Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Data publikacji 27.06.2022

Przeczytasz w 8 minut 207 wyświetleń

Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Genetyka w kulturystyce to warunek sukcesu, na który (jeszcze) nie mamy wpływu. Ma ogromna rolę nie tylko na olimpiadzie, ale i podczas amatorskich treningów na siłowni. No właśnie… Jak dużą? Co trzeba mieć w genotypie, żeby zostać profesjonalnym kulturystą? Czy są ludzie, którzy nie zbudują mięśni żadną siłą? Przeczytaj!

Genetyka w kulturystyce profesjonalnej – co się liczy?

Profesjonalna kulturystyka męska (oraz kulturystyka damska), to sport bezlitosny dla osób bez predyspozycji genetycznych. W tej kwestii, nie różni się jednak od każdego innego zawodowego sportu. Do bycia sportowcem, trzeba mieć błogosławieństwo Matki Natury.

Chcesz być kulturystą należącym do najlepszych? Potrzebujesz wielu genetycznych uwarunkowań – wymienione poniżej to tylko podstawy.

Genetyka w kulturystyce – konstrukcja mięśni

Po pierwsze – skład tkanki mięśniowej warunkuje to, jak będzie postępować hipertrofia mięśni. Profesjonalni kulturyści mają genetyczną przewagę włókien mięśniowych szybkokurczliwych. To te włókna, które aktywują się podczas treningu z ciężarami i chętnie wzrastają pod jego wpływem. 

Każdy człowiek mięśniach włókna szybkokurczliwe i wolnokurczliwe (nastawione na wytrzymałość, niechętne do wzrostu). Kulturyści muszą mieć po prostu wyjątkowo duży procent tych pierwszych. Dzięki temu, są w stanie osiągnąć niesamowite przyrosty.

Znaczenie ma nie tylko ilość, ale i rozłożenie włókien. Zdarza się, że tylko konkretna partia ma tendencję do szybkich przyrostów. Na scenie liczy się zaś cała sylwetka.

big ramy sylwetka mr oympia
Big Ramy (Mamdouh Elssbiay) – symetria zakodowana w genach, źródło: Instagram Mr Olympia

Po drugie – kształt mięśni, ułożenie ich przyczepów, symetria – cała konstrukcja, która uwidacznia się po drastycznej redukcji tkanki tłuszczowej. Można mieć duże, widoczne mięśnie… ale nieatrakcyjnie ułożone. Kolejna rzecz, na którą nie da się wpłynąć. Nierówny 6-pak to game changer w walce o puchar.

Po trzecie – zdolność do zwiększania liczby komórek satelitarnych. To z komórek satelitarnych powstają włókna mięśniowe. Ich ilość wzrasta pod wpływem wysiłku – to naturalny proces adaptacyjny. Za powstawaniem komórek satelitowych stoją tzw. geny miogenne. W praktyce, odpowiadają za to, jak duży wzrost mięśni pobudzi trening siłowy.

Proporcje kulturysty – konstrukcja szkieletu

Po rozstawie szkieletu można wiele wywnioskować na temat genetycznych predyspozycji do kształtowania sylwetki. 

Idealny kulturysta ma bardzo szeroką obręcz barkową i wąskie biodra. Sylwetka odwróconego trójkąta to coś, co obserwujemy na profesjonalnych scenach. Kojarzymy ją z somatotypem mezomorfika – urodzonego sportowca. ,,Trójkąty” zwykle nie mają problemu z nabieraniem muskulatury, a ich proporcje są idealne do kulturystyki.

shaun clarida kulturysta mr olympia
Shaun Clarida i jego trójkątna budowa, źródło: Instagram Mr Olympia

Dużo trudniej mają osoby posiadające kwadratową budowę – szerokie ramiona i szerokie biodra, charakterystyczne dla endomorfików. Nie dość, że ich proporcje nie prezentują się tak korzystnie, mają tendencję do nabierania tkanki tłuszczowej. Gorzej z mięśniową.

Jeszcze trudniej mają osoby z sylwetką ,,prostokątną”, czyli wąskie ramiona, długi tułów i wąskie biodra – cechy ektomorfików. Ektomorfikom ciężko przytyć i z mięśni, i z tłuszczu. Spalają kalorie jak lokomotywa. Proporcjom także daleko do ideału.

Poza tym, ten dobrze ułożony szkielet musi być silny i zdrowy. Po drodze do podium wymarzonych zawodów, plany może pokrzyżować złamanie czy wady kręgosłupa. 

Predyspozycje do kulturystyki – konstrukcja… całej reszty.

Co steruje Twoimi mięśniami? Układ nerwowy. To ile włókien mięśniowych zaangażuje i jak prześle impulsy, warunkuje skuteczność treningu.

