e-figura.pl|Motywacja|Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie masz wpływu. Plotkarze obgadujący Cię za plecami. Zmiany, których skutków nie jesteś w stanie w pełni przewidzieć… Życie rzadko pozwala się w pełni wyluzować, jeśli świadomie o to nie zadbasz. Przeczytaj więc, jak przestać się przejmować, spojrzeć na codzienność z dystansem i wreszcie odetchnąć.

Co to jest martwienie się i przejmowanie?

Przejmowanie się i martwienie to niekoniecznie smutek, brak energii i całkowite pochłonięcie przez czarne myśli. W psychologii zmartwieniem nazywa się nawracające myśli skoncentrowane wokół niepewnej przyszłości. Dopadają człowieka w różnych okolicznościach, nawet wtedy, gdy ma doskonały nastrój. Czasem tylko przelatują przez głowę, innym razem zostają na długo.

Właśnie niepewność jest główną osią zmartwień. Między innymi poprzez praktyczne minimalizowanie jej możesz pomóc sobie w tym, jak się nie martwić.

Jak się nie przejmować tym, co pomyślą inni?

Przejmowanie się innymi ludźmi jest naturalne. Każda zdrowa psychicznie osoba jest istotą społeczną. Nie chce być wykluczona, ani zrzucona na dno hierarchii. Tak było od początku ludzkości, gdy jeszcze żyliśmy w jaskiniach – wtedy bycie częścią społeczności było warunkiem przetrwania. Pewne rzeczy nie zmieniają się przez miliony lat.

Pytanie przmi – jak przestać się przejmować opinią ludzi, którzy nie są istotni w Twoim życiu? Nawet ich nie lubisz, nic od nich nie zależy, ale i tak martwisz się tym, co pomyślą?

Ten problem warto przepracować z psychoterapeutą. Jego podłoże może leżeć bardzo głęboko, jeszcze w dzieciństwie. Poczucie wyalienowania, niedowartościowanie, brak pewności siebie – specjalista określi, skąd bierze się Twoja skłonność do nadmiernego respektowania opinii innych ludzi. Poznanie fundamentu problemu ułatwi zburzenie go.

rozmowa o tym jak przestać się przejmować u psychoterapeuty
Wizyta u terapeuty gdy codzienność Cię przytłacza zawsze jest dobrym pomysłem. Samodzielnie nie sposób dotrzeć do korzeni problemów psychicznych.

1 – Zaplanuj, co zrobisz, jeśli spełni się najgorsze

Totalnie najgorszy scenariusz, który masz w swojej głowie. Mała szansa, że się wydarzy – musiałbyś mieć wyjątkowego pecha – ale jeśli…

Rozpisz plan, który wprowadzisz w życie jeżeli wszystko się zawali. Zrób to właśnie teraz, na trzeźwo, kiedy okoliczności Cię nie popędzają. Gdy ustalisz sam ze sobą, jakie kroki podejmiesz w razie najgorszego, część zmartwień odejdzie – zyskasz poczucie, że jesteś przygotowany na potencjalną katastrofę. Świadomość przygotowania pomoże Ci osiągnąć spokój.

2 – Przygotuj się na konfrontację z problemem

Idź o krok dalej. Zrobiłeś plan? Zorientuj się w tym, jak będzie wyglądała jego realizacja.

 • – Cięcie etatów w pracy? Sprawdź portale z ogłoszeniami o pracę i napisz CV. Zobaczysz, ile możliwości zawodowych wciąż jest przed Tobą. Jeżeli dostaniesz wypowiedzenie, jeszcze tego samego dnia będziesz mógł wysyłać aplikacje na nowe, lepsze stanowiska.
 • – Podejrzewasz, że oblałeś ważny egzamin na studiach? Jeszcze zanim dostaniesz wyniki, zorientuj się w terminach sesji poprawkowych. Poproś znajomych o (lepsze od Twoich) notatki z problematycznego przedmiotu, poszukaj wzoru pisma o warunkowy wpis na kolejny rok.
 • – Szykują się wydatki, na które nie masz funduszy? Czas na porządki w domu i szafie. Wygrzeb rzeczy, które możesz sprzedać, by na szybko trochę dorobić. Poszukaj możliwości dorobienia kilku stówek do budżetu – w każdym mieście znajdzie się okazja do złapania dorywczej pracy na już.

