Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Witaminy i minerały|Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut 91 wyświetleń

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, wapnia i potasu. Kojarzony tylko z basenem, w rzeczywistości robi dla nas o wiele więcej, niż odkażanie wody. Poznaj bliżej chlor – pierwiastek, bez którego dosłownie nie mógłbyś żyć!

Właściwości chloru. Co robi w organizmie?

Chlor w organizmie to jeden z elektrolitów – tak jak magnez czy potas w organizmie. Zaliczamy go do pierwiastków śladowych – obecnych w niewielkich ilościach, ale mimo tego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała. Kendrick Berent – jeden z badaczy – określił go wręcz ,,królową elektrolitów” (angielskie chloride to rodzaj żeński). Właściwości chloru są kluczowe do funkcjonowania organizmu.

Chlor – pierwiastek ten dba o regulację pH – równowagi kwasowo-zasadowej. To on kontroluje, aby wszystkie płyny w ludzkim ciele miały idealny odczyn. Kiedy chloru jest za dużo, organizm ulega zakwaszeniu. Za mało – dochodzi do nadmiernej alkalizacji. 

Domowy test pH.

Przy niewłaściwej ilości chloru upada cały balans organizmu, a wraz z nim samopoczucie i praca mózgu jego właściciela. Skrajne przypadki zaburzenia pH organizmu – kwasica lub zasadowica – wymagają leczenia szpitalnego.

Na tym nie kończą się właściwości chloru. Razem z innymi elektrolitami, chlor dba nie tylko o odczyn płynów, ale też o ich ilość. Ten pierwiastek należy do regulatorów nawodnienia. Jest bezpośrednio powiązany z sodem – gdy spada jeden, spada i drugi. Regulując ilość płynów, chlor wpływa między innymi na pracę serca, które ciągle je przepompowuje. 

Co jeszcze robi chlor? Pierwiastek ten zakwasza soki żołądkowe,  będąc jednym ze składników kwasu solnego. Ponadto, uczestniczy w procesach metabolicznych – aktywuje enzymy trawienne. 

Zaburzenia ilości chloru w organizmie uruchamiają reakcję łańcuchową, obejmującą w całe ciało. 

Chlor – pierwiastek. Ile znaczy na co dzień?

Chlor – pierwiastek nie bez powodu jest zaliczany do niezbędnych, To dzięki chlorowi, Twoje ciało funkcjonuje normalnie. Wyjaśnijmy praktyczne właściwości chloru na przykładach nadmiaru i niedoboru – bo sprawność najłatwiej docenić dopiero wtedy, gdy coś się psuje.

Niedobór chloru – co się dzieje?

Niedobór chloru objawia się między innymi brakiem apetytu i problemami gastrycznymi – nawet wymiotami i biegunką. Koszmar każdego sportowca, zwłaszcza tego na masie, który z założenia musi jeść całkiem sporo. 

Nic dziwnego, że trawienie pogarsza się, kiedy w grę wchodzi niedobór chloru w organizmie. Chlor – pierwiastek zakwaszający żołądek – jest z racji tej funkcji warunkiem sprawnego trawienia. 

Niedobór chloru skutkuje także skurczami mięśni, bo przy zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej, układ nerwowy nie jest w stanie sprawnie przesyłać impulsów. Przy ciężkim niedoborze dochodzi do drgawek.

Chlor tracisz z potem – to przez niego pot ma kwaskowaty smak.

Właściwości chloru umożliwiają panowanie nad mięśniami. Tylko prawidłowe pH pozwala układowi nerwowemu na sprawne przesyłanie impulsów do tkanek. To mózg nimi operuje – kiedy układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo, muskuły stają się… mało użyteczną stertą bezwładnego mięsa. Chlor w organizmie pozwala Ci ćwiczyć wydajnie i do kompletu… jeść wydajnie! 

Trudności z koncentracją, ból głowy, apatia i uczucie oderwania od rzeczywistości to kolejny sygnał, że czas uzupełnić nawodnienie. Mózg domaga się płynów.

Chlor – pierwiastek. Co przy nadmiarze?

Objawy nadmiaru chloru są w praktyce bardzo podobne do objawów niedoboru.

Również przy przesadzeniu w drugą stronę – nadmiarze chloru i związanym z nim zakwaszeniu organizmu, dochodzi do zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz trawiennych. Osoby z niedoborem i nadmiarem chloru w organizmie czują się tak samo słabo, chociaż wyniki badań byłyby zupełnie inne.

Nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Wynika to z tego, jaki produkt spożywczy jest najlepszym źródłem chloru.

Chlor w organizmie – skąd go brać? 

Skąd brać chlor? Pierwiastek ten najprościej pozyskać ze zwykłej… soli kuchennej. Sól kuchenna to w końcu chlorek sodu. Jest zbudowana z jednej cząsteczki chloru i jednej cząsteczki sodu. 

Chlor jest cięższy od sodu- stanowi 60% masy całkowitej soli. Zapotrzebowanie na chlor to u dorosłego człowieka to  2,3 gramaniecała łyżeczka soli. Tyle, ile wiele osób dosypuje do obiadu.

solenie potraw a chlor pierwiastek
Chlor- pierwiastek budujący sól. Uzupełnić go jest aż za łatwo!

Dlatego właśnie nadmiar chloru jest powszechniejszy, niż niedobór. Naukowcy od lat przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem soli, nie tylko z powodu nadmiaru sodu, ale i nadmiaru chloru w organizmie. O tym drugim po prostu mówi się mniej.

U sportowców, tracących chlor z potem, to zapotrzebowanie jest wyższe, bo tracą go z potem. Nie sposób idealnie określić zapotrzebowania na chlor dla aktywnych. Na pewno nie obejmuje jedzenia soli kilogramami… Nawet 2-3-krotnie wyższe zapotrzebowanie nie jest imponujące, po przeliczeniu na łyżeczki soli.

