Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data aktualizacji 31.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. Coraz młodsze osoby przejawiają kulturystyczną pasję – i bardzo dobrze! Podnoszenie ciężarów niesie ze sobą szereg benefitów, nie tylko sylwetkowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Od ilu lat można chodzić na siłownię w świetle prawa? Jak na trenowanie zareaguje organizm i psychika młodego człowieka? Przeczytaj!

Od ilu lat można iść na siłownię? Kwestia prawna

W kodeksach prawnych nie ma zapisanej żadnej granicy wiekowej do uczęszczania na siłownię. Teoretycznie, do klubu może wejść nawet dziecko. Teoretycznie, bo każda siłownia ma regulamin, w którym wskazuje m.in. minimalny wiek trenującego. 

Z reguły, siłownie pozwalają na treningi od 16 roku życia. Istnieją kluby, które wpuszczają już po 15 urodzinach, ale nie jest to regułą. Najlepiej sprawdzić dostępny w Internecie regulamin klubu, lub zatelefonować do recepcji z zapytaniem o dolną granicę wieku.

W Polsce, osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z tego względu, umowę podpisuje rodzic lub prawny opiekun. Musi złożyć oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka do treningu siłowego. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Kwestia zdrowotna

Poprawnie prowadzony trening siłowy jest korzystny nawet dla dzieci. Gdy kilkulatek jest na tyle dojrzały, by uważnie słuchać poleceń trenera, rodzice mogą zapisać go na podnoszenie ciężarów u trenera dziecięcego

U bardzo młodej osoby nie sprawdzi się typowy plan treningowy z Internetu, przeznaczony dla dorosłych. Planowanie treningu siłowego dla najmłodszych musi uwzględniać między innymi plastyczność kręgosłupa (przeciążanie go może prowadzić do stałej deformacji) czy kontuzjogenne rozciąganie się kości podczas wzrastania.

dziewczynka trenująca z masą własnego ciała
U najmłodszych, wystarczające są trening z lekkimi hantelkami i masą własnego ciała.

Dziecko i nastolatek wciąż rosną, rozwijają się, co samo w sobie jest dla organizmu szalenie wymagającym procesem. Zbyt intensywne ćwiczenia zaszkodzą, zamiast pomóc – a trzeba pamiętać, że problemy nabyte w okresie dojrzewania mogą rzutować na zdrowiu w całym dorosłym życiu. 

Od ilu lat można iść na siłownię bezpiecznie?

Jak podają lou Schuler i Ian King, najtrudniejszym wiekiem na podnoszenie ciężarów jest 12 lat u dziewcząt i 14 lat u chłopców. To wtedy dziecko gwałtownie rośnie. Rozciąganie się kości obniża ich gęstość, toteż szkielet staje się podatniejszy na urazy. Trzeba także zwrócić uwagę na równomierny rozwój mięśni, bo chwila nieuwagi i jedna strona stanie się znacznie silniejsza od drugiej. 

Dlatego trenerzy młodzieży planują dla nich treningi ogólnorozwojowe FBW, a nie ukierunkowane na hipertrofię konkretnych partii. Na drobiazgowe kształtowanie sylwetki mogą sobie bezpiecznie pozwolić dopiero osoby, które zakończyły dojrzewanie.

Bezpieczniej robi się dopiero po 15 roku życia – gdy faza szybkiego wzrostu minie. Kiedy nastolatek nie musi już co miesiąc wymieniać spodni na dłuższe, może na poważnie rozważyć treningi budujące siłę i mięśnie. Stąd też bierze się dolna granica wieku w klubach fitness. 

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Zanim to zrobisz

Pierwsza wizyta na siłowni powinna zostać poprzedzona konsultacją lekarską. Na wstępie należy bowiem wykluczyć częste u najmłodszych wady postawy i potencjalne nieprawidłowości rozwojowe. 

