Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Cheat day – co to znaczy i czemu NIE powinieneś go robić?

Cheat day – co to znaczy i czemu NIE powinieneś go robić?

Data publikacji 04.03.2022

Przeczytasz w 7 minut 563 wyświetleń

Cheat day – co to znaczy i czemu NIE powinieneś go robić?

Ewolucja świadomości żywieniowej generuje coraz nowsze pomysły na strategie dietetyczne, oraz… nowe nazwy na zaburzenia odżywiania. Cheat day – co to znaczy? Zdania są podzielone, a trendy niekoniecznie mądre. Zanim stwierdzisz, że przesadzamy i straszymy, przeczytaj dlaczego jesteśmy przeciwnikami takich dietetycznych ,,urozmaiceń”.

Cheat day, cheat meal, refeed, diet break – co to znaczy?

Cheat day to ,,dzień oszustwa”. Polega na tym, że przez cały dzień jesz co tylko dusza zapragnie. Słodycze, blacha ciasta, panierowane mięso z głębokiego tłuszczu – wtedy dozwolone jest wszystko to, czego odmawiasz sobie przy codziennej zdrowej diecie.

Po północy wszystko wraca do normy. Znowu zdrowo się odżywiasz. Przynajmniej dopóki drugi raz nie ,,popłyniesz”.

cheat day na redukcji

Cheat day? W tym dniu wszystko jest dozwolone…

Cheat day to bardziej rozbudowana wersja cheat meal – ,,oszukanego posiłku”. Oszukany posiłek to po prostu posiłek wychodzący poza Twoje dietetyczne założenia. Jeden posiłek – nie cały dzień.

Cheat day nie należy też mylić z refeedem lub diet break’iem. Refeed day oraz diet breaks polegają na wejściu na zero kaloryczne w celu ,,uspokojenia” ciała i głowy podczas redukcji. Służą odzyskaniu energii i rozruszaniu metabolizmu. Podczas cheat day kalorie teoretycznie nie istnieją.

Cheat day – co to w założeniu ma dawać?

Zwolennicy cheat day na redukcji – bo zwykle to właśnie dieta odchudzająca prowokuje myślenie o takiej ,,metodzie” – przypisują mu sporo zalet. Zalet, których nie potwierdzają żadne badania.

Cheat days w teorii mają za zadanie napędzić metabolizm, uzdrowić układ hormonalny dodać energii oraz uwolnić się od myśli o jedzeniu. Podobno pomogą w kontrolowaniu apetytu w następnych dniach i dalszym trzymaniu diety. Przypisuje się im podobne zalety co diet break’owi i refeedowi.

wesoła szczupła kobieta

Same pozytywy? Niekoniecznie.

Musisz jednak wiedzieć, że o ile wymienione metody faktycznie są w stanie pomóc i w dłuższej perspektywie przybliżyć Cię do sylwetkowego celu, cheat day raz w tygodniu (a nawet rzadziej) może kompletnie zrujnować Twoje ambicje.

Sama idea nie jest zła. Cheat day można byłoby zrobić sobie podczas wizyty u babci i bez wyrzutów wrzucić w siebie schabowego oraz kilka kawałków najlepszego ciasta na świecie. W praktyce, wykonanie cheat days jest wręcz przerażające.

Jak cheat day wygląda w praktyce?

Nie musisz wyobrażać sobie jak wygląda cheat day – wystarczy sprawdzić na Youtube dokumentujące go nagrania. Osoby na co dzień prezentujące się jako ,,fit-influencerzy”, z doskonale wyrzeźbionymi ciałami, trzymające ścisłą dietę, podczas cheat days pochłaniają horrendalne ilości kalorii.

Typowy cheat day na potrzeby nagrania wygląda tak:

  • – zaplanuj co będziesz jadł
  • – kup jedzenie i oblicz jego kaloryczność (im większa, tym więcej wyświetleń!)
  • – udokumentuj jak na przestrzeni dnia objadasz się tonami słodyczy, deserów i smażonych potraw, o których osoby na diecie mogą tylko marzyć
  • – na koniec filmu wejdź na wagę i pokaż ile ,,przytyłeś”
  • – powtórz za jakiś czas

Dla urozmaicenia, z cheat days możesz zrobić ,,challenge” – im więcej kalorii, tym lepiej dla statystyk kanału.

cheat day czy warto

Cheat day w praktyce – czy to wygląda na jakkolwiek zdrową taktykę? Niestety, tym właśnie inspirują się ,,fit” osoby!

