Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Przerwa od siłowni – kiedy Ci się przyda i jak długa powinna być?

Przerwa od siłowni – kiedy Ci się przyda i jak długa powinna być?

Data publikacji 10.02.2022

Przeczytasz w 5 minut 454 wyświetleń

Przerwa od siłowni – kiedy Ci się przyda i jak długa powinna być?

Odpuszczenie już jednego treningu bywa ciężką sytuacją dla ambitnego sportowca! Czasem jednak konieczna jest nawet dłuższa przerwa. W szerszym rozrachunku wyjdzie nam na zdrowie bardziej, niż kurczowe trzymanie się hantli. Kiedy przerwa od siłowni jest wskazana, a wręcz konieczna? Przeczytaj!

2 tygodnie przerwy od siłowni gdy się przetrenowałeś

Ze wszystkim da się przesadzić! Jeśli od jakiegoś czasu skręca Cię na myśl o ćwiczeniach, mięśnie bolą dłużej niż powinny, nie masz libido, Twoje wyniki się pogorszyły a energia do życia pikuje w dół, zrób przynajmniej dwa tygodnie przerwy od siłowni. Bardzo możliwe, że dotknęło Cię przetrenowanie.

Z przetrenowaniem mamy do czynienia wtedy, gdy ostre, częste treningi nie idą w parze z odpowiednią dietą oraz regeneracją. Prędzej czy później organizm po prostu musi się zbuntować. Żeby po przetrenowaniu organizm odpowiednio się odbudował, a psychika wróciła do normy potrzeba z reguły właśnie około dwóch tygodni.

Przerwa w treningu na regenerację może trwać nawet miesiąc przy dużym przećwiczeniu. Pamiętaj, że niemniej od warunków fizycznych istotny jest stan twojej psychiki. Odpoczynek od siłowni powinien trwać tak długo, aż nie poczujesz emocjonalnej potrzeby poćwiczenia. Chciej iść na trening – nie zmuszaj się!

Odpoczynek od siłowni – gdy nadchodzi poważna kontuzja

Niestety, kontuzje u sportowców były, są i będą. Gdy czujesz, że jakiś mięsień lub staw ciągle boli w sposób niemający nic wspólnego z rozkosznym paleniem podczas podnoszenia ciężarów, natychmiast zrezygnuj z siłowni. Na-tych-miast!

Jeśli cokolwiek boli nie tak jak powinno, to nigdy nie jest dobry znak. Najlepiej, żeby nadwyrężonemu mięśniowi czy stawowi od razu przyjrzał się fizjoterapeuta bądź lekarz. Dopóki tego nie zrobi, nie forsuj kontuzjowanej części ciała.

Nawet jeśli masz kontuzję nogi, około tygodnia przerwy na regenerację całego ciała dobrze Ci zrobi. Dlaczego nie trenować w tym czasie na przykład bicepsów?

Po pierwsze – układ ruchu to niezwykle skomplikowana maszyna. Każdy mięsień i staw jest jej trybikiem. Nawet jeśli trenujesz brzuch, nieświadomie forsujesz też nogi, a skupiając się na podnoszeniu hantli napinasz mięśnie ud dla lepszej stabilizacji.

Po drugie – jeśli teraz uszkodziłeś mięsień czworogłowy, bardzo możliwe, że lżej nadwyrężyłeś też coś na przykład w tricepsie. Każdą partię powinno się przecież trenować równie ostro. Zrób tydzień przerwy na zregenerowanie się całego organizmu zanim odezwie się następna część ciała, która ma już dość.

Po trzecie – przerwa od siłowni pomoże organizmowi maksymalnie skupić się na naprawie zniszczeń w kontuzjowanym elemencie. To może bardzo pomóc w szybszym pozbieraniu się. Przerwa w treningu na regenerację jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Bardzo możliwe, że wrócisz wręcz silniejszy.

Nieoczywista ,,kontuzja”

Z siłowni powinieneś zrezygnować nie tylko wtedy, gdy boli cię mięsień czworogłowy czy kolano. Ból kręgosłupa, ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, czujesz się osłabiony – to objawy, które wymagają odpoczynku. Mogą być związane z nieprawidłową techniką ćwiczeń (obciążenie kręgosłupa), przetrenowaniem ale też ujawnieniem się choroby, której istnienia nie byłeś świadomy.

