Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji 14.10.2022

Przeczytasz w 6 minut 957 wyświetleń

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy współczesnym kanonom urody. Ale… co z tego? Kulturystyka damska ma w sobie wyjątkowe piękno, okupione poświęceniem i determinacją. Daje niesamowitą satysfakcję, chociaż nie brakuje jej ciemnych stron. Wszystko co musisz wiedzieć o damskiej kulturystyce – przeczytaj!

Różne oblicza kulturystyki damskiej

Sporty sylwetkowe kobiet dzielą się na kilka kategorii, znacznie różniących się kryteriami oceny zawodniczek. Należą do nich:

  • fitness kobiet – oceniana jest sylwetka oraz sprawność fizyczna zawodniczek
  • wellness fitness – średnia masa mięśniowa, średnie odtłuszczenie, pełniejsze kształty (mówi się, że to najbardziej kobieca kategoria). Kategoria powstała w Brazylii, z myślą o brazylijskich kształtach – figurach typu gruszka, niemieszczących sie w kanonach pozostałych kategorii kulturystyki damskiej
  • bikini fitness – aktualnie najpopularniejsza kategoria – umięśniona, odtłuszczona sylwetka o nienagannych proporcjach. Sylwetki zawodniczek bikini wyglądają na bardzo wysportowane, ale wciąż naturalne i kobiece. Liczy się ogólna prezencja zawodniczki – kostium, makijaż, biżuteria i włosy.
  • klasyczna kulturystyka kobiet – rozbudowana masa mięśniowa, bardzo niski poziom odtłuszczenia, widoczna separacja mięśni. Zawodniczki tej kategorii często mają wręcz męskie proporcje.
anja langer kulturystyka damska zdjęcie
Anja Langer, niemiecka kulturystka z lat 80., źródło: Instagram The Archives of Bodybuilding

To, do której kategorii zawodów się zapisać, zależy od predyspozycji i preferencji estetycznych zawodniczek. 

W kulturystyce klasycznej kobiet, do odniesienia sukcesu potrzeba szalenie intensywnego treningu siłowego (i nie tylko). Kategorie bikini oraz wellness są znacznie mniej wymagające. Poza sezonem, zawodniczki intensywnie trenują, ale mają względnie duży – zdrowy –  poziom tkanki tłuszczowej. Naprawdę ciężko robi się dopiero podczas przygotowań do startów. Fitness kobiet to kategoria najbardziej sportowa, a najmniej czysto sylwetkowa – sprawność fizyczna jest tu równie istotna, co wygląd ciała.

Dzisiaj zajmuje nas kulturystyka damska klasyczna – najbardziej spektakularna i kontrowersyjna.

Kto może zostać kulturystką?

Przygodę z kulturystyką można rozpocząć w dowolnym momencie życia. Różne kategorie wiekowe pozwalają na starty młodych kobiet, jak i pań w dojrzałym wieku. Wzrost i waga również nie będzie stanowił przeszkody w zostaniu kulturystką – kategorii jest wystarczająco dużo. 

Warunkiem rozpoczęcia przygody z kulturystyką damską jest doskonały stan zdrowia. Treningi kulturystek są niezwykle wymagające. Zawodniczki trenują po dwa razy dziennie, trzymają rygorystyczne diety redukcyjne, stosują niekoniecznie legalne suplementy oraz są pod ogromną presją psychiczną. Kulturystyka wystawia na próbę zarówno ciało, jak i ducha – zawodniczka musi być niepokonana w każdym tego słowa znaczeniu.

Kulturystyka kobieca jest przynajmniej tak samo wymagająca, jak męska. Z racji niskiego poziomu testosteronu – męskiego hormonu o działaniu anabolicznym – zawodniczki muszą ćwiczyć bardzo ostro, z ogromnymi ciężarami, aby wypracować imponującą muskulaturę. 

A czy to wystarczy?

Kulturystyka kobieca a farmakologia

Niestety, kulturystyka damska nie stroni od sterydów. Za niezwykłymi rozmiarami mięśni zawodniczek stoi w dużej mierze syntetyczny testosteron. Im wyższy poziom zaawansowania, tym więcej środków farmakologicznych potrzeba, by pokonywać naturalne ograniczenia.

kulturystyka damska zawody anne mohn
Anne Mohn, źródło: oficjalny Instagram zawodniczki [almbody]

Czy zbudowanie takiej masy mięśniowej u kobiety byłoby możliwe bez sterydów? Szczerze wątpimy. 

Oczywiście, w żadnym wypadku nie zarzucamy Anne Mohn stosowania dopingu. Jej sylwetka jest tylko przykładem. Taki efekt można uzyskać dzięki sterydom, ale naturalnie… Jedynie spekulujemy.

U kobiet, poziom testosteronu jest naturalnie za niski, by dorównać poziomem umięśnienia mężczyznom – mężczyźni są po prostu lepiej uwarunkowani do budowania masy mięśniowej. Nie brakuje zaś przypadków, gdy zawodniczka kulturystyki damskiej jest większa od swojego trenera.

W kobiecych organizmach dominują natomiast estrogeny, czyli hormony chętniej łapiące tkankę tłuszczową. To również da się ograniczyć stosowaniem hormonalnych farmaceutyków, oraz końskich dawek termogeników. 

Jakim kosztem? Oczywiście zdrowia. Stosowanie hormonalnych środków rujnuje gospodarkę endokrynną kobiet. Bezpłodność, stany depresyjne, nerwowość, problemy z sercem… Skutki są często nieodwracalne

Jeśli tak na to spojrzeć, kulturystyka damska nie jest warta świeczki. 

