e-figura.pl|Aktywność|Jak grać w ping ponga? Nauka od podstaw do mistrzostwa

Jak grać w ping ponga? Nauka od podstaw do mistrzostwa

Data aktualizacji 08.03.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak grać w ping ponga? Nauka od podstaw do mistrzostwa

Gry w ping ponga nie trzeba przedstawiać — chyba każdy przynajmniej raz w życiu trzymał paletkę. Wielu trenowało go jeszcze w szkole podstawowej, na stole rozstawionym pośrodku korytarza. A gdyby tak w dorosłym życiu spróbować tego sportu na poważnie? Wszystko przed Tobą! Dowiedz się, jak grać w ping ponga od podstaw, a może odkryjesz w sobie prawdziwy talent do tenisa stołowego.

Zasady gry w ping ponga

Dla pełnego porządku krótko wyjaśnijmy zasady gry w tenisa stołowego. Krótko, bo i nie ma za wiele do omawiania!

W ping ponga można grać 1:1 lub 2:2 (debel). Gracze mają za zadanie przebić piłkę nad siatką, na stronę przeciwnika. Piłeczka odbija się od stołu, przeciwnik odbija ją z powrotem. Po odbiciu piłeczki przez gracza nie może ona dotknąć jego połowy. Ten gracz, który pozwoli, by piłeczka wyszła poza stół lub po odbiciu wylądowała na jego połowie, traci punkt. Piłka nie może musnąć siatki. Można dotykać stołu wyłącznie grającą ręką.

tenis stołowy - gra ze skupieniem
Ty, rywal, piłeczka i… doskonała koncentracja!

Stół do ping ponga rozgrywanego na zawodach musi mieć przepisowe wymiary: 274 cm, 152,5 cm, wysokość 76 cm. Siatka musi być zawieszona na wysokości 15,25 cm. W domowych warunkach i grze rekreacyjnej nie trzeba oczywiście trzymać się turniejowych wytycznych. Jeżeli jednak myślisz o grze na poważnie, warto zainwestować w stół lub rozejrzeć się za powierzchnią o podobnym wymiarze (możesz narysować obszar do ping ponga na większym stole, zbliżonym wysokością).

Co do paletek, regulacji jest zdecydowanie mniej. Rakieta musi być sztywna i pokryta okładziną. Masa i rozmiar są dowolne. Zawodnik tenisa stołowego powinien dobrze się zastanowić przed wyborem paletki, ponieważ te proste sprzęty mają różne parametry. 

Znajdź przeciwnika do gry w ping ponga

Jeszcze zanim przystąpisz do nauki podstaw gry w ping ponga, rozejrzyj się za klubem sportowym, w którym będziesz mógł trenować tę dyscyplinę. 

Jeżeli w okolicy nie ma żadnego klubu sportowego, popytaj wśród znajomych, czy nie chcieliby kilka razy w tygodniu porządnie pograć w ping ponga. Możesz również napisać na spotted lub grupie facebookowej zrzeszającej mieszkańców Twojej miejscowości.

Im wcześniej znajdziesz przeciwnika, tym lepiej — bo jak grać w ping ponga samotnie? Tylko trening z prawdziwym rywalem pozwoli Ci dojść do wprawy.

Oswajanie piłeczki pingpongowej

Gra w tenisa stołowego zaczyna się od nauki kontroli nad latającą piłeczką. 

Podstawowe ćwiczenie to oczywiście odbicia na paletce trzymanej prosto. Odbijaj na różnych wysokościach, przesuwaj nadgarstek, tak by piłeczka nie lądowała ciągle w jednym miejscu. 

Kiedy będziesz mógł w nieskończoność odbijać piłeczkę, przejdź do gry w ping ponga ze ścianą lub inną dużą, twardą powierzchnią. Wyobraź sobie, że to Twój przeciwnik i stawaj do meczu! Co prawda, ściana nie ma imponujących umiejętności taktycznych… ale potrafi zaskoczyć torem i siłą odbicia piłeczki podobnie, jak ludzki rywal!

Trenuj serwowanie. Poprawny serw jest wtedy, gdy zostanie wykonany z podrzutu na minimum 16 centymetrów. Szkoda byłoby stracić punkt na tym podstawowym ruchu. 

