Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut 92 wyświetleń

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, zabiegi fryzjerskie, przesuszanie, modelowanie i zanieczyszczenie środowiska nie sprzyjają ich kondycji… Nic dziwnego, że kobiety i mężczyźni w coraz młodszym wieku sięgają po suplementy na wypadanie włosów. Które witaminy i minerały warto postawić na półce domowej apteczki? Czy kolagen to dobry suplement na porost włosów? Przeczytaj, a kupisz to, co naprawdę działa.

Suplementy na wypadanie włosów – zanim sięgniesz

Wypadania włosów nie należy lekceważyć. To nie jest wyłącznie estetyczny problem. 

Przerzedzanie się czupryny świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim sięgniesz po suplementy na porost włosów i wypadanie, wykonaj badania kontrolne pod kątem niedoborów. Mając przed sobą wyniki poziomu witamin i minerałów, będziesz wiedział, jaka suplementacja na wypadające włosy sprawdzi się w Twoim przypadku.

Warto także porozmawiać z doświadczonym fryzjerem. Suplementy na wypadanie włosów nie pomogą, jeśli kosmyki są zrujnowane od zewnątrz, na przykład po rozjaśnieniu lub ciągłym używaniu prostownicy. Często to, co bierzemy za wypadanie włosów, jest w rzeczywistości łamaniem się z powodu osłabienia ich struktury. Niestety, w takich przypadkach zabiegi ratujące włosy mają ograniczone możliwości – często zniszczone włosy można jedynie ściąć.

Jeśli problem jest poważny – włosy wychodzą Ci garściami – umów się również do trychologa. Trycholog sprawdzi, czy z Twoją skórą głowy wszystko jest w porządku, zaleci zabiegi oraz specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne.

wizyta u trychologa na wypadanie włosów

Suplementy na wypadanie włosów – witaminy z grupy B

Suplementacja na wypadające włosy najczęściej obejmuje przyjmowanie kompleksów witamin z grupy B. Wśród nich, najważniejsza dla kosmyków jest B7 (biotyna) oraz B12. Jednakże, tak naprawdę każda z witamin z grupy B ma wpływ na kondycję włosów – ich niedobory błyskawicznie zauważysz na szczotce.

Niedobory witamin z grupy B szkodzą na wielu poziomach – włosy to tylko kropla w morzu potencjalnych problemów zdrowotnych!

Witaminowe suplementy na wypadanie włosów najlepiej brać dopiero po badaniach. Gdy okaże się, że masz niedobory, udaj się do lekarza, by przepisał Ci suplementy o statusie leku. Pamiętaj, by nie brać witamin na własną rękę, bo ich nadmiar jest równie szkodliwy, co niedobór.

Suplementy na wypadanie włosów – krzem

Krzem to minerał wszechobecny w środowisku pod postacią krzemionki.  Znajdziesz go także w Twoim organizmie, a gdy włosy wypadają, czas znaleźć go jeszcze więcej w aptece.

Krzem odgrywa ogromną rolę w kondycji błon śluzowych, naczyń krwionośnych, kości, skóry, paznokci oraz oczywiście włosów. W suplementach, minerał został wyizolowany z krzemionki dzięki skomplikowanym procesom chemicznym. Znajduje się również w suplementach ze skrzypem polnym. Skrzyp polny doskonale działa na włosy właśnie z uwagi na dużą zawartość krzemu w tej roślinie. Taka suplementacja na wypadające włosy da Ci bujna czuprynę, a przy okazji mocne paznokcie i zdrową skórę.

Skrzyp można przyjmować doustnie – kapsułki i herbaty – w formie wcierek oraz płukanek.

suplementy na porost włosow skrzyp polny

Suplementy na wypadanie włosów – magnez

Pogarszająca się kondycja włosów jest charakterystyczna również dla niedoboru magnezu. Zwróć uwagę na swoje ogólne samopoczucie. Jeżeli poza przerzedzaniem się fryzury zauważysz u siebie drażliwość, niepokój, brak energii, drżenie powiek i skurcze, uzupełnij ten minerał.

Najlepiej absorbowane formy magnezu to cytrynian i mleczan. Kup je w aptece. Niestety, musujące kapsułki do rozpuszczania w wodzie dostępne w każdym supermarkecie, mają bardzo niską przyswajalność. 

Inne minerały na włosy

Na włosy wpływa znacznie więcej minerałów. Miedź, siarka, cynk i żelazo – to w niedoborze któregoś z nich może leżeć problem. Przerzedzanie się włosów, przedwczesne siwienie, łamliwość – brzmi znajomo?

Poza suplementowaniem minerałów, postaraj się bardziej dbać o odżywianie. Zdrowa dieta bez trudu wypełni zapotrzebowanie na kluczowe związki. 

Witamina A i E na włosy

Dwie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – E i A – mają szczególne znaczenie dla wzrostu włosów. Odpowiadają za stymulację mieszków włosowych, utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry głowy, uelastyczniają włókna i wzmacniają naturalne bariery chroniące włosy przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Utrzymując prawidłowy poziom witamin A i E pomożesz włosom szybciej rosnąć, a kosmyki pozostaną w świetnej kondycji – bez rozdwojonych końcówek i przesuszenia!

Podobnie jak witaminy z grupy B, suplementy na wypadanie włosów z witaminami A i E należy brać ze wskazania lekarskiego. To silne witaminy, które są magazynowane w organizmie. Suplementując bez potrzeby, można je przedawkować.