Efekty widoczne na pierwszy rzut oka to męska sylwetka, obniżenie głosu, owłosienie całego ciała, przerost łechtaczki, zanik biustu oraz przerost dolnej części twarzy. 

Kulturystki niekiedy decydują się na powiększenie piersi (po zredukowaniu tłuszczu do krytycznie niskiego poziomu, nic z nich nie zostaje nawet jeśli nie biorą testosteronu). Częściej jednak na ten zabieg decydują się zawodniczki bikini fitness.

Jak trenują i jedzą kulturystki?

Kulturystyka damska to oczywiście głównie trening siłowy. Ogromne ciężary, jednostki treningowe o dużej objętości, robione nawet 2 razy dziennie. Bez sumiennej pracy ze  sztangą, sylwetki nie zrobią żadne środki farmakologiczne.

kulturystyka damska trening barbary moojen
Barbara Moojen podczas treningu, źródło: Instagram zawodniczki [barbaramoojen]

Trening idzie w parze z dietą wysokobiałkową i wysokokaloryczną. Na takim poziomie sportowego zaawansowania nie ma mowy o podjadaniu słodyczy. Kulturystyka wymaga perfekcyjnej samokontroli, bo każdy dodatkowy gram tkanki tłuszczowej oddala zawodniczkę od podium. Kulturystyka kobieca wymaga również szeregu suplementów witaminowych, suplementów z minerałami i odżywek białkowych – dieta nie wystarczy.

Pomiędzy treningami zawodniczki dużo śpią i korzystają z zabiegów odnowy biologicznej. Regeneracja – jako jeden z fundamentów treningu siłowego – jest trudna przy tak częstych treningach. Aby uniknąć przetrenowania (fizycznego i psychicznego), w kulturystykę damską trzeba wejść na 100%, by móc dosłownie spać, jeść i trenować.

Wydatki kulturystki

Sporty sylwetkowe pochłaniają ogrom pieniędzy. Trzeba być na to przygotowanym – wydatki są po prostu niezbędne. Są to między innymi:

  • współpraca z trenerem – samodzielne przygotowanie do zawodów kulturystyki kobiecej w zasadzie nie wchodzi w grę. Zawodniczka musi mieć nad sobą doświadczonego trenera, który dobrze ją zna
  • środki farmakologiczne i suplementy – najdroższe są oczywiście sterydy, ale legalne suplementy będące codziennością dla zawodniczek, także potrafią zwalić z nóg cenami. 
  • lekarze – aby zawodniczka kulturystyki damskiej wytrzymała pod względem fizycznym, musi regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. A jeśli zdecyduje się wrócić do naturalnej sylwetki, po odstawieniu sterydów – anabolicznych wyda krocie na endokrynologa.
  • wyjazdy, samoopalacz, stroje, włosy i profesjonalny makijaż – wszystko to, co związane bezpośrednio z zawodami

Czy warto w to wchodzić?

Naszym zdaniem, nie. Osiągnięcie takich wyników sylwetkowych jak zawodniczki Mrs. Olympia jest okupione poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Także profesjonalna męska kulturystyka budzi zastrzeżenia, ale u kobiet sprawa jest jeszcze poważniejsza, znacznie trudniejsza do odwrócenia

Damskie układy hormonalne są bardziej wrażliwe niż męskie. Szkodzi im już drastyczne zredukowanie tkanki tłuszczowej (zanik okresu spotyka wiele odchudzających się kobiet). Jeśli do tego dojdą sterydy… 

Dlaczego niektóre kobiety decydują się wybrać akurat kulturystykę klasyczną, a nie bikini, wellness czy fitness – zdrowsze kategorie?

enni tervola zawodniczka wellness bikini
Przykład zwodniczki wellness fitness – Enni Tervoli, źródło: Instagram zawodniczki [ennitervola]

Cóż – najpewniej po prostu dlatego, że taka sylwetka wpisuje się w ich gusta estetyczne. Co zaś do estetyki sylwetek kulturystek – nie to piękne, co piękne, ale to co się komu podoba.

Kulturystyka damska na najwyższym poziomie to oczywiście również duże pieniądze i kariera, ale na szczyt dojdą tylko pobłogosławione genetycznie zawodniczki. Czy warto? Według nich z pewnością. Niech każdy robi ze swoim ciałem co chce i wprowadza w życie własne hierarchie priorytetów – niech jednak będzie też świadomy konsekwencji. 

.


Kulturystyka damska dzieli się na kilka kategorii. Najbardziej kontrowersyjna jest kulturystyka kobieca klasyczna. To ona kojarzy się z męskimi sylwetkami o karykaturalnym poziomie umięśnienia. Stoi za nią ciężka praca, rygor dietetyczny, dostosowanie stylu życia do treningowego trybu i… sporo farmakologii. 

Kulturystyka może być jeszcze bardziej destrukcyjna dla zdrowia zawodniczek, niż ma to miejsce w przypadku kulturystyki męskiej. Kobiety decydujące się na wejście w świat sterydów, muszą liczyć się z problemami zdrowotnymi, rzutującymi na całym życiu. 

Mogą Ci się spodobać

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut 43 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 53 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 54 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 40 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 92 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 181 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 248 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 223 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 305 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 210 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 136 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 219 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 184 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 509 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 264 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 330 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 543 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 329 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 229 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 958 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 445 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 315 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 507 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 243 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1282 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 325 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close