e-figura.pl|Motywacja|Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Data aktualizacji 08.02.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Chodzi Ci po głowie myśl o zostaniu profesjonalnym zawodnikiem sportów sylwetkowych? Jeśli nie wiesz jak zostać kulturystą, pomożemy Ci się do tego zabrać! nie zniszcz swojego zdrowia, osiągnij sukces, nie poddaj się na drodze do niego! Poznaj 15 wskazówek bez których nie ma mowy o zawodowym triumfie!

Zasada numer 1 – zbadaj się!

Zanim na poważnie zabierzesz się za styl życia profesjonalnego kulturysty upewnij się, że nie masz przeciwwskazań zdrowotnych. Zbadaj swoje serce, skontroluj poziom hormonów, porozmawiaj ze swoim lekarzem o nowych wyzwaniach. Jeśli wyniki będą dobre a specjalista nie będzie miał nic przeciwko profesjonalnemu trenowaniu, możesz zaczynać. Nie eksperymentuj – skutki mogą być opłakane!

Zasada numer 2 – zapomnij o sterydach anabolicznych!

Jak zostać kulturystą? Na pewno nie dzięki środkom dopingującym. Doping w kulturystyce to niezwykle kontrowersyjny i niestety wciąż aktualny temat. Nielegalne środki w tym sporcie były, są i będą – nie dołączaj do niechlubnego grona wspomaganych sylwetkowców. Zrujnujesz zdrowie, skompromitujesz się i przekreślisz szansę na karierę. Jak być kulturystą, to tylko naturalnym.

Zasada numer 3 – idź do dietetyka sportowego i trenera

Plan dietetyczny i treningowy opracuj wraz ze specjalistami. Musi być nastawiony na budowę widocznych mięśni, a nie samej siły czy wytrzymałości. Skonsultuj się z dietetykiem i trenerem mającym doświadczenie w prowadzeniu sportowców sylwetkowych. Oni znają się na rzeczy lepiej niż Twoi koledzy z siłowni!

Zasada numer 4 – poznaj środowisko

Postaraj się nawiązać kontakt z doświadczonymi zawodnikami. Niech opowiedzą Ci o swojej karierze, drodze do niej i wyzwaniach. Dzięki temu będziesz wiedział na co się piszesz, dowiesz się z pierwszej ręki o tym jak zostać kulturystą i nawiążesz kontakty, które mogą Ci pomóc po raz pierwszy wystartować. Znajomości przydają się nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale i okazji do wzięcia udziału w zawodach.

Zasada numer 5 – nie nastawiaj się na szybkie sukcesy

Kulturystyka to droga na wiele lat. Nieprędko będziesz mógł nazwać się profesjonalistą. Przyszykuj się na długi rygor dietetyczny i treningowy – jeśli chcesz być ,,naturalem” nie ma żadnej drogi na skróty.

Jak się zmotywować do ćwiczeń? Cieszyć się procesem.

Zasada numer 6 – znajdź idola

Jak nie poddać się na drodze pełnej wyrzeczeń i potu? Mieć autorytet, który będziesz naśladował i czerpał motywację z jego osiągnięć. Czytaj wywiady i biografie sportowców, oglądaj zawody, odszukaj ideał, do którego będziesz dążył. W chwili zwątpienia spójrz na jego zdjęcie. To powinno Ci wystarczyć do wyruszenia na kolejny trening.

Zasada numer 7 – wyznaczaj krótkoterminowe cele

Na szczyt wchodzi się małymi krokami. Jeśli dopiero zastanawiasz się jak zostać kulturystą, nie przyjmuj za postanowienie noworoczne startu w pierwszych zawodach. To po prostu się nie uda, a kolejne rozczarowania możliwościami ciała przypłacisz postępującym zniechęceniem.

5 kilogramów jakościowej masy do lata – to ma sens, jest możliwe do realizacji i odnotowania jako sukces w treningowej karierze. 5 do lata, 4 do świąt, 8 w przyszłym roku i Twoja sylwetka w końcu będzie odpowiednia do zaprezentowania jej w świetle reflektorów.

Zasada numer 8 – ćwicz nie tylko mięśnie

Jak zostać kulturystą? Pracować kompleksowo! Do dobrej prezencji kulturysty jest potrzebna nie tylko sylwetka. Tak samo liczy się sposób pozowania – nie tak łatwo nauczyć się demonstrować mięśnie jak zawodowiec. Wyginanie się dotyczy nie tylko zawodniczek bikini fitness!

Poza treningiem ucz się pozować przed lustrem, napinać mięśnie w odpowiedni sposób, improwizować. Zachowuj się tak jak na zawodach. Naśladuj, szukaj porad – nawet jeśli jeszcze nie masz czego pokazywać, ta wiedza i wprawa przydadzą Ci się w przyszłości.

Zasada numer 9 – nie porównuj się!

Porównywanie się do lepiej wytrenowanych, dłużej ćwiczących osób to kapitalny pomysł na zniechęcenie się i zrujnowanie samooceny. Pamiętaj – każdy profesjonalista był kiedyś na takim poziomie jak Ty. Do tego co ma doszedł ciężką pracą. Niech sportowcy będą dla Ciebie taką motywacją jak wybrany idol, a nie ideałem, którym czujesz że już powinieneś być. Nie – nie powinieneś. Powinieneś do niego dążyć, zamiast oczekiwać od swojego ciała więcej niż jest w stanie Ci dać.

