Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut 468 wyświetleń

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie – wyczerpanie to stały towarzysz wielu z nas. Czy da się je zwalczyć stosując suplementy na zmęczenie? Jakie suplementy na energię pomogą Ci żyć wydajnie? Przeczytaj i… dbaj o siebie!

Co na zmęczenie pomaga najlepiej? Przede wszystkim…

…badania.

Jeśli od jakiegoś czasu odczuwać przewlekłe zmęczenie, a Twój tryb życia się nie zmienił, brak energii może być objawem niedoborów, zaburzeń hormonalnych lub nawet chorób

Kontrolna morfologia jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Zanim sięgniesz po suplementy – zwłaszcza witaminowe zbadaj poziom kluczowych substancji w organizmie. Dzięki temu dowiesz się, co naprawdę powoduje uczucie przewlekłego zmęczenia. Branie suplementów witaminowych na własną rękę może skończyć się przedawkowaniem witamin.

Po drugie – praca nad stylem życia

Dbanie o jakość snu i żywienia, uprawianie sportu, prawidłowe nawadnianie organizmu – to najlepsze suplementy na energię. Tak, wiemy – łatwo się mówi. Intensywny tryb życia nie zawsze pozwala zadbać o kondycję tak drobiazgowo, jak byśmy Ci życzyli. Prawda jest jednak taka, że suplementy na zmęczenie są leczeniem objawowym. Na dobre pomoże tylko eliminacja przyczyn.

Jeśli zmęczenie jest powiązane z psychicznym wyczerpaniem, niezwłocznie skorzystaj z porady psychoterapeuty. Objawem depresji i innych chorób psychicznych, jest między innymi chroniczny brak fizycznej energii.

Żaden suplement nie zastąpi higienicznego trybu życia. Żadne suplementy nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Jak witaminy na zmęczenie?

Niedobór tych witamin objawia się ciągłym wyczerpaniem. Zanim sięgniesz po apteczne suplementy na energię, wykonaj badania. Do czasu otrzymania wyników, zadbaj o ilość tych witamin w codziennej diecie.

Powszechnie dostępne suplementy na zmęczenie zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i D. Obecne są w nich również magnez i żelazo

Niedobór witamin z grupy B upośledza przesyłanie impulsów nerwowych – efektem jest obniżona wydajność psychiczna i fizyczna. Również witaminy C i D oddziałują na poziom energii. Niedobór magnezu to jedna z najpopularniejszych przyczyn osłabienia, zaś żelaza – wyczerpującej anemii, która w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do szpitala.

suplementy na energię wydawane przez lekarza
Przyczyna zmęczenia nie musi leżeć w niedoborze witamin. Niech określi ją lekarz.

Kompleksowy suplement na zmęczenie ma za zadanie uzupełnić na zapas to, czego niedobór może powodować wyczerpanie. Jednakowoż, wszystko poza witaminą D możesz łatwo uzupełnić wyłącznie dietą

Guarana i kofeina jako okazyjne suplementy na energię

Jagody guarany to najpotężniejsze naturalne źródło kofeiny. Dzięki temu (oraz obecności innych substancji, które badacze wciąż sprawdzają), guarana poprawia koncentrację, zwiększa możliwości fizyczne i  tolerancję na przedłużony wysiłek psychiczny.

nasiona guarany suszone
Nasiona guarany – kofeinowe bomby.

Obok guarany, na rynku są także suplementy z czysta kofeiną. Działają jak gigantyczne espresso. Syntetyczna kofeina to składnik większości przedtreningówek, przyjmowanych przez tych, dla których kawa to za mało.

W jednym z naszych artykułów porównywaliśmy moc kawy, guarany i syntetycznej kofeiny. Co kopie najmocniej? Przeczytaj tutaj: Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Czy kofeinowe suplementy to na pewno dobra opcja?

