Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji 31.10.2022

Przeczytasz w 7 minut 555 wyświetleń

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. Coraz młodsze osoby przejawiają kulturystyczną pasję – i bardzo dobrze! Podnoszenie ciężarów niesie ze sobą szereg benefitów, nie tylko sylwetkowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Od ilu lat można chodzić na siłownię w świetle prawa? Jak na trenowanie zareaguje organizm i psychika młodego człowieka? Przeczytaj!

Od ilu lat można iść na siłownię? Kwestia prawna

W kodeksach prawnych nie ma zapisanej żadnej granicy wiekowej do uczęszczania na siłownię. Teoretycznie, do klubu może wejść nawet dziecko. Teoretycznie, bo każda siłownia ma regulamin, w którym wskazuje m.in. minimalny wiek trenującego. 

Z reguły, siłownie pozwalają na treningi od 16 roku życia. Istnieją kluby, które wpuszczają już po 15 urodzinach, ale nie jest to regułą. Najlepiej sprawdzić dostępny w Internecie regulamin klubu, lub zatelefonować do recepcji z zapytaniem o dolną granicę wieku.

W Polsce, osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z tego względu, umowę podpisuje rodzic lub prawny opiekun. Musi złożyć oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka do treningu siłowego. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Kwestia zdrowotna

Poprawnie prowadzony trening siłowy jest korzystny nawet dla dzieci. Gdy kilkulatek jest na tyle dojrzały, by uważnie słuchać poleceń trenera, rodzice mogą zapisać go na podnoszenie ciężarów u trenera dziecięcego

U bardzo młodej osoby nie sprawdzi się typowy plan treningowy z Internetu, przeznaczony dla dorosłych. Planowanie treningu siłowego dla najmłodszych musi uwzględniać między innymi plastyczność kręgosłupa (przeciążanie go może prowadzić do stałej deformacji) czy kontuzjogenne rozciąganie się kości podczas wzrastania.

dziewczynka trenująca z masą własnego ciała
U najmłodszych, wystarczające są trening z lekkimi hantelkami i masą własnego ciała.

Dziecko i nastolatek wciąż rosną, rozwijają się, co samo w sobie jest dla organizmu szalenie wymagającym procesem. Zbyt intensywne ćwiczenia zaszkodzą, zamiast pomóc – a trzeba pamiętać, że problemy nabyte w okresie dojrzewania mogą rzutować na zdrowiu w całym dorosłym życiu. 

Od ilu lat można iść na siłownię bezpiecznie?

Jak podają lou Schuler i Ian King, najtrudniejszym wiekiem na podnoszenie ciężarów jest 12 lat u dziewcząt i 14 lat u chłopców. To wtedy dziecko gwałtownie rośnie. Rozciąganie się kości obniża ich gęstość, toteż szkielet staje się podatniejszy na urazy. Trzeba także zwrócić uwagę na równomierny rozwój mięśni, bo chwila nieuwagi i jedna strona stanie się znacznie silniejsza od drugiej. 

Dlatego trenerzy młodzieży planują dla nich treningi ogólnorozwojowe FBW, a nie ukierunkowane na hipertrofię konkretnych partii. Na drobiazgowe kształtowanie sylwetki mogą sobie bezpiecznie pozwolić dopiero osoby, które zakończyły dojrzewanie.

Bezpieczniej robi się dopiero po 15 roku życia – gdy faza szybkiego wzrostu minie. Kiedy nastolatek nie musi już co miesiąc wymieniać spodni na dłuższe, może na poważnie rozważyć treningi budujące siłę i mięśnie. Stąd też bierze się dolna granica wieku w klubach fitness. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Zanim to zrobisz

Pierwsza wizyta na siłowni powinna zostać poprzedzona konsultacją lekarską. Na wstępie należy bowiem wykluczyć częste u najmłodszych wady postawy i potencjalne nieprawidłowości rozwojowe. 