Praktyczne przygotowanie do nadciągającego kłopotu pomoże Ci zbudować pewność, że jakoś to będzie. Może nie będzie idealnie, ale dasz radę przetrwać trudny okres stojąc na nogach – bo jesteś przygotowany. 

3 – Poszukaj sobie zajęcia

Bardzo często zamartwiamy się ze zwyczajnej nudy. Brak czegoś do roboty skłania do myślenia – a kiedy masz cięższy okres, to z pewnością nie będzie myślenie o kwiatkach i króliczkach. To właśnie trudne momenty pełne nerwów są dobrym czasem na posprzątanie domu czy wyjście na trening. Jeżeli zdołasz się skoncentrować, w grę wchodzą oczywiście także intelektualne rozrywki.

Szukanie zajęcia sprawdza się szczególnie dobrze w momentach, gdy nie możesz zrobić nic, poza czekaniem. Informacja o wyniku egzaminu. Odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej. Wybory.

rośliny domowe w dużej ilości
Może domowa uprawa roślin to hobby dla Ciebie? Praca z zielenią relaksuje!

4 – Wygadaj się z obaw

Rozmowa z kimś bliskim zrzuca kamień z serca. Poza ulgą przyniesie porady, z którymi łatwiej rozwiążesz trapiący Cię kłopot. Do kompletu, druga osoba spojrzy na zmartwienie z dystansem i pomoże Ci spojrzeć na sprawę trzeźwym okiem. Czasem już tyle wystarczy, by przebić się przez chmurę zmartwień.

Nie masz nikogo zaufanego? Spróbuj wygadać się obcym ludziom. Dołącz do jednej z tysięcy grup dyskusyjnych na Facebooku i skorzystaj z opcji anonimowej publikacji posta. Dobrą opcją jest także poszukanie w Internecie osób chętnych do nawiązania wirtualnej przyjaźni i wzajemnych zwierzeń.

5 – Jak się nie martwić na zapas? Nie nakręcaj się!

Martwię się swoim samopoczuciem, wygoogluję objawy… Każdy to kiedyś zrobił i dowiedział się, że jest śmiertelnie chory. Doktor Google to straszny pesymista, w dodatku niekompetentny.

Kiedy masz przed sobą problem, trzeba coś zrobić. W momencie zamartwiania się trzeba jednak być bardzo ostrożnym, by nie pogorszyć sprawy. Postaraj się odciąć od rzeczy, które nie dadzą Ci rozwiązania problemu, a tylko zaostrzą go w Twojej głowie

 • – Czujesz, że Twoje zdrowie się pogorszyło? Zapomnij o googlowaniu objawów. Umów się do lekarza pierwszego kontaktu i znajdź sobie zajęcie pochłaniające myśli do czasu wizyty.
 • – Twój związek przechodzi kryzys? Nie czytaj smutnych historii o rozpadach relacji, publikowanych na popularnych portalach. Poszukaj w pobliżu terapeuty dla par i zaproponuj drugiej połówce takie wyjście.
 • – Twoje dziecko może nie zdać do następnej klasy przez problemy z matematyką? Zamknij dziennik elektroniczny. Od rozpaczliwego wpatrywania się w oceny nie będzie poprawy. Otwórz portal ogłoszeniowy z korepetycjami – znajdziesz tam prawdziwych cudotwórców.

I tak dalej. Nie będzie łatwo pozbyć się nawyku drążenia problemu w złą stronę – większośc ludzi ma odruch dobijania się. Z czasem jednak dojdziesz do perfekcji w szukaniu rozwiązań, zamiast przysparzania sobie zmartwień. 

