Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji 14.10.2022

Przeczytasz w 6 minut 325 wyświetleń

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy współczesnym kanonom urody. Ale… co z tego? Kulturystyka damska ma w sobie wyjątkowe piękno, okupione poświęceniem i determinacją. Daje niesamowitą satysfakcję, chociaż nie brakuje jej ciemnych stron. Wszystko co musisz wiedzieć o damskiej kulturystyce – przeczytaj!

Kulturystyka damska – różne oblicza

Sporty sylwetkowe kobiet dzielą się na kilka kategorii, znacznie różniących się kryteriami oceny zawodniczek. Należą do nich:

  • fitness kobiet – oceniana jest sylwetka oraz sprawność fizyczna zawodniczek
  • wellness fitness – średnia masa mięśniowa, średnie odtłuszczenie, pełniejsze kształty (mówi się, że to najbardziej kobieca kategoria). Kategoria powstała w Brazylii, z myślą o brazylijskich kształtach – figurach typu gruszka, niemieszczących sie w kanonach pozostałych kategorii kulturystyki damskiej
  • bikini fitness – aktualnie najpopularniejsza kategoria – umięśniona, odtłuszczona sylwetka o nienagannych proporcjach. Sylwetki zawodniczek bikini wyglądają na bardzo wysportowane, ale wciąż naturalne i kobiece. Liczy się ogólna prezencja zawodniczki – kostium, makijaż, biżuteria i włosy.
  • klasyczna kulturystyka kobiet – rozbudowana masa mięśniowa, bardzo niski poziom odtłuszczenia, widoczna separacja mięśni. Zawodniczki tej kategorii często mają wręcz męskie proporcje.
anja langer kulturystyka damska zdjęcie
Anja Langer, niemiecka kulturystka z lat 80., źródło: Instagram The Archives of Bodybuilding

To, do której kategorii zawodów się zapisać, zależy od predyspozycji i preferencji estetycznych zawodniczek. 

W kulturystyce klasycznej kobiet, do odniesienia sukcesu potrzeba szalenie intensywnego treningu siłowego (i nie tylko). Kategorie bikini oraz wellness są znacznie mniej wymagające. Poza sezonem, zawodniczki intensywnie trenują, ale mają względnie duży – zdrowy –  poziom tkanki tłuszczowej. Naprawdę ciężko robi się dopiero podczas przygotowań do startów. Fitness kobiet to kategoria najbardziej sportowa, a najmniej czysto sylwetkowa – sprawność fizyczna jest tu równie istotna, co wygląd ciała.

Dzisiaj zajmuje nas kulturystyka damska klasyczna – najbardziej spektakularna i kontrowersyjna. W innym artykule szeroko omówiliśmy temat bikini fitness – możesz go sprawdzić tutaj: Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Kulturystyka damska – kto może zostać kulturystką?

Przygodę z kulturystyką kobiecą można rozpocząć w dowolnym momencie życia. Różne kategorie wiekowe pozwalają na starty młodych kobiet, jak i pań w dojrzałym wieku. Wzrost i waga również nie będzie stanowił przeszkody w zostaniu kulturystką – kategorii jest wystarczająco dużo. 

Warunkiem rozpoczęcia przygody z kulturystyką damską jest doskonały stan zdrowia. Treningi kulturystek są niezwykle wymagające. Zawodniczki trenują po dwa razy dziennie, trzymają rygorystyczne diety redukcyjne, stosują niekoniecznie legalne suplementy oraz są pod ogromną presją psychiczną. Kulturystyka damska wystawia na próbę zarówno ciało, jak i ducha – zawodniczka musi być niepokonana w każdym tego słowa znaczeniu.

Kulturystyka kobieca jest przynajmniej tak samo wymagająca, jak męska. Z racji niskiego poziomu testosteronu – męskiego hormonu o działaniu anabolicznym – zawodniczki muszą ćwiczyć bardzo ostro, z ogromnymi ciężarami, aby wypracować imponującą muskulaturę. 

A czy to wystarczy?

Kulturystyka kobieca a farmakologia

Niestety, kulturystyka damska nie stroni od sterydów. Za niezwykłymi rozmiarami mięśni zawodniczek stoi w dużej mierze syntetyczny testosteron. Im wyższy poziom zaawansowania, tym więcej środków farmakologicznych potrzeba, by pokonywać naturalne ograniczenia.

kulturystyka damska zawody anne mohn
Anne Mohn, źródło: oficjalny Instagram zawodniczki [almbody]

Czy zbudowanie takiej masy mięśniowej u kobiety byłoby możliwe bez sterydów? Szczerze wątpimy. 

Oczywiście, w żadnym wypadku nie zarzucamy Anne Mohn stosowania dopingu. Jej sylwetka jest tylko przykładem. Taki efekt można uzyskać dzięki sterydom, ale naturalnie… Jedynie spekulujemy.

U kobiet, poziom testosteronu jest naturalnie za niski, by dorównać poziomem umięśnienia mężczyznom – mężczyźni są po prostu lepiej uwarunkowani do budowania masy mięśniowej. Nie brakuje zaś przypadków, gdy zawodniczka kulturystyki damskiej jest większa od swojego trenera.

W kobiecych organizmach dominują natomiast estrogeny, czyli hormony chętniej łapiące tkankę tłuszczową. To również da się ograniczyć stosowaniem hormonalnych farmaceutyków, oraz końskich dawek termogeników. 

Jakim kosztem? Oczywiście zdrowia. Stosowanie hormonalnych środków rujnuje gospodarkę endokrynną kobiet. Bezpłodność, stany depresyjne, nerwowość, problemy z sercem… Skutki są często nieodwracalne

Jeśli tak na to spojrzeć, kulturystyka damska nie jest warta świeczki. 

