Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Motywacja do treningu – 10 sposobów, by nigdy Ci jej nie zabrakło!

Motywacja do treningu – 10 sposobów, by nigdy Ci jej nie zabrakło!

Data publikacji 13.03.2022

Przeczytasz w 6 minut 212 wyświetleń

Motywacja do treningu – 10 sposobów, by nigdy Ci jej nie zabrakło!

Przerobiłeś już tysiąc sposobów na to, jak zmotywować się do ćwiczeń i… żaden nie zadziałał? W takim razie przetestuj jeszcze te – tym razem się uda. Mamy dla Ciebie naprawdę skuteczne sposoby na to, by motywacja do treningu zawsze była pod ręką, bo poza ,,suchymi” metodami poszukaliśmy też… przyczyn zdemotywowania. Przeczytaj i widzimy się na siłowni!

Sposób 1 – pochwal się przyjacielowi, że trenujesz

Przyjacielowi, bratu, chłopakowi z drugiego końca kraju, z którym od lat grasz w Counter Strike’a – komuś bliskiemu. Ta osoba będzie Cię wspierać, zauważać postępy i nawet gdy nie będzie Ci się chciało iść na trening… zrobisz to dla niej.

Pewną metodą jest też rozgłoszenie wszystkim znajomym, że od dzisiaj jesteś ,,fit”, ale wtedy ryzykujesz nadmierną presję. Nie chodzi o to, byś czuł wstyd i konieczność tłumaczenia się z niepójścia na siłownię. Chodzi o to, byś zechciał na nią pójść. Znoszenie dziesiątek spojrzeń oceniających wzrost Twoich bicepsów może zadziałać wręcz destrukcyjnie.

Sposób 2 – w social mediach zaobserwuj trenerów – nie modeli!

Social media potrafią zmotywować, ale też wpędzić w niezdrowe kompleksy. Dlatego, jeżeli szukasz motywacji, szukaj jej u trenerów publikujących posty motywacyjne i pokazujących przemiany podopiecznych.

Obserwuj też trenujących, którzy pokazują na profilu luźne podejście do swojego ciała. Wygłupiają się, pozują normalnie, a nie jak przed sędziami na Mr. Olympia.

Powód jest prosty – u nich zobaczysz co faktycznie możesz zrobić ze swoją sylwetką. Dowiesz się ile miesięcy to zajęło (z reguły krócej niż by się wydawało) oraz będziesz w 90% pewny, że to nie efekt sterydów anabolicznych.

jak się zmotywować do treningu

Zastanawiasz się, jakim cudem oni tak wyglądają? Bardzo możliwe, że… oni również.

Co prawda nie zajrzysz do suplementacyjnej szafeczki niezależnych trenujących, ale jeśli ktoś prezentuje luźne podejście do swojego wyglądu, mała szansa, by się wspomagał.

U modeli i influencerów, także tych męskich, jest… problem z realizmem. Filtry, wybieranie z pięćdziesięciu zdjęć tego najkorzystniejszego, doktoraty z korzystnego pozowania. Zobaczysz u nich nierealne efekty, a gdy nie będą pojawiały się u Ciebie, motywacja do treningu uleci jak dym znad komina.

Sposób 3 – zafascynuj się swoim ciałem

Zapomnij na chwilę o sylwetce i sile maksymalnej. Podczas treningu myśl o tym co właśnie dzieje się w Twoim ciele. Obejrzyj w Sieci anatomiczne zdjęcia, schematy pracy mięśni, dowiedz się jak działają hormony i generalnie ,,jak to jest zrobione”.

Patrz jak podczas treningu Twoje żyły nabrzmiewają. Zwróć uwagę ile potu produkujesz, patrz jak muskuły kurczą się pod skórą.

Jak się zmotywować do ćwiczeń? Ciesz się procesem, zamiast ,,robić swoje” i tylko myśleć o efektach. Idź na trening, by całym sobą obejrzeć niezwykły film dokumentalny o Twoim własnym ciele.

Sposób 4 – poznaj kogoś na siłowni

Poznanie bratniej duszy w klubie fitness i spotykanie się na treningach będzie jeszcze lepszym motywatorem, niż zaciąganie na treningi znajomych spoza siłowni. Pierwsze spotkanie zapamiętuje się na zawsze. Następne zostaną waszym rytuałem.

To nie musi być inny trenujący. Spróbuj nawiązać nić sympatii z recepcjonistą, instruktorem czy… stróżem na parkingu. Miej swojego człowieka, dla którego pójdziesz na siłownię, bo mała szansa, byście spotkali się gdzie indziej.

jak zmotywować się do treningu

Chodź na siłownie nie tylko dla treningu, ale też nie zapominaj, że masz tam ćwiczyć!

Bardziej rozbudowana wersja:

Czasem pomóż obsłudze układać hantle, przywitaj się z nowym instruktorem, zapytaj dlaczego sauna nie działa i zwróć uwagę na nowy kolor włosów recepcjonistki. Zacznij żyć Twoją siłownią, a nie tylko treningiem. Miej tam swój kawałek codzienności.

Sposób 5 – pamiętaj jaka była pierwsza motywacja do treningu

Chciałeś lepiej wyglądać ,,bo tak”? Wstydziłeś się stać w gronie umięśnionych kolegów? Pracujesz fizycznie i strasznie się przy tym męczysz? A może masz najważniejszą możliwą motywację – poprawę zdrowia?