6 – Podejmij aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna pomaga pozbyć się stresu i negatywnych emocji. To zasługa hormonów. Kiedy się ruszasz, organizm produkuje hormony szczęścia. One fantastycznie poprawiają nastrój już po kilku minutach treningu. Jogging, wypad na rower, krótki trening taneczny przed komputerem – wybierz aktywność, która przypadnie Ci do gustu.

Spacerowanie po lesie żeby przestać się martwić
Na spacerze na łonie natury spokojnie pomyślisz. Dotlenienie mózgu pomoże Ci znaleźć kreatywne rozwiązania.

7 – Spróbuj medytacji i ćwiczeń relaksacyjnych

Zmartwienia to bezużyteczne kłębki negatywnych myśli. Nie prowadzą do żadnych rozwiązań. Ćwiczenia relaksacyjne i medytacja pomagają oczyścić duszę właśnie z tych zaśmiecających ją tworów.

Zapoznaj się z różnymi technikami relaksacji – a jest ich co niemiara.

 • – Ściągnij aplikację do medytowania.
 • – Zamów olejki eteryczne do kąpieli o działaniu relaksującym.
 • – Zaaranżuj przyjazną przestrzeń w sypialni.
 • – Posłuchaj odprężającej muzyki lub dźwięków natury.
 • – Połóż się wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w najpiękniejszym miejscu na świecie.

W dzisiejszych czasach wszyscy są zestresowani i zmartwieni, więc relaksacyjne metody przeżywają prawdziwy rozkwit. Wystarczy chcieć je zgłębić i przetestować, a prędzej czy później trafisz na idealną odprężająca praktykę. Od siebie polecamy jogę, wizualizacje i medytację mindfulness. 

8 – Zmień otoczenie

Wyjdź z twierdzy zmartwień. Zamiast siedzieć w domu, rusz się do parku – zieleń Cię uspokoi. Odwiedź galerię handlową – jest tam tyle rzeczy do oglądania, że bez problemu odwrócisz uwagę od czarnych myśli. Pospaceruj po mieście tak po prostu – zobacz, co zmieniło się przy głównej ulicy, poobserwuj ludzi.

Zmiana otoczenia pomaga oczyścić głowę. Bo jak się nie przejmować ciągle tym samym, gdy otacza Cię to samo? 

kobieta ćwicząca jogę w terenie żeby przestać się martwić
Nie masz planu, gdzie się wyrwać? Idź przed siebie. Prędzej czy później dojdziesz w piękne miejsce.

9 – Przypomnij sobie, jak to było ostatnio

W dorosłym życiu nie brakuje okazji do zmartwień. Także tych, które szybko okazują się nie mieć pokrycia. Przypomnij sobie, iloma rzeczami w ostatnim czasie się martwiłeś. Okazało się, że albo nie było tak źle, albo było, ale sobie poradziłeś. Stwierdzisz, że i tym razem jakoś to będzie. I będziesz miał rację.

10 – Jak przestać się martwić myśląc o tym co dobre?

Gdy dzieje się (lub ma się stać) coś nie tak, weź kartkę i długopis. To moment, by skoncentrować się na drugiej stronie swojego życia – tej dobrej, której na co dzień nie doceniasz. Wypisz wszystko, za co jesteś wdzięczny światu. Wspaniałe dzieci, praca którą lubisz, dobre zdrowie, oddana przyjaciółka. Na tle z dobrych rzeczy przedmiot zmartwienia nie jest już tak imponujący, jak wtedy, gdy się na nim koncentrujesz.


Jak przestać się przejmować, stresować i wreszcie odetchnąć? Poszukaj rzeczy, które odwrócą uwagę od zmartwień. Porozmawiaj o swoich problemach z kimś, kto spojrzy na nie z boku. Zaplanuj, co zrobisz, jeżeli najgorsze przewidywania się ziszczą i odetnij od treści nakręcających spiralę zmartwień.

Nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa. Czasem na to, jak się nie martwić, może pomóc tylko terapia. Rozmowa ze specjalistą nigdy nie zaszkodzi, a może zdjąć Ci z barków wielki kamień.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close