Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji 31.10.2022

Przeczytasz w 8 minut 219 wyświetleń

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. Coraz młodsze osoby przejawiają kulturystyczną pasję – i bardzo dobrze! Podnoszenie ciężarów niesie ze sobą szereg benefitów, nie tylko sylwetkowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Od ilu lat można chodzić na siłownię w świetle prawa? Jak na trenowanie zareaguje organizm i psychika młodego człowieka? Przeczytaj!

Od ilu lat można iść na siłownię? Kwestia prawna

W kodeksach prawnych nie ma zapisanej żadnej granicy wiekowej do uczęszczania na siłownię. Teoretycznie, do klubu może wejść nawet dziecko. Teoretycznie, bo każda siłownia ma regulamin, w którym wskazuje m.in. minimalny wiek trenującego. 

Z reguły, siłownie pozwalają na treningi od 16 roku życia. Istnieją kluby, które wpuszczają już po 15 urodzinach, ale nie jest to regułą. Najlepiej sprawdzić dostępny w Internecie regulamin klubu, lub zatelefonować do recepcji z zapytaniem o dolną granicę wieku.

Od ilu lat można chodzić na siłownię jako pełnoprawny posiadacz karnetu? W Polsce, osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z tego względu, umowę podpisuje rodzic lub prawny opiekun. Musi złożyć oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka do treningu siłowego. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Kwestia zdrowotna

Poprawnie prowadzony trening siłowy jest korzystny nawet dla dzieci. Od ilu lat można iść na siłownię? Gdy kilkulatek jest na tyle dojrzały, by uważnie słuchać poleceń trenera, rodzice mogą zapisać go na podnoszenie ciężarów u trenera dziecięcego

U bardzo młodej osoby nie sprawdzi się typowy plan treningowy z Internetu, przeznaczony dla dorosłych. Planowanie treningu siłowego dla najmłodszych musi uwzględniać między innymi plastyczność kręgosłupa (przeciążanie go może prowadzić do stałej deformacji) czy kontuzjogenne rozciąganie się kości podczas wzrastania.

dziewczynka trenująca z masą własnego ciała
U najmłodszych, wystarczające są trening z lekkimi hantelkami i masą własnego ciała.

Dziecko i nastolatek wciąż rosną, rozwijają się, co samo w sobie jest dla organizmu szalenie wymagającym procesem. Zbyt intensywne ćwiczenia zaszkodzą, zamiast pomóc – a trzeba pamiętać, że problemy nabyte w okresie dojrzewania mogą rzutować na zdrowiu w całym dorosłym życiu. 

Od ilu lat można iść na siłownię bezpiecznie?

Jak podają lou Schuler i Ian King, najtrudniejszym wiekiem na podnoszenie ciężarów jest 12 lat u dziewcząt i 14 lat u chłopców. To wtedy dziecko gwałtownie rośnie. Rozciąganie się kości obniża ich gęstość, toteż szkielet staje się podatniejszy na urazy. Trzeba także zwrócić uwagę na równomierny rozwój mięśni, bo chwila nieuwagi i jedna strona stanie się znacznie silniejsza od drugiej. 

Dlatego trenerzy młodzieży planują dla nich treningi ogólnorozwojowe FBW, a nie ukierunkowane na hipertrofię konkretnych partii. Na drobiazgowe kształtowanie sylwetki mogą sobie bezpiecznie pozwolić dopiero osoby, które zakończyły dojrzewanie.

Od ilu lat można iść na siłownię bez obaw o kości? Bezpieczniej robi się dopiero po 15 roku życia – gdy faza szybkiego wzrostu minie. Kiedy nastolatek nie musi już co miesiąc wymieniać spodni na dłuższe, może na poważnie rozważyć treningi budujące siłę i mięśnie. Stąd też bierze się dolna granica wieku w klubach fitness. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Zanim to zrobisz

Pierwsza wizyta na siłowni powinna zostać poprzedzona konsultacją lekarską. Na wstępie należy bowiem wykluczyć częste u najmłodszych wady postawy i potencjalne nieprawidłowości rozwojowe. 