Efekty widoczne na pierwszy rzut oka to męska sylwetka, obniżenie głosu, owłosienie całego ciała, przerost łechtaczki, zanik biustu oraz przerost dolnej części twarzy. 

Kulturystki niekiedy decydują się na powiększenie piersi (po zredukowaniu tłuszczu do krytycznie niskiego poziomu, nic z nich nie zostaje nawet jeśli nie biorą testosteronu). Częściej jednak na ten zabieg decydują się zawodniczki bikini fitness.

Jak trenują i jedzą kulturystki?

Kulturystyka damska to oczywiście głównie trening siłowy. Ogromne ciężary, jednostki treningowe o dużej objętości, robione nawet 2 razy dziennie. Bez sumiennej pracy ze  sztangą, sylwetki nie zrobią żadne środki farmakologiczne.

kulturystyka damska trening barbary moojen
Barbara Moojen podczas treningu, źródło: Instagram zawodniczki [barbaramoojen]

Trening idzie w parze z dietą wysokobiałkową i wysokokaloryczną. Na takim poziomie sportowego zaawansowania nie ma mowy o podjadaniu słodyczy. Kulturystyka kobiet wymaga perfekcyjnej samokontroli, bo każdy dodatkowy gram tkanki tłuszczowej oddala zawodniczkę od podium. Kulturystyka kobieca wymaga również szeregu suplementów witaminowych, suplementów z minerałami i odżywek białkowych – dieta nie wystarczy.

Pomiędzy treningami zawodniczki dużo śpią i korzystają z zabiegów odnowy biologicznej. Regeneracja – jako jeden z fundamentów treningu siłowego – jest trudna przy tak częstych treningach. Aby uniknąć przetrenowania (fizycznego i psychicznego), w kulturystykę damską trzeba wejść na 100%, by móc dosłownie spać, jeść i trenować.

Kulturystyka damska – wydatki

Sporty sylwetkowe pochłaniają ogrom pieniędzy. Trzeba być na to przygotowanym – wydatki są po prostu niezbędne. Są to między innymi:

  • współpraca z trenerem – samodzielne przygotowanie do zawodów kulturystyki kobiecej w zasadzie nie wchodzi w grę. Zawodniczka musi mieć nad sobą doświadczonego trenera, który dobrze ją zna
  • środki farmakologiczne i suplementy – najdroższe są oczywiście sterydy, ale legalne suplementy będące codziennością dla zawodniczek, także potrafią zwalić z nóg cenami. 
  • lekarze – aby zawodniczka kulturystyki damskiej wytrzymała pod względem fizycznym, musi regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. A jeśli zdecyduje się wrócić do naturalnej sylwetki, po odstawieniu sterydów – anabolicznych wyda krocie na endokrynologa.
  • wyjazdy, samoopalacz, stroje, włosy i profesjonalny makijaż – wszystko to, co związane bezpośrednio z zawodami

Kulturystyka kobieca – czy warto?

Naszym zdaniem, nie. Osiągnięcie takich wyników sylwetkowych jak zawodniczki Mrs. Olympia jest okupione poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Także profesjonalna męska kulturystyka budzi zastrzeżenia, ale u kobiet sprawa jest jeszcze poważniejsza, znacznie trudniejsza do odwrócenia

Damskie układy hormonalne są bardziej wrażliwe niż męskie. Szkodzi im już drastyczne zredukowanie tkanki tłuszczowej (zanik okresu spotyka wiele odchudzających się kobiet). Jeśli do tego dojdą sterydy… 

Dlaczego niektóre kobiety decydują się wybrać akurat kulturystykę klasyczną, a nie bikini, wellness czy fitness – zdrowsze kategorie?

enni tervola zawodniczka wellness bikini
Przykład zwodniczki wellness fitness – Enni Tervoli, źródło: Instagram zawodniczki [ennitervola]

Cóż – najpewniej po prostu dlatego, że taka sylwetka wpisuje się w ich gusta estetyczne. Co zaś do estetyki sylwetek kulturystek – nie to piękne, co piękne, ale to co się komu podoba.

Kulturystyka damska na najwyższym poziomie to oczywiście również duże pieniądze i kariera, ale na szczyt dojdą tylko pobłogosławione genetycznie zawodniczki. Czy warto? Według nich z pewnością. Niech każdy robi ze swoim ciałem co chce i wprowadza w życie własne hierarchie priorytetów – niech jednak będzie też świadomy konsekwencji. 

.


Kulturystyka damska dzieli się na kilka kategorii. Najbardziej kontrowersyjna jest kulturystyka kobieca klasyczna. To ona kojarzy się z męskimi sylwetkami o karykaturalnym poziomie umięśnienia. Stoi za nią ciężka praca, rygor dietetyczny, dostosowanie stylu życia do treningowego trybu i… sporo farmakologii. 

Kulturystyka damska może być jeszcze bardziej destrukcyjna dla zdrowia zawodniczek, niż ma to miejsce w przypadku kulturystyki męskiej. Kobiety decydujące się na wejście w świat sterydów, muszą liczyć się z problemami zdrowotnymi, rzutującymi na całym życiu. 

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Data publikacji 30.01.2023

Przeczytasz w 4 minut 26 wyświetleń

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów twarzy każdego człowieka. Nie […]

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 44 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 116 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 102 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 62 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 167 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 89 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 96 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 74 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 138 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 241 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 168 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 186 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 165 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 222 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 187 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 232 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 301 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 240 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 254 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 272 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 275 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 255 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się