Jeśli lekarz odradzi trening siłowy z powodu wyłącznie wieku, warto skonsultować się z innym specjalistą. Niestety, wśród niektórych lekarzy starej daty wciąż pokutuje przekonanie, że siłownia to środowisko nieprzyjazne młodemu człowiekowi, pełne sterydów i agresywnych ludzi… Odradzają treningi z ciężarami na rzecz gry w piłkę nożną, tańca czy pływania. Współczesna nauka wie, że nie mają racji, a podnoszenie ciężarów jak najbardziej nadaje się dla młodzieży. 

Co innego, gdy lekarz stwierdzi konkretne przeciwwskazania zdrowotne – wtedy oczywiście nie ma dyskusji. 

Siłownia – od ilu lat? Nie ,,kiedy”, ale ,,jak”!

Dziecko i nastolatek mogą bezpiecznie trenować tylko pod okiem trenera specjalizującego się w treningu siłowym młodzieży. W dużych miastach znajdziesz siłownie, które prowadzą takie treningi. 

od ilu lat można chodzić na siłownię nastolatka z  trenerem

Możesz również skorzystać z usług zewnętrznego trenera personalnego młodzieży. Rodzice lub prawny opiekun będą musieli podpisać zgodę na współpracę, oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań do ćwiczeń.

Niezbędne jest także dopasowanie diety do wzmożonego wysiłku. Sport zwiększa zapotrzebowanie na mikro- i makroskładniki – a młody człowiek nie może dopuścić do niedoborów. Niedobory zakłóciłyby jego rozwój. Czy siłownia hamuje wzrost, szkodzi na hormony, stawy czy kości nastolatka? Jeśli sportowiec odżywia się wartościowo, bez niedoborów, na poprawnych treningach może tylko skorzystać.

Różne rodzaje treningów

Kiedy młody człowiek i jego rodzice zdecydują się na znalezienie trenera dla dziecka, warto dokładnie dopytać trenera, jakim typem treningów sie zajmuje. Inaczej będą wyglądać treningi ukierunkowane na rozwój siły, odchudzanie czy uzupełniające np. dla piłkarzy.

Wpływ siłowni na psychikę młodego człowieka

Faktem jest to, że współczesne kanony urody przekładają się na powszechność kompleksów. Zwłaszcza u młodych ludzi, korzystających z mediów społecznościowych, coraz częściej pojawiają się zaburzenia dysmorficzne i zaburzenia odżywiania. Badanie z 2020 roku, przeprowadzone przez zespół Himanshu, wskazuje, że najczęstszym kompleksem dorastających chłopców jest za niski poziom umięśnienia. U dziewcząt – tłuszcz.

Trenowanie samo w sobie nie powoduje zaburzeń psychicznych. Sport jest przez psychiatrów zalecany wręcz w celu ich prewencji. Aktywność pomaga nabrać wiary w siebie, rozładować negatywne emocje oraz oczywiście pozbyć się kompleksów (czy istnieje nastolatek, który ich nie ma?). 

Żeby nastolatek nie wpadł w zaburzenia na punkcie postrzegania swojego ciała, czy też w uzależnienie od ćwiczeń, potrzebna jest edukacja, rozmowa wsparcie ze strony rodziny i rówieśników. To dotyczy wszystkich młodych ludzi, także tych nietrenujących

Praca nad sobą w młodym wieku nie jest zwiastunem czegoś złego – często jest wręcz przeciwnie. Dzięki treningom, nastolatek czuje się ze sobą znacznie lepiej. Problem pojawia się dopiero, gdy młody człowiek spędza na siłowni całe dnie, zaniedbując obowiązki oraz życie towarzyskie. Wtedy, rodzice muszą interweniować. 

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, sport może mu pomóc przetrwać burzę hormonów. Podnoszenie ciężarów u młodzieży jest zalecane przez specjalistów – to aktywność całościowo korzystna dla rozwoju. 

Ponownie – musi to być trening podnoszenia poprawnie prowadzony, czyli dopasowany do możliwości rozwijającego się organizmu, pod okiem instruktora.

A co, jeśli nastolatek napatrzy się na pięknych ludzi?