Tak – za fenomenem cheat days – całodziennego objadania się – stoją media społecznościowe, a nie dietetyczne rekomendacje. Za przykładem internetowych celebrytów idzie niestety wiele osób zakręconych na punkcie zdrowego stylu życia…

Na drugi dzień po cheat day będziesz miał… kaca. Dosłownie. Tak zwany ,,binge hangover” będzie się wiązał z gwałtownym rozregulowaniem poziomu glukozy w organizmie. Druga rzecz to zatrzymywanie wody spowodowane drastycznym zwiększeniem podaży węglowodanów. Nawet przez kilka dni będziesz wielkim balonem z wodą. O buncie układu pokarmowego chyba nie trzeba mówić.

Cheat day na redukcji – czy można od niego przytyć?

Mówi się, że tak jak nie schudłeś w jeden dzień, tak i w jeden dzień nie przytyjesz. Faktycznie – jeżeli wrócisz do swoich dietetycznych założeń, po kilku dniach Twoja waga i wygląd wróci do normy. Woda i pozostałości po ,,ucztowaniu” zostaną wydalone. Nie nabierzesz widocznej ilości tłuszczu.

Jeżeli jednak zrobisz z cheat days planowany element diety, prawdopodobnie przekreślisz swoje szanse na wymarzoną formę. Cheat day raz w tygodniu?

Powiedzmy, że chcesz zrzucić pół kilograma tłuszczu w tydzień. To 3500-4000 kcal. Przyjmujesz deficyt kaloryczny z diety i treningów – codziennie jesteś około 500 kcal na minusie. Przychodzi upragniony cheat day, a kalorie przestają istnieć.

cheat day na redukcji a odchudzanie

W jeden dzień nie przytyjesz. W kilka dni rozłożonych w czasie – jak najbardziej. Tak działa fizyka!

Zmęczony organizm i psychika bardzo chętnie nadrobi spalone 3500 kcal w jeden wieczór. To nie tak dużo jak mogłoby się wydawać – dwie czekolady Milka Oreo 300 gram plus babeczka ze Starbucksa i tygodniowy, ciężko wypracowany deficyt ląduje w śmietniku.

Na cheat days taka przykładowa ilość jedzenia to nic. Zapominając o kaloriach i jedząc na zapas bez problemu nadrobisz i 5000 i 7000 kcal. Oczywiście, że w takiej sytuacji przytyjesz.

Cheat day na redukcji a psychika

Nie bez powodu od wstępu zaczęliśmy mówić o zaburzeniach odżywiania. Cheat day to nic innego jak ładna nazwa na objadanie się. Można go uznać za bezpośredni objaw binge eating disorder – zaburzenia polegającego właśnie na cyklicznym objadaniu się, planowanym lub nie.

Uściślijmy – sam cheat day od czasu do czasu nie świadczy, że cierpisz na BED. Jest jednak doskonałym wstępem do poważnego zaburzenia.

Gdy podczas redukcji masz w głowie myśl “za kilka dni zjem wszystko co zechcę, więc nadrobię wyrzeczenia”, jedzenie zaczyna rządzić Twoim życiem. Redukcja przestaje być redukcją, a przygotowaniem do wielkiej uczty, by ta nie odbiła się na sylwetce.

cheat day a zaburzenia odżywiania

Odliczanie dni do niezdrowej ,,uczty” do rozpuku – czy to brzmi zdrowo?

Jeżeli jesteś zdrowy i takie samo jest Twoje podejście do diety, może to brzmieć dla Ciebie absurdalnie. Niestety – osoby, dla których zbliżający się cheat day stał się jednym z ,,powodów do życia” są wśród nas. Bardzo możliwe, że trenujesz obok nich na siłowni.

Tak – zjawisko cheat days to jedna z ciemnych stron zdrowego stylu życia. Nie żaden ,,challenge” na kilkanaście tysięcy kalorii ani ,,odskocznia” od diety.

Historia Stephanie Buttermore – najlepszy przykład!

Stephanie Buttermore to kobieta, której historia niedawno uświadomiła światu ,,patologię cheat days”.

