Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą mity! Ustalmy to raz, a dobrze – co daje odżywka białkowa, a czego z całą pewnością nie? Przeczytaj – ostrzegamy, że możesz się rozczarować!
Czym jest odżywka białkowa?
Na początek wyjaśnijmy, czym w zasadzie jest odżywka białkowa.
Jedzeniem. Wyłącznie jedzeniem. Takim białkiem, jakie jest w twarogu czy kotlecie.
Białko w proszku pozyskuje się najczęściej z serwatki. Na rynku dostępne jest także białko wołowe, jajeczne, oraz wiele wariantów białek roślinnych. Wszystkie odżywki białkowe mają całkowicie naturalne pochodzenie. Produkt spożywczy poddano procesom przetwórczym, wyciągającym z niego proteiny.
Kaloryczność odżywek jest niska, bo producenci do minimum ograniczyli zawartość węglowodanów i tłuszczu. Po dodaniu wody (lub mleka) odżywka zamienia się w słodki koktajl pełen białka. W odżywkach nie ma natomiast żadnych sterydów, wspomagaczy, boosterów, ani magicznych eliksirów na porost mięśni.
Dlaczego więc odżywki zyskały taką popularność, skoro białko jest wszędzie?
Odżywka białkowa – co daje?
Stosowanie białka w proszku to standard w świecie sportu i diety. Nic dziwnego – odżywki są szalenie wygodne i stwarzają ogromne możliwości.
Koktajl zamiast kotleta
Przede wszystkim, odżywka pozwala łatwo wypełnić zapotrzebowanie na proteiny w codziennej diecie. Dlatego właśnie odżywki zyskały taką popularność wśród sportowców.
Osoby aktywne fizycznie muszą dostarczać organizmowi więcej białka, niż ludzie prowadzący siedzący tryb życia. Nie mogą sobie pozwolić na niedobory. Bez wystarczającej ilości białka, ich mięśnie nie dałyby rady się regenerować i rosnąć. Odżywki można więc potraktować jako suplementy na masę.
Czasami sportowcom nie dopisuje apetyt lub nie mają czasu na pełnowartościowe posiłki po treningu. Wtedy mogą spokojnie wypić odżywkę, tak jak każdy inny napój. W kilka minut (i kilkanaście łyków) uzupełnią białko w diecie. Płynne posiłki nie zapychają, więc i brak apetytu nie jest problemem.
Koktajl możesz zabrać do pracy, szkoły, na wycieczkę – nie zabraknie Ci białka nawet na końcu świata!
Odżywka białkowa – co daje w kuchni?
Białka w proszku mają szerokie zastosowanie kulinarne. Można wsypywać je do omletów, ciast, domowych batoników, owsianek – niemalże każdego słodkiego dania. Dzięki dodaniu odżywki, stanie się o wiele bardziej sycące.
Co ważne – odżywki białkowe są dostępne w setkach wariantów smakowych. Czekoladowa, waniliowa, owocowa, karmelowa… jakikolwiek słodki smak przyjdzie Ci do głowy, na pewno znajdziesz gdzieś odpowiadającą mu odżywkę.
Pewnie już domyślasz się, co daje odżywka białkowa osobom na diecie. Smak słodyczy, z których zrezygnowali. Białko w proszku ratuje życie zwłaszcza na długiej redukcji. Tworząc wypieki na bazie słodkiej odżywki, nie ma okazji do tęsknoty za łakociami!!
Trzeba przyznać, że smakowe odżywki białkowe były prawdziwą rewolucją w świecie odchudzania. Dzięki nim, dieta nie wymusza pożegnania się z ulubionymi smakami, więc dużo łatwiej ją utrzymać. W tym sensie, białka to idealne suplementy na redukcję. Możesz redukować tkankę tłuszczową i codziennie jeść czekoladowe naleśniki!
Odżywki białkowej można używać również w zwykłych, nie-fit przepisach! Wzbogacą smak klasycznych naleśników, zwiększą sytość ciasta biszkoptowego, nadadzą się nawet do wymieszania z twarogiem na masę sernikową.
Komu przyda się odżywka białkowa?
Odżywki białkowe przydają się każdemu, kto:
- – nie zawsze ma czas na spokojne zjedzenie pełnowartościowego posiłku
- – lubi słodkie koktajle – dzięki odżywkom, będą pełnoprawnymi posiłkami
- – lubi kulinarne eksperymenty (nie tylko fit!)
- – jest miłośnikiem słodkich posiłków – z dodatkiem białka staną się bardziej sycące
- – nie wyobraża sobie diety bez słodyczy, a chce zrzucić kilogramy
- – żyje w biegu, a chce się dobrze odżywiać
- – ma problem z brakiem apetytu
Nie musisz nic ćwiczyć, żeby sięgać po odżywki! Traktuj je jak każde źródło białka w diecie!
Odżywka białkowa – czego NIE daje?
Po pierwsze – mimo że odżywka białkowa dostarcza mięśniom budulca, nie zrobi mięśni. Do tego potrzebny jest trening.
Nie istnieje na świecie żaden suplement, który sam w sobie powoduje przyrost masy mięśniowej. Nawet na sterydach trzeba ćwiczyć.
Po drugie – odżywka pomaga utrzymać dietę. Dostarcza ukochanych smaków i zwiększa sytość posiłków. Niemniej, nie odchudza. Do schudnięcia potrzeba ujemnego bilansu kalorycznego. Odżywka dostarcza kalorii, więc jeśli zaczniesz jeść ją bez ograniczeń, możesz nawet przytyć.
Nie istnieje na świecie żaden suplement, który ot tak Cię odchudzi. Nie zrobi tego ani odżywka, ani spalacz tłuszczu w tabletkach, ani sałata.
Komu NIE przyda się odżywka białkowa?
Są takie osoby, u których torba odżywki białkowej miesiącami będzie leżała nietknięta. Należą do nich:
- – miłośnicy wytrawnych dań, którzy po prostu nie lubią słodkich potraw
- – osoby uwielbiające twaróg i jogurty proteinowe – one też stwarzają duże kulinarne możliwości (np. twaróg z dodatkiem kakao i słodzika smakuje czekoladowo). Nie muszą przerzucać się na odżywki białkowe.
- – ci, którym odżywki białkowe nie smakują. Niestety, białko nie imituje smaku słodyczy idealnie. Trzeba trochę poeksperymentować nad wykorzystaniem ich w przepisach, żeby być usatysfakcjonowanym.
- – tym, których organizmy źle reagują na odżywki. Niektórzy obserwują np. pogorszenie stanu skóry po rozpoczęciu suplementacji. Nie powinno tak być – działania niepożądane należy skonsultować z lekarzem. Mogą świadczyć m.in. o alergiach na składniki.
- – osoby, które myślały, że od samego picia białka urosną im mięśnie
- – osoby, które myślały, że od samego picia białka schudną
Wszystko jasne?
Odżywka białkowa jest dużym ułatwieniem diety i stwarza ogromne możliwości w kuchni – nie tylko tej fit. Nie trzeba trenować, aby stosować białko w proszku!
Czego nie daje odżywka białkowa? Wbrew starym mitom – nie daje mięśni ani smukłej sylwetki. Przydaje się w dążeniu do nich, ale, niestety, nie ma tak łatwo!
Bibliografia:
Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.
Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019.
Vasconcelos QDJS, Bachur TPR, Aragão GF. Whey protein supplementation and its potentially adverse effects on health: a systematic review. Appl Physiol Nutr Metab. 2021 Jan;46(1):27-33. doi: 10.1139/apnm-2020-0370. Epub 2020 Jul 23. PMID: 32702243.