Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się do innych na własną niekorzyść? To da się zrobić świadomą pracą nad sposobem myślenia. Przeczytaj 10 wskazówek, które pomogą Ci wreszcie zaakceptować siebie i zacząć żyć pełnią życia – zamiast pełnią zmartwień!

Co zrobić jak siebie nie akceptuję?

Warto na początku poszukać prawdziwej przyczyny braku samoakceptacji. Pomoże Ci w tym spora doza autorefleksji oraz współpraca z psychologiem. Za niską samooceną rzadko bowiem stoją obiektywne defekty. Osoby o niesamowitej urodzie często borykają się z ciężkimi kompleksami, a te, które nie wpisują się w kanon urody, wręcz powalają otoczenie pewnością siebie. Wszystko jest w głowie. Nikt nie jest idealny, ale może się idealnie czuć – i właśnie to jest kluczowe do szczęśliwego życia.

W tym artykule wskażemy Ci psychologiczne triki na to, jak zaakceptować swój wygląd. Zastosuj je do zmiany sposoby myślenia. To okaże się nieporównywalnie skuteczniejsze, niż wizyta w klinice chirurgii plastycznej.

1 – wyczyść tablicę na Instagramie

Pozbycie się z własnych mediów społecznościowych szkodliwych treści to pierwsze, co powinna zrobić osoba świadoma problemu z samoakceptacją. Przejrzyj listę obserwowanych profili. Pozbądź się wszystkich influencerek przerabiających zdjęcia, pozujących na wzór zawodowych modelek, żyjących wyłącznie swoją (najczęściej wyimaginowaną) urodą.

Filtry w połączeniu z makijażem działają cuda. Umiejętne pozowanie oraz dobór światła rewolucjonizuje sylwetkę skuteczniej, niż 10 lat na siłowni. Zdjęcia w mediach społecznościowych to kłamstwo. Ostatni raz spójrz na doskonałych ludzi na Instagramie. Potem rozejrzyj się po zwykłej, szarej ulicy. Gdzie są te ideały? Czyżby nie wychodziły z domu?

jak zaakceptować siebie - porządkowanie treści na instagramie
Zrób porządek na liście obserwowanych, a łatwiej zrobisz porządek w głowie.

2 – uświadom sobie, że nikt TEGO nie widzi

Zapewne stale masz w głowie listę swoich kompleksów. Za duży nos. Za szeroka talia. Niesatysfakcjonujący wzrost. Cellulit. To za duże, to za małe, to za krzywe, to za proste. Nic w sam raz.

Zastanów się – czy kiedy poznajesz kogoś nowego myślisz sobie fajna babka by była, gdyby nie ten cellulit? Inna znajoma ma nadwagę, tak jak miliardy osób na świecie i setki codziennie mijanych – jaki procent uwagi poświęcasz jej masie ciała podczas rozmowy? Przecież nadwaga to nic egzotycznego, ot ciało jak ciało. Myślisz na co dzień o tym, że Twoja siostra ma garbaty nos, tata jest ciut za niski, a kolega z pracy zaczyna łysieć?

Nie myślisz. Szczegóły cudzego wyglądu na co dzień kompletnie Cię nie interesują. Nie zauważasz cudzych odstępstw od ideału, bo niby po co miałbyś to robić? Przecież nie rekrutujesz modeli do Vouge’a. No i pamiętasz, że ideałów nie ma.

Jesteś szalenie krytyczny tylko wobec siebie – wszyscy tak mamy, niezależnie od poziomu urody. Inni nie widzą Twoich wad. A skoro nikt nie widzi tego, co widzisz Ty… czy to na pewno istnieje?

3 – jak zaakceptować siebie dzięki pasji?

Pasja odwraca uwagę od tego, czego w sobie nie lubisz. Im głębiej wchodzisz w swoją pasję, tym bardziej spełnioną osobą się czujesz – a poczucie spełnienia w dziedzinie, na której Ci zależy, to klucz do zaakceptowania siebie.

Pasja sprawia, że zaczynasz myśleć o sobie w innych kategoriach. Przestajesz być grubą Mariolą – zaczynasz być Mariolą-wędkarką. Zamiast łysego Norberta przeistaczasz się w Norberta-modelarza. Zdobywasz nową cechę, która Cię definiuje.

Sporo pomaga fakt, że zainteresowanie daje przynależność do grupy, która ceni Cię za tę jedną cechę i nie interesuje jej nic więcej. To nie musi być fizyczna grupa osób – wystarczy świadomość, że gdzieś tam są ludzie, którzy tak jak ty kochają lepić garnki. Masz z nimi mentalną więź, silniejszą niż niejedna realna. A kiedy spotkacie się w realu, nic poza lepieniem garnków nie ma znaczenia – polubicie się nawet głosując na przeciwne partie polityczne. Ci ludzie akceptują Cię takim, jakim jesteś.

malująca kobieta z pasją
Próbuj nowych rzeczy, aż znajdziesz tę, która pochłonie Cię bez reszty.