Suplementy zawierające kofeinę traktuj jako rozwiązanie okazjonalne. Bierz je, gdy planujesz wyjątkowo intensywną sesję ćwiczeń, lub kompletnie się nie wyspałeś i z przyczyn życiowych nie możesz uciąć sobie drzemki.

Powód jest prosty – od kofeiny łatwo się uzależnić. Przy częstym przyjmowaniu, aby kofeina wciąż działała, trzeba zwiększać dawki. Zwiększać do ogromnych ilości, zakrawających o przedawkowanie. Przedawkowanie kofeiny zaś, wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. 

Żeń-szeń koreański

Żeń-szeń koreański to suplement na zmęczenie znany już od starożytności. Jest stosowany także dzisiaj. Korzeń żeń-szenia zawiera bowiem imponujące ilości substancji aktywnych o działaniu adaptogennym – saponin (zwanych też ginsenozydami).

suplementy na zmęczenie z korzeniem zeń szenia
Żeń-szenia nie trzeba przedstawiać – to jeden z najslynniejszych suplementów na zmęczenie świata!

Badania (wciąż trwają – póki co żeń-szeń zbiera pochwały naukowców) wskazują suplementację żeń-szeniem jako obiecującą pomoc w leczeniu zmęczenia spowodowanego przewlekłymi chorobami. 

Sprawdza się także przy zwykłym przewlekłym wyczerpaniu – suplementują chwalą go za zdolność do wyostrzania koncentracji, poprawiania pamięci, zwiększania tolerancji na stres i wysiłek fizyczny. Warto spróbować – to naturalna, bezpieczna dla zdrowych osób forma suplementacji.

Różeniec górski

Kolejny przydatny suplement na zmęczenie to różeniec górski. Działanie tej niezwykłej rośliny adaptogennej to między innymi zwiększenie energii fizycznej i psychicznej. Badania nad nią wciąż trwają – wyniki są bardzo obiecujące, a praktyka pokazuje, że sięganie po rhodiola rosea może wyraźnie przyczynić się do poprawy jakości życia.

różeniec górski bukiet kwiatów
Niepozorny kwiatuszek, który dodawał siły… wikingom!

Różeniec górski może być wykorzystywany nawet jako przedtreningówka. Wzrost poziomu energii będzie łagodniejszy, ale i wolniej spadnie. Nie odczujesz nagłego zjazdu energii, charakterystycznego dla kofeiny.

Ashwagandha na zmęczenie psychiczne

Ashwagandha – zwana też żeń-szeniem indyjskim – to suplement na energię mentalną. Doskonale wycisza, poprawia jakość snu i zwiększa odporność na stres. Jeśli czujesz się przytłoczony obowiązkami, z nerwów nie dosypiasz i chodzisz po ścianach, ashwagandha pomoże Ci wreszcie zaznać spokoju.

ashwagandha - suplement na zmęczenie
Sproszkowany korzeń ashwagandhy to potężna broń przeciw stresowi.

Ashwagandhę można przyjmować o dowolnej porze dnia. Najlepiej jednak robić to na około godzinę przed zaśnięciem – jest rekomendowana szczególnie jako suplement na sen. Wypoczniesz jak nigdy!

Grzyby

W przyrodzie jest więcej adaptogenów! Na uwagę zmęczonych, zasługują w szczególności dwa grzyby, od tysiącleci wykorzystywane w azjatyckich medycynach tradycyjnych:

  • – lakownica żółtawa, zwana też reishi (ganoderma lucidum)
  • kordyceps chiński (ophiocordyceps sinensis)

Adaptogennych grzybów jest więcej, ale właśnie te dwa bez problemu dostaniesz w sklepie z suplementami.

suplementy na zmęczenie - reishi
Grzyb reishi.

W wielu suplementach na zmęczenie pojawiają się wspólnie, dla spotęgowania efektów przyjmowania. Kordyceps i reishi działają przeciwutleniająco, są szeroko stosowane w walce z chronicznym zmęczeniem i zaburzeniami koncentracji. Trwają badania nad ich zdolnością do poprawiania możliwości fizycznych.

