Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut 415 wyświetleń

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają się bardzo zdrowo! Mogą mieć bardzo poważne długofalowe konsekwencje, więc w żadnym wypadku nie wolno ignorować sygnałów organizmu. Niedobór witamin – jak sprawdzić, jeszcze zanim udasz się na badania? To proste – przeczytaj co wziąć pod uwagę!

Jak sprawdzić niedobór witamin po objawach?

Kiedy poznasz swego wroga, łatwo go zdemaskujesz. Jakie są objawy niedostatecznego poziomu witamin i minerałów w organizmie?

W uproszczeniu – bo temat objawów niedoborów jest niezwykle złożony. Braki witamin i minerałów wpływają na cały organizm, psychikę, wygląd czy jakość snu. 

Jeśli coś złego dzieje się z Twoim organizmem, a nie jesteś chory, może za tym stać niedobór witamin. Jak sprawdzić czy to to? Często wystarczy przyjrzeć się swojemu samopoczuciu.

Objawy świadczące o niedoborach to:

 • bóle mięśni, kości i stawów, oraz przeciągająca się regeneracja po treningu. Zakwasy nie puszczają nawet po 2-3 dniach, stawy bolą, łupie Cię w kościach? Organizmowi może brakować m.in. biotyny, witaminy D, witaminy K. 
 • wypadanie włosów, łamliwość paznokci – to objawy niedoborów widoczne na pierwszy rzut oka. Zamiast biec do drogerii po wzmacniające kosmetyki, biegnij do lekarza by sprawdzić przyczyny.
 • problemy skórne, szczególnie przesuszenie, pękanie naskórka i trudności z gojeniem się ran. To problem głównie tych osób, które wykluczają tłuszcze z diety. Kiedy to robią, nie są w stanie przyswajać witaminy A, E i K, wpływające na kondycję skóry.
 • brak energii fizycznej. Spadek siły mięśniowej, niechęć do ruchu, ciągła senność mimo spania przepisowe 7-9 godzin. To oznaki, że organizmowi czegoś brakuje – prawdopodobnie żelaza lub witaminy B12. 
kobieta czesząca osłabione włosy
Niedobory witamin od razu odbijają się na kondycji włosów – żadne szampony na to nie pomogą.

Czasem wystarczy dodatkowo… posłuchać znajomych mówiących, że wyglądasz niewyraźnie. To wystarczający powód, by iść na badania i do lekarza. Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu zastosować? On najlepiej to określi i wypisze receptę na skuteczne preparaty.

Samopoczucie psychiczne

Jeśli od dłuższego czasu cierpisz na brak energii psychicznej, łatwo się denerwujesz, nie możesz zasnąć przez gonitwę myśli ani skoncentrować się na obowiązkach… To czas zrobić badania pod kątem niedoborów!

Objawy psychiczne i neurologiczne które powinny Cię zaniepokoić to:

 • problemy z koncentracją, pamięcią, uczeniem się – to mogą być rezultaty niedoboru witamin z grupy B.
 • drażliwość, nadwrażliwość na stres – niedobory witamin mogą Ci poważnie utrudnić funkcjonowanie między ludźmi!
 • problemy ze snem – utrudnione zasypianie i przebudzanie się w nocy to kolejny objaw niedoborów witamin z grupy B, a także (rzadko spotykanego), niedoboru witaminy C. 
 • bóle głowy, szumy uszne i zaburzenia równowagi – wynik m.in. niedoborów witamin z grupy B
 • stany depresyjne. Poziom witamin i minerałów oddziałuje na mózg, a więc i na nastrój. Oczywiście, uzupełnienie niedoborów nie rozwiążą problemu choroby depresyjnej, ale u osób zdrowych, może zniwelować wahania nastroju.

Przemyśl swoją dietę

Zastanowić się nie tylko nad samopoczuciem, ale również nad swoją dietą. W końcu, to właśnie niedbałe odżywianie jest bezpośrednia przyczyną niedoborów.

