Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Data publikacji 25.04.2022

Przeczytasz w 6 minut 298 wyświetleń

Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Różeniec górski – działanie tej rośliny wykorzystywali już potężni Wikingowie. Dzisiaj rhodiola rosea może nie przyda Ci się przy podbijaniu dalekich terytoriów…ale lokalnej siłowni już tak! Różeniec górski – na co pomaga sportowcom? Przeczytaj – może to coś dla Ciebie!

Różeniec górski – działanie. Co stoi za jego właściwościami?

Rhodiola rosea zalicza się do substancji adaptogennych. W korzeniu znajdują się liczne kwasy, olejki eteryczne, związki fenolowe i glikozydy

Najważniejsze są dwa ostatnie. Szczególna rolę w działaniu różeńca odgrywa salidrozyd, rodiozyna, rozaryna, rozyna i rozawina. Znamy różne gatunki różeńca, ale ,,złoty korzeń” odróżnia od nich właśnie zawartość salidrozydu.

Jego działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami. Nie ma mowy o placebo – to naprawdę działa. Różeniec jest między innymi antyoksydantem, słynie z poprawy odporności i szeregu właściwości przydatnych na siłowni – czytaj dalej!

Różeniec górski – działanie na mózg i hormony

Rhodiola rosea pomaga organizmowi uporać sobie z przewlekłym stresem. Na etapie, gdy mózg nie jest w stanie znieść psychicznego obciążenia, a poziom kortyzolu szaleje, różeniec ma okazję pokazać pełnię swoich możliwości. 

Różeniec górski – działanie obecnych w nim związków zwiększa tolerancję psychiczną, ograniczając rozwój zaburzeń depresyjnych i minimalizując ryzyko przetrenowania.

Każdy sportowiec wie, że trenowanie gdy świat ,,wali się na głowę” nie ma porównania z ćwiczeniami wspomaganymi doskonałym nastrojem. Suplementacja różeńcem dodaje siły mentalnej, pomaga odgonić złe myśli i radzić sobie z niepowodzeniami, których nie brakuje w żadnej treningowej karierze.

Dzięki różeńcowi, siłownia nie będzie kolejnym trudnym punktem do odhaczenia na liście obowiązków. Utrzymasz motywację, a problemy zostawisz poza salą treningowa.

rożeniec górski działanie na depresję
Podczas treningu skupisz się na sobie – nie na kłopotach!

Od strony medycznej – działanie różeńca podwyższa poziom serotoniny. Niedobór tego hormonu rujnuje kondycję psychiczną. ,,Gotową” serotoninę znajdziesz w licznych lekach psychotropowych. Różeniec wspomaga jego naturalną syntezę, zanim do ratowania Twojego nastroju będzie musiał zaangażować się lekarz.

Ciekawostka – w badaniach, wyciąg z różeńca był porównywany z fluoksetyną. To potężny lek psychotropowy, wykorzystywany w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Skuteczność była bardzo podobna.

Rhodiola rosea obniża równocześnie poziom kortyzolu – hormonu stresu, utrudniającego budowę mięśni swoim działaniem katabolicznym. Wzmaga zaś syntezę dopaminy, czyli ,,koleżanki” serotoniny – kolejnego hormonu szczęścia.

Rhodiola rosea na koncentrację a siłownia

Dzięki pobudzaniu wydzielania fosforanu kreatyny i ATP, różeniec górski pomaga także na koncentrację. Utrzymanie jasności umysłu jest niezbędne, by dbać o technikę ćwiczeń przy każdym ruchu. Chwila rozproszenia zepsuje Ci powtórzenie, a jeśl sytuacja będzie sie powtarzala, to może doprowadzic nawet do kontuzji.

rożeniec górski na co pomaga koncentracja
Rożeniec górski – działanie przyda Ci się do zachowania poprawnej techniki ćwiczeń.

Poza tym – ćwiczenia niepoprawne technicznie mają po prostu niską skuteczność. Szkodliwe marnowanie czasu, gdy ćwiczysz w stresie, nie masz energii i myślisz o codziennych problemach? Wikingowie na pewno tak nie robili!

Różeniec górski – działanie pomocne na redukcji

Złoty korzeń sprzyja także odchudzaniu. Pobudza wytwarzanie adrenaliny, noradrenaliny i adrenokortykotropiny. Te hormony wspomagają uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwioobiegu. W ten sposób, tłuszcz zgromadzony w Twoim ciele jest wykorzystywany przez mitochondria komórkowe jako źródło energii.

Powraca także kwestia serotoniny. Gdy masz dobry nastrój, mniej chętnie sięgasz po słodycze. Czujesz się lepiej, więc nie rekompensujesz sobie codziennych trudności kolejnymi paskami czekolady. Koniec z zajadaniem stresu!

Różeniec górski – na co pomaga fizycznie?