Układ hormonalny – testosteron, hormon wzrostu, insulinopodobne czynniki wzrostu – czyli to, co odpowiada za przyrosty. Poza tym, liczą się też inne hormony – na przykład kortyzol (działający katabolicznie) czy poziom estrogenów (odpowiadają za mocne kości), oraz gospodarka insulinowa. Hormonalne braki to mniejsze przyrosty mięśni oraz skłonność do tycia.

Reakcje hormonalne i nerwowe są zakodowane w genotypie. Możesz do pewnego stopnia modyfikować je dietą i trybem życia. Wpływa na nie także sam trening siłowy. Ale – nie wchodząc w szczegóły – profesjonalny kulturysta musi być pobłogosławiony i na tej płaszczyźnie.

genetyka w kulturystyce tolerancja na sterydy
Im bardziej profesjonalnie się robi, tym lepsze trzeba mieć zdrowie – ono tez leży w genach.

Na przyrost mięśni wpływa także ilość miostatyny – białka ograniczającego przyrost mięśni. Im go mniej, tym więcej muskulatury można zbudować. Miostatyny nie da się zablokować bez stosowania leków. Jej poziom zaś, warunkują geny. 

I wreszcie – kulturysta musi być zdrowy fizycznie na każdej płaszczyźnie. Serce jak dzwon, kości twarde jak diament, nerki, wątroba, trzustka – to musi działać podręcznikowo. Nie tylko dlatego, że tryb życia kulturysty jest sam w sobie wyczerpujący. 

Także dlatego, że na najwyższym poziomie rywalizacji, nie obejdzie się bez sterydów i diuretyków. Ciało musi to wytrzymać. 

Genetyka w kulturystyce amatorskiej

Na poziomie profesjonalnym, genetyki nie da się przeskoczyć. Co jednak ze sportowcami-amatorami?

Są ludzie, którzy po 3 latach na siłowni będa wyglądać, jakby nic nie ćwiczyli. Są i tacy, którzy po roku, zaczną być zapraszani do promowania suplementów na Instagramie. Jeden ma okropną genetykę, drugi fantastyczną. 

Mamy tu do czynienia ze skrajnościami. Osób poniżej przeciętnej, jest tyle samo, co osób ponadprzeciętnych.

Musisz wiedzieć jedno – siłownia jest pełna przeciętniaków genetycznych, którzy świetnie wyglądają (lub będą wyglądać). Także Ci średni genetycznie, a nawet poniżej przeciętnej, są w stanie zmienić swoją sylwetkę na lepsze. Mają trudniej, a efekty ćwiczeń nie są tak spektakularne, jak u osób z predyspozycjami. Ale są – po kilku latach, nie poznają się w lustrze.

genetyka w kulturystyce za lekkie trenowanie brak progresu
Jesteś pewny, że Twój brak progresu bierze się z genów? W takim razie jesteś OGROMNYM wyjątkiem…

Nie ma na świecie zdrowej osoby, która po prostu nie byłaby w stanie zbudować mięśni. Wzmacnianie się ciała pod wpływem wysiłku, to naturalna tendencja każdego żywego organizmu. Jest jednym z ewolucyjnych warunków przetrwania.

Nie da się NIE MÓC zbudować mięśni. Siedzisz prosto? Trzymasz telefon? Chodzisz? Nie jesteś galaretką? Więc masz mięśnie – urosły Ci jeszcze w brzuchu matki. Na co dzień, regenerują się nawet po lekkim wysiłku. Zmieniają się. Trzeba tylko nakręcić naturalne procesy treningiem, dietą i regeneracją.

Brak progresu bierze się z błędów treningowych, podpartych niewiedzą. Jeżeli ćwiczysz od miesięcy i z Twoim ciałem nic się nie dzieje, nie zrzucaj tego na złe geny. Idź do trenera, który znajdzie przyczynę problemu.  Idziemy o zakład, że nie leży w genotypie, a na na talerzu albo w treningowej rozpisce.

Nie możesz przytyć? Przyjrzycie się diecie, zbadacie hormony. Rośnie Ci klatka, ale nogi nie? Zmodyfikujecie plan treningowy. Dobry trener to skarb, jeśli nie jesteś w gronie osób z naturalnymi predyspozycjami do kulturystyki.

Z genetyką da się współpracować, chociaż bywa uparta jak osioł. Słabe geny to nie wymówka.

Słaba genetyka w kulturystyce – jak sobie z nią poradzić?

Jeśli Twój kolega ma lepsze geny i zaczniecie trenować tak samo, oraz po równo zadbacie o dietę, on szybciej zauważy progres. 

Ty też go zauważysz. Zajmie Ci to więcej czasu, a obwód bicepsa i tak będzie mniejszy. Jak sobie z tym poradzić? Niestety, trzeba się z tym pogodzić.