Jak pilnować poziomu chloru w organizmie?

Chlor w organizmie nie wymyka się spod kontroli osobom na zdrowej diecie. Wystarczą dwie zasady: nawadniaj się i nie przesadzaj z soleniem. 

Chlor – pierwiastek ten, jak inne elektrolity, jest wydalany z potem. Im więcej się pocisz, tym częściej sięgaj po napój z elektrolitami. Skurcze, apatia, bóle głowy i problemy trawienne mogą się brać także z niedoboru potasu bądź magnezu.

Na co dzień, chlor w organizmie uzupełnisz zwykłym dosalaniem potraw. O ile nie jesteś na diecie ograniczającej sól, niedobór Ci nie grozi. Nadmiar, niemożliwy do wypocenia – może, jeśli często sięgasz po wysokoprzetworzone przekąski, a solą sypiesz bez ograniczeń. 

Nadmiar chloru i idący z nim w parze nadmiar sodu, na dłuższą metę zwiększają ryzyko chorób nerek i serca. O tym już pewnie doskonale wiesz – na temat szkodliwości nadmiaru soli mówi się od lat.


Chlor – pierwiastek ten, jest elektrolitem regulującym poziom płynów, zakwaszającym płyny ustrojowe. To on reguluje pH organizmu, stwarzając mózgowi i innym organom optymalne warunki do pracy. Skutki nieprawidłowego dawkowania to upośledzenie funkcji nerwowo-mięśniowych oraz problemy trawienne. 

Na standardowej diecie, powszechniejszy jest nadmiar chloru, niż niedobór. Czysty chlor buduje bowiem większość soli kuchennej.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Praca zbiorowa, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, Państwowy Zakład Higieny 2020.

Berend K, van Hulsteijn LH, Gans RO. Chloride: the queen of electrolytes? Eur J Intern Med. 2012 Apr;23(3):203-11. doi: 10.1016/j.ejim.2011.11.013. Epub 2011 Dec 21. PMID: 22385875.

EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens (NDA), Turck D, Castenmiller J, de Henauw S, Hirsch-Ernst KI, Kearney J, Knutsen HK, Maciuk A, Mangelsdorf I, McArdle HJ, Pelaez C, Pentieva K, Siani A, Thies F, Tsabouri S, Vinceti M, Aggett P, Fairweather-Tait S, Martin A, Przyrembel H, de Sesmaisons-Lecarré A, Naska A. Dietary reference values for chloride. EFSA J. 2019 Sep 4;17(9):e05779. doi: 10.2903/j.efsa.2019.5779. PMID: 32626426; PMCID: PMC7009052.

Mogą Ci się spodobać

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut 94 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 111 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 76 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 201 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 206 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2349 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 92 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 309 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 153 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 132 wyświetleń

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 120 wyświetleń

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

Siarka w organizmie człowieka – co tam robi?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 109 wyświetleń

Siarka to jeden z pierwiastków występujących w organizmie każdego człowieka. […]

Shoty witaminowe – czy opłaca się  stosować witaminy w płynie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 178 wyświetleń

Shoty witaminowe znajdziesz w każdej aptece, a nawet supermarkecie, drogerii […]

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 95 wyświetleń

Poniedziałek, godzina 7 rano. Stoisz w kuchni, nad ekspresem do […]

Witamina A – za co odpowiada? Nie tylko za sokoli wzrok! Właściwości, źródła i przedawkowanie.

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 96 wyświetleń

Sportowiec musi dbać nie tylko o podaż białka! Dostosowana podaż […]

Minerały i witaminy na wzmocnienie kości – co suplementować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 125 wyświetleń

Jeżeli chcesz mieć mocne kości, nie wystarczy tylko picie mleka! […]

Jak gotować warzywa, aby zachowały maksimum witamin?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 129 wyświetleń

Warzywa to bomby witaminowe… o ile wiesz, w jaki sposób […]

Minerały i witaminy na lato – na jakie zwrócić szczególną uwagę uprawiając sport?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 98 wyświetleń

Witaminy na lato – kto to słyszał?! Jesteśmy przyzwyczajeni do […]

Selen w organizmie – co musi wiedzieć o nim sportowiec?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 153 wyświetleń

Selen w organizmie – co wiesz na jego temat? Ten […]

Witaminy na regenerację mięśni – jakie pomogą pozbyć się zakwasów?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 106 wyświetleń

Z jednej strony kochamy zakwasy, z drugiej nienawidzimy… To świadectwo […]

Chrom w diecie sportowca – co musisz o nim wiedzieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 184 wyświetleń

,,Masz ochotę na słodycze? Weź chrom” – kto nie słyszał […]

Witaminy w mrożonkach – czy mrożone warzywa naprawdę są do niczego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 96 wyświetleń

Najlepsze jest to co świeże, z własnego ogródka, zjedzone na […]

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – jaką rolę pełnią w sporcie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 98 wyświetleń

Przy każdej okazji przypominamy, że diety beztłuszczowe i niskotłuszczowe to […]

Witamina D – ile jednostek dla sportowca?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 161 wyświetleń

Niedobór witaminy D to najczęstszy niedostatek mikroelementów, z jakim borykamy […]

Witamina B12 – na co wpływa u sportowca i jakie są konsekwencje niedoborów?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 118 wyświetleń

Sporo wspominamy o kwestii niedoborów witamin i minerałów u sportowców. […]

Sport a niedobór sodu – objawy i podwyższone ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 149 wyświetleń

Niedobór sodu może skutecznie pokrzyżować Twoje plany na intensywny trening. […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się