4 – podkreślenie swoich atutów

Jak zaakceptować swój wygląd wraz z niedoskonałościami? Skoro tak skrupulatnie zauważasz, co w Twoim ciele jest nie tak, równie dużą uwagę poświęć mocnym stronom. Każdy człowiek ma coś pięknego. Jeżeli sam nie potrafisz znaleźć atrakcyjnej cechy swojego wyglądu, niech pomoże Ci inna osoba. A kiedy już to znajdziesz, podkreśl.

Piękne oczy? Wymień okulary na soczewki, by lepiej je podkreślić.

Długie, gęste włosy? Noś rozpuszczone – niech widzą!

Imponujący wzrost? Dopasuj garderobę do sylwetki, by postura prezentowała się jeszcze lepiej.

Ponownie zastosuj technikę myślenia o swoim wyglądzie w kontekście tego, jak patrzysz na innych ludzi. Kiedy widzisz kobietę z perfekcyjnymi ustami i krostkami na policzkach, która z tych cech bardziej Cię uderzy? Zapewne dużo chętniej skupiasz się na cudzych zaletach wyglądu – tak samo inni patrzą na Ciebie.

5 – jak zaakceptować swój wygląd dzięki… zmianom?

Samoakceptacja nie polega na bezwzględnym przyjmowaniu każdej cechy tak, jak dała ją natura. Można akceptować siebie i świadomie dążyć do poprawienia wizerunku – tak po prostu, by cieszyć się zmianami, których każdy czasami potrzebuje. Bez nienawiści do siebie bądź ryzykowania zdrowiem.

Sposobów na niewielkie-wielkie zmiany jest wiele. Pójście do fryzjera, by dobrać uczesanie do rysów twarzy. Wymiana garderoby na taką odpowiednią dla Twojej sylwetki. Wizyta u kosmetyczki w celu profesjonalnego zadbania o problematyczną cerę. Zmiana kształtu paznokci na pasujący do Twojego układu dłoni.

Kiedy nauczysz się podkreślać swoje atuty i skorzystasz z różnych możliwości zadbania o siebie, poczujesz się piękniej. Czasami zmiana cechy, która Ci się nie podoba, jest prostsza, niż dążenie do zaakceptowania jej.

męzczyzna tryzmający hantlę całujący swój biceps
Ćwiczenia, praca nad żywieniem czy odchudzanie się to nie są oznaki braku samoakceptacji. Możesz zmieniać się dla przyjemności samej zmiany, a zwłaszcza dla zdrowia. Samoakceptacja jest wtedy, gdy decydując o tych zmianach nie kierujesz się negatywnymi uczuciami względem siebie.

Trzymaj się nieinwazyjnych metod. Medyczne ingerencje w estetykę ciała to już naprawdę ostateczność, którą warto poprzedzić konsultacją z psychologiem. Rzadko pomagają naprawdę zaakceptować siebie, a często są wręcz wstępem do jeszcze gęściejszej spirali samokrytycyzmu.

6 – pomyśl o swoim ciele praktycznie

Twoje ciało codziennie robi tysiące rzeczy.

Dzięki ramionom, które uważasz za zbyt otłuszczone, możesz przytulić swoją mamę.

Dzięki swojemu brzuchowi rozkoszujesz się smakiem pizzy jedzonej z przyjaciółmi.

Dzięki masywnym udom Twoje dziecko może wygodnie usiąść podczas wspólnej zabawy.

Dzięki włosom, które nigdy nie chcą się właściwie ułożyć, dokładnie czujesz powiewy wiatru.

Dzięki nogom, według Ciebie za krótkim, możesz cieszyć się piękną pogodą na spacerze.

Twarz, do której masz tyle zastrzeżeń, to twarz ukochana przez Twoich najbliższych.

Ciało daje Ci życie.

Jak zaakceptować siebie ze wszystkimi cechami, które uważasz za niedoskonałe? Pomyśl o tym, jak doskonale ciało sprawuje się w dziedzinach, które naprawdę się liczą. Codziennie je za to doceń – szczególnie w momentach, gdy dopadają Cię kompleksy.

kobieta której udało się zaakceptować siebie rysuje serce na lustrze
Zauważ to wszystko, co robi Twoje ciało, a to jak wygląda przestanie mieć znaczenie.

7 – zaakceptować siebie dzięki liście zalet

Przygotuj kartkę, długopis i wypisz wszystkie swoje zalety, jakie przychodzą Ci do głowy. Wszystkie! Warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto dobrze Cię zna – dobrze wie, co w Tobie najlepsze, a czego sam nie zauważasz. Może też przygotuje dla siebie taką listę?

