Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji 29.09.2022

Przeczytasz w 7 minut 222 wyświetleń

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie – wyczerpanie to stały towarzysz wielu z nas. Czy da się je zwalczyć stosując suplementy na zmęczenie? Jakie suplementy na energię pomogą Ci żyć wydajnie? Przeczytaj i… dbaj o siebie!

Co na zmęczenie? Przede wszystkim…

…badania.

Jeśli od jakiegoś czasu odczuwać przewlekłe zmęczenie, a Twój tryb życia się nie zmienił, brak energii może być objawem niedoborów, zaburzeń hormonalnych lub nawet chorób

Kontrolna morfologia jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Zanim sięgniesz po suplementy – zwłaszcza witaminowe zbadaj poziom kluczowych substancji w organizmie. Dzięki temu dowiesz się, co naprawde powoduje uczucie przewlekłego zmęczenia. Branie suplementów witaminowych na własną rękę może skończyć się przedawkowaniem witamin – a hiperwitaminoza z pewnością nie doda Ci sił…

Po drugie – praca nad stylem życia

Dbanie o jakość snu i żywienia, uprawianie sportu, prawidłowe nawadnianie organizmu – to najlepsze suplementy na energię. Tak, wiemy – łatwo się mówi. Intensywny tryb życia nie zawsze pozwala zadbać o kondycję tak drobiazgowo, jak byśmy Ci życzyli. Prawda jest jednak taka, że suplementy na zmęczenie są leczeniem objawowym. Na dobre pomoże tylko eliminacja przyczyn.

Jeśli zmęczenie jest powiązane z psychicznym wyczerpaniem, niezwłocznie skorzystaj z porady psychoterapeuty. Objawem depresji i innych chorób psychicznych, jest między innymi chroniczny brak fizycznej energii.

Żaden suplement na zmęczenie nie zastąpi higienicznego trybu życia. Żadne suplementy na energię psychiczną nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Suplementy na zmęczenie – jakie witaminy?

Niedobór tych witamin objawia się ciągłym wyczerpaniem. Zanim sięgniesz po apteczne suplementy na energię, wykonaj badania. Do czasu otrzymania wyników, zadbaj o ilość tych witamin w codziennej diecie.

Powszechnie dostępne suplementy na zmęczenie zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i D. Obecne są w nich również magnez i żelazo

Niedobór witamin z grupy B upośledza przesyłanie impulsów nerwowych – efektem jest obniżona wydajność psychiczna i fizyczna. Również witaminy C i D oddziałują na poziom energii. Niedobór magnezu to jedna z najpopularniejszych przyczyn osłabienia, zaś żelaza – wyczerpującej anemii, która w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do szpitala.

suplementy na energię wydawane przez lekarza
Przyczyna zmęczenia nie musi leżeć w niedoborze witamin. Niech określi ją lekarz.

Kompleksowy suplement na zmęczenie ma za zadanie uzupełnić na zapas to, czego niedobór może powodować wyczerpanie. Jednakowoż, wszystko poza witaminą D możesz łatwo uzupełnić wyłącznie dietą

Na Sport Odżywki znajdziesz wiele informacji na temat tego, gdzie jest magnez w jedzeniu, co obfituje w witaminy z grupy B i co ma najwięcej witaminy C.

Suplementy na zmęczenie – guarana i kofeina

Jagody guarany to najpotężniejsze naturalne źródło kofeiny. Dzięki temu (oraz obecności innych substancji, które badacze wciąż sprawdzają), guarana fenomenalnie spisuje się jako suplement na zmęczenie. Poprawia koncentrację, zwiększa możliwości fizyczne i  tolerancję na przedłużony wysiłek psychiczny.

nasiona guarany suszone
Nasiona guarany – kofeinowe bomby.

Obok guarany, na rynku są także suplementy z czysta kofeiną. Działają jak gigantyczne espresso. Syntetyczna kofeina to składnik większości przedtreningówek, przyjmowanych przez tych, dla których kawa to za mało.

W jednym z naszych artykułów porównywaliśmy moc kawy, guarany i syntetycznej kofeiny. Co kopie najmocniej? Przeczytaj tutaj: Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Czy kofeinowe suplementy to na pewno dobra opcja?