Zasada numer 10 – zdobądź rozeznanie w temacie suplementów

Legalna, nieszkodliwa dla zdrowia suplementacja to całkowicie co innego niż sterydy anaboliczne. Nie odbiera ,,naturalowi” naturalności, ale by odpowiednio ją stosować potrzebujesz gigantycznej wiedzy. Czytaj książki, blogi, śledź nowinki ze świata suplementacji i nie bój się naukowych źródeł.

Duża część wartościowych materiałów na temat suplementacji i dietetyki sportowej jest dostępna tylko w języku angielskim. Korzystaj z automatycznego tłumaczenia (programy komputerowe coraz lepiej sobie radzą) i szlifuj język. Przyda Ci sie nie tylko do czytania ale też… podczas zawodów za granicą!

Zasada numer 11 – dbaj o siebie!

Determinacja i wiedza o tym jak zostać kulturystą to nie wszystko. Czasem po prostu życie ma inne plany, którym możemy w jak największym stopniu przeciwdziałać.

Poważna kontuzja czy choroba mogą raz na zawsze zrujnować Twoje starania o miano profesjonalisty. Zwolnij na drodze, kontroluj stan zdrowia dzięki badaniom profilaktycznym, gdy coś Cię boli umów się do fizjoterapeuty, korzystaj z masaży, jedz jak najzdrowiej i zrezygnuj z używek. im lepszy stan zdrowia tym dłuższa kariera treningowa – a długa kariera treningowa to ,,must have” kulturysty.

Zasada numer 12 – miej plan B

Nie przyjmuj profesjonalnego sportu jako jedyną opcję na przyszłość. Może być różnie – stwierdzisz że to nie dla Ciebie, zdrowie pokrzyżuje Ci plany, pojawią się inne priorytety. Nie porzucaj studiów licencjackich, rozwijaj się w innych dziedzinach, zdobywaj doświadczenie zawodowe. Co zrobisz jeśli z kulturystyką nie wyjdzie? Przemyśl to jeszcze zanim złapiesz za sztangę jako aspirujący do profesjonalizmu.

Zasada numer 13 – nastaw się na wydatki

Im bliżej profesjonalizmu będziesz, tym więcej pieniędzy pochłonie kulturystyka. Jak zostać kulturystą? Cóż – niekoniecznie tanio…

Karnet na siłownię to nic w porównaniu z zaawansowanymi suplementami, wyjazdami na zawody (u kobiet w grę wchodzi też horrendalnie drogi strój i zabiegi urodowe), potencjalnymi rehabilitacjami i nie tylko… Sportowa pasja co prawda może w przyszłości przynieść Ci sporo pieniędzy, ale na początkowym etapie kariery trzeba będzie zainwestować nieraz całkiem dużo.

Zasada numer 14 – dbaj o higienę psychiczną

O czym się nie mówi a powinno? O bigoreksji, dysmorfofobii, bulimii, depresji, nerwicach i wszelkich innych zaburzeniach psychicznych u sportowców. Duża ambicja, presja, rozczarowania i nie zawsze wesołe życie codzienne to dla wielu z nas za dużo.

Jeśli na jakimkolwiek etapie życia (sportowego lub nie) masz dość, nie wahaj się przed wizytą u psychoterapeuty. To żaden wstyd – wręcz przeciwnie. To walka za którą należy się szacunek i wsparcie.

Zasada numer 15 – zdecyduj czy naprawdę tego chcesz

Jak zostać kulturystą? Pytanie brzmi najpierw – ,,czy chcesz zostać kulturystą”. Jeśli zaznajomiłeś się ze środowiskiem, przeczytałeś książki autobiograficzne i posłuchałeś wywiadów wiesz, że sport sylwetkowy rządzi życiem zawodników. Będziesz musiał podporządkować swoją codzienność ostrym treningom, a zamiast planowania urlopu będziesz planował osiągnięcie szczytowej rocznej formy.

Kulturystyka to droga pełna wyrzeczeń i rozczarowań przeplatanych satysfakcją. Czy na pewno tego chcesz, a jeśli przestaniesz chcieć, będziesz potrafił się wycofać?

Jak zostać kulturystą? Weź sobie do serca nasze rady i serdeczne życzenia powodzenia. Wytrwałość, troska o siebie, wiedza, pamiętanie o ,,przyziemnych” sprawach – to wszystko będzie Ci potrzebne na drodze do treningowego sukcesu. Chcesz być kulturystą? Walcz – pamiętaj tylko, by nie robić tego kosztem rzeczy najważniejszych w życiu.

No tak… W kontekście kulturystyki nie można było nie wspomnieć o sterydach. Po czym poznać, że ktoś je bierze, więc nie powinieneś inspirować się nim marząc o przemianie sylwetki? Przeczytaj: https://e-figura.pl/objawy-brania-sterydow-po-czym-poznac-ze-ktos-bierze-sterydy-anaboliczne/

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close