Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Aktywność|Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji 27.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 92 wyświetleń

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o niskim poziomie trudności, na których nie zaskoczy Cię natura ani własna kondycja. Poznaj łatwe szlaki w Tatrach, na których poradzi sobie nawet najbardziej początkujący. Piękne widoki gwarantowane!

Łatwe szlaki w Tatrach, czyli jakie?

Wybierając trasy do zestawienia, kierowaliśmy się tym, które tatrzańskie ścieżki są najbardziej przyjazne dla dorosłych osób bez doświadczenia z górami. Jeśli wybierasz się w Tatry po raz pierwszy, będą dla Ciebie idealne. 

Nie musisz mieć dobrej kondycji, by je pokonać. Wystarczą buty turystyczne — nie adidasy czy trampki — butelka wody, naładowany smartfon, którym zrobisz widowiskowe zdjęcia i odrobina chęci.

Uwaga — nie wszystkie wskazane szlaki można przemierzać z dziecięcym wózkiem. Poradzi sobie na nich chodzący maluch, ale część ścieżek jest kamienista, pełna kocich łbów i zwyczajnie niewygodna dla spacerówek.

1 – Szlak do Doliny Chochołowskiej

Być w Zakopanem i nie zobaczyć Doliny Chochołowskiej, to jak być w Rzymie i nie widzieć Koloseum. Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina polskich Tatr. 

Punkt ten jest znany przede wszystkim z kwitnących tu wiosną krokusów. Warto jednak udać się do Doliny o każdej porze roku (a najlepiej o wszystkich!). Łatwo dostaniesz się tam równie pięknym szlakiem.

Wycieczka do Doliny rozpoczyna się przy kasie biletowej na Siwej Polanie. Zajmuje około 2h w jedną stronę. Spodziewaj się jednak, że wyprawa się przeciągnie, jeśli nigdy nie miałeś okazji zaznać góralskiego klimatu. Na szlaku do Doliny górale prowadzą kulturowy wypas owiec, napotkasz także liczne bacówki. Podobno żadne inne oscypki nie smakują tak dobrze, jak te na szlaku do Doliny.

Minusem Doliny Chochołowskiej są tłumy. To szlak oblegany przez turystów, zwłaszcza w sezonie urlopowym. 

łatwe trasy w tatrach - dolina chochołowska w lecie
Słynne krokusy w Dolinie Chochołowskiej, źródło: oficjalna strona Zakopanego.

2 – Nosal

Nosal to szczyt mierzący 1206 m n.p.m. By się na niego wdrapać potrzeba tylko około godziny. Z odpoczynkami i przystawaniem na robienie zdjęć trzeba liczyć 2h. 

Zobaczysz z niego przepiękną panoramę Zakopanego, słynny Giewont i Kasprowy Wierch. Będziesz mógł podziwiać także Świnicę — szlak na nią jest uważany za jeden z najtrudniejszych w polskich Tatrach. Do kompletu zobaczysz Kościelec — wielu twierdzi, że jest on najpiękniejszym szczytem. Dużo naj… a to wszystko na najłatwiejszym Nosalu!

Na Nosala chętnie wybierają się ci turyści, którzy są w górach pierwszy raz, a chcą od razu odhaczyć zdobycie pierwszego szczytu. To bardziej przyjazny wybór niż choćby Giewont (tam jest kilka trudnych odcinków).

widok ze szczytu nosala
Widok z Nosala w zimie, źródło: Mapa-Turystyczna, użytkownik Robert B.

3 – Szlak na Stoły

Stoły to polana, na której ujrzysz panoramę Tatr wraz z Giewontem oraz trzy bardzo dobrze zachowane szałasy wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków. Prowadzący na nią szlak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej. Wycieczka trwa tylko około godziny w jedną stronę. 

Szlak na Halę Stoły wiedzie przez leśny teren. Znajdziesz na nim także drewniane schody i tłumy turystów. 

Niestety, łatwe szlaki w Tatrach z reguły są oblegane — trzeba się do tego przyzwyczaić, zająć sobą i cieszyć naturą, zamiast zwracać uwagę na obcych towarzyszy 😉

łatwe szlaki w tatrach - polana stoły z szałasami
Polana z szałasami, źródło: Dariusz Staniszewski, Pixabay

4 – Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

Kolejny łatwy szlak w Tatrach, przyjazny początkującym i rodzinom, to ten wiodący z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję o wysokości 1489 m. n.p.m. Czas wejścia to 1-2 godzin w zależności od Twojego tempa. Nie warto się spieszyć, bo po drodze zobaczysz jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry Wysokie. 