Suplementy na zmęczenie zawierające kofeinę traktuj jako rozwiązanie okazjonalne. Bierz je, gdy planujesz wyjątkowo intensywną sesję ćwiczeń, lub kompletnie się nie wyspałeś i z przyczyn życiowych nie możesz uciąć sobie drzemki.

Powód jest prosty – od kofeiny łatwo się uzależnić. Przy częstym przyjmowaniu, aby kofeina wciąż działała, trzeba zwiększać dawki. Zwiększać do ogromnych ilości, zakrawających o przedawkowanie. Przedawkowanie kofeiny zaś, wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. 

Te suplementy na energię zarezerwuj na specjalne okazje. Na co dzień, stawiaj na adaptogeny – łagodne substancje. Po zadbaniu o styl życia, w zupełności wystarczą Ci takie suplementy na zmęczenie.

Suplementy na energię – żeń-szeń koreański

Żeń-szeń koreański – suplement na zmęczenie znany już od starożytności. Jest stosowany także dzisiaj. Korzeń żeń-szenia zawiera bowiem imponujące ilości substancji aktywnych o działaniu adaptogennym – saponin (zwanych też ginsenozydami).

suplementy na zmęczenie z korzeniem zeń szenia
Żeń-szenia nie trzeba przedstawiać – to jeden z najslynniejszych suplementów na zmęczenie świata!

Badania (wciąż trwają – póki co żeń-szeń zbiera pochwały naukowców) wskazują suplementację żeń-szeniem jako obiecującą pomoc w leczeniu zmęczenia spowodowanego przewlekłymi chorobami. 

Sprawdza się także przy zwykłym przewlekłym wyczerpaniu – suplementują chwalą go za zdolność do wyostrzania koncentracji, poprawiania pamięci, zwiększania tolerancji na stres i wysiłek fizyczny. Warto spróbować – to naturalna, bezpieczna dla zdrowych osób forma suplementacji.

Suplement na zmęczenie – różeniec górski

Kolejny przydatny suplement na zmęczenie to różeniec górski. Działanie tej niezwykłej rośliny adaptogennej to między innymi zwiększenie energii fizycznej i psychicznej. Badania nad nią wciąż trwają – wyniki są bardzo obiecujące, a praktyka pokazuje, że sięganie po rhodiola rosea może wyraźnie przyczynić się do poprawy jakości życia.

różeniec górski bukiet kwiatów
Niepozorny kwiatuszek, który dodawał siły… wikingom!

Różeniec górski może być wykorzystywany nawet jako przedtreningówka. Wzrost poziomu energii będzie łagodniejszy, ale i wolniej spadnie. Nie odczujesz nagłego zjazdu energii, charakterystycznego dla kofeiny.

Suplementy na zmęczenie psychiczne – ashwagandha

Ashwagandha – zwana też żeń-szeniem indyjskim – to suplement na energię mentalną. Doskonale wycisza, poprawia jakość snu i zwiększa odporność na stres. Jeśli czujesz się przytłoczony obowiązkami, z nerwów nie dosypiasz i chodzisz po ścianach, ashwagandha pomoże Ci wreszcie zaznać spokoju. Zdecydowanie, jest to suplement na zmęczenie w trudnych momentach życia.

ashwagandha - suplement na zmęczenie
Sproszkowany korzeń ashwagandhy to potężna broń przeciw stresowi.

Ashwagandhę można przyjmować o dowolnej porze dnia. Najlepiej jednak robić to na około godzinę przed zaśnięciem – jest rekomendowana szczególnie jako suplement na sen. Wypoczniesz jak nigdy!

Suplementy na energię – grzyby

W przyrodzie jest więcej adaptogenów! Na uwagę zmęczonych, zasługują w szczególności dwa grzyby, od tysiącleci wykorzystywane w azjatyckich medycynach tradycyjnych:

  • – lakownica żółtawa, zwana też reishi (ganoderma lucidum)
  • kordyceps chiński (ophiocordyceps sinensis)

Adaptogennych grzybów jest więcej, ale właśnie te dwa bez problemu dostaniesz w sklepie z suplementami.

suplementy na zmęczenie - reishi
Grzyb reishi.

