e-figura.pl|Motywacja|Przerwa od treningów na przestrzeni czasu – jak ją zaplanować i po co?

Przerwa od treningów na przestrzeni czasu – jak ją zaplanować i po co?

Data aktualizacji 25.05.2022

Przeczytasz w 6 minut

Przerwa od treningów na przestrzeni czasu – jak ją zaplanować i po co?

Do zwiększania swoich możliwości i ciągłego szlifowania sylwetki, potrzebujesz nie tylko diety i sztangi. Przyda Ci się także zaplanowana przerwa od treningów. W jej trakcie zregenerujesz nie tylko mięśnie, ale też… psychikę i życie! Przeczytaj, jak zaplanować przerwy od ćwiczeń, ile powinny trwać i czy powinieneś obawiać się o utratę progresu.

Przerwa w treningu na regenerację – ile i co ile?

Pierwsza rzecz, to przerwy między poszczególnymi jednostkami treningowymi. Czyli po prostu odstępy między wizytami na siłowni.

W przypadku treningu FBW – full body workout – przerwa między ćwiczeniami powinna wynosić 48-72h. Tak więc, niech nie przychodzą Ci do głowy codzienne ćwiczenia całego ciała. Mięśnie nie urosną w ten sposób, nawet jeśli będziesz bardzo dobrze spał i jadł jak zawodowiec.

przerwa od treningu na regenerację zakwasy
Mięsnie potrzebują przynajmniej 48h, żeby dojść do siebie. Nie trenuj na zakwasach!

Jeżeli stosujesz treningi split – z podziałem na górę i dół – także dbaj o to, by partie mięśniowe miały przynajmniej 48 godzin odpoczynku.

Do ponownego treningu przystępuj wtedy, gdy nie czujesz już zakwasów, nic Cię nie boli, a mięśnie odzyskały pełną siłę i zakres ruchu.

Czy to nie wystarczy, żeby się zregenerować?

Przerwy między jednostkami treningowymi to nie wszystko. Regeneracja po treningu siłowym nie jest taką prostą sprawą, jak gojenie powierzchownego zadrapania. 

Zregenerować trzeba nie tylko mięśnie, kości i stawy, ale też układ nerwowy, immunologiczny oraz hormonalny. Trudno je naprawdę popsuć, ale i na bieżące ,,gojenie się” potrzebują więcej czasu.

Długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny bez przerw na odpoczynek, nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Będzie po trochę, konsekwentnie zaburzał pracę Twojego organizmu. Układ odpornościowy, hormony i nerwy potrzebują po prostu dłuższej przerwy na uspokojenie się, nawet jeśli mięśnie nadążają z regeneracją.

Gdy za długo trenujesz, nie robiąc przerw, zaczniesz zauważać między innymi spadki możliwości siłowych. To bierze się z przemęczenia układu nerwowego, czyli właściwego źródła Twojej siły.

Poza tym, o kompleksową regenerację organizmu możesz zadbać suplementacją – o tym innym razem, a póki co, zajrzyj do naszych artykułów z kategorii ,,suplementy”.

Tygodniowa przerwa od treningu – jak często?

Zrobienie sobie jakiś czas tygodnia przerwy od treningu jest konieczne, by przez wiele lat ćwiczyć bez komplikacji. To tak zwany deload week. Deload, czyli tydzień odstresowania się i pełnej regeneracji dla całego ciała – nie tylko tkanki mięśniowej. Deload warto robić co 6-12 tygodni, zależnie od intensywności i liczby treningów w tygodniu. 

tydzień przerwy od ćwiczeń deload week czytanie książki
Masz tydzień na nadrobienie czytania książek i nowych sezonów seriali!

Niektórzy specjaliści zalecają robić go nawet częściej, jeśli treningi są bardzo wymagające, a do tego idą w parze z pracą fizyczną.

To fakt – im ostrzej ćwiczysz, tym częstszy deload będzie Ci potrzebny. W miarę treningowego zaawansowania, przekonasz się o tym w praktyce i wypracujesz idealny system przerw. Może będzie to dla Ciebie co 6 tygodni, a może co 10. 

Kluczem do tego jest pomiar progresu treningowego i zwracanie uwagi na stan psychiczny. Gdy progres wyhamuje, a Ty zaczniesz czuć niechęć na myśl o pójściu na siłownię będzie to oznaczało, że nadciąga przetrenowanie. 

Jeśli jesteś początkujący, ćwiczysz 3 razy w tygodniu, nie masz problemów z regeneracją mięśni pomiędzy wizytami na siłowni, wstępnie zaplanuj przerwy według tego, które wskazujemy poniżej.

Przerwa od treningów – jak ją zaplanować?

Tak długo, jak nie jesteś zawodowcem prowadzonym przez trenera, odpoczynek od siłowni powinieneś dopasowywać do własnego życia. 

Weź do ręki kalendarz. Zaznacz w nim te momenty, w których intensywny trening nijak nie będzie Ci odpowiadał.

Boże Narodzenie, Wielkanoc, przygotowania do ślubu. Urodziny, które planujesz spędzić na zagranicznym wyjeździe. Sesja egzaminacyjna, ostatni tydzień kursu na prawo jazdy. Pomiędzy ważnymi okazjami wypada Ci kwartał przerwy? I tak umieść w nim tydzień deloadu – należy Ci się po dwóch miesiącach sumiennych ćwiczeń.

przerwa od treningów wyjazd zagraniczny
Wyjazd to twój zasłużony deload – nie szukaj siłowni!

Staraj się przynajmniej co 2 miesiące miec tydzień luzu. Nie musisz w tym czasie całkowicie rezygnować z aktywności. Możesz jechać na wycieczkę, luźno trenować, uprawiać jogging – po prostu nie dźwigaj ciężarów na najwyższych obrotach.

