Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut 151 wyświetleń

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, wapnia i potasu. Kojarzony tylko z basenem, w rzeczywistości robi dla nas o wiele więcej, niż odkażanie wody. Poznaj bliżej chlor – pierwiastek, bez którego dosłownie nie mógłbyś żyć!

Właściwości chloru. Co robi w organizmie?

Chlor w organizmie to jeden z elektrolitów – tak jak magnez czy potas w organizmie. Zaliczamy go do pierwiastków śladowych – obecnych w niewielkich ilościach, ale mimo tego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała. Kendrick Berent – jeden z badaczy – określił go wręcz ,,królową elektrolitów” (angielskie chloride to rodzaj żeński). Właściwości chloru są kluczowe do funkcjonowania organizmu.

Chlor – pierwiastek ten dba o regulację pH – równowagi kwasowo-zasadowej. To on kontroluje, aby wszystkie płyny w ludzkim ciele miały idealny odczyn. Kiedy chloru jest za dużo, organizm ulega zakwaszeniu. Za mało – dochodzi do nadmiernej alkalizacji. 

Domowy test pH.

Przy niewłaściwej ilości chloru upada cały balans organizmu, a wraz z nim samopoczucie i praca mózgu jego właściciela. Skrajne przypadki zaburzenia pH organizmu – kwasica lub zasadowica – wymagają leczenia szpitalnego.

Na tym nie kończą się właściwości chloru. Razem z innymi elektrolitami, chlor dba nie tylko o odczyn płynów, ale też o ich ilość. Ten pierwiastek należy do regulatorów nawodnienia. Jest bezpośrednio powiązany z sodem – gdy spada jeden, spada i drugi. Regulując ilość płynów, chlor wpływa między innymi na pracę serca, które ciągle je przepompowuje. 

Co jeszcze robi chlor? Pierwiastek ten zakwasza soki żołądkowe,  będąc jednym ze składników kwasu solnego. Ponadto, uczestniczy w procesach metabolicznych – aktywuje enzymy trawienne. 

Zaburzenia ilości chloru w organizmie uruchamiają reakcję łańcuchową, obejmującą w całe ciało. 

Chlor – pierwiastek. Ile znaczy na co dzień?

Chlor – pierwiastek nie bez powodu jest zaliczany do niezbędnych, To dzięki chlorowi, Twoje ciało funkcjonuje normalnie. Wyjaśnijmy praktyczne właściwości chloru na przykładach nadmiaru i niedoboru – bo sprawność najłatwiej docenić dopiero wtedy, gdy coś się psuje.

Niedobór chloru – co się dzieje?

Niedobór chloru objawia się między innymi brakiem apetytu i problemami gastrycznymi – nawet wymiotami i biegunką. Koszmar każdego sportowca, zwłaszcza tego na masie, który z założenia musi jeść całkiem sporo. 

Nic dziwnego, że trawienie pogarsza się, kiedy w grę wchodzi niedobór chloru w organizmie. Chlor – pierwiastek zakwaszający żołądek – jest z racji tej funkcji warunkiem sprawnego trawienia. 

Niedobór chloru skutkuje także skurczami mięśni, bo przy zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej, układ nerwowy nie jest w stanie sprawnie przesyłać impulsów. Przy ciężkim niedoborze dochodzi do drgawek.

Chlor tracisz z potem – to przez niego pot ma kwaskowaty smak.

Właściwości chloru umożliwiają panowanie nad mięśniami. Tylko prawidłowe pH pozwala układowi nerwowemu na sprawne przesyłanie impulsów do tkanek. To mózg nimi operuje – kiedy układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo, muskuły stają się… mało użyteczną stertą bezwładnego mięsa. Chlor w organizmie pozwala Ci ćwiczyć wydajnie i do kompletu… jeść wydajnie! 

Trudności z koncentracją, ból głowy, apatia i uczucie oderwania od rzeczywistości to kolejny sygnał, że czas uzupełnić nawodnienie. Mózg domaga się płynów.

Chlor – pierwiastek. Co przy nadmiarze?

Objawy nadmiaru chloru są w praktyce bardzo podobne do objawów niedoboru.

Również przy przesadzeniu w drugą stronę – nadmiarze chloru i związanym z nim zakwaszeniu organizmu, dochodzi do zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz trawiennych. Osoby z niedoborem i nadmiarem chloru w organizmie czują się tak samo słabo, chociaż wyniki badań byłyby zupełnie inne.

Nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Wynika to z tego, jaki produkt spożywczy jest najlepszym źródłem chloru.

Chlor w organizmie – skąd go brać? 

Skąd brać chlor? Pierwiastek ten najprościej pozyskać ze zwykłej… soli kuchennej. Sól kuchenna to w końcu chlorek sodu. Jest zbudowana z jednej cząsteczki chloru i jednej cząsteczki sodu. 

Chlor jest cięższy od sodu- stanowi 60% masy całkowitej soli. Zapotrzebowanie na chlor to u dorosłego człowieka to  2,3 gramaniecała łyżeczka soli. Tyle, ile wiele osób dosypuje do obiadu.

solenie potraw a chlor pierwiastek
Chlor- pierwiastek budujący sól. Uzupełnić go jest aż za łatwo!

Dlatego właśnie nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Naukowcy od lat przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem soli, nie tylko z powodu nadmiaru sodu, ale i nadmiaru chloru w organizmie. O tym drugim po prostu mówi się mniej.

U sportowców, tracących chlor z potem, to zapotrzebowanie jest wyższe, bo tracą go z potem. Nie sposób idealnie określić zapotrzebowania na chlor dla aktywnych. Na pewno nie obejmuje jedzenia soli kilogramami… Nawet 2-3-krotnie wyższe zapotrzebowanie nie jest imponujące, po przeliczeniu na łyżeczki soli.

Jak pilnować poziomu chloru w organizmie?

Chlor w organizmie nie wymyka się spod kontroli osobom na zdrowej diecie. Wystarczą dwie zasady: nawadniaj się i nie przesadzaj z soleniem. 

Chlor – pierwiastek ten, jak inne elektrolity, jest wydalany z potem. Im więcej się pocisz, tym częściej sięgaj po napój z elektrolitami. Skurcze, apatia, bóle głowy i problemy trawienne mogą się brać także z niedoboru potasu bądź magnezu.

Na co dzień, chlor w organizmie uzupełnisz zwykłym dosalaniem potraw. O ile nie jesteś na diecie ograniczającej sól, niedobór Ci nie grozi. Nadmiar, niemożliwy do wypocenia – może, jeśli często sięgasz po wysokoprzetworzone przekąski, a solą sypiesz bez ograniczeń. 

Nadmiar chloru i idący z nim w parze nadmiar sodu, na dłuższą metę zwiększają ryzyko chorób nerek i serca. O tym już pewnie doskonale wiesz – na temat szkodliwości nadmiaru soli mówi się od lat.


Chlor – pierwiastek ten, jest elektrolitem regulującym poziom płynów, zakwaszającym płyny ustrojowe. To on reguluje pH organizmu, stwarzając mózgowi i innym organom optymalne warunki do pracy. Skutki nieprawidłowego dawkowania to upośledzenie funkcji nerwowo-mięśniowych oraz problemy trawienne. 

Na standardowej diecie, powszechniejszy jest nadmiar chloru, niż niedobór. Czysty chlor buduje bowiem większość soli kuchennej.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Praca zbiorowa, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, Państwowy Zakład Higieny 2020.

Berend K, van Hulsteijn LH, Gans RO. Chloride: the queen of electrolytes? Eur J Intern Med. 2012 Apr;23(3):203-11. doi: 10.1016/j.ejim.2011.11.013. Epub 2011 Dec 21. PMID: 22385875.

EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens (NDA), Turck D, Castenmiller J, de Henauw S, Hirsch-Ernst KI, Kearney J, Knutsen HK, Maciuk A, Mangelsdorf I, McArdle HJ, Pelaez C, Pentieva K, Siani A, Thies F, Tsabouri S, Vinceti M, Aggett P, Fairweather-Tait S, Martin A, Przyrembel H, de Sesmaisons-Lecarré A, Naska A. Dietary reference values for chloride. EFSA J. 2019 Sep 4;17(9):e05779. doi: 10.2903/j.efsa.2019.5779. PMID: 32626426; PMCID: PMC7009052.

Mogą Ci się spodobać

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut 217 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 219 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 260 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 165 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 249 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 287 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 404 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 263 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 550 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 301 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 354 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 290 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 222 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 254 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 340 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 293 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 306 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 625 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1068 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 366 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2509 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 617 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 152 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 249 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 388 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 351 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 238 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 666 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 273 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 209 wyświetleń

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close