e-figura.pl|Suplementacja|Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, zabiegi fryzjerskie, przesuszanie, modelowanie i zanieczyszczenie środowiska nie sprzyjają ich kondycji… Nic dziwnego, że kobiety i mężczyźni w coraz młodszym wieku sięgają po suplementy na wypadanie włosów. Które witaminy i minerały warto postawić na półce domowej apteczki? Czy kolagen to dobry suplement na porost włosów? Przeczytaj, a kupisz to, co naprawdę działa.

Zanim sięgniesz po suplementy na wypadanie włosów

Wypadania włosów nie należy lekceważyć. To nie jest wyłącznie estetyczny problem. 

Przerzedzanie się czupryny świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim sięgniesz po suplementy na porost włosów i wypadanie, wykonaj badania kontrolne pod kątem niedoborów. Mając przed sobą wyniki poziomu witamin i minerałów, będziesz wiedział, jaka suplementacja na wypadające włosy sprawdzi się w Twoim przypadku.

Warto także porozmawiać z doświadczonym fryzjerem. Suplementy na wypadanie włosów nie pomogą, jeśli kosmyki są zrujnowane od zewnątrz, na przykład po rozjaśnieniu lub ciągłym używaniu prostownicy. Często to, co bierzemy za wypadanie włosów, jest w rzeczywistości łamaniem się z powodu osłabienia ich struktury. Niestety, w takich przypadkach zabiegi ratujące włosy mają ograniczone możliwości – często zniszczone włosy można jedynie ściąć.

Jeśli problem jest poważny – włosy wychodzą Ci garściami – umów się również do trychologa. Trycholog sprawdzi, czy z Twoją skórą głowy wszystko jest w porządku, zaleci zabiegi oraz specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne.

wizyta u trychologa na wypadanie włosów

Witaminy z grupy B na włosy

Suplementacja na wypadające włosy najczęściej obejmuje przyjmowanie kompleksów witamin z grupy B. Wśród nich, najważniejsza dla kosmyków jest B7 (biotyna) oraz B12. Jednakże, tak naprawdę każda z witamin z grupy B ma wpływ na kondycję włosów – ich niedobory błyskawicznie zauważysz na szczotce.

Niedobory witamin z grupy B szkodzą na wielu poziomach – włosy to tylko kropla w morzu potencjalnych problemów zdrowotnych!

Witaminowe suplementy najlepiej brać dopiero po badaniach. Gdy okaże się, że masz niedobory, udaj się do lekarza, by przepisał Ci suplementy o statusie leku. Pamiętaj, by nie brać witamin na własną rękę, bo ich nadmiar jest równie szkodliwy, co niedobór.

Suplementy na wypadanie włosów z krzemem

Krzem to minerał wszechobecny w środowisku pod postacią krzemionki.  Znajdziesz go także w Twoim organizmie, a gdy włosy wypadają, czas znaleźć go jeszcze więcej w aptece.

Krzem odgrywa ogromną rolę w kondycji błon śluzowych, naczyń krwionośnych, kości, skóry, paznokci oraz oczywiście włosów. W suplementach, minerał został wyizolowany z krzemionki dzięki skomplikowanym procesom chemicznym. Znajduje się również w suplementach ze skrzypem polnym. Skrzyp polny doskonale działa na włosy właśnie z uwagi na dużą zawartość krzemu w tej roślinie. Taka suplementacja na wypadające włosy da Ci bujną czuprynę, a przy okazji mocne paznokcie i zdrową skórę.

Skrzyp można przyjmować doustnie – kapsułki i herbaty – w formie wcierek oraz płukanek.

suplementy na porost włosow skrzyp polny

Suplementy na wypadanie włosów z magnezem

Pogarszająca się kondycja włosów jest charakterystyczna również dla niedoboru magnezu. Zwróć uwagę na swoje ogólne samopoczucie. Jeżeli poza przerzedzaniem się fryzury zauważysz u siebie drażliwość, niepokój, brak energii, drżenie powiek i skurcze, uzupełnij ten minerał.

Najlepiej absorbowane formy magnezu to cytrynian i mleczan. Kup je w aptece. Niestety, musujące kapsułki do rozpuszczania w wodzie dostępne w każdym supermarkecie, mają bardzo niską przyswajalność. 

Inne minerały na włosy

Na włosy wpływa znacznie więcej minerałów. Miedź, siarka, cynk i żelazo – to w niedoborze któregoś z nich może leżeć problem. Przerzedzanie się włosów, przedwczesne siwienie, łamliwość – brzmi znajomo?

Poza suplementowaniem minerałów, postaraj się bardziej dbać o odżywianie. Zdrowa dieta bez trudu wypełni zapotrzebowanie na kluczowe związki. 

Witamina A i E na włosy

Dwie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – E i A – mają szczególne znaczenie dla wzrostu włosów. Odpowiadają za stymulację mieszków włosowych, utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry głowy, uelastyczniają włókna i wzmacniają naturalne bariery chroniące włosy przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Utrzymując prawidłowy poziom witamin A i E pomożesz włosom szybciej rosnąć, a kosmyki pozostaną w świetnej kondycji – bez rozdwojonych końcówek i przesuszenia!

Podobnie jak witaminy z grupy B, suplementy na wypadanie włosów z witaminami A i E należy brać ze wskazania lekarskiego. To silne witaminy, które są magazynowane w organizmie. Suplementując bez potrzeby, można je przedawkować.