Planowanie przerw umożliwi Ci uniknięcie przetrenowania. Zrób deload, zanim zmusi Cię do tego złe samopoczucie czy kontuzja. To krok w tył, by wziąć rozpęd.

Gdy zdrowie zmusza do odpoczynku…

Z chorobą ani kontuzją się nie dyskutuje. Żadnej siłowni, dopóki całkiem nie wyzdrowiejesz, nie odzyskasz sił, a lekarz nie da Ci zielonego światła.

Nieplanowana przerwa od treningów jest potrzebna także wtedy, gdy zauważysz objawy przetrenowania. Przetrenowanie fizyczne i psychiczne to nie mit, a ignorowanie go nigdy nie prowadzi do sukcesu – raczej do kontuzji i pogorszenia formy psychicznej.

Pod tym artykułem znajdziesz link do osobnego materiału na temat tego, kiedy koniecznie zdecydować się na nieplanowany odpoczynek od siłowni. 

Długa przerwa od treningów a postępy

Utrata siły i masy mięśniowej zaczyna się nie wcześniej, niż po 2 tygodniach przerwy od treningu. Może Ci się wydawać, że po opuszczeniu treningu zeszło z Ciebie powietrze i mięśnie znikają w mgnieniu oka, ale zapewniamy, że tak nie jest. Mylne wrażenie leży głównie w psychice.

Jeżeli podczas przerwy od ćwiczeń dbasz o dietę i wysoką podaż białka, nic się nie stanie z Twoja sylwetką, gdy zrobisz sobie tydzień, a nawet 2 tygodnie przerwy. Po niej wrócisz silniejszy, w pełni zregenerowany i z nową energią psychiczną. W długiej perspektywie, deloady wyjdą Ci na dobre.

Twoja przerwa ma trwać dłużej? Po 2 tygodniach zaobserwujesz pierwsze spadki, a jeśli przerwa będzie się przeciągała… wciąż nie ma powodu do paniki. 

Epigenetyczna pamięć hipertrofii – mięśnie pamiętają, że kiedyś były bardziej rozbudowane i chętnie wracają do najlepszej formy. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

siłownia po 50 trening
Wiesz, że trening siłowy w młodym wieku zapobiega utracie mięśni, gdy się starzejesz? Właśnie dlatego, że mięśnie pamiętają treningi i niechętnie porzucają swoją sprawność.

Po dłuższej przerwie nie będziesz musiał budować formy od nowa. Twoja muskulatura szybko wróci, gdy ponownie złapiesz za sztangę. Nie musisz komplikować sobie życia (na przykład rezygnować z wyjazdu do pracy sezonowej), żeby tylko nie stracić wieloletniego progresu.

To między innymi epigenetyczna pamięć hipertrofii stoi za radykalnymi, szybkimi przemianami hollywoodzkich aktorów, jakich dokonują na potrzeby roli!


Przerwa od treningów co kilka tygodni jest potrzebna, żeby nadrobić regenerację układu nerwowego, hormonalnego i immunologicznego. Warto ją zrobić też po to, żeby odpocząć psychicznie. 

Warto zaplanować ją wcześniej, biorąc pod uwagę życiowe okoliczności. Dopasuj system trenowania do kalendarza świąt i ważnych momentów, w trakcie których siłownia może Ci przeszkadzać.

Przerwę zrób także wtedy, gdy odczuwasz objawy przetrenowania. Nie obawiaj sie o formę nawet, gdy przeciągnie się na dłużej niż 2 tygodnie. Mięśnie zapamiętują ,,najlepszą wersję siebie” i chętnie wracają do niej po przerwie od ćwiczeń.

A oto artykuł na temat momentów, w których KONIECZNIE trzeba zrobić sobie przerwę i nie mylić priorytetów! Przeczytaj: https://e-figura.pl/przerwa-od-silowni-kiedy-ci-sie-przyda-i-jak-dluga-powinna-byc/

Bibliografia:

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Wrocław 2019.

King I., Schuler L., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, Łódź 2009.

Evans JW. Periodized Resistance Training for Enhancing Skeletal Muscle Hypertrophy and Strength: A Mini-Review. Front Physiol. 2019 Jan 23;10:13. doi: 10.3389/fphys.2019.00013. PMID: 30728780; PMCID: PMC6351492.

Hwang PS, Andre TL, McKinley-Barnard SK, Morales Marroquín FE, Gann JJ, Song JJ, Willoughby DS. Resistance Training-Induced Elevations in Muscular Strength in Trained Men Are Maintained After 2 Weeks of Detraining and Not Differentially Affected by Whey Protein Supplementation. J Strength Cond Res. 2017 Apr;31(4):869-881. 

Staron RS, Leonardi MJ, Karapondo DL, Malicky ES, Falkel JE, Hagerman FC, Hikida RS. Strength and skeletal muscle adaptations in heavy-resistance-trained women after detraining and retraining. J Appl Physiol (1985). 1991 Feb;70(2):631-40. 

Seaborne RA, Strauss J, Cocks M, Shepherd S, O’Brien TD, van Someren KA, Bell PG, Murgatroyd C, Morton JP, Stewart CE, Sharples AP. Human Skeletal Muscle Possesses an Epigenetic Memory of Hypertrophy. Sci Rep. 2018 Jan 30;8(1):1898.

Bruusgaard JC, Johansen IB, Egner IM, Rana ZA, Gundersen K. Myonuclei acquired by overload exercise precede hypertrophy and are not lost on detraining. Proc Natl Acad Sci U S A. 2010 Aug 24;107(34):15111-6. 

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close