Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut 380 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów do uprawiania w domowym zaciszu. Skąd wzięła się popularność akurat rowerka? Oczywiście z efektów i licznych zalet takiej aktywności. Jednakże nie jest ona również pozbawiona wad oraz drobnych komplikacji, o których warto wiedzieć przed zakupem sprzętu za kilkaset złotych… Przeczytaj!

Jakim treningiem jest jazda na rowerze stacjonarnym?

Pedałowanie na stacjonarnym rowerze to trening cardio. Nazwa wzięła się od tego, że ten rodzaj wysiłku pobudza serce do wzmożonej pracy. Inaczej nazywa się go treningiem wytrzymałościowym. Jest takim samym rodzajem aktywności jak np. bieganie.

Treningi cardio, nie powodują znaczącego wzrostu mięśni. Są bardzo dobrym wyborem, gdy zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale nie wyrobisz nimi atletycznej muskulatury. Zanim więc ostatecznie zdecydujesz się na zakup sprzętu, przemyśl, jak chciałbyś, by wyglądała Twoja sylwetka. 

O efektach jazdy na rowerku stacjonarnym przeczytasz więcej w dalszej części.

Co jazda daje dla sylwetki?

Tym, czym rowerek stacjonarny przekonał do siebie miliony, są oczywiście efekty. Jakich możesz się spodziewać, gdy zaczniesz regularnie trenować w ten sposób?

Przede wszystkim zrzucenie wagi. Jazda pomaga wypracować deficyt kaloryczny potrzebny do spalenia tkanki tłuszczowej. Dzięki rowerkowi znacznie łatwiej schudniesz, nawet gdy będziesz jadł odrobinę więcej, niż na typowej diecie odchudzającej.

Na uwagę zasługuje również wzmocnienie mięśni dolnej części ciała. Jazda angażuje głównie nogi i pośladki. Decydując się na nią, szybko odczujesz, że Twoje mięśnie mogą więcej np. podczas wchodzenia po schodach i pieszej wycieczki. Oczywiście, równocześnie poprawi się ich wygląd. Nogi nabiorą kształtu bez nadmiernej rozbudowy, a pośladki zauważalnie się podniosą. 

Co ciekawe, treningi przekładają się także na ujędrnienie skóry. Dzięki temu, że serce intensywniej pracuje podczas ćwiczenia, skóra zostaje dokładniej ukrwiona. Ukrwiona skóra nabiera sprężystości, a to zmniejsza widoczność cellulitu i wizualnie odmładza ciało. Jeżdżąc, dorobisz się jędrnych ud i pośladków, które chętnie pokażesz w letnich szortach!

szczupła kobieta jedzie na rowerze stacjonarnym
Szczupła, zdrowa, atrakcyjna sylwetka – rowerek Cię do niej przybliży.

Zdrowotne efekty jazdy na rowerku stacjonarnym

Jazda na rowerku jest treningiem cardio, co oznacza, że wzmacnia ona serce. Serce uczy się wydajniej pracować, co przekłada się na Twoją całościową wydolność. Jeżdżąc, poprawiasz swoją kondycję w chwili obecnej, jak również przeciwdziałasz chorobom, które po latach dotykają osoby nietrenujące. 

Podczas jazdy mocno pracują także płuca. Podczas wysiłku o długiej intensywności ciało potrzebuje więcej tlenu, więc płuca zwiększają swoją objętość, by być gotowe na magazynowanie go w przyszłości. Jazda na rowerze stacjonarnym jest więc treningiem także dla nich. Odwdzięczą się podczas codziennych wysiłków — koniec z zadyszką przy pracach i biegu do autobusu!

Jazda na rowerze stacjonarnym jest dobrym sposobem na zapobieganie utracie tkanki mięśniowej z wiekiem — sarkopenii. Seniorzy powinni się na nią zdecydować, by utrzymać jak najlepszą sprawność dolnej części ciała. 

Dzięki temu, że rowerek pomaga zrzucić nadwagę, pośrednio przeciwdziała wszystkim problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernej masy ciała.

Część osób patrzy z przymrużeniem oka na ten rodzaj treningów. Jazda na rowerze wydaje im się mało wymagająca, a przez to niewarta uwagi… Zupełnie niesłusznie. Na rowerze można wypracować świetną kondycję, poprawić zdrowie i pozbyć się zbędnych kilogramów. Warunek to regularność i zaangażowanie. Trzeba ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu (co 2 dni), przez przynajmniej 20 minut bez przerwy, by Twoje ciało odczuło pozytywne efekty.

Psychologiczne efekty treningu

Warto zwrócić uwagę także na psychologiczne zalety tego rodzaju aktywności. Te są równie istotne, co efekty sylwetkowe i zdrowotne.