W idealnym świecie każdy przyszły sportowiec poszedłby do lekarza przed złapaniem za sztangę. Niestety, zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak jest… Gdy stan Twojego zdrowia jakkolwiek się pogorszy odpuść trening przynajmniej na tydzień. Zanim pójdziesz do lekarza nie myśl o ćwiczeniach,

Jeśli dolegliwości wynikają z przetrenowania bądź błędnej techniki, przerwa dobrze Ci zrobi. A jeśli z choroby… Wtedy forma treningowa schodzi na daleki plan i na nim ma zostać!

Odpoczynek od siłowni podczas infekcji

Zachorowałeś? Rzuć torbę w kąt i połóż się do łóżka. Przerwa od treningów na siłowni ma trwać dopóki całkiem nie wyzdrowiejesz – przy katarze może wystarczyć nawet tylko tydzień. Przy poważniejszych chorobach miej na uwadze konieczność całkowitego odbudowania sił po chorobie. Przerwa od siłowni może zająć nawet kilka miesięcy jeśli na przykład sponiewierał Cię Covid-19.

Nie pchaj się do klubu fitness póki całkiem nie dojdziesz do siebie. Możesz kogoś zarazić, pogorszyć swój stan, a wyniki i tak będą beznadziejne. Bez dobrego stanu zdrowia nie myśl o sztandze. Leż w łóżku i oglądaj seriale – to należy się Twojemu organizmowi podczas walki z infekcją.

Przerwa od siłowni – gdy masz na głowie ważniejsze rzeczy

Na Sport Odżywki nigdy nie będziemy promować trenowania kosztem życia prywatnego, ani zmuszania się do ćwiczeń. Wyniki to nie wszystko! Mamy wrażenie, że za mało mówi się o psychicznym uzależnieniu od sportu, a za mało o tym, że trening ma być przyjemnością o której dawkowaniu decydujemy sami.

Święta w rodzinnym gronie? Kilka dni przerwy na pewno Ci nie zaszkodzi. Uzupełnij zapasy pozytywnej energii i ciasta w żołądku – te chwile są ważniejsze niż ,,piątka” więcej na sztandze. Zrobisz progres trochę później i świat się nie zawali.

Uczysz się do sesji egzaminacyjnej? Wyjeżdżasz na urlop? Twój ulubiony pisarz wypuścił nową pozycję na którą czekasz od lat? Nie rób sobie wyrzutów gdy masz inne priorytety. Twoim świętym prawem jest zrezygnowanie z treningu kiedy po prostu chcesz porobić coś innego.

Przerwa od siłowni – czy warto się przed nią bronić?

Bądźmy szczerzy – większość z nas nigdy nie zostanie profesjonalnymi sportowcami wytrzymałościowymi ani sylwetkowymi. Wymaganie ciągłego progresu będzie pochodziło wyłącznie od nas.

Ambicja to bez wątpienia pozytywna cecha, ale nigdy nie wolno stawiać wyników wyżej niż kondycji fizycznej i psychicznej. Bronienie się rękami i nogami przed zrobieniem przerwy od ćwiczeń zrujnuje nas pod jednym albo drugim względem (a czasem i pod oboma). Ćwiczysz? Chcesz zacząć? Pamiętaj o tym, że to siłownia jest dla Ciebie, nie Ty dla siłowni.

Przerwa od treningów, niezależnie od powodów i tego jakie konsekwencje dla formy przyniesie, nigdy nie jest porażką. Czasem jest po prostu potrzebą organizmu. Naszym obowiązkiem jest respektować żądania ciała – to jedyna zdrowa droga.

Kiedy zrobić przerwę od siłowni? Wtedy gdy przetrenowałeś się, chorujesz, masz kontuzję lub… co innego do roboty. Nie rób nic wbrew swojemu organizmowi ani emocjom. Niech siłownia będzie dla Ciebie zdrowym dodatkiem do codzienności, a nie jej dyktatorem!

Po czym poznać przetrenowanie? Szerzej na ten temat piszemy tutaj: https://e-figura.pl/intensywny-trening-po-czym-poznac-ze-cwiczyles-zbyt-ostro/.

Bibliografia:

Rippetoe M., Baker A., Programowanie treningu siłowego, przeł. Pazdej P., wyd. 3, 2013.

Artykuły na portalu Buduj Masę.

Artykuł na Health U.S News.

Mogą Ci się spodobać

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut 465 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 158 wyświetleń

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 164 wyświetleń

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 666 wyświetleń

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 274 wyświetleń

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 182 wyświetleń

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 172 wyświetleń

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 157 wyświetleń

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 337 wyświetleń

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 294 wyświetleń

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 325 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 425 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 207 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 188 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 422 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 355 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 440 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 396 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 569 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 496 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 558 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 439 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 301 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1529 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 386 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1251 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 441 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 559 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 1038 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close