Pamiętaj, że po zaserwowaniu piłeczka musi się odbić od Twojej połowy, a dopiero później przejść przez siatkę i uderzyć w połowę przeciwnika. W domowych warunkach siatką może być sznurek, kawałek materiału, pas taśmy klejącej  — co tylko podpowie Ci wyobraźnia. Powieś przeszkodę na wysokości 15 centymetrów, czyli tak jak na prawdziwym stole. Tej wysokości będziesz się trzymał na treningu z przeciwnikiem, więc od razu się do niej przyzwyczajaj.

Doskonal podkręcanie piłki różnymi metodami. To podkręcone piłki są najtrudniejsze do skontrowania. Im lepiej opanujesz techniki, tym większą przewagę będziesz miał w kluczowych momentach gry.

gra w ping ponga - trzymanie paletki z podparciem na palcach
Wypracuj najwygodniejszy dla Ciebie sposób trzymania paletki. Nie ma co do tego turniejowych regulacji.

Oglądanie nagrań

Umów się ze swoim rywalem na pierwszy sparing. Przed treningiem przejrzyj jak najwięcej nagrań z turniejów. Zwróć uwagę na każdy detal. Na jakiej wysokości zawodnicy odbijają piłeczkę? W którym miejscu ląduje piłeczka po zaserwowaniu? Jaki ruch dłoni wykonują gracze, by podkręcić piłkę?

Oglądanie, jak robią to wszystko doświadczeni pingpongiści, pomoże Ci doskonalić technikę ruchów i opracowywać taktykę. Gra w ping ponga wymaga równie dużych umiejętności fizycznych, co umysłowych — zdolności do przewidywania ruchów przeciwnika, podawania piłki w trudny sposób oraz dostrzegania słabych punktów rywala.

Nagrania z pół-amatorskich turniejów będą najlepsze dla początkującego. Tam akcja dzieje się na tyle wolno, że bez kłopotów zauważysz ważne detale. Umiejętności zawodników są do osiągnięcia przez zwykłego człowieka, więc możesz bezpośrednio inspirować się ich sposobem gry. Z kolei podczas turniejów na najwyższym szczeblu, piłeczka lata w tempie błyskawicy, tak że kamera ma problem z wyłapaniem jej. Gracze zaś wyczyniają z paletkami cuda, których przez lata nie powtórzy śmiertelnik…

Pamiętaj, że większość internetowych odtwarzaczy (także Youtube) pozwala na obejrzenie filmu w zwolnionym tempie.

Jak grać w ping ponga z rywalem?

Zanim zaczniesz treningi, warto założyć notatnik, w którym będziesz zapisywał obserwacje. To będzie Twój osobisty podręcznik sprawdzony w praktyce.

Twoja pierwsza gra w ping ponga z ludzkim przeciwnikiem to moment, by w praktyce przetestować podstawy tego, czego się nauczyłeś. Pograjcie na spokojnie, skupiając się na poprawnym serwowaniu i nauce podkręcania piłeczki.

Z każdym kolejnym treningiem wprowadzaj nowe taktyki, techniki podkręceń i podawania. Docelowo, Twoja gra powinna być zróżnicowana. Zaskakiwanie przeciwnika to klucz do wygrania meczu

Zwracaj uwagę na to, co robi Twój przeciwnik. Zarówno błędy, jak i dobre zagrania rywala dają do myślenia obojgu. Które z jego ruchów szczególnie Ci się podobają jako przeciwnikowi? Jakie piłeczki szczególnie ciężko Ci odbić? Jak zachowa się, gdy zaczniesz podawać piłki bardzo lekko, by lądowały tuż za siatką (przypominamy — tylko grająca ręka może dotknąć stołu). 

Obserwując reakcje przeciwnych graczy, przekonasz się na sobie, które techniki są szczególnie trudne do skontrowania — doskonal je. Po kilku meczach będziesz w stanie również określić swoje słabe punkty. Zastanawiając się nad własnymi słabościami, będziesz mógł je eliminować i nie dopuszczać do sytuacji, w których zostałyby wykorzystane.