Jeśli lekarz odradzi trening siłowy z powodu wyłącznie wieku, warto skonsultować się z innym specjalistą. Niestety, wśród niektórych lekarzy starej daty wciąż pokutuje przekonanie, że siłownia to środowisko nieprzyjazne młodemu człowiekowi, pełne sterydów i agresywnych ludzi… Odradzają treningi z ciężarami na rzecz gry w piłkę nożną, tańca czy pływania. Współczesna nauka wie, że nie mają racji, a podnoszenie ciężarów jak najbardziej nadaje się dla młodzieży. 

Co innego, gdy lekarz stwierdzi konkretne przeciwwskazania zdrowotne – wtedy oczywiście nie ma dyskusji. 

Siłownia – od ilu lat? Nie ,,kiedy”, ale ,,jak”!

To, od ilu lat można chodzić na siłownię nie jest tak ważne, jak sam charakter treningów.

Dziecko i nastolatek mogą bezpiecznie trenować tylko pod okiem trenera specjalizującego się w treningu siłowym młodzieży. W dużych miastach znajdziesz siłownie, które prowadzą takie treningi. 

od ilu lat można chodzić na siłownię nastolatka z  trenerem

Możesz również skorzystać z usług zewnętrznego trenera personalnego młodzieży. Rodzice lub prawny opiekun będą musieli podpisać zgodę na współpracę, oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań do ćwiczeń.

Niezbędne jest także dopasowanie diety do wzmożonego wysiłku. Sport zwiększa zapotrzebowanie na mikro- i makroskładniki – a młody człowiek nie może dopuścić do niedoborów. Niedobory zakłóciłyby jego rozwój. Czy siłownia hamuje wzrost, szkodzi na hormony, stawy czy kości nastolatka? Jeśli sportowiec odżywia się wartościowo, bez niedoborów, na poprawnych treningach może tylko skorzystać.

Od ilu lat można iść na siłownię – różne rodzaje treningów

Kiedy młody człowiek i jego rodzice zdecydują się na znalezienie trenera dla dziecka, warto dokładnie dopytać trenera, jakim typem treningów sie zajmuje. Inaczej będą wyglądać treningi ukierunkowane na rozwój siły, odchudzanie czy uzupełniające np. dla piłkarzy.

Od ilu lat można iść na siłownię? Wpływ na psychikę

Faktem jest to, że współczesne kanony urody przekładają się na powszechność kompleksów. Zwłaszcza u młodych ludzi, korzystających z mediów społecznościowych, coraz częściej pojawiają się zaburzenia dysmorficzne i zaburzenia odżywiania. Badanie z 2020 roku, przeprowadzone przez zespół Himanshu, wskazuje, że najczęstszym kompleksem dorastających chłopców jest za niski poziom umięśnienia. U dziewcząt – tłuszcz.

Od ilu lat można chodzić na siłownię, aby psychicznie poradzić sobie z presją sportu kształtującego sylwetkę? 

Trenowanie samo w sobie nie powoduje zaburzeń psychicznych. Sport jest przez psychiatrów zalecany wręcz w celu ich prewencji. Aktywność pomaga nabrać wiary w siebie, rozładować negatywne emocje oraz oczywiście pozbyć się kompleksów (czy istnieje nastolatek, który ich nie ma?). 

Żeby nastolatek nie wpadł w zaburzenia na punkcie postrzegania swojego ciała, czy też w uzależnienie od ćwiczeń, potrzebna jest edukacja, rozmowa wsparcie ze strony rodziny i rówieśników. To dotyczy wszystkich młodych ludzi, także tych nietrenujących

Praca nad sobą w młodym wieku nie jest zwiastunem czegoś złego – często jest wręcz przeciwnie. Dzięki treningom, nastolatek czuje się ze sobą znacznie lepiej. Problem pojawia się dopiero, gdy młody człowiek spędza na siłowni całe dnie, zaniedbując obowiązki oraz życie towarzyskie. Wtedy, rodzice muszą interweniować. 

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, sport może mu pomóc przetrwać burzę hormonów. Podnoszenie ciężarów u młodzieży jest zalecane przez specjalistów – to aktywność całościowo korzystna dla rozwoju. 

