Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut 395 wyświetleń

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. O ile monohydrat kreatyny należy do najtańszych suplementów (nawet po ostatnich wzrostach cen), tak kre-alkalyn zwala z nóg o wiele wyższymi kosztami suplementacji. Czy za ceną idzie skuteczność? Sprawdziliśmy, co na to badacze.

Kre-alkalyn – czym się różni od zwykłej kreatyny?

Kre-alkalyn – inaczej kreatyna buforowana lub też kreatyna alkaliczna, to opatentowana formuła kreatyny. Stoi za nią firma Apex. Nie jest aż tak nowa – kre-alkalyn powstał i zdobył patent już w 2002 roku.

amix nutrition kre alkalyn oryginalny
Oryginalna kreatyna buforowana, źródło: strona producenta Amix Nutrition

W rzeczywistości, to monohydrat, poddany procesowi buforowania. dzięki temu, cząsteczki kreatyny są odporne na działanie soków trawiennych. Kre-alkalyn ma stabilne pH, niewrażliwe na kwasy w przewodzie pokarmowym. W efekcie, więcej kreatyny dociera do mięśni. 

Według producenta, kre-alkalyn nie jest przetwarzany w nieaktywny metabolit – kreatyninę. Oznacza to, że mięśnie wykorzystują kreatynę do maksimum, zanim układ trawienny przerobi ją w bezużyteczną kreatyninę, wydalaną z moczem, To ma przekładać się na zwiększoną skuteczność suplementacji. Kre-alkalyn to po prostu ulepszony technologicznie monohydrat.

Jeśli kre-alkalyn zamkniemy w celulozowych kapsułkach, królowa suplementów jeszcze lepiej uchroni się przed rozkładem w układzie trawiennym. Producenci podają kreatynę alkaliczną właśnie w takiej formie, nie w rozpuszczalnym proszku.

Co daje kreatyna alkaliczna?

Podstawowe właściwości, jakie ma kre-alkalyn, nie różnią się od monohydratu. Tak jak zwykła kreatyna, kreatyna buforowana zwiększa poziom energii, pozwala wydajniej trenować, poprawia regenerację i nastrój. 

Kre-alkalyn działa – pomoże Ci zbudować wymarzoną sylwetkę, tak jak każda kreatyna. Orotan, fosforan, jabłczan, monohydrat – mięśnie skorzystają niezależnie od dokładnej formy.

Ale czy na kreatynie buforowanej skorzystają bardziej, niż na najtańszym monohydracie? Jest na to badanie!

Kre-alkalyn – badania wpływu na wyniki

W 2012 roku zespół Jagima, Oliviera i Sancheza przeprowadził badanie, które idealnie wpasowuje się w tytuł tego artykułu. Na 36 uczestnikach – trenujących mężczyznach w okolicy 20 roku życia – porównano skuteczność monohydratu i kre-alkalynu.

Rezultaty suplementacji zmierzono w 7 i 28 dniu brania obu form kreatyny. Zbadano zarówno ilość wolnej kreatyny w organizmach, jak i praktyczne efekty – przyrosty mięśni, redukcję tłuszczu, wzrosty siły. Jak wypadły monohydrat i kreatyna buforowana w bezpośrednim starciu?

umięśniony mężczyzna
Kreatyna jest skuteczna, a czy alkaliczna jest skuteczniejsza?

Motto pracy podsumowującej eksperyment to… no differences among groups brak różnic pomiędzy grupami. Siła rosła, a kompozycja ciała zmieniała się tak samo i na monohydracie, i na kreatynie alkalicznej. 

Wbrew twierdzeniom producenta, kre-alkalyn również był przekształcany w kreatyninę, tak samo jak monohydrat.

Badacze zaznaczyli, że nie dotarli do żadnych recenzowanych prac potwierdzających przewagę kreatyny buforowanej, deklarowaną przez producenta. Dla pełnej uczciwości – grantu na badania udzieliła firma produkująca monohydrat. Podkreślają, że dane zbierali niezależnie, nie mając potencjalnych korzyści finansowych zależnych od wyniku. 

Dotarliśmy do jeszcze jednego badania (z 2015 roku), na temat stabilności kre-alkalynu. Wynika z niego, kreatyna alkaliczna w kwaśnym środowisku rzeczywiście nie przekształca się w kreatyninę. To badanie przeprowadzono jednak tylko w warunkach laboratoryjnych, dodając kre-alkalyn do probówki z kwasem. Środowisko w probówce symulowało warunki w układzie trawiennym. Właściwość nie została potwierdzona in vivo (badanie Jagima wręcz ją podważyło). Jak więc jest w rzeczywistości? Potrzeba więcej badań, nie sposób to rozsądzić.

Kurtyna? Jeszcze nie, bo kreatyna alkaliczna mimo tego ma zalety, którymi nie poszczyci się monohydrat.

Kreatyna buforowana – co może dać?

Kreatyna alkaliczna jest łatwiej strawna. Co prawda monohydrat jest ogólnie bezpiecznym suplementem, ale u niektórych osób może powodować problemy trawienne. 