Stephanie jest popularną influencerką, która przez lata prezentowała się na Youtube jako ,,fit-girl”. Pokazywała swoje treningi, zmiany w sylwetce, codzienne posiłki. Co jakiś czas publikowała także nagrania ze swoich cheat days opiewających na kilka-kilkanaście tysięcy kalorii.

W 2020 roku opublikowała nagranie, w którym przyznała się do swojej chorej relacji z jedzeniem spowodowanym wiecznym byciem ,,fit”. Jej cheat days nie były żadną ,,dietetyczną strategią” jak sama siebie oszukiwała, ale efektem wiecznego wygłodzenia fizycznego oraz psychicznego.

stephanie buttermore historia

Stephanie Buttermore w czasach ,,cheat days”, podczas wracania do zdrowia oraz aktualnie. Zdjęcie pochodzi z oficjalnego Instagrama Stephanie.

Dzisiaj Stephanie wciąż jest fit-kobietą. Pokazuje swoje treningi, odżywianie i sylwetkę – silną, ze zdrowym poziomem tkanki tłuszczowej. Edukuje na temat zaburzeń odżywiania w świecie fitness oraz zdrowego, intuicyjnego odżywiania. Jej historia jest jedynym potrzebnym argumentem do obalenia rzekomej dobroci cheat days.

Cheat day – czy warto?

Nie. Nie warto.

Warto natomiast wydać trochę pieniędzy na wizytę u specjalisty, który ułoży Ci taką dietę, byś nigdy nie potrzebował cheat days.

Kolejna rzecz, którą warto zrobić zamiast planowania cheat days, to wizyta u psychodietetyka, jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z  symptomów zaburzeń odżywiania.

Pamiętaj – cheat day to nie refeed, diet break ani żadna inna strategia, której walory sportowe i zdrowotne potwierdzili naukowcy. To zła praktyka, mogąca prowadzić wprost do zaburzeń odżywiania, a nawet będąca już ich objawem. Wzięła się Internetu, a nie gabinetu lekarskiego. Tak – od cheat day na redukcji można przytyć, nawet jeśli poza nimi sztywno trzymasz się dietetycznych założeń. Przytycie jest jednak mało ważnym problemem w porównaniu z zaburzeniem psychicznym na tle odżywiania!

Zamiast dni oszustwa, na długiej redukcji spróbuj… dni odżywienia! Tym właśnie są refeed days – organizm dużo bardziej je polubi. Przeczytaj artykuł tutaj: https://e-figura.pl/refeed-day-co-to-jest-i-kiedy-warto-go-zrobic/.

Bibliografia:

Escalante G. i inni, Effectiveness of Diet Refeeds and Diet Breaks as a Precontest Strategy, Strength and Conditioning Journal Publish Ahead of Print(5):1, 2020.

Murray S. B. i inni, Cheat meals: A benign or ominous variant of binge eating behavior?, ,,Appetite”, 2018.

Mychal A., The Chaos Bulk. The Cheat Day Survival Guide., 2013.

Owczarzak M., Fundamenty odżywiania dla kobiet i mężczyzn, 2019.

Artykuł The Indiependent.

Artykuł Menshealth.

Artykuł Precision Nutrition.

Felu – Fit By Cooking – Cheat days are HORRIBLE (The TRUTH) | Stop binge eating | Why you should stop with cheat days (film).

Kanał Youtube oraz Instagram Stephanie Buttermore:
https://www.youtube.com/channel/UC4gDYbCEIb69uvFmCX5Lyuw
https://www.instagram.com/stephanie_buttermore/

Mogą Ci się spodobać

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut 56 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 61 wyświetleń

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 83 wyświetleń

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 97 wyświetleń

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 322 wyświetleń

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 180 wyświetleń

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 116 wyświetleń

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 111 wyświetleń

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 97 wyświetleń

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 271 wyświetleń

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 212 wyświetleń

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 232 wyświetleń

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 259 wyświetleń

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 144 wyświetleń

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 132 wyświetleń

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 345 wyświetleń

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 274 wyświetleń

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 355 wyświetleń

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 319 wyświetleń

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 463 wyświetleń

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 375 wyświetleń

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 481 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 354 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 229 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 457 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 308 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 987 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 368 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 470 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 861 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close