W wielu suplementach na zmęczenie pojawiają się wspólnie, dla spotęgowania efektów przyjmowania. Kordyceps i reishi działają przeciwutleniająco, są szeroko stosowane w walce z chronicznym zmęczeniem i zaburzeniami koncentracji. Trwają badania nad ich zdolnością do poprawiania możliwości fizycznych.

Adaptogeny – uwagi

Zamiast na własną rękę sięgać po kompleksy witamin czy przyjmować gigantyczne ilości kofeiny, spróbuj adaptogenów. Miej na uwadze, że:

  • – każdy organizm reaguje indywidualnie na adaptogeny. Mówiąc wprost – u jednego działa świetnie, u drugiego wcale. Suplement na zmęczenie nie zadziała? Spróbuj innego środka.
  • – efekty stosowania adaptogenów pojawiają się po minimum 2 tygodniach. Po 3-4 miesiącach suplementacji dobrze jest zrobić miesiąc przerwy, by organizm za bardzo się nie przyzwyczaił. W ciągu tego miesiąca możesz zmienić adaptogen na inny i wciąż testować.
  • – na pierwsze razy z adaptogenami, wybierz suplementy jednoskładnikowe. Nie mieszaj. Dzięki temu będziesz wiedział, jak dokładnie działają na Ciebie poszczególne środki. Poza tym, wyjdzie Ci taniej, niż ekskluzywne kompozycje, oferowane przez niektórych producentów – niekoniecznie jakkolwiek skuteczniejsze od tanich jednoskładnikowców…
  • – adaptogeny dobrze wpływają na psychikę, ale nie są psychotropami. 
  • jeśli leczysz się psychiatrycznie, skonsultuj się ze swoim lekarzem, zanim sięgniesz po adaptogenne suplementy na zmęczenie.

Pamiętaj jeszcze, że przy przewlekłych chorobach i braniu leków, każdy typ suplementacji trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Adaptogeny są bezpieczne dla zdrowych osób. U chorych, przezorność jest niezbędna.


Zanim sięgniesz po suplementy na zmęczenie z witaminami i minerałami, wykonaj badania krwi. Zadbaj o higieniczny tryb życia – sen, nawadnianie, wartościową dietę oraz dzienną porcję ruchu.

Suplementy na energię zawierające duże dawki kofeiny zostaw na specjalne okazje – unikniesz uzależnienia. Zamiast nich, wybieraj łagodne adaptogeny. Być może nie od razu trafisz na ten idealny, ale gdy już Ci się to uda, jakość życia ulegnie znacznej poprawie.

Bibliografia:

Arring NM, Millstine D, Marks LA, Nail LM. Ginseng as a Treatment for Fatigue: A Systematic Review. J Altern Complement Med. 2018 Jul;24(7):624-633. doi: 10.1089/acm.2017.0361. Epub 2018 Apr 6. PMID: 29624410.

Sung WS, Kang HR, Jung CY, Park SS, Lee SH, Kim EJ. Efficacy of Korean red ginseng (Panax ginseng) for middle-aged and moderate level of chronic fatigue patients: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Complement Ther Med. 2020 Jan;48:102246. doi: 10.1016/j.ctim.2019.102246. Epub 2019 Nov 19. PMID: 31987248.

Lekomtseva Y, Zhukova I, Wacker A. Rhodiola rosea in Subjects with Prolonged or Chronic Fatigue Symptoms: Results of an Open-Label Clinical Trial. Complement Med Res. 2017;24(1):46-52. doi: 10.1159/000457918. Epub 2017 Feb 17. PMID: 28219059.

Pazzi F, Adsuar JC, Domínguez-Muñoz FJ, García-Gordillo MA, Gusi N, Collado-Mateo D. Ganoderma lucidum Effects on Mood and Health-Related Quality of Life in Women with Fibromyalgia. Healthcare (Basel). 2020 Nov 30;8(4):520. doi: 10.3390/healthcare8040520. PMID: 33265969; PMCID: PMC7712001.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 75 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 139 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 242 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 182 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 225 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 171 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 533 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1162 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 321 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 431 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 179 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 213 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 131 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 197 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 323 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się