Na samą Rusinową Polanę trafisz z Wierchu Poroniec, po około 3 kilometrach spaceru po płaskim terenie. Szlak na Gęsią Szyję rozpoczyna się od drewnianych schodów. 

Gęsia szyja widok na tatry
Widok z Gęsiej Szyi, źródło: Mapa-Turystyczna, użytkownik Gdzie Na Szlak

5 – Dolina Białego

Spacer Doliną Białego jest bardzo przystępny dla wszystkich zdrowych osób z umiarkowaną kondycją. Jest położona na wysokości 1100 m n.p.m. Długość Doliny to 2,5 kilometra. Przemierzenie jej wzdłuż w obie strony zajmuje około 90 minut. 

Wycieczka do Doliny zaczyna się w Kuźnicach. Stamtąd przejdziesz na Kalatówki (warto zobaczyć pustelnię Brata Alberta) i prosto do żółtego szlaku Doliny Białego. Podziwiaj wapienne skały — to od nich wzięła się nazwa, nadają płynącemu w niej potokowi biały kolor — oraz niezwykle bujną roślinność. 

Z Doliny Białego możesz łatwo wyjść na Sarnią Skałę. Widać z niej piękną panoramę Giewontu. 

łatwe trasy w tatrach - dolina białego szlak wzdłuż potoku
Szlak wiedzie wzdłuż Białego potoku, źródło: oficjalna strona Zakopanego.

6 – Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec to szczyt mierzący 1328 m n.p.m. Wiedzie na niego bardzo łatwa, krótka trasa zaczynająca się na Jaszczurówce. Z niej przechodzisz na Toporową Cyrhlę. Po drodze miniesz Polanę Kopieniec, na której znajdują się szałasy, a górale prowadzą kulturowy wypas owiec. 

Spacer zajmie Ci około 90 minut — a będzie to 90 minut pełne cudownych widoków. Droga wiedzie przez las, część szlaku wyłożono drewnianymi schodami. 

szczyt wielkiego kopieńca
Wielki Kopieniec, źródło: Mapa-Turystyczna, użytkownik Andrzej Szczech

7 – Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska — obok Chochołowskiej, najpopularniejsze miejsce po naszej stronie gór. Nic dziwnego. Chociaż wiodą do niej do niej łatwe trasy, w Tatrach, początkujący turysta na krótkim wyjeździe może ograniczyć się tylko do niej. Zwiedzi tam 5 jaskiń (6 w sumie udostępnionych turystycznie w Tatrach):

  • – Jaskinia Mroźna – dokładnie oświetlona, doskonała na start
  • – Jaskinia Raptawicka
  • – Smocza Jama
  • – Jaskinia Mylna
  • – Jaskinia Obłazkowa

W Dolinie Kościeliskiej zawsze możesz się spodziewać tłumu turystów. Jeśli więc wybierasz się w Tatry samotnie, bez kłopotu znajdziesz towarzystwo. Ci, którzy liczą na błogi spokój… Mogą znaleźć go odrobinę w jaskiniach 😉

łatwe trasy w tatrach do jaskiń - dolina kościeliska
Kamienne schody wiodące do Mylnej i Raptawickiej, źródło: Mapa-Turystyczna, użytkownik Irena Słowińska

8 – Dolina Ku Dziurze

Szósta jaskinia, tym razem leżąca poza Doliną Kościeliską, to Jaskinia Ku Dziurze. Leży przy Dolinie Ku dziurze — niewielkiej dolince, do której dojdziesz z Drogi Pod Reglami. Zdążysz w mniej niż pół godziny. Ścieżka wznosi się bardzo delikatnie, ale zabierz buty z grubą podeszwą, ponieważ jest dość kamienisto. Poza tą lekką niewygodą przeszkód terenowych brak.

Gdy już będziesz eksplorował łatwe szlaki w Tatrach, koniecznie zajdź do Jaskini na końcu Doliny. Podobno tam, dawno temu, swoje skarby przechowywał rozbójnik Wojtek Mateja. Może zostawił jakieś drobiazgi?

Dolina Kościeliska + Dolina Ku Dziurze i komplet (dostępnych dla turystów) polskich jaskiń zaliczony!