Ponownie – musi to być trening podnoszenia poprawnie prowadzony, czyli dopasowany do możliwości rozwijającego się organizmu, pod okiem instruktora.

A co, jeśli nastolatek napatrzy się na pięknych ludzi?

Na siłowni nastolatek napatrzy się na fantastyczny sylwetki… ale napatrzy się też na te całkowicie przeciętne. Do klubu fitness chodzą nie tylko kulturyści. Chodzą tam osoby chcące schudnąć, próbujące skończyć z nadmierną szczupłością i generalnie niewpisujące sie w kanony piękna. Siłownia nie jest Instagramem przeniesionym do rzeczywistości!

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Kwestia środowiska

Wbrew przestarzałym stereotypom, siłownia jest przyjaznym miejscem. Młody człowiek spotka tam wielu dorosłych, którzy będą podziwiać jego determinację, motywować go i doradzać. Sumienny trening wzbudzi respekt, co przełoży się na zwiększenie samooceny nastolatka.

trojka przyjaciół na siłowni
Na siłowni rodzą się przyjaźnie i pewność siebie!

Siłownia nie płynie sterydami. Po pierwsze – sterydy są drogie. Nikt nimi nie częstuje. Po drugie – ludzie sięgający po sterydy zdają sobie sprawę z ryzyka u dorosłych. Wiedzą, że u dojrzewającego człowieka takie środki tym bardziej spowodowałyby katastrofę. 

Ba – dorośli trenujący czasami odradzają małoletnim nawet podstawowe, legalne suplementy, bo w tym okresie hormony i tak wynoszą ich na wyżyny możliwości.

Oczywiście, ewenementy i ludzie gotowi zarobić za wszelką cenę, zdarzają się wszędzie. W przypadku nastolatków, rodzice po prostu muszą… interesować się tym, co robi ich dziecko. Ze sterydami jest tak, jak z używkami – objawy brania sterydów widać, a pieniądze na nie znikają. Zauważając zmiany zachowania dziecka trzeba interweniować, a nie zwalać tego na karb młodzieńczego buntu.


Od ilu lat można chodzić na siłownię? to 15 lat. W większości klubów – 16 lat. Duże siłownie zatrudniają trenerów wyspecjalizowanych w treningu młodzieży – najlepiej zadzwonić do interesującego Cię klubu i zapytać, jak się sprawy mają. Nie brakuje także niezależnych specjalistów, z którymi można wejść w indywidualną współpracę. Do wykupienia karnetu przez niepełnoletniego, oraz zgodnego z prawem nawiązania współpracy, wymagana jest zgoda rodzica.

Od ilu lat można iść na siłownię bezpiecznie? ,Nie ma dolnej granicy wiekowej, od której trening na siłowni dla dziewczyn i chłopaków robi się całkowicie bezpieczny. Najważniejsze jest to, by trening odbywał się pod okiem specjalisty. Do niego należy dopasować dietę. Trenowanie na siłowni nie powoduje zaburzeń postrzegania własnego ciała, a wręcz pomaga zwalczać kompleksy wieku dojrzewania. Trzeba pamiętać, że problemy psychiczne to o wiele bardziej skomplikowana kwestia, niż przebywanie w pobliżu wysportowanych osób.

Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, tłum. A Niewiarowski, Łódź 2009.

Barbieri D, Zaccagni L. Strength training for children and adolescents: benefits and risks. Coll Antropol. 2013 May;37 Suppl 2:219-25. PMID: 23914510.

Himanshu, Kaur A, Kaur A, Singla G. Rising dysmorphia among adolescents : A cause for concern. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):567-570. doi: 10.4103/jfmpc.jfmpc_738_19. PMID: 32318383; PMCID: PMC7114025.

Myers AM, Beam NW, Fakhoury JD. Resistance training for children and adolescents. Transl Pediatr. 2017 Jul;6(3):137-143. doi: 10.21037/tp.2017.04.01. PMID: 28795003; PMCID: PMC5532191.

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji 24.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 33 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 83 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 58 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 86 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 95 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 73 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 135 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 232 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 164 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 183 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 238 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 292 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 250 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 220 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 270 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 302 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się