Kre-alkalyn wymaga przyjmowania mniejszych dawek i nie jest rozkładany w żołądku, więc lepiej nadaje się dla wrażliwych układów pokarmowych. Z tego względu, kreatyna buforowana może być dobrym wyborem, jeśli zwykły monohydrat powoduje u Ciebie wzdęcia. Po kre-alkalynie to się nie zdarza.

Co do retencji płynów, charakterystycznej dla monohydratu – tutaj też kre-alkalyn bierze górę. Nie zatrzymuje wody. Monohydrat również u każdego powoduje retencję wody, ale kre-alkalyn w ogóle nie ma takiej tendencji.

Producent kreatyny alkalicznej pokusił się na swojej stronie o porównanie jej cech ze ,,zwykłą kreatyną”. ,,Zwykła kreatyna” to zwykły monohydrat, niepoddany buforowaniu. 

kre alkalyn co daje porównanie z monohydratem
Po lewek kre-alkalyn, po prawej zwykła kreatyna, źródło: strona producenta Amix Nutrition

Na oficjalnej stronie Amix możesz się dowiedzieć, między innymi że kre-alkalyn, w przeciwieństwie do zwykłej kreatyny, nie potrzebuje fazy ładowania. Rzecz w tym, że zwykła kreatyna też jej tak naprawdę nie potrzebuje, więc to żadna zaleta. 

Porównywana wielkość dawki również nie ma podstaw naukowych – wystarczy 3-5 gram monohydratu, aby utrzymać zadowalający poziom wysycenia mięśni. Kre-alkalynu bierze się nieco mniej (2-3 gram), ale nie ma mowy o tak spektakularnych różnicach. Mit fazy ładowania oraz kwestię dawkowania podsumowała jedna z prac naukowych z 2021 roku, zredagowana pod kierunkiem Jose Antonio.

Inne zalety, jakie ma kreatyna buforowana? Brak. W kwestii treningu, daje to samo, co monohydrat, ale lepiej się trawi i nie zatrzymuje wody. Względem zwykłego monohydratu, kreatyna buforowana jest obiektywnie lepsza. Nie są to jednak walory czysto treningowe – na alkalicznej urośniesz tak samo. To monohydrat + brak problemów trawiennych, ale ogólne praktyczne właściwości… są według aktualnej wiedzy mocno wyolbrzymione.

Trzeba zaznaczyć, że na rynku jest wiele form kreatyny. Także łatwych w trawieniu i niepowodujących zatrzymywania wody. Jeżeli masz problem z jedną lub drugą rzeczą, kre-alkalyn to tylko jedna z opcji. 

Kre-alkalyn – czytaj uważnie!

Jeśli już wcześniej czytałeś o kre-alkalynie, pewnie dowiedziałeś się, że kreatyna daje wiele pozytywnych rezultatów. No właśnie…Osoby rekomendujące kre-alkalyn, podpierają swoje zalecenia ogólnymi badaniami nad skutecznością kreatyny. Można je odnieść do każdej innej formy

Dlatego, gdy widzisz odwołanie do badań, przeczytaj uważnie, czy chodzi o kre-alkalyn, czy może po prostu o kreatynę. Taka rada na przyszłość, pomagająca świadomie wybierać konkretne suplementy.


Podsumujmy – kreatyna alkaliczna to ulepszony monohydrat. Nie powoduje problemów żołądkowych i nie zatrzymuje wody. W ten sposób rzeczywiście jest lepszy od zwykłej kreatyny. 

Jeśli bierzemy pod uwagę tylko efekty treningowe – nie ma żadnych dowodów, aby buforowany monohydrat był skuteczniejszym suplementem, niż zwykły monohydrat. Dobrze tolerujesz przyjmowanie monohydratu i nie przeszkadza Ci retencja? Nie ma sensu wymieniać monohydratu na kreatynę alkaliczną.

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum.E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Jagim AR, Oliver JM, Sanchez A, Galvan E, Fluckey J, Reichman S, Talcott S, Kelly K, Meininger C, Rasmussen C, Kreider RB. Kre-Alkalyn® supplementation does not promote greater changes in muscle creatine content, body composition, or training adaptations in comparison to creatine monohydrate. J Int Soc Sports Nutr. 2012 Nov 19;9(Suppl 1):P11. doi: 10.1186/1550-2783-9-S1-P11. PMCID: PMC3500725.

Golini J., Improved Creatine Stability and pH Profile for Kre-Alkalyn,  J Biosens Bioelectron 2015, 6:4.

Antonio J, Candow DG, Forbes SC, Gualano B, Jagim AR, Kreider RB, Rawson ES, Smith-Ryan AE, VanDusseldorp TA, Willoughby DS, Ziegenfuss TN. Common questions and misconceptions about creatine supplementation: what does the scientific evidence really show? J Int Soc Sports Nutr. 2021 Feb 8;18(1):13. doi: 10.1186/s12970-021-00412-w. PMID: 33557850; PMCID: PMC7871530.

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 484 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 114 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 332 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 332 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 401 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 258 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 362 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 433 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 644 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 397 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 955 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 431 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 499 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 427 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 316 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 358 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 469 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 400 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 751 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1225 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 463 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2641 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 919 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 254 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 396 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 529 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 478 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 332 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 942 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 394 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close