czuć dumę ze stale poprawiającej się formy oraz swojej sportowej determinacji. To przełoży się na zwiększenie pewności siebie w każdej dziedzinie — także w relacjach towarzyskich i zawodowych.

Każdy chce czuć, że dobrze wygląda — uprawianie sportu to daje. Świadomość, że potrafisz pokonywać własne ograniczenia — co udowodnisz sobie wiele razy na treningach — sprawi, że chętniej podejmiesz inne życiowe wyzwania.

trik na rolkach - stanie na przednich kołach
Im lepiej będziesz sobie radził w sporcie, tym większą dumę z siebie poczujesz. Nauka robienia trików na rolkach daje niezastąpioną satysfakcję!

9 – Polubienie ruchu

Każdy może zacząć jeździć na rolkach. To dobra dyscyplina sportowa dla najbardziej początkujących, którzy nigdy nie lubili się ruszać.

Tutaj nie czujesz, że robisz trening. Jedziesz tak szybko (lub tak wolno), jak tylko chcesz i nic nie narzuca Ci tempa. Możesz nawet przez chwilę nie odczuć zmęczenia

Jazda na rolkach pomoże Ci na dobre przekonać się do aktywności fizycznej. Poprawisz swoją kondycję i zobaczysz, że ruch może być bardzo przyjemny. W przyszłości zaczniesz chętniej próbować nowych sportów — to przygoda na całe życie. Kto wie, czy dzięki skatingowi nie odkryjesz w sobie sportowego talentu?

10 – Motywacja do zmian

Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Równie ważna jest również dieta, rezygnacja z używek i higiena psychiczna. Mało komu udaje się jednak równocześnie zadbać o każdy aspekt — to wymagałoby przewrócenia swojego życia o 180 stopni.

Bardzo dobrym początkiem do dużej zmiany jest właśnie jazda na rolkach. Efekty to pozytywne zmiany w myśleniu. 

  • – Zaczniesz myśleć, że skoro trenujesz, to wypadałoby też odżywiać się jak sportowiec. Stąd już niedaleko do praktycznej pracy nad swoją dietą.
  • – Zamiast sięgać po używki na odstresowanie się, wyjdziesz wyrzucić negatywne emocje na rolkach. Dzięki uprawianiu sportu milionom ludzi udało się np. rzucić palenie.
  • – Jazda rozładuje napięcie, poprawi nastrój i da Ci poczucie satysfakcji z produktywnego spędzenia czasu. Całościowo, gdy sport zajmie ważne miejsce w Twoim życiu, będziesz po prostu szczęśliwszym człowiekiem. Powie Ci to każdy trenujący, niezależnie od dyscypliny.

Chciałbyś zadbać o siebie i zmienić styl życia, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Zacznij od jazdy na rolkach. Dalej pójdzie samo.

Energia, zdrowie, satysfakcja — gdy zaczniesz jeździć, dużo łatwiej Ci będzie wprowadzić kolejne zmiany.

Co daje jazda na rolkach? Wielkie zmiany widoczne gołym okiem w lustrze — zrzucenie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie mięśni. Poprawa kondycji ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, bo po prostu będziesz się wolniej męczył. Wpływ sportu zauważysz także w swojej psychice — trenowanie zwiększa pewność siebie oraz rozładowuje stres. Wreszcie, ta prosta, przyjemna aktywność, może być wstępem do zdrowego stylu życia, który teraz wydaje Ci się być niemożliwym do zrealizowania. 

Mogą Ci się spodobać

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji 28.03.2023

Przeczytasz w 13 minut 16 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 27 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 33 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 63 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 30 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 48 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 52 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 41 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 76 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 143 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 70 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 102 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 174 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 139 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jak nauczyć się pływać? Poradnik dla dorosłych

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 233 wyświetleń

Najłatwiej nauczyć się pływać w dzieciństwie, ale nie każdy z […]

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 152 wyświetleń

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 138 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Ćwiczenia z piłką – 15 najlepszych na całe ciało

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 207 wyświetleń

Ćwiczenia z piłką to skuteczny sposób na poprawę kondycji i […]

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 266 wyświetleń

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 94 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 292 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 563 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 371 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 342 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 278 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 276 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 463 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close