Na siłowni nastolatek napatrzy się na fantastyczny sylwetki… ale napatrzy się też na te całkowicie przeciętne. Do klubu fitness chodzą nie tylko kulturyści. Chodzą tam osoby chcące schudnąć, próbujące skończyć z nadmierną szczupłością i generalnie niewpisujące sie w kanony piękna. Siłownia nie jest Instagramem przeniesionym do rzeczywistości!

Kwestia środowiska

Wbrew przestarzałym stereotypom, siłownia jest przyjaznym miejscem. Młody człowiek spotka tam wielu dorosłych, którzy będą podziwiać jego determinację, motywować go i doradzać. Sumienny trening wzbudzi respekt, co przełoży się na zwiększenie samooceny nastolatka.

trojka przyjaciół na siłowni
Na siłowni rodzą się przyjaźnie i pewność siebie!

Siłownia nie płynie sterydami. Po pierwsze – sterydy są drogie. Nikt nimi nie częstuje. Po drugie – ludzie sięgający po sterydy zdają sobie sprawę z ryzyka u dorosłych. Wiedzą, że u dojrzewającego człowieka takie środki tym bardziej spowodowałyby katastrofę. 

Ba – dorośli trenujący czasami odradzają małoletnim nawet podstawowe, legalne suplementy, bo w tym okresie hormony i tak wynoszą ich na wyżyny możliwości.

Oczywiście, ewenementy i ludzie gotowi zarobić za wszelką cenę, zdarzają się wszędzie. W przypadku nastolatków, rodzice po prostu muszą… interesować się tym, co robi ich dziecko. Ze sterydami jest tak, jak z używkami – objawy brania sterydów widać, a pieniądze na nie znikają. Zauważając zmiany zachowania dziecka trzeba interweniować, a nie zwalać tego na karb młodzieńczego buntu.


Od ilu lat można chodzić na siłownię? Dolna granica to 15 lat. W większości klubów – 16 lat. Duże siłownie zatrudniają trenerów wyspecjalizowanych w treningu młodzieży – najlepiej zadzwonić do interesującego Cię klubu i zapytać, jak się sprawy mają. Nie brakuje także niezależnych specjalistów, z którymi można wejść w indywidualną współpracę. Do wykupienia karnetu przez niepełnoletniego, oraz zgodnego z prawem nawiązania współpracy, wymagana jest zgoda rodzica.

Nie ma dolnej granicy wiekowej, od której trening na siłowni dla dziewczyn i chłopaków robi się całkowicie bezpieczny. Najważniejsze jest to, by trening odbywał się pod okiem specjalisty. Do niego należy dopasować dietę. Trenowanie na siłowni nie powoduje zaburzeń postrzegania własnego ciała, a wręcz pomaga zwalczać kompleksy wieku dojrzewania. Trzeba pamiętać, że problemy psychiczne to o wiele bardziej skomplikowana kwestia, niż przebywanie w pobliżu wysportowanych osób.

Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, tłum. A Niewiarowski, Łódź 2009.

Barbieri D, Zaccagni L. Strength training for children and adolescents: benefits and risks. Coll Antropol. 2013 May;37 Suppl 2:219-25. PMID: 23914510.

Himanshu, Kaur A, Kaur A, Singla G. Rising dysmorphia among adolescents : A cause for concern. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):567-570. doi: 10.4103/jfmpc.jfmpc_738_19. PMID: 32318383; PMCID: PMC7114025.

Myers AM, Beam NW, Fakhoury JD. Resistance training for children and adolescents. Transl Pediatr. 2017 Jul;6(3):137-143. doi: 10.21037/tp.2017.04.01. PMID: 28795003; PMCID: PMC5532191.

Mogą Ci się spodobać

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut 50 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 63 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 64 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 50 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 131 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 162 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 186 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 258 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 216 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 140 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 222 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 195 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 524 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 272 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 339 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 556 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 332 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 239 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 993 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 452 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 318 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 318 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 256 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 532 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 253 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1287 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 332 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close