Podczas treningu, w organizmie wydzielają się hormony szczęścia. Dodają energii, odganiają stres, sprawiają, że czujesz się silny i pełny energii. To właśnie może dać Ci jazda na rowerku stacjonarnym — efekty, które poczujesz całym sobą, jeszcze zanim zobaczysz je w lustrze. 

A gdy już zobaczysz, wzrośnie Twoja pewność siebie — świadomość, że wyglądasz doskonale, poprawi Twoją jakość życia na każdej płaszczyźnie. Warto ćwiczyć, by poczuć się lepiej z samym sobą!

pewna siebie kobieta podziwiająca swoje odbicie
Dzięki trenowanie poczujesz dumę z siebie za każdym razem,śprawnosc gdy spojrzysz w lustro.

Jak już wspomnieliśmy, jazda na rowerze stacjonarnym jest dobrym wstępem do szerszej sportowej przygody. Łatwo ją polubić, a dzięki wstępnemu przekonaniu się do aktywności, chętniej spróbujesz innych dyscyplin. Kto wie — może zakup rowerka stacjonarnego pomoże Ci odkryć w sobie pełnoprawnego sportowca?

Zalety rowerka 

Liczne zalety rowerka stacjonarnego zapewniły mu stałe miejsce w milionach domów. Efekty to nie wszystko. Dlaczego warto wybrać akurat tę aktywność?

Jazda na rowerze stacjonarnym jest łatwa. Wystarczy prawidłowo ustawić rowerek. Nie potrzebujesz trenera, nie musisz uczyć się techniki ćwiczeń ani układać planu treningowego. Siadasz i jedziesz w komfortowym dla Ciebie tempie przez kilkadziesiąt minut. Jest to więc bardzo dobra aktywność dla osób niezaznajomionych ze sportem, które chcą poćwiczyć dla siebie, a nie dla wyników. Rowerek pomaga polubić ruch na przyszłość i być może przygotować się do uprawiania bardziej wymagającej aktywności.

Treningi można rozpocząć niezależnie od wieku i poziomu sportowego. Trudno o bardziej przystępny rodzaj ćwiczeń. Jeśli postanowisz sprowadzić rowerek stacjonarny do domu, poćwiczysz na nim Ty, Twoi rodzice i dzieci. Wystarczy wyregulować siodełko, by każdemu zainteresowanemu pedałowało się wygodnie. Intensywność treningów dostosowuje się indywidualnie.

Jazda nie obciąża stawów kolanowych. Z tego względu, jest doskonałą opcją dla otyłych osób. Otyli nie mogą biegać, wykonywać ćwiczeń z podskokami czy skakać na skakance, ale już rowerek jest dla nich całkowicie bezpieczny. Jako element kuracji odchudzającej bardzo pomaga w tym, co najważniejsze dla ich zdrowia — zrzucaniu nadwagi.

Wbrew pozorom, jazda na rowerku stacjonarnym nie jest nudna. Możesz jeździć, równocześnie oglądając telewizję, słuchając audiobooka, rozmawiając przez telefon, a nawet czytając książkę. Dwie rzeczy za jednym zamachem — trening i nadrabianie rozrywek! Rowerek stoi stabilnie na podłodze — na pewno się nie przewrócisz, gdy trochę odpuścisz pełną koncentrację 😉

jazda na rowerze stacjonarnym przy otworzonym laptopie
Ciekawy serial i godzina treningu mija w mgnieniu oka!

Jeździć możesz niezależnie od warunków pogodowych. Deszcz, śnieżyca, burza, upał — trening w bezpiecznych warunkach zawsze jest możliwy (rowerek może zapobiec choćby zimowemu tyciu). To ma jeszcze jedną zaletę — trudniej znaleźć wymówkę do rezygnacji z zaplanowanego treningu. Ćwicząc na świeżym powietrzu łatwo wykręcić się nie taką pogodą…

Rowerek bywa stosowany także w rehabilitacji schorzeń kolan, kręgosłupa i bioder. Jeśli jednak masz problemy z układem ruchu, poprzedź zakup sprzętu konsultacją ze swoim lekarzem. Osoby, które nie są całkowicie zdrowe, zawsze powinny upewnić się u medyka, że wybrany sport jest dla nich odpowiedni.

Wady rowerka 

Jak każdy sport, jazda na rowerze stacjonarnym ma kilka wad, które mogą zdecydować o porzuceniu pomysłu… Lepiej poznać je, zanim sprowadzisz do domu nowiutki sprzęt!