Listę zalet oczywiście zachowaj. Wracaj do niej zawsze, gdy nadejdą czarne myśli. Kiedy będziesz mieć swoje zalety wypisane czarno na białym, uświadomisz sobie, jaką kroplą w morzu jest to, co uważasz za wadę.

8 – mów do swojego wewnętrznego dziecka

Każdy dorosły ma w sobie dziecko potrzebujące czułości. Zmień sposób, w jaki mówisz do siebie i o sobie, tak, by dobrze się nim zaopiekować. Słowa mają ogromną moc – to jakiego języka używasz wobec siebie, wpływa na samopostrzeganie.

Dziecko powinno słyszeć, że jest wartościowe, zdolne, zasługuje na dobroć, a z jego wyglądem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Takie słowa budują jego przekonania o samym sobie na całe przyszłe życie.

Czy powiedziałbyś czteroletniemu sobie, że wygląda okropnie? Że jest brzydki, głupi, za gruby, do niczego, ma paskudne włosy i krzywą twarz? Nie – bo dzieciom nie mówi się takich rzeczy. Sprawiłyby im ogromną przykrość i na zawsze zostały w pamięci. Dziecko, które usłyszało coś takiego od dorosłego, długo nie pozbierałoby swojej samooceny. Czemu więc mówisz takie rzeczy do siebie? Od kiedy wiek daje przyzwolenie na podcinanie skrzydeł komukolwiek?

Pracuj nad językiem, jakim mówisz na temat swojego ciała i osobowości. Kiedy znowu będzie Cię kusiło głośne stwierdzenie z cyklu wyglądam tragicznie… ugryź się w język. Nie wahaj się także przed komplementowaniem siebie przy każdej okazji.

jak zaakceptować swój wygląd - mężczyzna przytulający siebie
Pamiętaj o przytulaniu samego siebie! 😉

9 – jak zaakceptować siebie poznając różne kanony piękna?

Znasz powiedzenie nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba?

Urodziłeś się w miejscu i czasie z takim, a nie innym kanonem piękna. W latach 50-tych krągła sylwetka Marylin Monroe rozpalała miliony. Kilkadziesiąt lat później świat mody wykreował trend na chorobliwie szczupłą heroin chic. W niektórych krajach szczytem urody jest garbaty nos, krzaczaste brwi, nadwagę uważa się za atrakcyjną, a krzywe zęby za urocze.

Aktualnie Zachód zaczyna szczególnie doceniać dad bod – ten typ męskiej sylwetki kojarzy się z tatusiami, którzy po narodzinach dziecka nieco odpuścili dbanie o siebie. Cecha charakterystyczna? Zaokrąglony brzuszek bez śladu mięśni. Wyrzeźbione sześciopaki mają konkurencję, której do niedawna by się nie spodziewały.

Warto zapoznać się z kanonami piękna w różnych częściach świata i okresach historycznych. To uświadomi Ci, jak bardzo piękno jest kwestią względną. W życiu zdążysz doświadczyć wielu urodowych przewartościowań – i wielu zaskoczeń! Kanonów piękna było i jest wiele a Ty jesteś jedyny – więc o co powinieneś dbać bardziej?

grupa mężczyzn z różnymi ciałami
Różnimy się – i to jak pojmujemy piękno też się różni. Ten stan nigdy się nie zmieni, a żaden człowiek nie nadąży za dostosowywaniem się do coraz nowszych standardów urody.

10 – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

To, jak zaakceptować siebie, nie zawsze da się zrealizować bez specjalistycznego wsparcia. Na brak akceptacji składa się wiele czynników, a część z nich rodzi się jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Nie wahaj się pójść do terapeuty, by rozwiązać problem u fundamentów. To poprawi jakość Twojego życia na zawsze.

Psycholog uświadomi Ci, że to nie wygląd jest problemem. Razem popracujecie nad zdrowym samopostrzeganiem, a Ty wreszcie uwolnisz się od prześladujących Cię kompleksów.


Jak zaakceptować siebie? Skupić się na tym, co w Tobie piękne. Spojrzeć na siebie tak, jak patrzysz na innych ludzi. Podejść do siebie i swojego ciała z czułością, na którą zasługuje za swoje codzienne osiągnięcia.

W tym, jak zaakceptować swój wygląd pomoże Ci wizyta u psychologa – wcale nie u chirurga plastycznego. Część kompleksów możesz wyeliminować nieinwazyjnymi zmianami. Fryzura czy ubiór działają cuda. Są jednak rzeczy, których zmienić się nie da… a choćby się dało, przyniosłoby Ci to tylko chwilową ulgę. Przez to, jak do siebie podchodzisz, szybko znalazłbyś inny kompleks. Droga donikąd – w przeciwieństwie do terapii. Przepracuj na niej problemy, które doprowadziły Cię do aktualnego momentu. Wtedy rzeczywiście wszystko się zmieni.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close