Adaptogeny – uwagi

Zamiast na własną rękę sięgać po kompleksy witamin czy przyjmować gigantyczne ilości kofeiny, spróbuj adaptogenów. Miej na uwadze, że:

  • – każdy organizm reaguje indywidualnie na adaptogeny. Mówiąc wprost – u jednego działa świetnie, u drugiego wcale.
  • – efekty stosowania adaptogenów pojawiają się po minimum 2 tygodniach. Po 3-4 miesiącach suplementacji dobrze jest zrobić miesiąc przerwy, by organizm za bardzo się nie przyzwyczaił. W ciągu tego miesiąca możesz zmienić adaptogen na inny i wciąż testować.
  • – na pierwsze razy z adaptogenami, wybierz suplementy jednoskładnikowe. Nie mieszaj. Dzięki temu będziesz wiedział, jak dokładnie działają na Ciebie poszczególne środki. Poza tym, wyjdzie Ci taniej, niż ekskluzywne kompozycje, oferowane przez niektórych producentów – niekoniecznie jakkolwiek skuteczniejsze od tanich jednoskładnikowców…
  • – adaptogeny dobrze wpływają na psychikę, ale nie są psychotropami. 
  • jeśli leczysz się psychiatrycznie, skonsultuj się ze swoim lekarzem, zanim sięgniesz po adaptogenne suplementy na zmęczenie.

Pamiętaj jeszcze, że przy przewlekłych chorobach i braniu leków, każdy typ suplementacji trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Adaptogeny są bezpieczne dla zdrowych osób. U chorych, przezorność jest niezbędna.


Zanim sięgniesz po suplementy z witaminami i minerałami, wykonaj badania krwi. Zadbaj o higieniczny tryb życia – sen, nawadnianie, wartościową dietę oraz dzienną porcję ruchu.

Suplementy na energię zawierające duże dawki kofeiny zostaw na specjalne okazje – unikniesz uzależnienia. Zamiast nich, wybieraj łagodne adaptogeny. Być może nie od razu trafisz na ten idealny, ale gdy już Ci się to uda, jakość życia ulegnie znacznej poprawie.

Bibliografia:

Arring NM, Millstine D, Marks LA, Nail LM. Ginseng as a Treatment for Fatigue: A Systematic Review. J Altern Complement Med. 2018 Jul;24(7):624-633. doi: 10.1089/acm.2017.0361. Epub 2018 Apr 6. PMID: 29624410.

Sung WS, Kang HR, Jung CY, Park SS, Lee SH, Kim EJ. Efficacy of Korean red ginseng (Panax ginseng) for middle-aged and moderate level of chronic fatigue patients: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Complement Ther Med. 2020 Jan;48:102246. doi: 10.1016/j.ctim.2019.102246. Epub 2019 Nov 19. PMID: 31987248.

Lekomtseva Y, Zhukova I, Wacker A. Rhodiola rosea in Subjects with Prolonged or Chronic Fatigue Symptoms: Results of an Open-Label Clinical Trial. Complement Med Res. 2017;24(1):46-52. doi: 10.1159/000457918. Epub 2017 Feb 17. PMID: 28219059.

Pazzi F, Adsuar JC, Domínguez-Muñoz FJ, García-Gordillo MA, Gusi N, Collado-Mateo D. Ganoderma lucidum Effects on Mood and Health-Related Quality of Life in Women with Fibromyalgia. Healthcare (Basel). 2020 Nov 30;8(4):520. doi: 10.3390/healthcare8040520. PMID: 33265969; PMCID: PMC7712001.

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 483 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 110 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 328 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 328 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 398 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 256 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 361 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 430 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 637 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 394 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 950 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 431 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 498 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 426 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 315 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 358 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 469 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 397 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 748 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1222 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 461 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2639 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 914 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 254 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 394 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 529 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 477 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 331 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 939 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 393 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close