Witamina C na włosy

Witamina C w organizmie pełni wiele funkcji. Najważniejszą jest produkcja kolagenu – bez kwasu askorbinowego wytwarzanie go nie byłby możliwe. Kolagen jest białkiem wszechobecnym w ciele. Buduje między innymi włosy – dzięki niemu są elastyczne, mocne i grube. Więcej witaminy C to więcej kolagenu wzmacniającego Twoje kosmyki.

Zapotrzebowanie na tę witaminę łatwo wypełnisz zbilansowaną dietą. Jeśli jednak w Twoim jadłospisie brakuje warzyw i owoców, warto sięgnąć po suplementy na porost włosów zawierające właśnie witaminę C. Kwas askorbinowy jest na bieżąco wydalany z organizmu, dzięki czemu trudno go przedawkować. Gdy Ci się to zdarzy, skończy się tylko krótkimi problemami gastrycznymi.

Suplementy z kolagenem na włosy?

Na rynku znajdziesz liczne suplementy na włosy, łamliwość paznokci czy starzejącą się skórę. W ostatnich latach furorę robi kolagen. Kolagen w gotowej formie (a nie dopiero syntezowany w organizmie przy udziale witaminy C) ma być bardzo skuteczny we wspieraniu urody…

formy kolagenu - suplementy na wypadanie włosów

Musisz wiedzieć, że dowody na działanie suplementów z kolagenem nie są jednoznaczne. Dla organizmu, kolagen jest po prostu białkiem. Kiedy go przyjmiesz, zostanie strawiony. W ostatecznym rozrachunku, przyjmowanie kolagenu działa tak samo, jak najzwyklejsze uzupełnienie białka w organizmie. 

Wiele osób (zwłaszcza kobiet) zauważyło poprawę kondycji kosmyków, gdy zdecydowały się na suplementy na wypadanie włosów z kolagenem. Jednakże, zasługa akurat takiej formy kolagenu jest dyskusyjna. 

Niedobór białka w diecie objawia się między innymi osłabieniem i wypadaniem włosów. Gdy organizmowi brakuje białkowych aminokwasów (m.in. lizyny i metioniny) wszystkie tkanki ulegają stopniowej degradacji – również włosy.

Może to właśnie niedostatek protein w codziennym jadłospisie powoduje Twoje problemy z włosami? Kiedy uzupełnisz białko – czy to suplementem kolagenowym, czy odżywką białkową, czy piersią z kurczaka – kondycja włosów się poprawi. Tak więc, suplementacja kolagenem nie jest jedynym wyjściem. A już na pewno nie najtańszym.

Oczywiście, jeśli tylko chcesz, możesz spróbować suplementacji kolagenem u siebie. Przyjmowanie takiego kolagenu nie jest szkodliwe. W najgorszym razie po prostu nic Ci to nie da.

Suplementy na wypadanie włosów dla łysiejących – palma sabałowa

Palma sabałowa to suplement na wypadanie włosów szczególnie często wybierany przez łysiejących mężczyzn. Okazuje się, że palma sabałowa ma zdolność do powstrzymywania charakterystycznego dla dojrzałych mężczyzn łysienia androgenowego. Badania trwają, a wyniki już teraz są obiecujące.

Suplementy na porost włosów oraz hamujące łysienie androgenowe warto skonsultować z lekarzem. Palma sabałowa daje rezultaty, ale może nie wystarczyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że łysienie androgenowe da się w dzisiejszych czasach skutecznie leczyć.


Suplementy na wypadanie włosów służą uzupełnieniu witamin i minerałów, niezbędnych do utrzymywania kosmyków w doskonałej kondycji. Zadbaj o dietę, uzupełnij niedobory, a wkrótce oddalisz widmo noszenia peruki.

Pamiętaj, że problem osłabienia włosów najskuteczniej zwalczysz po dokładnym zdiagnozowaniu przyczyn. Wykonaj badania kontrolne, skonsultuj się z trychologiem i fryzjerem – specjaliści ocenią kondycję Twojej skóry głowy oraz kosmyków. Jeśli borykasz się z łysieniem androgenowym, sięgnij po palmę sabałową, a także zainteresuj się nowoczesnym leczeniem tej przykrej przypadłości. 

Bibliografia:

Katta R, Huang S. Skin, Hair and Nail Supplements: An Evidence-Based Approach. Skin Therapy Lett. 2019 Sep;24(5):7-13. PMID: 31584785.

Evron E, Juhasz M, Babadjouni A, Mesinkovska NA. Natural Hair Supplement: Friend or Foe? Saw Palmetto, a Systematic Review in Alopecia. Skin Appendage Disord. 2020 Nov;6(6):329-337. doi: 10.1159/000509905. Epub 2020 Aug 23. PMID: 33313047; PMCID: PMC7706486.

Rustad AM, Nickles MA, McKenney JE, Bilimoria SN, Lio PA. Myths and media in oral collagen supplementation for the skin, nails, and hair: A review. J Cosmet Dermatol. 2022 Feb;21(2):438-443. doi: 10.1111/jocd.14567. Epub 2021 Oct 25. PMID: 34694676.

Wessagowit V, Tangjaturonrusamee C, Kootiratrakarn T, Bunnag T, Pimonrat T, Muangdang N, Pichai P. Treatment of male androgenetic alopecia with topical products containing Serenoa repens extract. Australas J Dermatol. 2016 Aug;57(3):e76-82. doi: 10.1111/ajd.12352. Epub 2015 May 25. PMID: 26010505.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close