Suplementy na wypadanie włosów – witamina C

Witamina C w organizmie pełni wiele funkcji. Najważniejszą jest produkcja kolagenu – bez kwasu askorbinowego wytwarzanie go nie byłby możliwe. Kolagen jest białkiem wszechobecnym w ciele. Buduje między innymi włosy – dzięki niemu są elastyczne, mocne i grube. Więcej witaminy C to więcej kolagenu wzmacniającego Twoje kosmyki.

Zapotrzebowanie na tę witaminę łatwo wypełnisz zbilansowaną dietą. Jeśli jednak w Twoim jadłospisie brakuje warzyw i owoców, warto sięgnąć po suplementy na porost włosów zawierające właśnie witaminę C. Kwas askorbinowy jest na bieżąco wydalany z organizmu, dzięki czemu trudno go przedawkować. Gdy Ci się to zdarzy, skończy się tylko krótkimi problemami gastrycznymi.

Suplementy z kolagenem na włosy?

Na rynku znajdziesz liczne suplementy na wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy starzejącą się skórę. W ostatnich latach furorę robi kolagen. Kolagen w gotowej formie (a nie dopiero syntezowany w organizmie przy udziale witaminy C) ma być bardzo skuteczny we wspieraniu urody…

formy kolagenu - suplementy na wypadanie włosów

Musisz wiedzieć, że dowody na działanie suplementów z kolagenem nie są jednoznaczne. Dla organizmu, kolagen jest po prostu białkiem. Kiedy go przyjmiesz, zostanie strawiony. W ostatecznym rozrachunku, przyjmowanie kolagenu działa tak samo, jak najzwyklejsze uzupełnienie białka w organizmie. 

Wiele osób (zwłaszcza kobiet) zauważyło poprawę kondycji kosmyków, gdy zdecydowały się na suplementy na wypadanie włosów z kolagenem. Jednakże, zasługa akurat takiej formy kolagenu jest dyskusyjna. 

Niedobór białka w diecie objawia się między innymi osłabieniem i wypadaniem włosów. Gdy organizmowi brakuje białkowych aminokwasów (m.in. lizyny i metioniny) wszystkie tkanki ulegają stopniowej degradacji – również włosy.

Może to właśnie niedostatek protein w codziennym jadłospisie powoduje Twoje problemy z włosami? Kiedy uzupełnisz białko – czy to suplementem kolagenowym, czy odżywką białkową, czy piersią z kurczaka – kondycja włosów się poprawi. Tak więc, suplementacja kolagenem nie jest jedynym wyjściem. A już na pewno nie najtańszym.

Oczywiście, jeśli tylko chcesz, możesz spróbować suplementacji kolagenem u siebie. Przyjmowanie takiego kolagenu nie jest szkodliwe. W najgorszym razie po prostu nic Ci to nie da.

Suplementy na wypadanie włosów – palma sabałowa

Palma sabałowa to suplement na wypadanie włosów szczególnie często wybierany przez łysiejących mężczyzn. Okazuje się, że palma sabałowa ma zdolność do powstrzymywania charakterystycznego dla dojrzałych mężczyzn łysienia androgenowego. Badania trwają, a wyniki już teraz są obiecujące.

Suplementy na porost włosów oraz hamujące łysienie androgenowe warto skonsultować z lekarzem. Palma sabałowa daje rezultaty, ale może nie wystarczyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że łysienie androgenowe da się w dzisiejszych czasach skutecznie leczyć.


Suplementy na wypadanie włosów służą uzupełnieniu witamin i minerałów, niezbędnych do utrzymywania kosmyków w doskonałej kondycji. Zadbaj o dietę, uzupełnij niedobory, a wkrótce oddalisz widmo noszenia peruki.

Pamiętaj, że problem osłabienia włosów najskuteczniej zwalczysz po dokładnym zdiagnozowaniu przyczyn. Wykonaj badania kontrolne, skonsultuj się z trychologiem i fryzjerem – specjaliści ocenią kondycję Twojej skóry głowy oraz kosmyków. Jeśli borykasz się z łysieniem androgenowym, sięgnij po palmę sabałową, a także zainteresuj się nowoczesnym leczeniem tej przykrej przypadłości. 

Bibliografia:

Katta R, Huang S. Skin, Hair and Nail Supplements: An Evidence-Based Approach. Skin Therapy Lett. 2019 Sep;24(5):7-13. PMID: 31584785.

Evron E, Juhasz M, Babadjouni A, Mesinkovska NA. Natural Hair Supplement: Friend or Foe? Saw Palmetto, a Systematic Review in Alopecia. Skin Appendage Disord. 2020 Nov;6(6):329-337. doi: 10.1159/000509905. Epub 2020 Aug 23. PMID: 33313047; PMCID: PMC7706486.

Rustad AM, Nickles MA, McKenney JE, Bilimoria SN, Lio PA. Myths and media in oral collagen supplementation for the skin, nails, and hair: A review. J Cosmet Dermatol. 2022 Feb;21(2):438-443. doi: 10.1111/jocd.14567. Epub 2021 Oct 25. PMID: 34694676.

Wessagowit V, Tangjaturonrusamee C, Kootiratrakarn T, Bunnag T, Pimonrat T, Muangdang N, Pichai P. Treatment of male androgenetic alopecia with topical products containing Serenoa repens extract. Australas J Dermatol. 2016 Aug;57(3):e76-82. doi: 10.1111/ajd.12352. Epub 2015 May 25. PMID: 26010505.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 155 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 78 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 93 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 150 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 142 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 201 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 192 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 176 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 227 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 955 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 274 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1166 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 331 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 208 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 435 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 183 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 218 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 134 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 175 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 199 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 189 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 196 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 329 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 135 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się