Jeśli lekarz odradzi trening siłowy z powodu wyłącznie wieku, warto skonsultować się z innym specjalistą. Niestety, wśród niektórych lekarzy starej daty wciąż pokutuje przekonanie, że siłownia to środowisko nieprzyjazne młodemu człowiekowi, pełne sterydów i agresywnych ludzi… Odradzają treningi z ciężarami na rzecz gry w piłkę nożną, tańca czy pływania. Współczesna nauka wie, że nie mają racji, a podnoszenie ciężarów jak najbardziej nadaje się dla młodzieży. 

Co innego, gdy lekarz stwierdzi konkretne przeciwwskazania zdrowotne – wtedy oczywiście nie ma dyskusji. 

Siłownia – od ilu lat? Nie ,,kiedy”, ale ,,jak”!

Dziecko i nastolatek mogą bezpiecznie trenować tylko pod okiem trenera specjalizującego się w treningu siłowym młodzieży. W dużych miastach znajdziesz siłownie, które prowadzą takie treningi. 

od ilu lat można chodzić na siłownię nastolatka z  trenerem

Możesz również skorzystać z usług zewnętrznego trenera personalnego młodzieży. Rodzice lub prawny opiekun będą musieli podpisać zgodę na współpracę, oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań do ćwiczeń.

Niezbędne jest także dopasowanie diety do wzmożonego wysiłku. Sport zwiększa zapotrzebowanie na mikro- i makroskładniki – a młody człowiek nie może dopuścić do niedoborów. Niedobory zakłóciłyby jego rozwój. Czy siłownia hamuje wzrost, szkodzi na hormony, stawy czy kości nastolatka? Jeśli sportowiec odżywia się wartościowo, bez niedoborów, na poprawnych treningach może tylko skorzystać.

Różne rodzaje treningów

Kiedy młody człowiek i jego rodzice zdecydują się na znalezienie trenera dla dziecka, warto dokładnie dopytać trenera, jakim typem treningów sie zajmuje. Inaczej będą wyglądać treningi ukierunkowane na rozwój siły, odchudzanie czy uzupełniające np. dla piłkarzy.

Wpływ siłowni na psychikę młodego człowieka

Faktem jest to, że współczesne kanony urody przekładają się na powszechność kompleksów. Zwłaszcza u młodych ludzi, korzystających z mediów społecznościowych, coraz częściej pojawiają się zaburzenia dysmorficzne i zaburzenia odżywiania. Badanie z 2020 roku, przeprowadzone przez zespół Himanshu, wskazuje, że najczęstszym kompleksem dorastających chłopców jest za niski poziom umięśnienia. U dziewcząt – tłuszcz.

Trenowanie samo w sobie nie powoduje zaburzeń psychicznych. Sport jest przez psychiatrów zalecany wręcz w celu ich prewencji. Aktywność pomaga nabrać wiary w siebie, rozładować negatywne emocje oraz oczywiście pozbyć się kompleksów (czy istnieje nastolatek, który ich nie ma?). 

Żeby nastolatek nie wpadł w zaburzenia na punkcie postrzegania swojego ciała, czy też w uzależnienie od ćwiczeń, potrzebna jest edukacja, rozmowa wsparcie ze strony rodziny i rówieśników. To dotyczy wszystkich młodych ludzi, także tych nietrenujących

Praca nad sobą w młodym wieku nie jest zwiastunem czegoś złego – często jest wręcz przeciwnie. Dzięki treningom, nastolatek czuje się ze sobą znacznie lepiej. Problem pojawia się dopiero, gdy młody człowiek spędza na siłowni całe dnie, zaniedbując obowiązki oraz życie towarzyskie. Wtedy, rodzice muszą interweniować. 

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, sport może mu pomóc przetrwać burzę hormonów. Podnoszenie ciężarów u młodzieży jest zalecane przez specjalistów – to aktywność całościowo korzystna dla rozwoju. 