 • ile warzyw i owoców jesz na co dzień? Zalecana ilość warzyw to minimum 400 gramów dziennie. Postaraj się także przynajmniej 2 razy dziennie sięgnąć po owoc, koktajl bądź świeżo wyciskany sok.
 • warzywa i owoce są świeże, czy mrożone? Świeże mają najwięcej witamin. Jeśli bazujesz na mrożonkach, jest ryzyko, że nie wystarczą.
 • czy wykluczyłeś z diety jakieś produkty? Jeśli rezygnujesz z mięsa, może pojawić się problem niedoboru żelaza. Porzucasz nabiał? Wzrasta ryzyko niedoboru wapnia, skutkującego osłabieniem i bólami kości. 
 • na czym bazuje Twój jadłospis? Czy aby nie na wysoko przetworzonych produktach, przekąskach w biegu i ciagle takich samych kanapkach?
 • czy nie przesadziłeś z deficytem kalorycznym? Diety 1000-1200 kcal ledwo nadają się dla małych dzieci. Żaden dorosły nie zachowa zdrowia na takiej redukcji. Niedobory witamin murowane!
zupka chińska instant
Na zupkach chińskich nie zajedziesz daleko…

Problem potencjalnych niedoborów witamin bierze się z tych rzeczy – niejedzenia świeżych warzyw i owoców, wykluczeń grup produktów, za ostrego odchudzania.

Uwaga – niedobór witamin może się pojawić u osób jedzących zdrowo i pełnowartościowy, jeśli mają zaburzenia przyswajania składników odżywczych. Jeśli Twoja dieta jest w porządku, ale obserwujesz objawy niedoborów, ruszaj na badania.

Niedobór witamin – jak sprawdzić najprościej? Oczywiście…

…badania, badania i jeszcze raz badania. Wykonaj je zanim zdecydujesz się sięgnąć po jakikolwiek suplement witaminowy. 

Nawet jeśli jesteś święcie przekonany, że brakuje Ci konkretnej witaminy lub minerału, apteczne suplementy powinny być stosowane wyłącznie za wskazaniem lekarskim. Specjalista musi określić dawkowanie i przepisać pigułki o statusie leku, które naprawdę zadziałają. 

Przykład – tlenek magnezu. Obecny w tanich suplementach magnezowych, jest tak słabo przyswajalny, że nie pomoże na prawdziwy niedobór. Również przy witaminach trafiają się suplementy… które niewiele suplementują.

Ponadto, tylko dzięki badaniom, wykluczysz inne przyczyny pogorszenia samopoczucia. To, co weźmiesz za objawy niedoborów, może być tak naprawdę wynikiem choroby, przemęczenia, przetrenowania czy zaburzeń psychicznych.

Jak sprawdzić niedobór witaminy B12? 

Do niepokojących objawów mogących wskazywać na niedobory witaminy B12 należą:

 • – bóle głowy
 • – szumy uszne i zaburzenia równowagi
 • – brak energii
 • – trudności w oddychaniu
 • – kołatanie serca
 • – obniżenie apetytu

Jeśli je obserwujesz, nie zwlekaj z działaniem. Przewlekły niedobór B12 to prosta droga do anemii. By sprawdzić niedobór witaminy B12 należy wykonać badania – iść na pobieranie krwi na czczo (14h od ostatniego posiłku). Innego sposobu nie ma!

Na niedobór witaminy B12 są narażeni przede wszystkim weganie. W produktach roślinnych nie znajduje się ani miligram  tej witaminy. Dlatego, przechodząc na dietę bez żywności odzwierzęcej, trzeba wdrożyć suplementację witaminy B12. 

Jak sprawdzić niedobór witaminy D?

Witamina D to w tej chwili jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Rzeczywiście, na naszej szerokości geograficznej, łatwo o jej niedobór. Sprawdzić to można na badaniach. Po pobraniu odrobiny krwi z opuszka palca, wynik jest możliwy do odczytania już po kilkunastu minutach. 

Nie musisz iść na badanie poziomu witaminy D na czczo. Możesz udać się do laboratorium o dowolnej porze dnia. Zrób to, zanim sięgniesz po suplement – upewnij się, że na 100% go potrzebujesz. 


Niedobór witamin – jak sprawdzić? Zwrócić uwagę na swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne – takich zmian nie da się przeoczyć. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, ruszaj na badania. Zastanów się także nad swoją dietą – niedobory często widać już na talerzu!

Koniecznie upewnij się co do niedoborów, zanim zaczniesz brać suplementy. Stosując suplementy nie mając niedoborów, grozi Ci hiperwitaminoza.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Langan RC, Goodbred AJ. Vitamin B12 Deficiency: Recognition and Management. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):384-389. PMID: 28925645.

Diab L, Krebs NF. Vitamin Excess and Deficiency. Pediatr Rev. 2018 Apr;39(4):161-179. doi: 10.1542/pir.2016-0068. PMID: 29610425.

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 571 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 172 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 394 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 395 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 476 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 323 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 428 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 538 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 769 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 469 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1068 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 491 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 584 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 503 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 370 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 416 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 541 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 489 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 812 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1322 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 525 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2709 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1101 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 334 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 504 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 607 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 552 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 402 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1092 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 466 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close