Łatwe trasy w tatrach - dolina ku dziurze, znak
Tylko 25 minut drogi! Źródło: Mapa-Turystyczna, użytkownik Barbara Jeznach

9 – Dolina Strążyska

Do Doliny Strążyskiej możesz dojść prosto z Zakopanego. Trasa zaczyna się na ulicy Strążyskiej. Na końcu dolinki (po niecałej godzinie spaceru, 3 kilometry) znajduje się Polana Strążyska i uroczy wodospad Siklawica. Jest też okresowo czynna herbaciarnia i spektakularny widok na ścianę Giewontu.

trasa doliną strążyską łatwa
Dolina Strążyska z pięknymi widokami, źróło: oficjalna strona Zakopanego.

10 – Morskie Oko

Szlak i droga dookoła największego jeziora to kolejne łatwe trasy w Tatrach obowiązkowe dla początkującego górołaza. Do Morskiego Oka wiedzie asfalt, a wokół akwenu biegnie wyłożona dużymi kamieniami ścieżka. Obejście jeziora dookoła dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych, a zajmuje tylko około godziny. 

Wyprawa nad Morskie Oko może Ci ukraść z kalendarza cały dzień. Asfaltowa trasa z Zakopanego ciągnie się przez 8 kilometrów, co daje minimum 2 godziny drogi. Na miejscu godzina na obejście jeziora, a potem do Twojej dyspozycji będzie najstarsze schronisko w Tatrach. 

Co ciekawe, wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że Morskie Oko można obejść… Ty już wiesz — koniecznie to wykorzystaj!

widok nad morskim okiem - odbicie gór
Magiczne Morskie Oko, źródło: strona Schroniska Morskie Oko, fot. Adam Brzoza.

Łatwe szlaki w Tatrach, wymienione w tym artykule, to doskonały początek przygody z górami. Koniecznie odhacz je przed wyruszeniem na słynny Giewont — wbrew swojej kulturowej popularności, Giewont jest dość trudny. Zobacz jaskinie, obejdź Morskie Oko, podziwiaj panoramę z Nosala i zjedz Chochołowskiego oscypka, a Twoja wyprawa w polskie Tatry będzie niezapomniana!

Mogą Ci się spodobać

Skakanie na skakance – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data publikacji 02.06.2023

Przeczytasz w 6 minut 14 wyświetleń

Myślisz o tym, by zabrać się za skakanie na skakance? […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 33 wyświetleń

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 21 wyświetleń

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 43 wyświetleń

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 38 wyświetleń

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 29 wyświetleń

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 39 wyświetleń

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 86 wyświetleń

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 59 wyświetleń

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 90 wyświetleń

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 72 wyświetleń

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 78 wyświetleń

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

Marszobiegi – wszystko od A do Z i plan dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 158 wyświetleń

Dzienna dawka ruchu to dla jednego półgodzinny spacer, dla drugiego […]

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 238 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Łatwe szlaki w Tatrach – 10 najlepszych dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 93 wyświetleń

Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o […]

Jak zrobić szpagat? Nauka od początku

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 187 wyświetleń

Szpagat to figura gimnastycznie równie trudna, co spektakularna. Nie ma […]

Taniec brzucha – wszystko co musisz o nim wiedzieć na starcie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 165 wyświetleń

Taniec brzucha to aktywność, która robi ogromne wrażenie na obserwatorach […]

Jak jeździć na łyżwach? Praktyczny poradnik dla początkujących

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 73 wyświetleń

Łyżwiarze wyglądają jak istoty z bajki. Ich ruchy pełne gracji, […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Zumba dla początkujących — jak zacząć ją ćwiczyć w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, nabrać kondycji i świetnie się bawić […]

Jak grać w ping ponga? Nauka od podstaw do mistrzostwa

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Gry w ping ponga nie trzeba przedstawiać — chyba każdy […]

Stretching dla początkujących — efekty, zasady i 10 ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 131 wyświetleń

Stretching to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby poprawić kondycję i schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 280 wyświetleń

Trenując na orbitreku, możesz znacznie poprawić swoją kondycję i wypracować […]

Gimnastyka poranna – 10-minutowy zestaw najlepszych ćwiczeń

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 155 wyświetleń

Gimnastyka poranna to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 181 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Bieganie na bieżni — to musisz wiedzieć na starcie. 20 porad i nie tylko

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 303 wyświetleń

Więcej ruchu bez wychodzenia z domu? Da się zrobić — […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close