Ponownie – musi to być trening podnoszenia poprawnie prowadzony, czyli dopasowany do możliwości rozwijającego się organizmu, pod okiem instruktora.

A co, jeśli nastolatek napatrzy się na pięknych ludzi?

Na siłowni nastolatek napatrzy się na fantastyczny sylwetki… ale napatrzy się też na te całkowicie przeciętne. Do klubu fitness chodzą nie tylko kulturyści. Chodzą tam osoby chcące schudnąć, próbujące skończyć z nadmierną szczupłością i generalnie niewpisujące sie w kanony piękna. Siłownia nie jest Instagramem przeniesionym do rzeczywistości!

Kwestia środowiska

Wbrew przestarzałym stereotypom, siłownia jest przyjaznym miejscem. Młody człowiek spotka tam wielu dorosłych, którzy będą podziwiać jego determinację, motywować go i doradzać. Sumienny trening wzbudzi respekt, co przełoży się na zwiększenie samooceny nastolatka.

trojka przyjaciół na siłowni
Na siłowni rodzą się przyjaźnie i pewność siebie!

Siłownia nie płynie sterydami. Po pierwsze – sterydy są drogie. Nikt nimi nie częstuje. Po drugie – ludzie sięgający po sterydy zdają sobie sprawę z ryzyka u dorosłych. Wiedzą, że u dojrzewającego człowieka takie środki tym bardziej spowodowałyby katastrofę. 

Ba – dorośli trenujący czasami odradzają małoletnim nawet podstawowe, legalne suplementy, bo w tym okresie hormony i tak wynoszą ich na wyżyny możliwości.

Oczywiście, ewenementy i ludzie gotowi zarobić za wszelką cenę, zdarzają się wszędzie. W przypadku nastolatków, rodzice po prostu muszą… interesować się tym, co robi ich dziecko. Ze sterydami jest tak, jak z używkami – objawy brania sterydów widać, a pieniądze na nie znikają. Zauważając zmiany zachowania dziecka trzeba interweniować, a nie zwalać tego na karb młodzieńczego buntu.


Od ilu lat można chodzić na siłownię? Dolna granica to 15 lat. W większości klubów – 16 lat. Duże siłownie zatrudniają trenerów wyspecjalizowanych w treningu młodzieży – najlepiej zadzwonić do interesującego Cię klubu i zapytać, jak się sprawy mają. Nie brakuje także niezależnych specjalistów, z którymi można wejść w indywidualną współpracę. Do wykupienia karnetu przez niepełnoletniego, oraz zgodnego z prawem nawiązania współpracy, wymagana jest zgoda rodzica.

Nie ma dolnej granicy wiekowej, od której trening na siłowni dla dziewczyn i chłopaków robi się całkowicie bezpieczny. Najważniejsze jest to, by trening odbywał się pod okiem specjalisty. Do niego należy dopasować dietę. Trenowanie na siłowni nie powoduje zaburzeń postrzegania własnego ciała, a wręcz pomaga zwalczać kompleksy wieku dojrzewania. Trzeba pamiętać, że problemy psychiczne to o wiele bardziej skomplikowana kwestia, niż przebywanie w pobliżu wysportowanych osób.

Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularną sylwetkę, tłum. A Niewiarowski, Łódź 2009.

Barbieri D, Zaccagni L. Strength training for children and adolescents: benefits and risks. Coll Antropol. 2013 May;37 Suppl 2:219-25. PMID: 23914510.

Himanshu, Kaur A, Kaur A, Singla G. Rising dysmorphia among adolescents : A cause for concern. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):567-570. doi: 10.4103/jfmpc.jfmpc_738_19. PMID: 32318383; PMCID: PMC7114025.

Myers AM, Beam NW, Fakhoury JD. Resistance training for children and adolescents. Transl Pediatr. 2017 Jul;6(3):137-143. doi: 10.21037/tp.2017.04.01. PMID: 28795003; PMCID: PMC5532191.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close