Co daje rowerek stacjonarny osobom, które chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę? Przede wszystkim wzmocnienie dolnej części ciała — nóg i pośladków. Niestety, brzuch, klatka piersiowa i ramiona pozostają niedotrenowane. Góra ciała w zasadzie ma tylko utrzymać prostą pozycję podczas jazdy. Porusza się zbyt delikatnie, by można było liczyć na wzmocnienie górnych partii. Dlatego, aby kompleksowo popracować nad sylwetką, warto uzupełnić jazdę dodatkowymi treningami na te mięśnie.

Jazda na rowerze stacjonarnym nie gwarantuje utraty wagi. Tak naprawdę, nie istnieje aktywność, od której na 100% schudniesz. Trzeba się liczyć z tym, że mając konkretne plany na zmianę sylwetki, będziesz musiał popracować nad dietą. Rowerek pomoże, ale nie załatwi sprawy, jeśli wciąż będziesz jadł za dużo kalorii.

Rowerki są wyposażone w liczniki spalonych kalorii. Musisz jednak wiedzieć, że liczniki przekłamują rzeczywiste spalanie. Nawet gdy sprzęt pokazuje, że spaliłeś 500 kcal, w rzeczywistości mogłeś spalić na przykład tylko 300 kcal, a to duża różnica przy odchudzającym bilansie kalorycznym. Niestety, wielu popada w pułapkę licznika — ćwiczy, by móc zjeść dodatkowy kawałek ciasta. Gdy licznik ich okłamie, taki dodatkowy kawałek może niszczyć dietę… 

Jest jeszcze jeden problem. Na rowerku łatwo się obijać. Wsiąkasz w serial, zaczytujesz się, popadasz w zamyślenie… i po prostu siedzisz przez kilkanaście minut, lekko ruszając nogami. Nie pozostaje nic innego, jak pilnowanie się. Efektowna jazda na rowerku stacjonarnym wymaga szczerości samym sobą. Organizmu nie da się oszukać. Trzeba pedałować!

mężczyzna i kobieta przeglądają smartfony zamiast ćwiczyć
Scrollowanie Instagrama wciąga… ale nie spala tylu kalorii, co porządny trening!

Jeżeli musisz postawić rowerek w pustym, obskurnym miejscu (często umieszcza się go w piwnicy), możesz czuć się nieprzyjemnie podczas treningów. Oczywiście, możesz zabrać ze sobą rozrywkę, np. laptopa z serialem. Jednakże, kiedy otoczenie nie zachęca, czasem nawet to nie pomaga.

No właśnie — do ćwiczeń na rowerku czasem trudno się zmotywować. U wielu osób rowerek z czasem zaczyna się kurzyć… Niektórzy po prostu potrzebują motywacji z góry np. trenera, karnetu na siłownię czy ćwiczeń w towarzystwie. Jeśli zawsze należałeś do osób, które nie potrafiły zmotywować się nawet do krótkiego spaceru, rowerek prawdopodobnie tego nie zmieni.

Rowerek nie daje takiej przyjemności jak prawdziwa wycieczka rowerowa. Brak świeżego powietrza, orzeźwiającego wietrzyku, zmieniających się krajobrazów i urozmaiconego terenu, zniechęcają do ćwiczenia tych, którzy na ogół lubią poruszać się rowerem. Jeśli lubisz wycieczki rowerowe… nie sugeruj się tym. Jazda na rowerku stacjonarnym to zupełnie inne, znacznie uboższe doświadczenie.


Co daje jazda na rowerku stacjonarnym? Lepszą sylwetkę, zdrowie i samopoczucie. To sport przystępny dla osób w każdym wieku, także tych z nadmierną masą ciała uniemożliwiającą wykonywanie wielu ćwiczeń. Poznałeś dokładne wady i zalety tego rodzaju aktywności – teraz pewnie już dobrze wiesz, czy jest dla Ciebie odpowiednia!

Jeśli uznałeś, że chcesz zacząć ćwiczyć na rowerku w domowym zaciszu, oto poradnik, który pomoże Ci wybrać właściwy model sprzętu: Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Mogą Ci się spodobać

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data publikacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut 13 wyświetleń

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 58 wyświetleń

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 64 wyświetleń

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 100 wyświetleń

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 91 wyświetleń

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 120 wyświetleń

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 114 wyświetleń

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 231 wyświetleń

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 168 wyświetleń

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 308 wyświetleń

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 282 wyświetleń

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Skakanie na skakance – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 124 wyświetleń

Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 130 wyświetleń

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 117 wyświetleń

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 405 wyświetleń

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 148 wyświetleń

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 183 wyświetleń

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 129 wyświetleń

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 435 wyświetleń

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 148 wyświetleń

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 252 wyświetleń

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 233 wyświetleń

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 265 wyświetleń

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 662 wyświetleń

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 374 wyświetleń

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 405 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 691 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 438 wyświetleń

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close