Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz go nie tylko w aptekach, ale również w supermarketach i osiedlowych sklepach. Czym jest błonnik witalny? Właściwości, jak stosować i po co – dowiedz się tutaj!
Co to jest błonnik witalny?
Błonnik witalny to włókna roślinne z babki jajowatej i babki płesznik. Na rynku są dostępne mieszanki, jaki i błonniki witalne z tylko jednym składnikiem. Łuski oraz nasiona dokładnie wysuszono, co zamieniło je w proszek. Efekt widzisz na zdjęciu powyżej.
Włókna tworzące strukturę błonnika nie są trawione przez organizm. Po zalaniu płynem nasiąkają, tworząc galaretkę o specyficznym, ale bardzo łagodnym smaku.
Dla kogo jest ten suplement?
Błonnik w formie suplementu jest przeznaczony dla osób, w diecie których brakuje owoców i warzyw. Z powodu swoich dietetycznych wyborów, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości błonnika. Cierpią przez to na problemy z zaparciami.
Błonnik to jeden z najważniejszych składników odżywczych w codziennej diecie. Trzymając się zasad zdrowego odżywiania, łatwo go pozyskać. Rekomendowane dzienne zapotrzebowanie na błonnik u wynosi około 25 gram, ale u osób o dużej wadze może to być więcej.
Właśnie… trzymając się zasad zdrowego odżywiania. A z tym bywa różnie.
Niestety, w dzisiejszych czasach często nie mamy czasu na samodzielne gotowanie, a jedzenie w biegu skłania do sięgania po wysokoprzetworzone produkty… Dlatego, mimo bogactwa błonnika w otaczających nas roślinach, wiele osób boryka się z niedoborem błonnika w diecie. Błonnik witalny pomaga te niedobory uzupełnić.
O ilość błonnika w diecie możesz zadbać bez błonnika witalnego – efekt będzie taki sam. Jeśli jednak trudno Ci zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, sięgnięcie po suplement będzie bardzo dobrą decyzją.
Błonnik witalny przydaje się też niektórym osobom z wrażliwymi żołądkami i problemami jelitowymi – tylko po konsultacji z gastrologiem. Niektórzy ludzie mają problemy z trawieniem pokarmów o dużej objętości – takie zaś są wysokobłonnikowe produkty. Jeśli należysz do ,,jelitowców”, niezwłocznie udaj się do gastrologa, a po suplement sięgnij wyłącznie z zalecenia. Z układem pokarmowym nie wolno samodzielnie eksperymentować. Przed konsultacją, problemy jelitowe są przeciwwskazaniem do suplementacji!
Błonnik witalny – właściwości
Najważniejsze zadanie błonnika w organizmie, to harmonizowanie pracy układu pokarmowego. Dotyczy to nie tylko suplementu – błonnika witalnego – ale całego błonnika obecnego w produktach spożywczych. W rzeczywistości, bowiem ładnie nazwany błonnik witalny to… po prostu błonnik, taki jaki znajdziesz w warzywach i owocach.
W kontakcie z cieczą, błonnik wydziela śluz, ułatwiający przesuwanie treści jelitowej. To pobudza perystaltykę jelit. Ponadto, błonnik witalny wchłania wodę, co powoduje rozrzedzenie masy kałowej. Dzięki tym właściwościom zapobiega zaparciom. To łagodny, naturalny środek. Nie można go mylić z lekami przeczyszczającymi! Babkę płesznik, babkę jajowatą i siemię lniane można stosować na co dzień, bez ryzyka problemów ze strony układu pokarmowego.
Ponadto, błonnik pęcznieje w jelitach i żołądku. Dzięki temu pozwala na długo utrzymać uczucie sytości. Cieszy się niesłabnącą popularnością na dietach odchudzających – podczas nich nikt nie pogardzi zmniejszeniem apetytu.
Błonnik ma również potencjał do regulowania gospodarki cukrowej. Śluz, który tworzy błonnik w kontakcie z cieczą, spowalnia wchłanianie węglowodanów. Z tego względu interesują się nim diabetycy i osoby z insulinoopornością. Przy zaburzeniach metabolicznych zawsze jest wskazana konsultacja lekarska.
Błonnik witalny – właściwości… niekoniecznie suplementu!
Jako właściwości błonnika witalnego często wskazuje się również m.in. redukcję ryzyka zapadnięcia na choroby serca oraz cukrzycę typu 2.