Trzy rady dla genetycznych przeciętniaków:

  • – zacznij robić zdjęcia swojej sylwetki. Porównuj się do siebie. Tylko do siebie. Co miesiąc zrób fotografie w lustrze i przejrzyj je za rok.
  • polub swoje treningi. Pokonywanie genetyki jest trudne, zajmuje dużo czasu i wymaga dodatkowej determinacji. Jeżeli będziesz chodził na siłownię tylko z myślą o  progresie, długo tak nie pociągniesz.
  • zwiększaj wiedzę, by dopasowywać trening i dietę do swoich uwarunkowań genetycznych. Podchodź do tej kwestii indywidualnie. Plan i dieta, które zadziałały u Twojego dużego kolegi, niekoniecznie zadziałają u Ciebie.  
słaba genetyka w kulturystyce
Polub trenera, polub trening – wyrób zdrowe podejście do ćwiczeń, zamiast mierzyć obwody co dwa dni.

O ile nie chcesz być profesjonalistą, genetyka to nie wymówka, by zrezygnować z treningu. Możesz świetnie wyglądać, poprawić swoje zdrowie i czerpać garściami z korzyści uprawiania sportu. Spodziewaj się, że wypracować wymarzoną sylwetkę nie będzie łatwo, ale tak naprawdę tylko nieliczni mają łatwo. Większość z nas to kompletni przeciętniacy!


Genotyp decyduje o tym, czy dasz radę zostać najlepszym z najlepszych. Na tym poziomie, nie ma co się oszukiwać. Bez predyspozycji, nie uda Ci się dojść do czołówki. Dobra genetyka w kulturystyce jest niezbędna.

Na poziomie amatorskim, genetykę da się w dużym stopniu przeskoczyć wiedzą i determinacją. Albo raczej… Nie tyle przeskoczyć, co przekonać ją do współpracy. Każdy może zbudować mięśnie, zredukować tłuszcz i wyglądać lepiej. Jedni mają trudniej, drudzy łatwiej. Nic się z tym nie da zrobić – można tylko dawać z siebie jak najwięcej i pokochać ćwiczenia dla samych ćwiczeń. Progres przyjdzie z czasem.

Genetyka w kulturystyce nie jest sprawiedliwa. Tych skromniej obdarzonych, zmusza do zmiany podejścia. Porównuj się tylko do siebie. Na siłownię chodź dla treningu, a nie tylko dla progresu. Nie masz efektów? Geny są ostatnie w kolejce do obwinienia. Pokaż swój plan i dietę doświadczonemu trenerowi.

Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudowac szczupła i muskularną sylwetkę, Łódź 2009.

Thibault MC, Simoneau JA, Côté C, Boulay MR, Lagassé P, Marcotte M, Bouchard C. Inheritance of human muscle enzyme adaptation to isokinetic strength training. Hum Hered. 1986;36(6):341-7. doi: 10.1159/000153657. PMID: 3793115.

Roth SM. Genetic aspects of skeletal muscle strength and mass with relevance to sarcopenia. Bonekey Rep. 2012 Apr 4;1:58. doi: 10.1038/bonekey.2012.58. PMID: 27127623; PMCID: PMC4816288.

Guilherme JPLF, V Shikhova Y, R Dondukovskaya R, A Topanova A, A Semenova E, V Astratenkova I, Ahmetov II. Androgen receptor gene microsatellite polymorphism is associated with muscle mass and strength in bodybuilders and power athlete status. Ann Hum Biol. 2021 Mar;48(2):142-149. doi: 10.1080/03014460.2021.1919204. Epub 2021 May 10. PMID: 33900145.

Bamman MM, Petrella JK, Kim JS, Mayhew DL, Cross JM. Cluster analysis tests the importance of myogenic gene expression during myofiber hypertrophy in humans. J Appl Physiol (1985). 2007 Jun;102(6):2232-9. doi: 10.1152/japplphysiol.00024.2007. Epub 2007 Mar 29. PMID: 17395765.

Clarkson PM, Devaney JM, Gordish-Dressman H, Thompson PD, Hubal MJ, Urso M, Price TB, Angelopoulos TJ, Gordon PM, Moyna NM, Pescatello LS, Visich PS, Zoeller RF, Seip RL, Hoffman EP. ACTN3 genotype is associated with increases in muscle strength in response to resistance training in women. J Appl Physiol (1985). 2005 Jul;99(1):154-63. doi: 10.1152/japplphysiol.01139.2004. Epub 2005 Feb 17. PMID: 15718405.

Mogą Ci się spodobać

Trening taneczny – przegląd 20 najlepszych na Youtube

Data publikacji 27.03.2023

Przeczytasz w 8 minut 30 wyświetleń

Wiesz, że czas popracować nad kondycją, a nie przepadasz za […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 141 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Dieta sokowa – na czym polega, co daje i ile może trwać? Wyjaśniamy

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 62 wyświetleń

Dieta sokowa cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem wśród osób, które […]

Jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 76 wyświetleń

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów twarzy każdego człowieka. Nie […]

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 98 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 146 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 97 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 567 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 347 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 175 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 319 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 125 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 141 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 111 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 213 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 393 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 194 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 210 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 272 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 374 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 305 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 462 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 374 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 407 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 380 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close