Badania naukowe wykazują, że rhodiola rosea niemniej korzystnie wplywa na resztę ciala – nie tylko na mozg. Suplementacja ma bezpośredni związek z syntezą ATP – związku dodającego energii, który kojarzysz głównie z kreatyną. Różeniec zwiększa możliwości wysiłkowe, pozwalając Ci trenować więcej, ciężej, a więc skuteczniej. 

Jakby tego było mało, w badaniu z 2007 roku wykazano, że złoty korzeń wspiera regenerację. Ma to związek ze zwiększeniem syntezy białek oraz usprawnianiem transportu substancji odżywczych do mięśni. To zasługa wspomnianego na początku salidrozydu.

Przewlekła suplementacja różeńcem ma zdolność do obniżania poziomu mleczanu wytwarzanego w trakcie wysiłku fizycznego. Mięśnie wolniej się męczą, niż działoby się to w zakwaszonym mleczanem środowisku. 

Do kompletu dołóżmy… wspomaganie czynności serca. Rhodiola rosea (poniekąd dzięki obniżaniu poziomu stresu) zapobiega chorobom układu krążenia oraz normalizuje ciśnienie. Podczas treningu o wysokiej intensywności Twoje serce wykonuje gigantyczną pracę – pompuje do mięśni odżywczą krew, wchodząc przy tym na wysokie obroty. Różeniec będzie je w tym wspierał!

Różeniec górski – po jakim czasie działa i co warto wiedzieć?

Różeniec górski działa od razu – nawet po 30 minutach. Efekt utrzymuje się 4-6 godzin. Już wtedy zaobserwujesz zwiększenie poziomu energii. Jeśli postanowisz zastosować rhodiolę, spróbuj ją potraktować jak przedtreningówkę.

Rhodiola rosea nie uwalnia pełni właściwości od razu. Dla zauważenia istotnej poprawy funkcjonowania psychicznego potrzeba długofalowej suplementacji. Różeniec to nie lek uspokajający ani tabletka obniżająca ciśnienie ,,na już”! 

rózeniec gorski na depresję jak działa
Na pełny efekt czeka się przynajmniej 2 tygodnie.

Różeniec górski – przed czy po jedzeniu? Kieruj się zaleceniami producenta, bo tutaj wszystko zależy od formy suplementu. 

Pojedyncza porcja plasuje się między 300-600 mg. Nie zaleca się przekraczania 1200 mg na dobę

Suplementację rozpoczynaj od mniejszych dawek. 

Stosunek rozawin do salidrozydu w twoim suplemencie powinien wynosić 3:1

Różeniec górski do tej pory nie wykazał istotnych skutków ubocznych. Według obecnej wiedzy, jest suplementem całkowicie bezpiecznym dla zdrowych osób.

Jak zawsze w przypadku adaptogenów, zaznaczamy – suplementacja nigdy nie zastąpi terapii i farmakologii. Jeżeli chorujesz psychicznie, nie eksperymentuj bez pozwolenia lekarza. Zanim spróbujesz, zapytaj go o rhodiolę. Podobnie w przypadku brania leków i zmagania się z przewlekłymi chorobami natury fizycznej. Skonsultuj z prowadzącym specjalistą możliwość interakcji z medykamentami.

Różeniec górski – działanie tej rośliny obejmuje poprawę wytrzymałości psychicznej i fizycznej, zwiększenie koncentracji, a za jego efektami stoją faktyczne zmiany w syntezie hormonów. To jeden z adaptogenów najczęściej wybieranych przez sportowców różnych dyscyplin.

Poszukujesz czegoś, co doda Ci sił do treningu, a masz już dość kofeinowych ,,kopniaków”? Różeniec to dobre zastępstwo… ale warto poznać tez inne opcje. Poznaj przedtreningówki bez kofeiny: https://e-figura.pl/przedtreningowka-bez-kofeiny-kiedy-ja-wybrac-i-co-znajdziesz-w-skladzie/.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019.

Parisi A, Tranchita E, Duranti G, Ciminelli E, Quaranta F, Ceci R, Cerulli C, Borrione P, Sabatini S. Effects of chronic Rhodiola Rosea supplementation on sport performance and antioxidant capacity in trained male: preliminary results. J Sports Med Phys Fitness. 2010 Mar;50(1):57-63.

Noreen, E., Buckley, J. & Lewis, S. The effects of an acute dose of Rhodiola rosea on exercise performance and cognitive function. J Int Soc Sports Nutr 6, P14 (2009). 

De Bock K, Eijnde BO, Ramaekers M, Hespel P. Acute Rhodiola rosea intake can improve endurance exercise performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2004 Jun;14(3):298-307.

Anghelescu IG, Edwards D, Seifritz E, Kasper S. Stress management and the role of Rhodiola rosea: a review. Int J Psychiatry Clin Pract. 2018 Nov;22(4):242-252.

Mogą Ci się spodobać

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 227 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 264 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 170 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 256 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 292 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 418 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 267 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 581 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 309 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 360 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 296 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 226 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 259 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 348 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 297 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 314 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 635 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1074 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 372 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2515 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 628 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 156 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 252 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 397 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 359 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 240 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 673 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 281 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 212 wyświetleń

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close