Wróć do korzeni – tam leży Twoja motywacja do treningu. Chyba Ci upadła, więc podnieś ją, łap torbę i ruszaj na trening.

Sposób 6 – miej rytuał potreningowy

Detale tworzą wielkie dzieło! Wyjątkowy szejk białkowy, który pijesz tylko po treningu, spacer powrotny uroczym zakątkiem parku, kawa za 20 złotych, na którą pozwalasz sobie po skończonych ćwiczeniach i nigdy indziej – zamiast myśleć o treningu, pomyśl o przyjemnościach, które będą zaraz po nim.

Sposób 6.5 – przypomnij sobie co czujesz po treningu

Chcesz endorfinowego haju, niekontrolowanego przypływu energii, uczucia, że możesz przenosić góry? Doskonale wiesz jak się czujesz po siłowni – motywacja do treningu pojawia się… po każdym zakończonym.

Sposób 7 – popracuj nad techniką i planem ćwiczeń

Nie chcesz iść na trening, bo nie jest on dla Ciebie przyjemny?

Dźwiganie ciężarów poprawia nastrój, a wręcz uskrzydla. Może Twój trening nie jest fajny, bo robisz ćwiczenia niepoprawnie, przez co mięśnie bolą Cię w zły sposób? Wykup sesję z trenerem i pokaż mu jak zawsze ćwiczysz – to może zmienić Twoje życie.

motywacja do treningu z trenerem

Trener pomoże Ci opracować fajny plan!

A jeżeli naprawdę nie lubisz jakiegoś ćwiczenia – zastąp go innym. Są co prawda ćwiczenia takie jak przysiad czy martwy ciąg, które uważamy za obowiązkowe, ale to do Ciebie należy decyzja o podjęciu tego obowiązku. Wiesz jakie korzyści daje podciąganie, ale nienawidzisz go całym sobą? Więc go nie rób. Twój progres, Twoje ciało, Twoje wybory.

Sposób 8 – zobacz jaki progres już zrobiłeś

Opuść świat marzeń o idealnej formie, której dorobisz się za parę lat. Spójrz na siebie teraz i porównaj ze zdjęciami sprzed kilku miesięcy.

Chcesz się TERAZ poddać? Biegnij na siłownię, mistrzu!

Na siłowni wypatruj początkujących, szczuplutkich osób, dla których już jesteś wzorem. Może pomożesz komuś z techniką ćwiczeń lub dokopaniem się do lżejszego obciążenia leżącego pod stertą dwudziestek? Gdy Ty siłujesz się z brakiem motywacji, ktoś kim byłeś jeszcze kilka miesięcy temu potrzebuje Twojej mocy!

Sposób 9 – muzyczna motywacja do treningu

Tak szczerze – komu muzyka nigdy nie uratowała dnia?

Ułóż playlistę, której będziesz słuchał tylko na treningu. Uwielbiaj te piosenki i trzymaj się od nich z daleka poza siłownią. Odrobinę masochistyczne, ale działa! Chcesz posłuchać nowej płyty Avenged Sevenfold czy klasyków AC/DC? To dopiero po dotarciu na siłownię!

jak zmotywować się do ćwiczeń muzyka

Tylko nie za głośno – musisz słyszeć co dzieje się na sali.

Możesz nawet mieć specjalne słuchawki na siłownię – obowiązkowo bezprzewodowe. Trochę droższe, dające fenomenalną jakość dźwięku. Jak się rozpieszczac na trenigu, to po całości.

To samo możesz zastosować też z audiobookami czy nowymi odcinkami podcastów – sam wiesz, co najbardziej lubisz.

Sposób 10 – czasami odpuść sobie trening

…że co?! A no to. Skoro i tak dotarłeś aż tutaj, czytaj do końca.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Nie zmuszać się do nich wbrew wszystkiemu. Czasami trzeba umieć sobie odpuścić. Okropny stan psychiczny, wyczerpanie, okazja do spotkania ze znajomymi akurat w godzinach zaplanowanego treningu – nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas przedłużysz czas na regenerację.

Jeżeli ciągle będziesz robił to na siłę, naturalna motywacja nigdy się nie pojawi. Trening zawsze będzie przykrym obowiązkiem. Tak długo, jak nie jesteś zawodowcem, sesja na siłowni nie musi być dla Ciebie najważniejsza rzeczą.

Już wiesz jak zmotywować się do treningu? Kochaj swoje ciało, swoją siłownię i nie zmuszaj się wbrew wszystkiemu do ćwiczeń, których nie lubisz. Zamiast dawać wywierać na siebie chorą presję ze strony nieliczących się dla Ciebie osób i nierealistycznych zdjęć influencerów, myśl o sobie. Doceniaj się za to co już zrobiłeś, twórz pozytywne skojarzenia z wizytą na siłowni, a już nigdy nie będziesz się martwił, że zniknęła motywacja do ćwiczeń.

Mogą Ci się spodobać

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut 44 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 53 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 55 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 41 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 93 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 181 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 249 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 223 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 305 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 210 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 136 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 219 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 184 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 509 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 264 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 330 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 544 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 329 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 229 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 959 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 445 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 315 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 507 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 243 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1282 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 325 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close