Trzeba zauważyć, że te profilaktyczne zalety włączenia do diety błonnika (niekoniecznie błonnika witalnego w formie suplementu!) mogą się wiązać ze zmianą nawyków żywieniowych i redukcją wagi, a nie samymi właściwościami błonnika.
Błonnik witalny pomaga schudnąć dzięki zwiększeniu sytości. Unormowanie wagi owocuje właśnie zmniejszeniem ryzyka zapadnięcia na choroby wynikające z nadmiernej masy ciała. Przypisuje się mu również takie właściwości, jak poprawa samopoczucia i oczyszczanie organizmu z toksyn. Cóż – ogólna poprawa samopoczucia wynika z końca problemów trawiennych oraz zwiększenia uczucia sytości na diecie. Z kolei ”oczyszczanie organizmu z toksyn” oznacza po prostu ułatwienie wypróżniania.
Błonnik witalny jest świetnym suplementem, jednakże (wbrew temu, co można przeczytać w niektórych miejscach), nie jest magiczny remedium na wszystko. Ogólne zwiększenie ilości błonnika w diecie rozwiąże niejeden problem, ale można to zrobić jedząc więcej owoców i warzyw, a nie wyłącznie dzięki suplementacji. Do też zachęcamy!
W rzeczywistości, wiele zalet powszechnie przypisywanych błonnikowi witalnemu, to po prostu właściwości diety wysokobłonnikowej. Taka dieta może obejmować suplementację błonnika witalnego, ale nie musi!
Błonnik witalny – jak stosować go na co dzień?
Przejdźmy do krótkiej instrukcji stosowania błonnika witalnego.
Dawkę należy dopasować do swojej diety. U osób, które wcale nie jedzą wysokobłonnikowych produktów, mogą to być nawet po 3 łyżeczki, 3 razy dziennie.
Zacznij jednak od mniejszych dawek, bo nagłe zwiększenie ilości błonnika w diecie może powodować problemy trawienne – wzdęcia i biegunki. Organizm musi się do wszystkiego przyzwyczaić.
Rozpocznij suplementację błonnika witalnego od dawek po 1 łyżeczce, 3 razy dziennie, na około 30 minut przed posiłkiem. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, zwiększ dawkowanie.
Błonnik możesz przyrządzić z:
- – ciepłą wodą
- – sokiem
- – jogurtem, maślanką, kefirem
- – zagęścić nim sos (spróbuj koniecznie, zwłaszcza na diecie odchudzającej!)
- – dodać do budyniu, kisielu i innych deserów
Błonnik witalny ma bardzo łagodny smak. W słodkim soku lub doprawionym sosie, zupełnie nie będzie się odznaczał.
Błonnik witalny to popularny suplement, złożony z włókien babki jajowatej i babki płesznik. Pomaga uzupełnić niedobór błonnika w diecie. Poprawia perystaltykę jelit i zwiększa uczucie sytości.
Jak go stosować? Przyrządź go z ciepłą cieczą. Możesz go wykorzystać nawet do zagęszczania sosów zamiast mąki. Spożywaj 3 razy dziennie, rozpoczynając od małych dawek.
Pamiętaj – żaden suplement nie zastąpi zdrowej diety bogatej w warzywa i owoce. Błonnik w formie suplementu co prawda dostarczy Ci błonnika, ale nie dostarczy bogactwa niezbędnych witamin!
Bibliografia:
Lambeau KV, McRorie JW Jr. Fiber supplements and clinically proven health benefits: How to recognize and recommend an effective fiber therapy. J Am Assoc Nurse Pract. 2017 Apr;29(4):216-223. doi: 10.1002/2327-6924.12447. Epub 2017 Mar 2. PMID: 28252255; PMCID: PMC5413815.
White N. A Guide to Recommending Fiber Supplements for Self-Care. Am J Lifestyle Med. 2020 Aug 22;14(6):589-591. doi: 10.1177/1559827620947375. PMID: 33117099; PMCID: PMC7566180.
Lambeau KV, McRorie JW Jr. Fiber supplements and clinically proven health benefits: How to recognize and recommend an effective fiber therapy. J Am Assoc Nurse Pract. 2017 Apr;29(4):216-223. doi: 10.1002/2327-6924.12447. Epub 2017 Mar 2. PMID: 28252255; PMCID: PMC5413815.