Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut 389 wyświetleń

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, wapnia i potasu. Kojarzony tylko z basenem, w rzeczywistości robi dla nas o wiele więcej, niż odkażanie wody. Poznaj bliżej chlor – pierwiastek, bez którego dosłownie nie mógłbyś żyć!

Właściwości chloru. Co robi w organizmie?

Chlor w organizmie to jeden z elektrolitów – tak jak magnez czy potas w organizmie. Zaliczamy go do pierwiastków śladowych – obecnych w niewielkich ilościach, ale mimo tego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała. Kendrick Berent – jeden z badaczy – określił go wręcz ,,królową elektrolitów” (angielskie chloride to rodzaj żeński). Właściwości chloru są kluczowe do funkcjonowania organizmu.

Chlor – pierwiastek ten dba o regulację pH – równowagi kwasowo-zasadowej. To on kontroluje, aby wszystkie płyny w ludzkim ciele miały idealny odczyn. Kiedy chloru jest za dużo, organizm ulega zakwaszeniu. Za mało – dochodzi do nadmiernej alkalizacji. 

Domowy test pH.

Przy niewłaściwej ilości chloru upada cały balans organizmu, a wraz z nim samopoczucie i praca mózgu jego właściciela. Skrajne przypadki zaburzenia pH organizmu – kwasica lub zasadowica – wymagają leczenia szpitalnego.

Na tym nie kończą się właściwości chloru. Razem z innymi elektrolitami, chlor dba nie tylko o odczyn płynów, ale też o ich ilość. Ten pierwiastek należy do regulatorów nawodnienia. Jest bezpośrednio powiązany z sodem – gdy spada jeden, spada i drugi. Regulując ilość płynów, chlor wpływa między innymi na pracę serca, które ciągle je przepompowuje. 

Co jeszcze robi chlor? Pierwiastek ten zakwasza soki żołądkowe,  będąc jednym ze składników kwasu solnego. Ponadto, uczestniczy w procesach metabolicznych – aktywuje enzymy trawienne. 

Zaburzenia ilości chloru w organizmie uruchamiają reakcję łańcuchową, obejmującą w całe ciało. 

Chlor – pierwiastek. Ile znaczy na co dzień?

Chlor – pierwiastek nie bez powodu jest zaliczany do niezbędnych, To dzięki chlorowi, Twoje ciało funkcjonuje normalnie. Wyjaśnijmy praktyczne właściwości chloru na przykładach nadmiaru i niedoboru – bo sprawność najłatwiej docenić dopiero wtedy, gdy coś się psuje.

Niedobór chloru – co się dzieje?

Niedobór chloru objawia się między innymi brakiem apetytu i problemami gastrycznymi – nawet wymiotami i biegunką. Koszmar każdego sportowca, zwłaszcza tego na masie, który z założenia musi jeść całkiem sporo. 

Nic dziwnego, że trawienie pogarsza się, kiedy w grę wchodzi niedobór chloru w organizmie. Chlor – pierwiastek zakwaszający żołądek – jest z racji tej funkcji warunkiem sprawnego trawienia. 

Niedobór chloru skutkuje także skurczami mięśni, bo przy zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej, układ nerwowy nie jest w stanie sprawnie przesyłać impulsów. Przy ciężkim niedoborze dochodzi do drgawek.

Chlor tracisz z potem – to przez niego pot ma kwaskowaty smak.

Właściwości chloru umożliwiają panowanie nad mięśniami. Tylko prawidłowe pH pozwala układowi nerwowemu na sprawne przesyłanie impulsów do tkanek. To mózg nimi operuje – kiedy układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo, muskuły stają się… mało użyteczną stertą bezwładnego mięsa. Chlor w organizmie pozwala Ci ćwiczyć wydajnie i do kompletu… jeść wydajnie! 

Trudności z koncentracją, ból głowy, apatia i uczucie oderwania od rzeczywistości to kolejny sygnał, że czas uzupełnić nawodnienie. Mózg domaga się płynów.

Chlor – pierwiastek. Co przy nadmiarze?

Objawy nadmiaru chloru są w praktyce bardzo podobne do objawów niedoboru.

Również przy przesadzeniu w drugą stronę – nadmiarze chloru i związanym z nim zakwaszeniu organizmu, dochodzi do zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz trawiennych. Osoby z niedoborem i nadmiarem chloru w organizmie czują się tak samo słabo, chociaż wyniki badań byłyby zupełnie inne.

Nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Wynika to z tego, jaki produkt spożywczy jest najlepszym źródłem chloru.

Chlor w organizmie – skąd go brać? 

Skąd brać chlor? Pierwiastek ten najprościej pozyskać ze zwykłej… soli kuchennej. Sól kuchenna to w końcu chlorek sodu. Jest zbudowana z jednej cząsteczki chloru i jednej cząsteczki sodu. 

Chlor jest cięższy od sodu- stanowi 60% masy całkowitej soli. Zapotrzebowanie na chlor to u dorosłego człowieka to  2,3 gramaniecała łyżeczka soli. Tyle, ile wiele osób dosypuje do obiadu.

solenie potraw a chlor pierwiastek
Chlor- pierwiastek budujący sól. Uzupełnić go jest aż za łatwo!

Dlatego właśnie nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Naukowcy od lat przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem soli, nie tylko z powodu nadmiaru sodu, ale i nadmiaru chloru w organizmie. O tym drugim po prostu mówi się mniej.

U sportowców, tracących chlor z potem, to zapotrzebowanie jest wyższe, bo tracą go z potem. Nie sposób idealnie określić zapotrzebowania na chlor dla aktywnych. Na pewno nie obejmuje jedzenia soli kilogramami… Nawet 2-3-krotnie wyższe zapotrzebowanie nie jest imponujące, po przeliczeniu na łyżeczki soli.

Jak pilnować poziomu chloru w organizmie?

Chlor w organizmie nie wymyka się spod kontroli osobom na zdrowej diecie. Wystarczą dwie zasady: nawadniaj się i nie przesadzaj z soleniem. 

Chlor – pierwiastek ten, jak inne elektrolity, jest wydalany z potem. Im więcej się pocisz, tym częściej sięgaj po napój z elektrolitami. Skurcze, apatia, bóle głowy i problemy trawienne mogą się brać także z niedoboru potasu bądź magnezu.

Na co dzień, chlor w organizmie uzupełnisz zwykłym dosalaniem potraw. O ile nie jesteś na diecie ograniczającej sól, niedobór Ci nie grozi. Nadmiar, niemożliwy do wypocenia – może, jeśli często sięgasz po wysokoprzetworzone przekąski, a solą sypiesz bez ograniczeń. 

Nadmiar chloru i idący z nim w parze nadmiar sodu, na dłuższą metę zwiększają ryzyko chorób nerek i serca. O tym już pewnie doskonale wiesz – na temat szkodliwości nadmiaru soli mówi się od lat.


Chlor – pierwiastek ten, jest elektrolitem regulującym poziom płynów, zakwaszającym płyny ustrojowe. To on reguluje pH organizmu, stwarzając mózgowi i innym organom optymalne warunki do pracy. Skutki nieprawidłowego dawkowania to upośledzenie funkcji nerwowo-mięśniowych oraz problemy trawienne. 

Na standardowej diecie, powszechniejszy jest nadmiar chloru, niż niedobór. Czysty chlor buduje bowiem większość soli kuchennej.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Praca zbiorowa, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, Państwowy Zakład Higieny 2020.

Berend K, van Hulsteijn LH, Gans RO. Chloride: the queen of electrolytes? Eur J Intern Med. 2012 Apr;23(3):203-11. doi: 10.1016/j.ejim.2011.11.013. Epub 2011 Dec 21. PMID: 22385875.

EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens (NDA), Turck D, Castenmiller J, de Henauw S, Hirsch-Ernst KI, Kearney J, Knutsen HK, Maciuk A, Mangelsdorf I, McArdle HJ, Pelaez C, Pentieva K, Siani A, Thies F, Tsabouri S, Vinceti M, Aggett P, Fairweather-Tait S, Martin A, Przyrembel H, de Sesmaisons-Lecarré A, Naska A. Dietary reference values for chloride. EFSA J. 2019 Sep 4;17(9):e05779. doi: 10.2903/j.efsa.2019.5779. PMID: 32626426; PMCID: PMC7009052.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut 623 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 216 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 454 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 376 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 500 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 611 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 884 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 531 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1161 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 541 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 562 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 411 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 464 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 613 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 556 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 859 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1416 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 581 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2765 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1296 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 390 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 638 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 690 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 624 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 456 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1242 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 525 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 412 wyświetleń

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 569 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 379 wyświetleń

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close