Każda gra w ping ponga z rywalem czegoś uczy. Po zakończeniu sparingu zrób notatki ze wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy. 

Gra w tenisa stołowego na poważnie

Po nauczeniu się, jak grać w ping ponga od strony technicznej, zaczniesz szukać coraz większych wyzwań. To kwestia czasu, gdy zacznie Ci chodzić po głowie start w pierwszym turnieju. By to 

Przystąp do opracowywania indywidualnej taktyki. Taktyka to klucz do zwycięstwa, a doskonali się ją przede wszystkim metodą prób i błędów. Pamiętaj, że dobra taktyka to ta, w której potrafisz zaskoczyć przeciwnika szeroką pulą zagrań. Każde zagranie opanuj do perfekcji, zanim wykorzystasz je w ważnym meczu. Turniejowe starcie to nie czas na eksperymenty.

Grająca ręka musi być silna. Pingpongista powinien wykonywać ćwiczenia wzmacniające górnych kończyn, by długa gra nie odbierała mu siły. Mimo że paletka jest lekka, rozgrywka polega przecież na ciągłym wymachiwaniu ramieniem!

Gra w ping ponga to niezły trening wytrzymałościowy dla Twoich rąk.

Poza ćwiczeniami wzmacniającymi ręce, wprowadź do planu trening czasu reakcji. Gra w ping ponga toczy się bardzo szybko. Zawodnik nie ma nawet sekundy, by zastanowić się nad swoimi ruchami. Dlatego, musisz jak najlepiej wyszkolić swoją podświadomość do odruchowego sterowania ciałem w błyskawicznym tempie. 

Czas reakcji możesz ćwiczyć w grach komputerowych. Najlepiej sprawdzają się w tym gry FPS i MOBA oraz proste zręcznościówki z wartką akcją. Wiesz, kto ma doskonały czas reakcji? Profesjonalni e-sportowcy.

Poza tradycyjnymi grami warto zajrzeć na stronę http://www.aimbooster.com/. Znajdziesz tu programy do trenowania czasu reakcji wraz z pomiarami.

Kontrola emocji

Ping pong — gra prosta i relaksująca, dopóki nie zaczniesz poważnie traktować każdego meczu. Na turniejowym poziomie stres to norma. Niestety, jest on równocześnie zabójcą rozsądku. Tylko spokój pozwoli Ci utrzymać pełną kontrolę nad piłką oraz myśleć taktycznie. Dowiedz się jak najwięcej o technikach relaksacyjnych. Proste ćwiczenia oddechowe przed setem pomogą Ci uspokoić głowę. 

Kiedy piłeczka uderzy o stół, skoncentruj się na ruchach przeciwnika i pozwól podświadomości działać. Najważniejsza jest oczywiście grająca ręka, ale staraj się poświęcić nieco uwagi także jego wyrazowi twarzy. Zaskoczona mina to dla Ciebie informacja, że wykorzystana technika nie jest czymś, do czego rywal się przyzwyczaił, więc warto ją wykorzystać więcej razy. Twoją przewagą będzie natomiast utrzymywanie pokerowej twarzy.

Nie myśl o tym, jak teraz się ruszyć — kiedy piłka już zmierza w Twoim kierunku, jest za późno na myślenie. Działaj instynktownie.


Ping pong — gra, która jest doskonałym treningiem ciała i umysłu. Zacznij naukę od oswajania piłeczki — odbijaj ją, graj ze ścianą, serwuj i podkręcaj. Przejrzyj filmiki z zaawansowaną grą. Kiedy nauczysz się panować nad piłeczką, wołaj przeciwnika — czas sprawdzić wszystko w praktyce. 

Z czasem będzie Ci zależało na tym, jak grać w ping ponga coraz lepiej. Wtedy wprowadź ćwiczenia czasu reakcji, techniki relaksacyjne i rozpisuj swoje taktyki. Od pierwszych treningów przeciwko innemu graczowi prowadź notatnik z obserwacjami.

Trening czyni mistrza. Gra w ping ponga wymaga praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Nie zniechęcaj się — na początku zawsze jest trudno! Twój mózg wkrótce nauczy się sterować ciałem bez namysłu. Z gry na grę będziesz coraz lepszy.

Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close